07 травня 2018 року справа №805/3187/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
судового засідання у приміщенні суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул.. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохіна А.А.
Сухарька М.Г.
при секретарі судового засідання Борисові А.А.
за участю сторін по справі:
позивач:
відповідач: Сенников А.А. (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду (суддя - Голубова Л.Б.) від 06 грудня 2017 року (повний текст рішення складено 06 грудня 2017 року у м.Слов'янськ) у справі №805/3187/17-а за позовом ОСОБА_3 до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, Управління Державної казначейської служби України у м.Слов'янську Донецької області про стягнення з бюджету надміро сплаченої суми грошового зобов'язання з транспортного податку в сумі 25 000,00 грн,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, Управління Державної казначейської служби України у м.Слов'янську Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії: повернути надміру сплачену суму грошового зобов'язання в сумі 25 000,00 грн. а також перерахувати стягнутий судом судовий збір в сумі 1102 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2017 року позов задоволено частково, зобов'язано Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області підготувати та надати висновок Управлінню Державної казначейської служби України у м.Слов'янську Донецької області про повернення з бюджету надміру сплаченої суми транспортного податку в розмірі 25 000,00 грн.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач зазначив, що судом першої інстанції не прийнято до уваги ті обставини, що після винесення судом апеляційної інстанції 24.07.2017 року ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження у справі №805/4493/16-а, позивач не звертався до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області з заявою щодо повернення надміру сплачених коштів з транспортного податку.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами, перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, письмові пояснення, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач перебуває на податковому обліку у Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, про що свідчить штам у паспорті з реєстраційним номером облікової картки платника податків.
Податковим повідомлення-рішенням Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 1/3-17 від 15.06.2015 року позивачеві було визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн.
Зазначена сума грошового зобов'язання була сплачена позивачем, що засвідчується платіжним документом від 11.12.2015 року на суму 25000 грн. та підтверджено відповідачем при складанні акту від 25.08.2016р. №4391/05-22-13-01-10/НОМЕР_1.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13.12.2016 року у справі №805/4493/16-а, зокрема, визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 1/3-17 від 15.06.2015 року про визначення суми податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000,00 гривень.
Зазначена постанова суду набрала законної сили 22 березня 2017 року.
У відповідності до вимог статті 43 Податкового кодексу України позивач звернувся до Слов'янської об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області із заявою від 07 червня 2017 року про повернення надмірно сплаченого грошового зобов'язання з транспортного податку в розмірі 25000,00 грн. на картковий рахунок у Приватбанку.
На наведене звернення, відповідач листом від 22 червня 2017 року № 6380/05-22-13-01-10 відмовив у поверненні надмірно сплачених сум грошового зобов'язання з транспортного податку, посилаючись на той факт, що ним повторно направлено апеляційну скаргу на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13.12.2016 року у справі № 805/4493/16-а.
Факт наявності переплати з транспортного податку станом на дату розгляду даної справи в розмірі 25000,00 гривень, яка утворилася внаслідок скасування податкового повідомлення-рішення № 1/3-17 від 15.06.2015 року про визначення суми податкового зобовязання з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000,00 грн., відповідачем не оспорюється.
Відповідно до пп.14.1.115 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату є надміру сплачені грошові зобов'язання.
За приписами пп. 17.1.10 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Статтею 43 Податкового кодексу України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, відповідно до пункту 43.1 якої помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Згідно до п.43.2 наведеної норми у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
За приписами п.43.3, п. 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Відповідно до п.43.5 ст. 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (п. 43.6. ст.43 ПК України).
Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань затверджено наказом Міністерства юстиції України від 15.12.2015 № 1146, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 31.12.2015 за № 1679/28124 (далі - Порядок № 1146), згідно п.7 якого після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.
Відповідно до п. 8 Порядку № 1146 у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує: - висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згiдно з додатком 1 до цього Порядку; - два примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними державному бюджету, за формою згiдно з додатком 2 до цього Порядку; - три примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, за формою згiдно з додатком 3 до цього Порядку.
За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними державному бюджету, для виконання вiдповiдному органу Казначейства.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на виконання вимог статті 43 Податкового кодексу України було подано відповідну заяву, однак відповідач безпідставно відмовив позивачеві у поверненні помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, посилаючись на можливість у майбутньому оскаржити постанову суду, яка набрала законної сили.
Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000,00 грн., а тому правомірно задоволено позов.
Відповідно до положень ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Посилання відповідача на ті обставини, що позивач після винесення судом апеляційної інстанції 24.07.2017 року ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження у справі №805/4493/16-а не звертався до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області з заявою щодо повернення надміру сплачених коштів з транспортного податку, колегією суддів не прийнято до уваги, оскільки наведене не передбачено чинним законодавством. Матеріалами справи встановлено, що позивач після набрання чинності судового рішення у справі №805/4493/16-а у відповідності до вимог ст. 43 Податкового кодексу України звернувся до відповідача із відповідною заявою від 07 червня 2017 року. Повторне звернення з аналогічною заявою чинним законодавством не передбачено.
Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2017 року у справі №805/3187/17-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2017 року у справі №805/3187/17-а - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина постанови прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 07 травня 2018 року.
Повне судове рішення складено 08 травня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 07 травня 2018 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Блохін А.А.
Сухарьок М.Г.