Постанова від 07.05.2018 по справі 345/4104/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/875/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Матковської З.М., Сапіги В.П.,

при секретарі судового засідання: Бедрій Х.П.,

з участю позивача: ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 22 грудня 2017 року (суддя: Кардаш О.І., ухвалена в м. Калуші) у справі № 345/4104/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконними дій,-

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2017р. ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якому просить визнати дії Калуського об'єднаного УПФУ протиправними щодо відмови у виплаті доплати за понаднормативний стаж відповідно до чинного законодавства; зобов'язати Калуське об'єднане УПФУ зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1 доплати за понаднормативний стаж, підвищення пенсії та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства, починаючи з 01.05.2017 року.

Рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 22 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено; визнано дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 доплати за понаднормативний стаж відповідно до чинного законодавства протиправними; зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням доплат за понаднормативний стаж, підвищення пенсії та інших доплат до пенсії відповідно до чинного законодавства, починаючи з 01.05.2017 року.

Не погодившись з прийнятим рішенням, його в апеляційному порядку оскаржив відповідач- Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі.

Як на доводи апеляційної скарги зазначає, що управління правомірно зробило перерахунок пенсії позивачу та привело розмір пенсії у відповідність до норм чинного законодавства. Просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в позові.

Позивач в запереченні на апеляційну скаргу вважає оскаржувану постанову суду законною та просить залишити її без змін.

Апелянт повідомлявся судом про час та місце розгляду справи, явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, що не перешкоджає розгляду справи за його відсутності.

В судовому засіданні позивач вимоги апеляційної скарги заперечив, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін

Заслухавши суддю-доповідача та позивача, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, заперечення на апеляційну скаргу, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Калуського міськрайонного суду від 07.07.2016 року по справі №345/2053/16-а визнано дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 провести перерахунок та виплату пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» неправомірними; зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату перерахованої пенсії у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 09.12.2015 року.

На підставі даного рішення 07.09.2016 року Калуським міськрайонним судом видано виконавчий лист №345/2053/16-а, та 12.09.2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень ГТУЮ в Івано-Франківській області ОСОБА_2 відкрито виконавче провадження із примусового виконання вказаного виконавчого листа.

В подальшому пенсійний орган листом від 26.04.2017 року №3380/03 повідомив позивача, що розмір його пенсійної виплати до 01.05.2017 року становив 4302,39 грн. З 01.05.2017 року проведено перерахунок його пенсії після чого розмір пенсії складає 3841,00 грн.

Не погодившись з такими діями пенсійного органу Долинка Я В. звернувся в суд з даним позовом. Позивач у позовній заяві зазначає, що йому не проводиться доплата за понаднормовий стаж у розмірі 485,44 грн. Та інші доплати відповідно до чинного законодавства.

Задовольняючи позов суд першої інстанції зробив висновок, що законодавцем та рішеннями суду визначено мінімальний розмір пенсії шахтарям - три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а також перерахунок та виплату доплати за понаднормативний стаж, підвищення до пенсії та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства.

Апеляційний суд вважає такі висновки суду першої інстанції невірними та такими, що суперечать норма матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до абзацу 2 ч. 3 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2016 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Керуючись наведеним вище колегія суддів вважає, що особи, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" мають право на пенсію у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тобто у випадку, якщо після визначення розміру пенсії особи з врахуванням її страхового стажу та заробітку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" такий розмір є меншим ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, такій особі встановлюється доплата до вказаного розміру.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2017 становить 1247 грн, з 01.05.2017 - 1312 грн, з 01.12.2017 - 1373 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, розмір пенсії позивача до 01.05.2017р. становив 4302,39 грн.

З 01.05.2017р. розмір пенсії становив 4036 грн. (2198,77 грн.- основний розмір пенсії; 397,38- доплата за понаднормовий стаж; 130,58 грн.-підвищення по ст. 42; 1209,27 грн.- доплата шахтарям до прожиткового мінімуму; 100 грн.- по постанові КМУ)

Колегія суддів апеляційного суду зазначає, що з 01.05.2017 розмір пенсії позивача приведено у відповідність до вимог Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та у зв'язку з тим, що розмір такої пенсії обчислений з врахуванням страхового стажу та заробітку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становив менше трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, йому була здійснена доплата до вказаного вище розміру.

Щодо посилання позивача на те, що після такого перерахунку відповідач протиправно зменшив розмір його пенсії, то таке є безпідставним, оскільки при виконанні постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 07.07.2016 було допущено помилку при обчисленні розміру його пенсії, в результаті чого доплата за понаднормативний стаж враховувалася не в основний розмір пенсії як це передбачено чинним законодавством, а окремо донараховувалась до трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Аналізуючи фактичні обставини справи та наведені вище норми, колегія суддів прийшла до висновку, що відповідач правомірно здійснив перерахунок пенсії позивачу у відповідність до вимог Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом у постанові від 17.04.2018р. у справі №345/1982/17.

Відповідно до ст. 317 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було неправильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з порушенням норм матеріального права з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а тому апеляційну скаргу слід задовольнити і рішення суду першої інстанції - скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.

Керуючись статтями 308, 315, 317, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити.

Рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 22 грудня 2017 року у справі № 345/4104/17 скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.

На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя І. І. Запотічний

судді З. М. Матковська

В. П. Сапіга

Повне судове рішення складено 08.05.2018р.