Рішення від 07.05.2018 по справі 826/4476/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07 травня 2018 року № 826/4476/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Патратій О.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві

про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити позивачу перерахунок пенсії шляхом включення до грошового забезпечення для розрахунку пенсії сум одноразової грошової допомоги при звільненні, матеріальної допомоги та індексації грошових доходів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентиікаційний номер НОМЕР_1) з 05.12.2017 року у зв'язку із включенням до сум грошового забезпечення матеріальної допомоги у загальній сумі 12 335,88 грн., індексації грошових доходів за період з лютого 2009 року до квітня 2011 року (включно) у сумі 1 606,91 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні у сумі 61 350,15 грн. без обмеження максимального розміру пенсії.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 01.03.2011р. у зв'язку із виходом на пенсію позивач був постановлений на облік в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

У зв'язку з тим, що до сум грошового забезпечення не були включені суми виплаченої позивачеві матеріальної допомоги у загальній сумі 12 335,88 грн., індексації грошових доходів за період з лютого 2009 року до квітня 2011 року (включно) у сумі 1 606,91 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні у сумі 61 350,15 грн., позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії, до якої додатково до раніше поданих додав документи, що підтверджують виплату йому зазначених сум (довідка про доходи № 425 від 07.11.2017р.).

У відповідь на заяву Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві позивачеві був направлений лист, в якому зазначалося, що зважаючи на те, що в статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 не зазначені такі види грошового забезпечення як грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні, індексація, їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону (лист головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 367/03 від 03.01.2018).

Позивач вважає, що відмова у перерахунку пенсії шляхом включення до сум грошового забезпечення матеріальної допомоги у загальній сумі 12 335,88 грн., індексації грошових доходів за період з лютого 2009 року до квітня 2011 року (включно) у сумі 1 606,91 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні у сумі 61 350,15 грн. є незаконною (протиправною) та порушує його права та законні інтереси.

Відповідач у визначений судом строк відзив на позовну заяву не надав, хоча ухвала суду про відкриття провадження у справі була отримана останнім 29.03.2018р. що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Згідно з частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ (пенсійне посвідчення НОМЕР_2 від 22.07.2011р.), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію по вислузі років відповідно Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до наданого УПФ розрахунку пенсії за вислугу років, пенсія позивачу призначена з 01.03.2011р.

05.12.2017р. позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві з заявою про перерахунок пенсії, у якій, керуючись положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги (загальна сума 12 335,88 грн.), одноразової премії (400 грн.), індексації грошових доходів (1 606,91 грн.) та одноразової грошової допомоги при звільненні (61 350,15 грн.), з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 367/03 від 03.01.2018р. позивачу було відмовлено у такому перерахунку, оскільки в статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 не зазначені такі види грошового забезпечення як грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні, індексація, їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції станом на час виходу позивача на пенсію - 01.03.2011р.) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 29 розділу II Закону України від 28.12.2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме, виключено слова "за останньою штатною посадою перед звільненням" та доповнено словами "та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України".

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення пункту 29 розділу II Закону України від 28.12.2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином Головне Управління Пенсійного фонду України в м.Києві при призначенні пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2011 року повинно було керуватись статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04.04.2006 року N 3591-IV.

Аналогічна правова позиція була неодноразово висловлена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 6 березня та 13 листопада 2012 року, 22 січня та 12 лютого 2013 року, 14 січня 2014 року та 24 лютого 2015 року (справи NN 21-2во12, 21-359а12, 21-421а12, 21-445а12, 21-463а13, 21-552а14 відповідно).

У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (02068, АДРЕСА_1, іпн. НОМЕР_1) шляхом включення до грошового забезпечення для розрахунку пенсії сум одноразової грошової допомоги при звільненні, матеріальної допомоги та індексації грошових доходів.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (02068, АДРЕСА_1, іпн. НОМЕР_1) з 05 грудня 2017 року у зв'язку із включенням до сум грошового забезпечення матеріальної допомоги у загальній сумі 12 335,88 грн., індексації грошових доходів за період з лютого 2009 року до квітня 2011 року (включно) у сумі 1 606,91 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні у сумі 61 350,15 грн. без обмеження максимального розміру пенсії.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (02068, АДРЕСА_1, іпн. НОМЕР_1) судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 704 (сімсот чотири) гривень 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська 16, код ЄДРПОУ 22869069).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.В. Патратій