16 квітня 2018 рокусправа № 804/8533/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.
суддів: Мельника В.В. Чепурнова Д.В.
перевіривши на відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2017 року у справі № 804/8533/17 за позовом ОСОБА_1 до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень-
19.12.2017 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом прийнято постанову, якою адміністративний позов задоволено.
Відповідач - Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, не погодившись з вищезазначеною постановою суду, подала 19.12.2018 року до суду апеляційну скаргу, просить скасувати постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2018 року апеляційну скаргу було залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам КАС України, та запропоновано заявнику апеляційної скарги у строк 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали надати до суду апеляційної інстанції документ, який підтверджує факт сплати судового збору у визначеному законодавством України розмірі.
Ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2018 року заявник апеляційної скарги отримав 20 березня 2018 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Заявник апеляційної скарги через засоби поштового зв'язку звернувся до суду з клопотанням про продовження строку встановленого судом для усунення недоліків апеляційної скарги або відстрочити сплату судового збору по справі №804/8533/16 до прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Проте, клопотання для усунення недоліків апеляційної скарги не підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.
Відповідно до частини 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 15.12.2017 року, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з частиною 2 статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
В свою чергу частиною 2 статті 169 КАС України передбачено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Тобто, вимоги КАС України передбачають надання заявнику апеляційної скарги строк для усунення недоліків апеляційної скарги не більше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2018 року заявнику апеляційної скарги було надано максимальний строк для усунення недоліків апеляційної скарги, передбачений чиним законодавством.
При цьому статтею 49 КАС України в редакції Закону №2136-VІІІ, так і статтею 44 у чинній редакції цього Кодексу, передбачено обов'язок осіб, які беруть участь у справі (учасників справи), добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Таким чином, особа, яка має намір подати апеляційну скаргу, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії для виконання процесуального обов'язку дотримання вимог процесуального закону стосовно форми і змісту такої скарги в тому числі і сплати судового збору.
У відповідності до ст.129 Конституції України та ст.7 КАС України, однією із засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 15 травня 2008 року "Надточій проти України" принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище у порівнянні з опонентом.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що безпідставне продовження строків на усунення недоліків апеляційної скарги на доволі великий строк може призвести до затягування строку набрання законної сили рішенням суду першої інстанції у цій справі, та відповідно призведе до надання переваги одній зі сторін судового процесу - суб'єкта владних повноважень, що є неприпустимим.
Згідно з частиною 2 статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу, тобто суддя, встановивши невідповідність матеріалів поданої скарги вимогам, встановленим цим Кодексом, постановляє ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху, та у разі не усунення зазначених судом недоліків повертає її.
Щодо відстрочення сплати судового збору до прийняття рішення судом апеляційної інстанції, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 132 КАС України (в редакції, що діє з 15.12.2017р.) передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Умови, за яких суд може, зокрема, відстрочити сплату судового збору або звільнити від його сплати та перелік суб'єктів до яких таке відстрочення чи звільнення застосовується визначені статтею 8 Закону України "Про судовий збір" (в редакції Закону від 03.10.2017 №2147-VIII).
До вказаного переліку суб'єктів заявник не відноситься, що унеможливлює задоволення поданої заяви.
З урахуванням вищезазначеного та враховуючи те, що недолік апеляційної скарги зазначений в ухвалі суду від 19 січня 2018 року у встановлений судом строк заявником апеляційної скарги усунуто не було, суд апеляційної інстанції зробив висновок про наявність підстав для повернення апеляційної скарги у відповідності до положень ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статями 169, 298 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
Відмовити в задоволенні заяви Нікопольській об'єднаній державній податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про відстрочення сплати судового збору
Відмовити в задоволенні заяви Нікопольській об'єднаній державній податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2017 року у справі № 804/8533/17 - повернути заявнику.
Ухвала набирає законної сили з 19.03.2018р. відповідно до ч. 2 ст. 325 КАС України та може бути оскаржена у касаційному порядку в строк, визначений ст. 329 КАС України.
Головуючий суддя: С.В. Сафронова
Суддя: В.В. Мельник
Суддя: Д.В. Чепурнов