Ухвала від 08.05.2018 по справі 766/3709/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

08 травня 2018 р. м. ХерсонСправа № 766/3709/18

Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Бездрабко О.І., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Херсоні ради про призначення субсидії на опалення,

встановив:

ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до Херсонського міського суду Херсонської області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Херсоні ради, в якому просять винести рішення про призначення субсидії на централізоване опалення ПАТ "ХТЕЦ" включно з жовтня 2017 р. по березень 2018 р. по особовому рахунку № 129291 ОСОБА_2; до остаточного рішення по справі окремою ухвалою зобов'язати відповідача направити дані постачальнику житлово-комунальних послуг про призначену позивачам субсидію на 2017-2018 роки згідно постанови від 13.09.2017 р. № 735 (не враховуючи заборгованість при призначенні субсидії, яка оскаржується в судовому порядку).

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 06.03.2018 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачам строк для виправлення її недоліків.

22.03.2018 р. позивачами отримано копію ухвали, а 28.03.2018 р. на її виконання подано адміністративний позов у новій редакції.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 10.04.2018 р. адміністративний позов передано за предметною підсудністю до Херсонського окружного адміністративного суду.

Справа надійшла до Херсонського окружного адміністративного суду 04.05.2018 р. та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 04.05.2018 р. передана на розгляд судді Бездрабку О.І.

Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст.ст.94, 122, 123, 160, 161 КАС України з наступних підстав.

Положеннями п.п.1, 2, 11 ч.5 ст.160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема:

- найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

- повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;

- власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позові) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Однак в порушення вищевказаних вимог позивачем не зазначено в позовній заяві найменування суду першої інстанції, до якого подано заяву; реєстраційні номери облікових карток платників податків (позивачів) за їх наявності або номер і серія паспортів; відомі номери засобів зв'язку позивачів та відповідача; офіційні електронні адреси або адреси електронної пошти позивачів (за їх наявності); офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача (якщо такі відомі позивачам); відсутнє письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Частинами 1, 4 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Згідно ч.ч.2, 4, 5 ст.94 КАС України письмовими доказами є документ (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Позивачами в порушення вказаних вимог до позовної заяви долучено копію повідомлення про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги від 04.08.2017 р., яке не засвідчене в установленому законом порядку.

Частиною 1 статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин у її наданні, тощо.

Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

З позову вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 оскаржують рішення управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Херсоні ради - повідомлення про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги, датоване 04.08.2017 р., а з позовом звернулись до суду 05.03.2018 р., тобто з пропуском встановленого ст.122 КАС України шестимісячного строку. В редакції адміністративного позову від 28.03.2018 р. позивачі просять поновити їм пропущений строк звернення до суду, проте, не обґрунтовують поважність причин такого пропуску, що передбачено ст.ст.122, 123 КАС України.

Частиною 3 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно ч.2 ст.132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Позивачами не долучено до позовної заяви документів, які б свідчили про сплату ними судового збору. При цьому, у позові зазначено, що позивачі звільнені від його сплати на підставі п.13 ч.2 ст.3 Закону України "Про судовий збір".

Відповідно до п.13 ч.2 ст.3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою.

Проте, адміністративний позов не містить вимог щодо відшкодування шкоди, заподіяної позивачам незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а тому судовий збір за подачу даного адміністративного позову підлягає сплаті на загальних засадах.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою ставка судового збору складає 0,4 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання адміністративного позову майнового характеру фізичною особою ставка судового збору складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" встановлено з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу у розмірі 1762 грн.

Позов містить дві вимоги, з приводу заявлення яких суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

За змістом ст.245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та не чинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю; тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів; затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України або про продовження строку такого затримання; затримання іноземця або особи без громадянства до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; звільнення іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Так, позовна вимога позивачів щодо "винесення рішення про призначення субсидії на централізоване опалення ПАТ "ХТЕЦ" з жовтня 2017 р. по березень 2018 р. включно по особовому рахунку № 129291 ОСОБА_2Н." не відповідає вищевказаним положенням КАС України, адже прийняття такого рішення відноситься до дискреційних повноважень відповідача, якого суд не має права підміняти у виконанні покладених на нього функцій та завдань.

Крім того, КАС України не передбачає винесення до вирішення справи по суті будь-яких окремих ухвал щодо зобов'язання відповідача по справі здійснити певні дії окрім процесуальних. Суддя також зазначає, що вчинення відповідачем дій, про які просять в даному випадку ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а саме направити дані постачальникам житлово-комунальних послуг про призначену позивачам субсидію на 2017-2018 роки, слідує з вирішення даної справи по суті.

Тобто заявлені позовні вимоги позивачів не відповідають вимогам КАС України.

Тому, така заява відповідно до ч.1 ст.169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків, а саме позивачу необхідно:

- привести позовну заяву у відповідність до вимог чинного законодавства: зазначити найменування суду першої інстанції, до якого надійшов позов (Херсонський окружний адміністративний суд); реєстраційні номери облікових карток платників податків (позивачів) за їх наявності або номер і серія паспортів; відомі номери засобів зв'язку позивачів та відповідача; офіційні електронні адреси або адреси електронної пошти позивачів (за їх наявності); офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача (якщо такі відомі позивачам);

- надати власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав;

- надати належним чином засвідчені копії документів, які долучено до позовної заяви;

- вказати причини пропуску строку звернення до суду та обґрунтувати їх поважність, або надати докази того, що строк звернення до суду не пропущено;

- визначитись зі змістом заявлених позовних вимог відповідно до КАС України;

- у відповідності до кількості та характеру заявлених позовних вимог надати платіжний документ про сплату судового збору згідно положень Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ч.1 ст.169 КАС України,

ухвалив:

Залишити позовну заяву без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали.

Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 766/3709/18 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.

Ухвала окремо не оскаржується.

Суддя Бездрабко О.І.