Рішення від 02.05.2018 по справі 803/406/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/406/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Хамази С.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернувся з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (далі - Департамент соцполітики Луцької міської ради, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого у формі повідомлення про припинення надання субсидії від 19.07.2017 № 11.5-7/11849 та зобов'язання відновити надання/виплату субсидії для домогосподарства ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 12:00 год. 24.04.2018. 24.04.2018 в судовому засіданні оголошено перерву у розгляді справи до 14:00 год. 02.05.2018 (а.с. 1, 51-52).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в жовтні 2017 року позивачем отримано повідомлення Департаменту соцполітики Луцької міської ради від 19.07.2017 № 11.5-7/11849 про припинення надання субсидії. Підставою припинення є отримана відповідачем інформація від Місцевого обчислювального центру про прострочену понад два місці заборгованість з оплати комунальних послуг.

Позивач вказує на те, що відповідачем протиправно взято до уваги інформацію від Місцевого обчислювального центру, оскільки останній не є організацією, що надає житлово-комунальні послуги, а видом діяльності останнього згідно з КВЕД є оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ним діяльність.

Відтак вважає оскаржуване рішення протиправним та просить його скасувати, а також зобов'язати відповідача відновити позивачу надання/виплату субсидії для його домогосподарства.

Відповідач у відзивні на позовну заяву (а.с. 32-34) позовні вимоги заперечив та зазначив, що позивачу згідно з поданою ним заявою від 30.05.2016 було призначено житлову субсидію на період з 01.05.2016 по 30.04.2017 з дотриманням вимог пункту Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.

У зв'язку з внесенням змін постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2016 № 300 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» та отриманням інформації щодо наявної простроченої заборгованості з оплати комунальних послуг відповідачем надсилалися ОСОБА_3 листи - повідомлення щодо неможливості призначення субсидії на наступний період, в тому числі і лист-повідомлення від 19.07.2017 № 11.5-7/11849 з наведенням підстав за яких може бути призначена субсидія.

При цьому, вказує на те, що між Департаментом соцполітики Луцької міської ради та Місцевим обчислювальним центром укладено договір, яким передбачено надання останнім послуг з розрахунку субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розрізі кожної комунальної послуги за даними організацій - надавачів послуг.

З врахуванням наведеного, просить в задоволенні позову відмовити.

Представник позивача у відповіді на відзив (а.с. 46-48) не погоджується з твердженнями відповідача наведеними у відзиві та зазначає, що оскаржуване рішення прийняте за відсутності підстав, передбачених вищевказаним Положенням.

В судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги заперечила та просила відмовити у задоволенні позову повністю.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 звернувся 30.05.2016 до Департаменту соцполітики Луцької міської ради із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначеннням житлової субсидії (а.с. 36-37).

Згідно з протоколом про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу Департаментом соцполітики Луцької міської ради було призначено ОСОБА_3 субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період травень 2016 року - квітень 2017 року в сумі 204,84 грн. (а.с. 38).

19.07.2017 за № 11.5-7/11849 позивачу було надіслано повідомлення про припинення надання субсидії, в якому зазначено, що Департаментом соцполітики Луцької міської ради отримано інформацію від Місцевого обчислювального центру про прострочену понад два місці заборгованість з оплати комунальних послуг.

При цьому роз'яснено, якщо протягом двох місяців з дати інформування про не призначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердить сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі - Положення № 848, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 2 Положення визначено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Субсидія на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначається у разі, коли житлове приміщення не забезпечується електро-, тепло- або газопостачанням для опалення.

Відповідно до пункту 14 Положення № 848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2016 № 300) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Пунктом 13 Положення № 848 встановлено, що рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим - дванадцятим цього пункту. При цьому структурним підрозділом з питань соціального захисту населення повідомляється заявнику про призначення (непризначення) житлової субсидії.

Відповідно до абзацу 11 пункту 14 цього Положення після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.

Згідно з пунктом 20 Положення № 848 надання раніше призначеної субсидії припиняється за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини.

Отже, держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку визначеному Положенням та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію, обов'язок щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. Наслідком не виконання обов'язків визначених Положенням є припинення надання раніше призначеної субсидії, зокрема за поданням організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії - з місяця, в якому надійшло таке подання.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період травень 2016 року - квітень 2017 року в сумі 204,84 грн.

Надання вказаної субсидії було припинено позивачу у зв'язку із закінченням строку, на який її було призначено.

Внесеними Кабінетом Міністрів України змінами до Положення № 848, пункт 14 було викладено в новій редакції, де чітко визначено алгоритм дій відповідача щодо вирішення питань пов'язаних із подальшим призначенням (не призначенням) субсидії.

11.07.2017 Департаментом соцполітики Луцької міської ради отримано лист № 294 від Місцевого обчислювального центру щодо наявності заборгованості понад два місяці по комунальних послугах у ОСОБА_3, якому була призначена субсидія в квітні 2016 року.

У зв'язку з отриманням інформації щодо наявності у ОСОБА_3 заборгованості по комунальних послугах понад два місяці відповідачем надіслано повідомлення про припинення надання субсидії від 19.07.2017 за № 11.5-7/11849.

Повідомлення містить відомості про те, що у позивача наявна заборгованість більше двох місяців, і посилання на пункт 14 Положення № 848, яким ОСОБА_3 роз'яснено наслідки наявності такої заборгованості та, які дії повинна вчинити особа за таких обставин для призначення субсидії.

З аналізу вказаного повідомлення слідує, що воно винесено на виконання внесених змін до пункт 14 Положення № 848, у ньому не зазначено відомостей та не міститься рішення суб'єкта владних повноважень про припинення надання субсидії, а лише інформовано позивача про наявність в нього заборгованості по сплаті комунальних платежів і, що за таких обставин відповідно до Положення субсидія не призначається та необхідність вчинення особою, якій воно адресовано, дій для подальшого надання субсидії.

Вказане на думку суду свідчить про те, що таке повідомлення не є рішенням відповідача в розумінні Положення № 848 про призначення (не призначення) чи припинення субсидії та носить виключно роз'яснювальний характер.

Повідомлення є документом інформаційного характеру, безпосередньо не створює, не змінює та не припиняє прав та обов'язків позивача та не є рішенням суб'єкта владних повноважень.

Вказане повідомлення відповідачем винесено у відповідності до вимог Положення № 848.

На підтвердження зазначеного суд звертає увагу на те, що позивачем в подальшому подана відповідна заява на призначення субсидії і рішенням комісії з питань призначення соціальних допомог від 07.09.2017 ОСОБА_3 було відмовлено в її наданні ( а.с. 64-70).

Зазначене рішення позивачем оскаржено не було та на даний час воно є чинним.

Згідно з частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що підставою для звернення до адміністративного суду є наявність у позивача порушених прав, свобод або інтересів зі сторони суб'єкта владних повноважень. В такому випадку порушені права підлягають захисту судом у спосіб, що дозволить відновити таке порушене право.

Як вбачається з матеріалів справи, Департаментом соціальної політики Луцької міської ради будь-яких рішень, дій чи бездіяльності, які б порушували права, свободи чи його інтереси, відповідачем не приймалося та не вчинялося.

В даному випадку, позивач звернувся за захистом прав, які жодним чином відповідачем не порушені.

Отже, суд зазначає, що в разі якщо фактично спору між сторонами не існує, то спірні правовідносини не виникають, а відтак, і право на звернення до суду не може бути реалізоване.

При цьому, позивач просить зобов'язати відповідача вчинити дії, а саме: відновити надання /виплату субсидії для домогосподарства ОСОБА_3

Однак, суд зазначає, що для того, щоб зобов'язати відповідача вчинити певні дії, слід констатувати перед цим наявність в його діях, бездіяльності чи прийнятих рішеннях ознак протиправності, чого в даному випадку немає.

Крім того, в подальшому прийнято рішення про відмову в наданні субсидії, яке на даний час є чинним.

При цьому, позивачем не представлено доказів та не наведено фактів того, що відповідач своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю порушив його права, свободи чи інтереси, та що в нього виникло право на звернення до суду за їх захистом, а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Протилежного в судовому засіданні не встановлено.

Всі інші посилання позивача та його представника на порушення відповідачем норм Положення № 848 не спростовують висновків суду, зроблених в даному судовому рішенні, та не впливають на фактичні обставини справи, встановлені під час її судового розгляду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.

Щодо твердження представника відповідача про пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого частиною другою статті 122 КАС України, то суд його до уваги не приймає до уваги, з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач стверджував, що отримав зазначене повідомлення в жовтні 2017 та 12.03.2018 звернувся з даним позовом до Волинського окружного адміністративного суду, тобто в межах встановленого строку.

Будь-яких інших доказів про те, що позивач отримав повідомлення раніше, відповідачем суду не представлено, а тому з врахуванням наведеного, суд прийшов до висновку про дотримання позивачем строку звернення до суду з цим позовом.

Керуючись ст.ст.241, 242, 243 ч.3, 245, 246, 295, 297, підпункту 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_3 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий Р.С.Денисюк

Повний текст рішення складено 07 травня 2018 року.