Рішення від 07.05.2018 по справі 809/574/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" травня 2018 р. справа № 809/574/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Грицюка П.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Косівського управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Косівського управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі- відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що при призначенні пенсії по віку, позивачу не враховано періодів з 02.10.2015 року по 06.03.2016 року та з 19.06.2016 року по 20.10.2016 року участі в антитерористичній операції в кратному розмірі один місяць служби за три. Позивач, вважає, що оскільки він є учасником бойових дій, має право на пільгове зарахування до страхового стажу із розрахунку один місяць служби за три періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції у відповідності до ст. 57 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, ст. 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Вважає, дії Косівського об'єднаного управління ПФУ щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу, періоду участі в антитерористичній операції неправомірними, оскільки такі не відповідають вимогам закону та порушують його права, а тому просить адміністративний позов задовольнити.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 23.04.2018 року, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с. 27-29 ). Зокрема, просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що Положення, затверджене наказом МОУ № 530 від 14.08.2014 року на спірні правовідносини не розповсюджується, оскільки не є тим нормативним документом, який встановлює порядок обчислення страхового стажу для призначення пенсії за віком. Крім того, нормами чинного законодавства не передбачено зарахування до страхового стажу в кратному обчисленні часу проходження особами військової служби в особливий період при визначенні права на пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058.

Відповідно до частини 3 статті 263 КАС України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, на підставі положення частин 2, 3 статті 263 КАС України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив таке.

01.12.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про призначення пенсії за віком (а.с. 22).

Так, з 01.12.2017 року позивач перебуває на обліку в Косівському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, йому призначена та виплачується пенсія відповідно до статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно з посвідченням серія НОМЕР_1 від 28.01.2016 року ОСОБА_1 є учасником бойових дій, та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с.14).

Згідно з довідкою Косівського районного військового комісаріату № 53 від 02.03.2018 року в період з 18.08.2015 року по 20.10.2016 року проходив військову службу за призовом по частковій мобілізації у військовому званні молодший сержант. В період з 02.10.2015 року по 06.03.2016 року та з 19.06.2016 року по 20.10.2016 року приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в складі військової частини польова пошта НОМЕР_2 . Довідка видана на підставі військового квитка серія НОМЕР_3 та посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_1 (а.с. 17).

Косівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області розпорядженням № 162954 від 26.02.2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу через зміну надбавки (а.с. 32).

Листом за № 22/Ч-15 від 28.02.2018 року Косівським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області надано відповідь на звернення позивача та повідомлено ОСОБА_1 , щодо порушеного питання про трьохкратне обчислення стажу за відповідний період, що статтею 24 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" який введено в дію з 01.01.2004 року передбачено, що страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Обчислення страхового стажу проводиться в одинарному розмірі. Тобто ніякий пільг щодо обчислення стажу за роботу після 01 січня 2004 року не існує. Пенсію перераховано згідно норм чинного законодавства (а.с. 12-13).

Вважаючи відмову у зарахуванні страхового стажу із розрахунку один місяць служби за три періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав щодо перерахунку та виплати належної йому пенсії.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Згідно статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Зарахування строку участі в АТО до стажу роботи відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, що визначається КМУ.

Час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в АТО в особливий період, зараховується до стажу державної служби на пільгових умовах. Зокрема, один місяць стажу зараховується за три, тобто в трикратному розмірі.

Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, відповідно до Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/26071.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку (в редакції на час виникнення спірних відносин) статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 4 Порядку визначено підстави надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Судом встановлено та підтверджено довідкою № 53 від 02.03.2018 року, виданої Косівським районним військовим комісаріатом, що ОСОБА_1 дійсно в період з 02.10.2015 року по 05.03.2016 року та з 19.06.2016 року по 02.10.2016 року приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в складі військової частини польова пошта НОМЕР_2 . Довідка видана на підставі військового квитка серія НОМЕР_3 та посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_1 (а.с. 17). Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Таким чином, з врахуванням вимог статті 5 КАС України, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні позивачу до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три в період перебування в АТО з 02.10.2015 року по 06.03.2016 року та з 19.06.2016 року по 20.10.20216 року, проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату з 01.12.2017 року пенсії позивачу, зарахувавши до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три період перебування в АТО з 02.10.2015 року по 06.03.2016 року та з 19.06.2016 року по 20.10.2016 року.

Доводи відповідача, наведені у відзиві на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними судом у даному рішенні нормами права.

Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Враховуючи відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до стажу, із розрахунку один місяць служби за три, періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції з 02.10.2015 року по 06.03.2016 року та з 19.06.2016 року по 20.10.2016 року.

Зобов'язати Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2017 року із зарахуванням до страхового стажу періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції з 02.10.2015 року по 06.03.2016 року та з 19.06.2016 року по 20.10.20216 року із розрахунку один місяць служби за три.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ОСОБА_1 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ), місце проживання: АДРЕСА_1 ;

Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, (код ЄДРПОУ 40385698), місцезнаходження: вул. Незалежності, 26-А, м. Косів, Косівський район, Івано-Франківська область.

Суддя Грицюк П.П.