про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
08 травня 2018 р. Справа № 802/1250/18-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Комар Павло Анатолійович, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: публічного акціонерного товариства "Укрпошта" в особі Вінницької дирекції
до: управління Держпраці у Вінницькій області Державної служби України з питань праці
про: визнання протиправними та скасування постанов
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява публічного акціонерного товариства "Укрпошта" в особі Вінницької дирекції до управління Держпраці у Вінницькій області Державної служби України з питань праці про визнання протиправними та скасування постанов.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Норми статей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Частиною 1 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Проте, всупереч наведеним приписам чинного законодавства позивачем не надано копії доданих до позовної заяви документів для відповідача.
Разом з тим, відповідно до частини 7 ст. 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Відповідно до прохальної частини адміністративного позову оскаржуються 114 постанов про відкриття виконавчого провадження, однак оригінал або їх копія суду не надано, що не відповідає положенням частини 7 ст. 161 КАС України.
В силу ч. 3 с. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Пільги щодо сплати судового збору визначені у ст. 5 Закону України "Про судовий збір". Зокрема, в частині 1 вказаної статті наведено вичерпний перелік суб'єктів (позивачів), що звільнені від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", зокрема ст. 7 визначено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2018 року для працездатних осіб у розмірі 1762,00 гривень.
Так, в силу положень ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору встановлюєся в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно заявлених позовних вимог, позивачем заявлено вимоги майнового характеру, а саме про визнання протиправними та скасування 2 постанов про накладення штрафу у сумі 372300 грн. та 3723 грн.
Відтак, судовий збір за скасування постанов управління Держпраці у Вінницькій області становить 5640,35 грн.
Разом з тим, позивачем до позовної заяви долучено квитанції від 02.05.2018 року про сплату судового збору в сумі 3524,00 грн., що свідчить про те, що останнім не доплачено судовий збір в сумі 2116,35 грн.
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого адміністративного позову вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, шляхом подання до суду доказів сплати судового збору у встановленому законом розмірі, а саме 2116,23 грн.
За правилами визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків.
Керуючись статтею 169 КАС України, -
Позовну заяву публічного акціонерного товариства "Укрпошта" в особі Вінницької дирекції до управління Держпраці у Вінницькій області Державної служби України з питань праці про визнання протиправними та скасування постанов залишити без руху.
Запропонувати позивачу у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Комар Павло Анатолійович