Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
05 травня 2018 р. Справа №805/2734/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голошивець І.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Адміністрації Президента України, Апарату Верховної ради України про визнання дій протиправними та зобов'язання утримуватися від подібних дії, -
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Адміністрації Президента України, Апарату Верховної ради України, в якому просили:
- визнати дії Адміністрації Президента України, Апарату Верховної ради України протиправними та зобов'язати їх утримуватись від подібних дій.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 квітня 2018 року позов залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
03 травня 2018 року недоліки позивачем усунуті.
Протоколом повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями від 03.05.2018, справу № 805/2734/18-а передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Голошивцю І.О.
Відповідно до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви її подано з порушенням зазначених вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з п. 5. ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Пунктом 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з п. 9. ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
В позовній заяві позивачами заявлені позовні вимоги до Адміністрації Президента України, Апарату Верховної ради України, однак позивачами не чітко викладені обставини, якими позивачі обґрунтовують свої вимоги щодо предмету позову до кожного відповідача окремо. Таким чином, позивачам необхідно викласти у своїй позовний заяві якими саме діями відповідачів (коженого окремо), ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вважають по відношенню до них були порушені їх права, свободи, інтереси та взагалі від яких дій Адміністрації Президента України та Апарату Верховної ради України слід утриматись, при цьому конкретизувавши свої позовні вимоги з викладом огрунтованих підстав щодо визначення предмету позову до кожного з відповідачів окремо.
Згідно з частинами 1 та 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, суд вважає за необхідне залишити даний позов без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Адміністрації Президента України, Апарату Верховної ради України про визнання дій протиправними та зобов'язання утримуватися від подібних дії - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали на усунення недоліків шляхом надання до суду: адміністративного позову з чітко визначеним та конкретизованим предметом позову до кожного відповідача окремо, з викладом обставин, якими позивачі обґрунтовують свої вимоги.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Голошивець І.О.