ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
07 травня 2018 року №826/20296/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Київської міської ради (далі також - позивач)
до Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської
ради ( Київської міської державної адміністрації),
Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України
третя особа приватне підприємство «Сім Альянс» (далі також - ПП «Сім-Альянс)
про скасування державної реєстрації,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів, в останній редакції якого від 09.10.2017 з урахуванням заяви про уточнення від 26.03.2018 просив скасувати рішення державного реєстратора Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України про державну реєстрації прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу):
- індексний номер: 13875691 від 18.06.2014, згідно з яким проведено державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю загальною площею 131,00 кв.м, літера «Б», розташовану на проспекті Володимира Маяковського, 14/12 у Деснянському районі м.Києва за ПП «Сім-Альянс»;
- індексний номер: 13875865 від 18.06.2014, згідно з яким проведено державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю загальною площею 123,00 кв.м, літера «В», розташовану на проспекті Володимира Маяковського, 14/12 у Деснянському районі м.Києва за ПП «Сім-Альянс»;
- індексний номер: 13876048 від 18.06.2014, згідно з яким проведено державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю загальною площею 127,5 кв.м, літера «Г», розташовану на проспекті Володимира Маяковського, 14/12 у Деснянському районі м.Києва за ПП «Сім-Альянс».
В обґрунтування позову Київська міська рада зазначила, що Реєстраційною службою Головного управління юстиції у м.Києві до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про державну реєстрацію за ПП «Сім-Альянс» права власності на вищевказані об'єкти нерухомого майна на підставі оскаржуваних рішень державного реєстратора Державної реєстраційної служби України на підставі рішення Деснянського районного суду м.Києва від 14.02.2014 у справі №754/729/14-ц, яке скасоване рішенням Апеляційного суду м.Києва від 11.11.2014, залишеним без змін ухвалами Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 21.01.2015 та від 19.03.2015.
Державна реєстрація за ПП «Сім-Альянс» права власності на об'єкти нерухомості, збудовані на земельній ділянці комунальної власності, яка належать до комунальної власності міста Києва, розпорядження якими здійснює Київська міська рада, без прийняття останньою відповідного рішення про передачу цієї земельної ділянки у власність або користування, є порушенням права позивача, тому оскаржувані рішення позивач вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню судом.
Водночас позивач зазначив, що про оскаржувані рішення та факт реєстрації за ПП «Сім-Альянс» права власності зазначеного нерухомого майна дізнався лише 04.08.2016, а саме відтоді, як у справі №910/14968/14, що перебуває в провадженні Господарського суду м.Києва, прокуратура міста Києва звернулася до суду із заявою про зміну предмету спору - з визнання права власності на вищевказані об'єкти нерухомості на зобов'язання знести самовільно збудовані нежитлові приміщення, розташовані по проспекту Маяковського, 14/2 в Деснянському районі м.Києва, а саме: нежитлову будівлю загальною площею 123,00 кв.м, літера «а»; нежитлову будівлю загальною площею 131,00 кв.м, літера «б»; нежитлову будівлю загальною площею 123,00 кв.м літера «в» ; нежитлову будівлю загальною площею 127,50 кв. м, літера «г», що підтверджується ухвалою Господарського суду м.Києва від 16.12.2016 в цій справі.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що саме з цієї дати позивач дізнався про оскаржувані рішення, а тому в межах установленого законом шестимісячного строку 13.12.2016 звернувся до суду з позовом у цій адміністративній справі.
Відповідач Департамент з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у письмовому запереченні та його представник в судовому засіданні щодо позову заперечили, просили відмовити у задоволенні позову, стверджуючи про його необґрунтованість, оскільки державні реєстратори названого Департаменту не приймали оскаржувані рішення. Крім того, спірні правовідносини виникли до утворення Департаменту, тоді як останній не є правонаступником Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м.Києві та не несе відповідальності за вчинені дії та рішення державних реєстраторів іншого органу.
Відповідач Департамент державної реєстрації Міністерства юстиції України та його представник в судовому засіданні щодо позову також заперечили, просили відмовити в його задоволенні, зазначивши у письмовому відзиві про правомірне прийняття державним реєстратором оскаржуваних рішень на підставі рішення Деснянського районного суду м.Києва від 14.02.2014 у справі №754/729/14-ц, яким за ПП «Сім-Альянс» визнано право власності на об'єкти нерухомого майна.
Указане рішення відповідало усім встановленим до нього вимогам, тому у державного реєстратора не було підстав для відмови у прийнятті рішень про проведення державної реєстрації права власності.
Станом на час прийняття оскаржуваних рішень державного реєстратора рішення Деснянського районного суду м.Києва від 14.02.2014 у справі №754/729/14-ц набрало законної сили, інформації про його скасування судом апеляційної інстанції була відсутня. Оскаржувані рішення приймалися державним реєстратором 18.06.2014, тобто до скасування Апеляційним судом м.Києва 11.11.2014 рішення Деснянського районного суду м.Києва від 14.02.2014 у справі №754/729/14-ц.
Третя особа ПП «Сім Альянс» своїх пояснень щодо позову не надала, представника в судове засідання не направила, хоча про судовий розгляд справи повідомлена належним чином.
Справа розглядалася у порядку загального позовного провадження, а потім у письмовому провадженні.
Вирішуючи цей спір, суд виходить із такого.
Відповідно пункту 1 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваних рішень) (далі-Закон) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з пунктами 1, 2 частини першої статті 9 Закону державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
- відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом);
- відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень;
- відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;
- наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону;
- наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
- приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Частиною 1 статті 19 Закону (в редакції зі змінами до цього Закону від 12.08.2015) зазначено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема рішень судів, що набрали законної сили.
Відповідно до пункту 8 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 №868 (далі - Порядок №868), для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
Заява подається окремо щодо кожного об'єкта нерухомого майна.
Пунктом 6 Порядку №868 визначено, що документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідальність за достовірність відомостей, які містяться у документах, поданих для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного і нерухомого майна, несе заявник.
За змістом пункту 13 Порядку №868 заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату адміністративного збору.
Відповідно до пунктів 35, 36 Порядку під час проведення державної реєстрації речових прав заінтересованою особою є власник, інший правонабувач або сторона правочину, відповідно до якого виникли речові права.
Для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Згідно з приписами пункту 37 Порядку документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, поміж іншого, є рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Як встановлено судом, 13.06.2014 представник ПП «Сім-Альянс» звернувся до державного реєстратора Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м.Києві із заявами про державну реєстрацію права власності на:
- на нежитлову будівлю літ. «Б» за адресою: м. Київ, проспект Маяковського, 14/12, що зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 13.06.2014 за реєстраційним номером 7001859;
- нежитлову будівлю літ. «В» за адресою: м. Київ, проспект Маяковського, 14/12, що зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 13.06.2014 за реєстраційним номером 7002600;
- на нежитлову будівлю літ. «Г» за адресою: м. Київ, проспект Маяковського, 14/12, що зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 13.06.2014 за реєстраційним номером 7003171.
На підтвердження права власності на вказане нерухоме майно ПП «Сім-Альянс» надало державному реєстратору рішення Деснянського районного суду міста Києва від 14.02.2014 у справі № 754/729/14-ц, яким за ПП «Сім-Альянс» (код ЄДРПОУ 355568) визнано право власності на:
- нежитлову будівлю, загальною площею, загальною площею 123,00 кв.м, за адресою: проспект Маяковського, 14/12 (літ. А) у Деснянському районі в місті Києві;
- нежитлову будівлю, загальною площею, загальною площею 131,00 кв.м, за адресою: проспект Маяковського, 14/12 (літ. Б) у Деснянському районі в місті Києві;
- нежитлову будівлю, загальною площею, загальною площею 123,00 кв.м, за адресою: проспект Маяковського, 14/12 (літ. В) у Деснянському районі в місті Києві;
- нежитлову будівлю, загальною площею, загальною площею 127,50 кв.м, за адресою: проспект Маяковського, 14/12 (літ. Г) у Деснянському районі в місті Києві».
Згідно з частиною 4 статті 9 Закону державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Пунктом 1 наказу Міністерства юстиції України від 02.04.2013 №607/5 «Про заходи щодо взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб» встановлено, що у разі подання до структурних підрозділів територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру, поміж іншого, заяв щодо державної реєстрації права власності або інших речових прав на нерухоме майно (далі - речові права на нерухоме майно), що виникають на підставі рішень судів, що набрали законної сили, де однією із сторін є юридична особа, та/або інший суб'єкт господарювання, та/або фізична особа - підприємець (крім випадків державної реєстрації права власності на підставі рішень судів у справах про спадкування) рішення щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно приймаються державними реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру відповідно до додатка до цього наказу.
Згідно з пунктом 2 Порядку взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб, що є додатком до вищевказаного наказу, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно у випадках, передбачених у пункті 1 наказу, проводиться державними реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868.
Пунктом 5 Порядку взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб визначено, що державний реєстратор прав на нерухоме майно Укрдержреєстру з дотриманням процедури, визначеної Порядком №868 розглядає заяву, подані до неї електронні копії документів, поданих для державної реєстрації прав, та приймає відповідне рішення.
Відповідно до пункту 6 Порядку взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб орган державної реєстрації прав, який прийняв відповідну заяву, після прийняття рішення державним реєстратором прав на нерухоме майно Укрдержреєстру, забезпечує, поміж іншого, внесення запису про державну реєстрацію на підставі рішення, прийнятого державним реєстратором прав на нерухоме майно Укрдержреєстру; відкриття реєстраційної або облікової справи в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1141 «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно».
З дотриманням указаних вище правових норм вищевказані заяви ПП «Сім-Альянс» (реєстраційні номери: 7001859, 7002600, 7003171) щодо державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомості на підставі вищевказаного судового рішення передано для розгляду державному реєстратору Державної реєстраційної служби України Мощонській Ірині Володимирівні, яка за результатами їх розгляду встановила відсутність правових підстав для відмови у проведенні державної реєстрації права власності, визначених статтею 24 Закону, та прийняла рішення від 18.06.2014 про реєстрацію права власності за ПП «Сім-Альянс», а саме:
- №13875691 на нежитлову будівлю літ. «Б» за адресою: м.Київ, проспект Маяковського, 14/12;
- №13875865 на нежитлову будівлю літ. «В» за адресою: м.Київ, проспект Маяковського, 14/12;
- №13876048 на нежитлову будівлю літ. «Г» за адресою: м.Київ, проспект Маяковського, 14/12.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що при визначенні державного реєстратора, який прийняв оскаржувані рішення, позивач помилково зазначив державного реєстратора Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України замість державного реєстратора Державної реєстраційної служби України.
Судом встановлено, що станом на час прийняття оскаржуваних рішень у державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Мощонської Ірини Володимирівни у не було підстав для відмови ПП «Сім-Альянс» рішення про державну реєстрацію права власності на вищевказані об'єкти нерухомого майна з огляду на чинність рішення Деснянського районного суду міста Києва 14.02.2014 у справі № 754/729/14-ц, оскільки подана для реєстрації копія цього судового рішення відповідала вимогам, встановленим пунктом 28.17 Інструкції з діловодства в місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, апеляційних судах міст Києва та Севастополя, Апеляційному суді Автономної Республіки Крим та Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ, затвердженої наказом Державної судової адміністрації від 17.12.2013 №173. Так, зокрема копія рішення суду містилася на бланку Деснянського районного суду м.Києва, позначена як копія, засвідчена підписом судді та секретаря, містила дату набрання рішенням законної сили 25.04.2014 та відбиток гербової печатки суду.
Водночас, ураховуючи, що станом на час вирішення судом цієї адміністративної справи рішення Деснянського районного суду м.Києва від 14.02.2014 у справі № 754/729/14-ц скасовано рішенням Апеляційного суду м.Києва від 11.11.2014, тобто підстави для прийняття державним реєстратором Державної реєстраційної служби України Мощонською І.В. оскаржуваних рішень про державну реєстрацію права власності відсутні, ці рішення є протиправними та підлягають скасуванню судом.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 №150 «Питання Міністерства юстиції України» Державною реєстраційною службою України припинено виконання її функцій і повноважень.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 №17 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» ліквідовано Державну реєстраційну службу України та покладено на Міністерство юстиції України завдання і функції з реалізації державної політики з питань речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Пунктом 2 цієї постанови також визначено, о міністерство юстиції України є правонаступником Державної реєстраційної служби, що ліквідується в частині реалізації державної політики у сферах, зазначених у пункті 1 цієї постанови.
Ураховуючи викладене, відповідач обґрунтовано спрямував свої позовні вимоги до Міністерства юстиції України в особі Департаменту державної реєстрації.
Що стосується порушеного права позивача, за захистом якого він звернувся до суду з цим позовом, то необхідно зазначити про таке.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та пава користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
За приписами 375 статті Земельного кодексу України право зводити на земельній ділянці будівлі та споруди, створювати водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй території іншим особам, має лише власник земельної ділянки.
Єдиним розпорядником земель комунальної власності міста Києва відповідно до статті 9 Земельного кодексу України, Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», в тому числі надання земельних ділянок у власність чи користування, є - територіальна громада міста Києва в особі Київської міської ради, тобто позивач.
За інформацією Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), викладеною в листі від 18.07.2014 №057023-6780, земельні ділянки за приватним підприємством «Сім-Альянс» на проспекті Володимира Маяковського, 14/2 літ. «а», «б», «в», «г» і на перетині пр.Маяковського та вул.Теодора Драйзера в міському земельному кадастрі не обліковуються. Документи, що посвідчують право власності чи користування (оренди) станом на 31.12.2012 в міському земельному кадастрі за ПП «Сім - Альянс» або за іншою юридичною та фізичною особою не зареєстровані. Проекти рішень про передачу у власність чи користування (оренди) зазначених земельних ділянок Департаментом земельних ресурсів не готувались. Відтак, такі рішення Київською міською радою не приймалися.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до пункту 15 часини четвертої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова може звернутися з позовом до суду з вимогою про визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів.
Отже, державна реєстрація за ПП «Сім-Альянс» права власності на об'єкти нерухомого майна, збудовані земельній ділянці, що належить до комунальної власності міста Києва, щодо якої Київською міською радою не приймались рішення про передачу у власність або в користування, проведена на підставі рішення суду, скасованого судом апеляційної інстанції, перешкоджає Київській міській представляти територіальну громаду міста Києва та здійснювати від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами, в тому числі й щодо розпорядження земельною ділянкою, на якій розміщені об'єкти нерухомості, права власності на які зареєстровано за ПП «Сім-Альянс».
Доцільно зауважити, що позивач при зверненні до суду просив лише скасувати оскаржувані рішення державного реєстратора та не просив визнати їх протиправним.
Відповідно до частини першої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішення справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Згідно з пунктом 2 частини другої указаної статті Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Ураховуючи викладене та керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та визнати оскаржувані рішення протиправними, а тоді скасувати їх.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини другої статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (у редакції, яка діє станом на момент розгляду справи судом), у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Керуючись статтями 241-255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення державного реєстратора Державної реєстраційної служби України про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу):
- індексний номер: 13875691 від 18.06.2014, згідно з яким проведено державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю загальною площею 131,00 кв.м, літера «Б», розташовану на проспекті Володимира Маяковського, 14/12 у Деснянському районі м.Києва за ПП «Сім-Альянс»;
- індексний номер: 13875865 від 18.06.2014, згідно з яким проведено державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю загальною площею 123,00 кв.м, літера «В», розташовану на проспекті Володимира Маяковського, 14/12 у Деснянському районі м.Києва за ПП «Сім-Альянс»;
- індексний номер: 13876048 від 18.06.2014, згідно з яким проведено державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю загальною площею 127,50 кв.м, літера «Г», розташовану на проспекті Володимира Маяковського, 14/12 у Деснянському районі м.Києва за ПП «Сім-Альянс».
Рішення суду набирає законної сили у порядку і строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 292-297 з урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Суддя О.О. Власенкова