Рішення від 03.05.2018 по справі 826/59/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

03 травня 2018 року № 826/59/18

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулася ОСОБА_1 (далі також - позивач) з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі також - відповідач), в якому просить:

- зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 індексацію пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з урахуванням показника індексу інфляції по України за період з січня 2014 року по жовтень 2017 року включно 224,4% в межах позивної давності з дня звернення до суду та виплачувати довічно проіндексовану пенсію з моменту звернення з заявою про проведення індексації, а саме з 05.12.2017 року у межах позовної давності.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на приписи Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про індексацію грошових доходів населення», «Про Державний бюджет України на 2017 рік», , та зазначає, що управлінням Пенсійного фонду України в порушення вимог чинного законодавства не проводиться індексація пенсії позивача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.01.2018 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.

08.02.2018 року відповідач на адресу суду надав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, мотивуючи тим, що вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не відповідають законодавству з тих підстав, що пенсія позивача обчислена з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, що не досягає мінімального розміру пенсії за віком, тому відповідно до ч.3 «порядку проведення індексації грошових доходів населення» не є об'єктом індексації.

Розглянувши подані сторонам документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

05.12.2017 року представник позивача звернувся до Центрального об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою, в якій просив повідомити про здійснену ОСОБА_1 індексацію пенсії помісячно з 01.01.2014 по жовтень 2017 з урахуванням індексу інфляції в розмірі 224,4 % та повідомити яка кратність коефіцієнту стажу застосована до пенсії ОСОБА_1

Листом від 15.12.2017 року №2464/П-2063 відповідачем повідомлено позивача, що індексація грошових коштів населення здійснюється на підставі Закону України» Про індексацію грошових доходів населення» від 06.02.2003 року №491-IVз урахуванням змін та доповнень, та порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078 зі змінами та доповненнями. Зазначено, що оскільки пенсія ОСОБА_1 обчислена з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, не досягає мінімального розміру пенсії за віком, в зв'язку із зменшення розмір пенсії визначається відповідно до абз.1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином пенсія ОСОБА_1 не є об'єктом індексації.

Вважаючи таку відповідь протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до статті 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно із статтею 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (стаття 3 Закону № 1282-ХІІ).

Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації (поріг індексації установлено в розмірі 101 відсотка (до 01.01.2016) і 103 відсотка (після 01.01.2016 року).

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 6 Закону 1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

Пунктом 4 цього ж Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Пунктом 9 Порядку (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у випадку, якщо призначена сума пенсії не досягає мінімального прожиткового рівня, пенсіонеру здійснюється доплата до мінімального розміру пенсії і мінімального прожиткового рівня для непрацездатних осіб.

Як свідчить аналіз вищезазначених норм чинного законодавства, індексація пенсії працюючого пенсіонера, якому здійснюється доплата до мінімального розміру пенсії і мінімального прожиткового рівня для непрацездатних осіб не здійснюється.

З матеріалів справи, зокрема, змісту листа Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від15.12.2017 року вбачається, що пенсія ОСОБА_1 обчислена з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, не досягає мінімального розміру пенсії за віком, у зв'язку із зменшенням розмір пенсії визначається відповідно до абз.1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Будь-яких доказів, які б спростовували вказані обставини позивачем суду не надано.

Враховуючи наведене та з огляду на те, що у складі пенсійної виплати позивач мав доплату до прожиткового мінімуму згідно з абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно, позивач не має права на індексацію.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 13.10.2015 (справа № 264/7745/14-а).

Отже, позовні вимоги позивача щодо зобов'язання Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 індексацію пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з урахуванням показника індексу інфляції по України за період з січня 2014 року по жовтень 2017 року включно 224,4% в межах позивної давності з дня звернення до суду та виплачувати довічно проіндексовану пенсію з моменту звернення з заявою про проведення індексації, а саме з 05.12.2017 року у межах позовної давності є необґрунтованими

Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із статтею 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В контексті наведеного суд зазначає, що позивачем не доведено обґрунтованість позовних вимог, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 9, 77, 241 246, 250, 255 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Г. Вєкуа