Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
07 травня 2018 р. № 820/2163/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61124) до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова (вул. Гольдбергівська, 15, Харків, 61140) про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнення до позовної заяви просить суд: зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова провести перерахунок її пенсії відповідно до норми використавши: індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 3,30697; індивідуальний коефіцієнт страхового стажу - 0,69036, як особі-пенсіонеру, якому вперше перераховують пенсію в зв'язку з переходом на пенсію по віку; зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова провести такий перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року та виплатити позивачу недораховану грошову суму з 01.10.2017.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що у жовтні 2017 року звернулась із заявою до територіального органу Пенсійного фонду України про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку із переходом позивача з пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З даним перерахунком пенсії позивач не згоден, оскільки ПФ невірно провів оптимізацію загального трудового стажу (видалення до 10% невигідного стажу), що потягло невірне визначення індивідуального коефіцієнту по заробітній платі (3,10683 замість 3,30687). Крім того, ПФ при розрахунку пенсії не вірно визначив коефіцієнт страхового стажу позивача, застосувавши 0,51000 замість 0,69036. Таким чином просив суд позов задовольнити.
Ухвалою суду від 06.04.2018 відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачам надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
18.04.2018 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що обчислення пенсії здійснено відповідно до вимог чинного законодавства, навівши розрахунок пенсії позивача.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває як пенсіонер на обліку в Слобожанському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова, з 2004 року призначено пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
На виконання пункту 4-7 ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 переведено з пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» на пенсію за віком, обчислену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У жовтні 2017 року позивач звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із переходом позивача з пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова від 12.12.2017 року №229/Б-4 позивача було повідомлено, що розрахунок пенсії з 01.10.2017року обчислено з урахуванням наступних даних: 0,51000 - коефіцієнт стажу, 3,10683 - коефіцієнт заробітної плати, 450,12 грн. - доплата за понаднормований стаж 31 рік, 66,43 грн. - підвищення дітям війни. Всього - 6481,18грн. (а.с.15)
У зв'язку із незгодою з вищезазначеним обчисленням пенсії в частині щодо невірного визначення коефіцієнту страхового стажу та коефіцієнту заробітної плати при обрахунку пенсійних виплат позивач у процедурі досудового оскарження звернулась із заявою від 30.11.2017 року до Головного управління Пенсійного фонду у Харківській області (а.с.12).
Листом Головного управління Пенсійного фонду у Харківській області повідомлено позивача, що з питання «оптимізації» заробітної плати для обчислення пенсії в даному випадку підготовлено запит до Пенсійного фонду України. (а.с.16).
Листом від 03.03.2018року Пенсійний фонд України повідомлено позивача, що розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу 51 рік 19 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,51000) та заробітної плати 11.695,35 грн., визначеної за період роботи з 01.03.1995року по 29.02.2000 року та за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 31.12.2010 (коефіцієнт заробітної плати - 3,10683). При цьому до заробітної плати за період з липня 2000 року по грудень 2010року враховано суми заробітку як за основним місцем роботи так і за сумісництвом. Із періоду заробітку, з якого було обчислено розмір пенсії ОСОБА_1, виключено (оптимізовано) заробіток за 20 місяців у період з 01.05.2004року по 31.12.2005року , як період з найменшим заробітком. Виключати з підрахунку період заробітку з липня 2006 року по грудень 2010року немає підстав, оскільки зазначений період не підлягав оптимізації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008року №530 при перерахунку пенсії у 2009-2011рр. Розрахунок пенсії відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» складає: 11695,35грн.*0,51000=5964,63грн. Враховуючи викладене, розмір пенсії з урахуванням доплати за понаднормований стаж (450,12грн) та підвищення дитині війни (66,43 грн.) становить 6481,18 грн.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 9 розділу ІV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до положень ч.3 ст.45 згаданого Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до пункту 4-3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону №1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Разом з тим, згідно з пунктом 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Суд зазначає, що позивач з 2004 року отримував наукову пенсією, пенсія за віком йому не призначалась, і лише 03.10.2017року ОСОБА_1 скористалась своїм правом на отримання пенсії за віком та звернулась до територіального органу ПФУ м. Харкова щодо призначення їй пенсії за віком вперше - з 03.10.2017року.
Оскільки право на пенсію за віком вперше у позивача виникло з 03 жовтня 2017 року (звернення з відповідною заявою від 03.10.2017 року), тому згідно з пунктом 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при призначенні пенсії повинна застосовуватися середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Таким чином, з урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що під час перерахунку позивачу пенсії за віком відповідно до Розділу ІІІ Закону № 1058-IV, Слобожанським ОУПФУ м. Харкова неправомірно застосовано показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, отже, невірно розраховано коефіцієнт індивідуального страхового стажу - 0,51000.
Відповідно до ст. 27 Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Ст. 25 Закону № 1058 встановлено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс / 100% х 12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). 2. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи. У разі відсутності на день призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Згідно ст. 40 Закону № 1058 коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Суд зазначає, що листом ПФУ від 03.03.2018року №2825/Б-11 повідомлено ГУ ПФУ у Харківській області, що за даними персоніфікованого обліку, страховий стаж ОСОБА_1 у квітні 2005 року становить 30 днів, сума заробітку за лютий 2002 року - 642,72 грн. При цьому для обчислення розміру пенсії заявниці враховано відповідно 28 днів страхового стажу за квітень 2005 року та заробіток за лютий 2002року в сумі 642,22 грн. Запропоновано привести у відповідність пенсійну справу ОСОБА_1 з урахуванням зазначеного.
Згідно повідомлення УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова від 19.05.2015 року позивачу встановлено загальний страховий стаж 51 рік 1 місяць 20 днів. (а.с. 23)
Листом Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 12.12.2017 року №229/Б-4 позивача було повідомлено, що страховий стаж склав 51 рік 00 місяців 19 днів та розрахунок пенсії з 01.10.2017року обчислено з урахуванням наступних даних: 0,51000 - коефіцієнт стажу, 3,10683 - коефіцієнт заробітної плати, 450,12 грн. - доплата за понаднормований стаж 31 рік, 66,43 грн. - підвищення дітям війни. Всього - 6481,18грн. (а.с.15)
Отже, суд доходить до висновку, що відповідачем не враховано при розрахунку пенсії та визначенні коефіцієнту середнього заробітку в повному обсязі показники страхового стажу позивача за квітень 2005 року та розміру заробітку за лютий 2002 року, не враховано що загальний страховий стаж позивача складає 51 рік 1 місяць 20 днів.
Вищевказані обставини свідчать, що відповідачем не дотримано порядку розрахунку пенсії позивача встановленого Законом № 1058, невірно розраховано індивідуальні коефіцієнти заробітної плати та коефіцієнт стажу, що впливає на визначення розміру пенсії позивача.
Згідно ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З наданого до суду відзиву на позовну заяву, судом встановлено, що розрахунок пенсії позивача не змінився, доказів, що спростовують вказані обставини відповідачем до суду не подано. Відповідачем не надано до суду жодних доказів виконання вимоги ПФУ. Відзив на позов взагалі не містить будь - яких доводів, окрім наведеного розрахунку пенсії.
При цьому суд зазначає, що чинним законодавством не встановлено право позивача самостійно визначати коефіцієнт заробітної плати для призначення/перерахунку пенсії, це є повноваженнями органу Пенсійного фонду України.
Разом з тим суд зазначає, що позивач просить суд провести перерахунок пенсії за самостійно визначеним позивачем індивідуальним коефіцієнтом заробітної плати - 3,30697 та індивідуальним коефіцієнтом страхового стажу - 0,69036, тоді як повноваження по визначенню таких коефіцієнтів віднесені до органу Пенсійного фонду України, тому суд вважає за можливе, з урахуванням положень ч.2 ст.9 КАС України, вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести перерахунок пенсії позивача з 01 жовтня 2017 року, застосувавши при обчисленні розміру пенсії за віком величину оцінки одного року страхового стажу 1,35%, загальний страховий стаж 51 рік 1 місяць 20 днів, повні дані про заробітну плату та виплатити недораховану суму пенсії з 01.10.2017.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61124) до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова (вул. Гольдбергівська, 15, Харків, 61140) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року, застосувавши при обчисленні розміру пенсії за віком величину оцінки одного року страхового стажу 1,35%, загальний страховий стаж 51 рік 1 місяць 20 днів, повні дані про заробітну плату та виплатити недораховану суму пенсії з 01.10.2017року.
В іншій частині позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин