05 травня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1647/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О. розглянувши у письмовому провадженні справу
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням доплати за роботу (службу) на території зони радіоактивного забруднення, передбаченої статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження», згідно з наданою довідкою № 13 від 19.02.2018;
- нарахувати та виплатити різницю недоплаченої пенсії за весь період згідно чинного законодавства.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач з 26.05.2015 є пенсіонером органів внутрішніх справ і йому призначена пенсія відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 29.01.2018 він звернувся до Голови ліквідаційної комісії головного управління Національної поліції в Київській області щодо надання довідки грошового забезпечення про доплату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування за останні 24 місяці служби в БПС з (ОЗРЗ) ВЗ ЧАЕС ГУ МВС України в Київській області. Отримавши довідку, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про перерахунок раніше встановленої пенеії подавши додаткову довідку. Проте, 26.03.2018 отримав відповідь за № 2025/03/Н-12, в якій повідомлено що законодавством України, яке регулює спірне питання не передбачено обчислення пенсії з розміру доплати, пов'язаної з виконанням службових обов'язків в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.05.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач, у встановлений судом строк направив відзив на позов, в якому зазначає, що позов не визнає, в його задоволенні просить відмовити, оскільки відповідно до чинного законодавства до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області були направлені документи для призначення пенсії позивачу. На підстав отриманих документів головним управлінням позивачу з 26.05.2015 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 70 % грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 650,00 грн; оклад за військове звання - 120,00 грн; надбавка за вислугу років (40 %) - 308,00 грн. Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, згідно із довідкою про додаткові види грошового забезпечення від 02.06.2015 № 168 за період з травня 2013 року по квітень 2015 року, виданою відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України, складає 1968,70 грн, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 539,00 грн; премія - 1429,70 грн. Всього: 3046,70 грн. Так, розмір пенсії позивача становить 2132,69 грн (3046,70 грн х 70 %).
З аналізу нормативно-правових актів, які регулюють питання визначення та виплати грошового забезпечення, призначення та виплати пенсій згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вбачається, що вказані норми не передбачають, що пенсія обчислюється з усіх видів грошового забезпечення, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Така норма міститься лише в ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте, позивач отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що на підстав отриманих документів від Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області відповідачем з 26.05.2015 призначено пенсію ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 70 % грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 650,00 грн; оклад за військове звання - 120,00 грн; надбавка за вислугу років (40 %) - 308,00 грн. Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, згідно із довідкою про додаткові види грошового забезпечення від 02.06.2015 № 168 за період з травня 2013 року по квітень 2015 року, виданою відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України, складає 1968,70 грн, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 539,00 грн; премія - 1429,70 грн. Всього: 3046,70 грн. Так, розмір пенсії позивача становить 2132,69 грн (3046,70 грн х 70 %).
З матеріалів справи вбачається, що позивач з 2003 року по 25.05.2015 проходив службу в БПС з (ОЗРЗ) ВЗ ЧАЕС ГУ МВС України в Київській області та отримував доплату за роботу (службу) на території зони радіоактивного забруднення, передбачену статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження», згідно з наданою довідкою № 13 від 19.02.2018.
Позивач 29.01.2018 звернувся до Голови ліквідаційної комісії головного управління Національної поліції в Київській області щодо надання довідки грошового забезпечення про доплату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування за останні 24 місяці служби в БПС з (ОЗРЗ) ВЗ ЧАЕС ГУ МВС України в Київській області. Отримавши довідку, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про перерахунок раніше встановленої пенсії подавши додаткову довідку.
Проте, 26.03.2018 листом № 2025/03/Н-12 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомлено позивача, що законодавством України, яке регулює спірне питання не передбачено обчислення пенсії з розміру доплати, пов'язаної з виконанням службових обов'язків в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 №1294, яка набрала чинності 01.01.2008, встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Вказаною постановою Кабінету Міністрів України затверджені, зокрема, нові схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу, схеми окладів за військовим (спеціальним) званням осіб рядового і начальницького складу, додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу.
Крім того, цією постановою Кабінету Міністрів України з 01.01.2008 скасовані нормативно-правові акти, що визначали умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, що діяли до вказаної дати.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частина 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З огляду на матеріали справи, доплата за виконання службових обов'язків в зоні відчуження, передбачена статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до довідки включена не була, а тому при призначенні (перерахунку) пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області не врахована.
Згідно зі статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми Закону Кабінетом Міністрів України прийнято ряд постанов, якими встановлювався розмір цієї доплати та порядок її обрахунку, у тому числі особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, зокрема, від 10.09.2008 №831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження».
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивач в період з 2003 року до звільнення зі служби - 25.05.2015, проходив службу у відділі зони ЧАЕС ГУМВС України в Київській області та згідно довідки Відділу зони ЧАЕС ГУМВС України № 13 від 19.02.2018 встановлено, що за останньою штатною посадою перед звільненням позивач отримував доплату, передбачену статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 13).
Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Згідно з пунктами 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено зокрема схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу; схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, у тому числі установлювати: посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, за аналогічними посадами; здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення; надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Наведені правові норми вказують, що доплата за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 20 лютого 2018 року у справі №346/2949/17, адміністративне провадження №К/9901/3333/17.
Враховуючи викладене, з огляду на те, що у листі від 26.03.2018 №2025/03/Н-12 відповідач визнає отримання довідки про нараховану доплату за роботу (службу) на території зони радіоактивного забруднення, передбачену статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 13 від 19.02.2018, суд приходить до висновку, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у здійснені перерахунку призначеної позивачу пенсії з урахуванням вказаної доплати за останні 24 місяці служби підряд перед звільненням в період з травня 2013 року по квітень 2015 року, згідно довідки № 13 від 19.02.2018, виданій відділом зони Чорнобильської АЕС Головного управління МВС України в Київській області, та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є протиправною, а тому відповідача слід зобов'язати здійснити відповідний перерахунок і виплатити заборгованість по пенсії, що утворилась з у зв'язку з неправильним нарахуванням пенсії.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На думку суду, відповідачем не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) пенсії з урахуванням доплати за роботу (службу) на території зони радіоактивного забруднення, передбаченої статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за останні 24 місяці служби підряд перед звільненням в період з травня 2013 року по квітень 2015 року, вказаної в довідці № 13 від 19.02.2018, та з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та виплатити заборгованість по пенсії, що утворилась у зв'язку з неправильним нарахуванням пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення складено 05.05.2018.
Суддя Ю. О. Скалозуб