справа № 813/5098/17
з питань відстрочення та розстрочення виконання судового рішення
02 травня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Приймака С.І., представника заявника (відповідача) Черевика Є.В., позивача ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відстрочення та розстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
20.04.2018 року за вх. 11015 надійшла заява відповідача про відстрочення виконання судового рішення у цій справі до 11.04.2019 року та розстрочення його виконання до 01.01.2020 року.
В обґрунтування заяви зазначено, що 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103, якою встановлено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в тому числі і для колишніх працівників міліції, з урахуванням розміру грошового забезпечення поліцейського, визначеного постановою Кабінет Міністрів України № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015, яка набула чинності з 24 лютого 2018 року. Представник відповідача покликаючись на вказані норми зазначає про те, що кошти для виплати пенсій за вказаний вище період з державного бюджету не виділялись, відтак просить відстрочити та розстрочити виконання рішення суду.
З урахуванням положень статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України вказану заяву призначено до розгляду на 02.05.2018 року.
Представник заявника (відповідача) підтримав вказану заяву, просив таку задовольнити.
Позивач проти заяви заперечив повністю, просив у її задоволенні відмовити.
Суд заслухав позицію сторін щодо вказаної заяви, розглянув подану заяву, дослідив письмові докази на підтвердження її вимог та їх спростування, та вирішуючи заяву керується таким.
Відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 року у справі № 813/5098/17, позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки № 91-01686 від 05.05.2017 року, виданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, без обмеження граничного розміру, з 01.01.2016 року.
Відомості про набрання цим рішенням законної сили відсутні.
Відповідно до статті 378 КАС України, положеннями частини третьої та четвертої, передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Отже, підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим виконання судового рішення в адміністративній справі.
Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Втім, заявником не надано жодних доказів на підтвердження наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Посилання ГУПФ України у Львівській області на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено прядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в тому числі і для колишніх працівників міліції з урахуванням розміру грошового забезпечення поліцейського, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», як на підставу для відстрочення та розстрочення рішення суду від 28.03.2018 року, суд вважає необґрунтованими, оскільки вони не спростовують вищевказані висновки.
Покликання на Постанову Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103, суд зазначає, що така прийнята після виникнення спірних правовідносин та, на думку суду, не підлягає застосуванню.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України в Рішенні від 09.02.1999 № 21-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Тобто, застосування до правовідносин, які виникли до 21.02.2018 року, положень постанови Кабінету Міністрів України, в редакції, чинній після 21.02.2018 року, порушуватиме конституційний принцип незворотності дії законів в часі.
При цьому суд зауважує, що відстрочення та розстрочення виконання рішення суду є правом, а не обов'язком суду.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Частиною 2 ст. 14 КАС України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Наведені вище норми вказують що будь-яке рішення суду підлягає виконанню.
При цьому, відстрочення або розстрочення його виконання дозволяється лише у випадках визначених законом.
Слід зауважити, що рішенням суду від 10.04.2018 зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки № 91-01686 про розмір його грошового забезпечення з 01.01.2016 року. Вказане рішення повинно бути виконане.
Додатково слід зазначити, що згідно ч.5 ст.378 КАС України, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, що унеможливлює задоволення заяви про розстрочення до 01 січня 2020 року.
З врахуванням викладеного, вимоги заяви необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 378, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відстрочення та розстрочення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 року у справі № 813/5098/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 07.05.2018 року.
Суддя Качур Р.П.