Рішення від 24.04.2018 по справі 823/1173/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2018 року справа № 823/1173/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Паламаря П.Г.,

при секретарі Трегулова Б.Л.,

за участю:

представника позивача - Буджерак М.Р. (за довіреністю),

представника відповідача - Бруса С.М.(за договором),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спорощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - управління Укртрансбезпеки у Одеській області про стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

09.03.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася Золотоніська місцева прокуратура (19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 153) з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - управління Укртрансбезпеки у Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4) в якому просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, АДРЕСА_1 ІПН - НОМЕР_1) на користь управління Укртрансбезпеки України в Одеській області плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 14789 грн. 34 коп., що еквівалентно 494,10 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку - 12.07.2017 року, в дохід Державного бюджету України (р/р 31311309700111 в ГУ ДК КСУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37913781, призначення платежу 22160100; плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких не перевищують нормативні).

24.04.2018 ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача щодо закриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що управління Укртрансбезпеки в Одеській області виявило факти перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу Державтоінспекції або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, позов просив задовольнити повністю з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представником відповідача подано відзив на позов, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю. Так, згідно відзиву відповідачем зазначено, що при проведенні зважування транспортного засобу працівниками Укртрансбезпеки не враховано особливості сипучого вантажу, що перевозився, зокрема, що в процесі його транспортування він переміщувався в межах кузова у зв'язку з потраплянням вантажного автомобіля у вибоїни, а також долання затяжних підйомів та спусків, за що не може нести відповідальність позивач. Після проведення зважування транспортного засобу водій відповідача самотужки перерозподілив надлишок зайвого вантажу по осям і повторно заїхав на ваги, причому надлишку навантаження виявлено не було, що вбачається із чеку про результати зважування. Крім того, представник наголошував, що адміністративний позов подано поза межами строку звернення до суду.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечував.

Представник третьої особи, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив розглянути справу без його участі на підставі наданих документів.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з такого.

25.01.2018 до Золотоніської місцевої прокуратури надійшли матеріали перевірки Управління Укртрансбезпеки у Одеській області щодо нарахування фізичній особі - підприємцю ОСОБА_3 плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування з перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України.

Згідно наданих матеріалів, 12.07.2017 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області на автодорозі М-05 Київ - Одеса (451 км) здійснено габаритно-ваговий контроль, вантажного автомобіля (тягач) марки MAN, модель TGA 18.430, реєстраційний номер НОМЕР_2, з причіпом марки GENERAL TRAILERS, модель ТХ 34 С, реєстраційний номер НОМЕР_3, що належать ОСОБА_3.

Крім того, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань фізична - особа підприємець ОСОБА_3 зареєстрований 27.12.2006, вид економічної діяльності: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

У товаро-транспортній накладній № 3 від 11.07.2017, перевізником вантажу для ПАТ «ДПЗКУ» зазначено ТОВ «ТЕК»Транс-Агро.

Між ТОВ «ТЕК»Транс-Агро та фізичною - особою підприємцем ОСОБА_3 був укладений договір на перевезення вантажів № 10/07/17-51 від 10.07.2017.

Згідно умов додаткової угоди №1 до вказаного договору, фізична - особа підприємець ОСОБА_3 повинен був 12.07.2017 перевезти для ТОВ «ТЕК»Транс-Агро на ПАТ«ДПЗКУ» зерно кукурудзи.

Таким чином, фізична - особа підприємець ОСОБА_3 є перевізником у розумінні вимог ст.ст. 1, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

За результатами проведеної перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № ВН 0155296 від 12.07.2017, довідку про результати здійснення габаритно- вагового контролю від 12.07.2017 та акт серії ВН № 0151533 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 12.07.2017, яким зафіксоване порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг із перевезення вантажу (кукурудзи, маршрут - м. Пирятин Полтавської області - М-05 Київ - Одеса (451 км)) із перевищенням вагових обмежень.

При зважуванні транспортного засобу відповідача 12.07.2017 використовувались належним чином повірені ваги виробництва «СНЕКLODE FRЕЕWЕIGН», що підтверджується доданими до матеріалів справи сертифікатом про затвердження типу засобів вимірювальної техніки серії А № 004666 та свідоцтвом про повірку засобу вимірювальної техніки № 34-00/4755.

З квитанції пересувних автомобільних вагів «СНЕКLODE FRЕЕWЕIGН», фактичне навантаження даного автомобіля на осі - 6580 кг., 12200кг., 6960кг., 6720кг., 6760кг.

На підставі вказаних документів проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 12.07.2017 та нараховано плату за проїзд в сумі 494,10 євро.

Як свідчать матеріали справи, акт перевірки від 12.07.2017 року складений в присутності водія транспортного засобу ОСОБА_4 який від дачі пояснень відмовився.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення).

Відтак, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.

Частиною другою статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

У відповідності до вимог частини четвертої статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 зазначених Правил).

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Згідно пункту 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок), плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до пункту 31-1 Порядку, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

Кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки (пункти 26, 27, 31-1 Порядку).

З аналізу викладених норм слідує, що у разі несплати автомобільним перевізником обов'язкового платежу, останній підлягає стягненню з нього в примусовому порядку в національній валюті до державного бюджету.

Отже, враховуючи розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно якого відповідачу нарахована плата в розмірі 494,10 євро, та офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним банком України, на 12.07.2017, розмір плати за проїзд складає 14789,34 грн.

Що стосується твердження відповідача про звернення до адміністративного суду поза межами строків для звернення.

Оскільки позивачем у даному випадку є Золотоніська місцева прокуратура, то строк для звернення до суду з даним позовом обраховується з моменту, коли позивач дізнався про порушення інтересів держави. Тобто, початком перебігу позовної давності є не дата складання акту та розрахунку працівниками Укртрансбезпеки, а дата, коли прокурору стало відомо про порушення вимог законодавства.

Враховуючи, що управління Укртрансбезпеки у Одеській області повідомило органи прокуратури про перевищення власниками транспортних засобів нормативних вагових параметрів автомобілів при перевезенні вантажу по дорогах загального користування, листом № 10873/31-17 від 22.12.2017, а тому строк звернення до адміністративного суду з даним позовом для прокурора повинен обраховуватись з 22.12.2017.

Таким чином, Золотоніською місцевою прокуратурою даний позов заявлений в межах строків позовної давності, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України та Цивільним кодексом України.

Крім того, суд не бере до уваги доводи представника відповідача про повторне проходження вагового контролю, оскільки останні не спростовують фак перевищення вагового контролю т/з при первинному зважуванні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі викладеного, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлену позовну вимогу обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 2, ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Підстави для стягнення з відповідача суми судового збору, сплаченого позивачем при подачі позову відсутні.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, АДРЕСА_1, ІПН - НОМЕР_1) на користь управління Укртрансбезпеки України в Одеській області плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 14789 (чотирнадцять тисяч сімсот вісімдесят дев'ять) грн. 34 коп., що еквівалентно 494,10 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку - 12.07.2017 року, в дохід Державного бюджету України (р/р 31311309700111 в ГУ ДК КСУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37913781, призначення платежу 22160100; плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких не перевищують нормативні).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст рішення виготовлено 02.05.2018