Рішення від 03.05.2018 по справі 818/1088/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2018 р. Справа №818/1088/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелети С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить визнати протиправними дії відповідача щодо обчислення та виплати пенсії з грошового забезпечення без урахування допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги при звільненні; та зобов'язати відповідача врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно грошового атестату серії СБ № 013016 від 18.03.2008 та довідки від 19.08.2017 № 102, виданої управлінням Служби безпеки України в Сумській області, врахувавши допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та грошову допомогу при звільненні та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 13.10.2009 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, з 02.02.2008 йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Для обчислення суми пенсії були надані накази ТВО голови Служби безпеки України від 22.01.2008 №76-ОС та начальника УСБУ в Сумській області від 28.01.2008 №21-ос про виключення із списків особового складу, грошовий атестат серії СБ № 013016 від 18.03.2008 та додаток до грошового атестату про додаткові види грошового забезпечення б/н від 18.03.2008. Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 08.04.2009 по справі № 2-а-246/2009 рік визнано нечинними та скасовано накази ТВО голови Служби безпеки України від 22.01.2008 №76-ОС та начальника УСБУ в Сумській області від 28.01.2008 №21-ос в частині звільнення з військової служби та зобов'язано поновити на військовій службі в СБУ та виплатити ОСОБА_2 грошове утримання за останньою штатною посадою за час вимушеного прогулу з дати звільнення 28.01.2008. На виконання рішення суду позивача поновлено на військовій службі в СБУ в Сумській області з 13.04.2009. Наказом голови Служби безпеки України від 11.09.2009 року № 1303-ос та наказом начальника управління СБУ в Сумській області від 03.10.2009 № 246-ос позивача звільнено з військової служби.

У 2017 році позивач звернувся до управління СБУ в Сумській області з питання видачі довідки про грошове забезпечення для проведення розрахунку пенсії. Листом від 19.08.2017 № 68/к-160/199/1 управлінням СБУ в Сумській області було повідомлено про проведення виплат та видана довідка від 19.08.2017 № 102, в якій зазначено, що станом на 13.10.2009 була виплачена матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 3941,70 гри. (у вересні 2009), матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 3941,70 грн. (у вересні 2009), грошова допомога при звільненні в сумі 19708,50 грн. (у жовтні 2009). В подальшому позивач звернувся до ГУ ПФУ Сумській області із заявою про врахування при розрахунку розміру його пенсії допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги при звільненні. Однак, листом від 12.10.2017 відповідач відмовив у задоволенні вказаної заяви, посилаючись на те, що зазначені види допомоги не повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії. Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

12.04.2018 представником ГУ ПФУ Сумській області подано відзив, у якому відповідач проти позовних вимог заперечує та зазначив, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 02.02.2008 і при розрахунку суми його пенсії враховано розмір грошового забезпечення, зазначений у грошовому атестаті від 18.08.2008 СБ № 013016 та додатку до грошового атестату про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії. Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається з основних видів і додаткових, що надаються щомісяця, а також премії. Грошова допомога при виході на пенсію не носить постійний характер, а виплачується лише раз при виході на пенсію, а тому не може включатися до розміру грошового забезпечення з якого обраховується пенсія. Також в управлінні відсутня інформація про те, що із зазначеної вихідної допомоги сплачені страхові внески.

02.05.2018 представником позивача до суду подано заперечення на відзив у якому останній не погоджується із доводами ГУ ПФУ Сумській області, наведеними у відзиві.

Ухвалою від 22.03.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 16.04.2018 в управлінні СБУ в Сумській області та ГУ ПФУ Сумській області витребувано необхідні для розгляду справи документи, що стосуються предмету розгляду даної справи. Ухвалою від 24.04.2018 по справі призначено судове засідання. Ухвалою суду від 24.04.2018 відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у зв'язку із тим, що дана категорія справ не підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження, а по справі вже призначено судове засідання із викликом сторін у порядку спрощеного позовного провадження.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що з 02.02.2008 позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

При цьому, наказом управління СБУ в Сумській області від 28.01.2008 № 21-ос (а.с. 18) позивача було виключено зі списків особового складу як такого, що був звільнений наказом Голови СБ України від 22.01.2008 № 76-ос (через службову невідповідність).

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 08.04.2009 вищевказані накази було скасовано, ОСОБА_2 поновлений на військовій службі (а.с. 25-27).

В подальшому, наказом управління СБУ в Сумській області від 03.10.2009 № 246-ос позивача виключено зі списків особового складу як такого, що був звільнений наказом Голови СБ України від 11.09.2009 № 1303-ос (за власним бажанням) (а.с. 19).

У грудні 2017 року на заяву позивача, управлінням СБУ в Сумській області було надано копію грошового атестату серії СБ № 013016 від 18.03.2008 та додаток до грошового атестату про додаткові види грошового забезпечення (а.с. 21-24).

02.10.2017 позивач звернувся до ГУ ПФУ Сумській області із заявою (зареєстрована в ГУ ПФУ Сумській області під № 744/К-11), в якій просив при обрахунку розміру його пенсії врахувати матеріальну допомогу на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та грошову допомогу при звільненні та провести відповідний перерахунок пенсії, оскільки зазначені виплати не було враховано при первинному призначенні пенсії (а.с. 90).

Листом від 12.10.2017 № 744/К-11 ГУ ПФУ Сумській області відмовило у здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та грошова допомога при звільненні не підлягають включенню до складу грошового забезпечення з якого здійснюється обчислення пенсії.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Тобто допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премія є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, відносяться до складу грошового забезпечення позивача.

Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 20.02.2018 по справі № 344/10887/17 (провадження К/9901/5497/17), від 10.04.2018 по справі № 205/4584/16-а (2а/205/3/17) (провадження К/9901/21851/18).

Згідно з довідкою управління СБУ в Сумській області від 23.04.2018 № 113 з матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань нараховано та сплачено внески до Пенсійного фонду (а.с. 75), а тому вказані виплати повинні бути враховані при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_2

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Зважаючи на те, що до відповідача позивач звернувся 02.10.2017, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_2 та вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки управління СБУ в Сумській області від 19.08.2017 № 102 із включенням до отриманого грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія при звільненні, суми матеріальної допомоги для оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, із урахуванням раніше виплаченої суми пенсії, за період з 02.10.2016 (12 місяців з дня звернення до відповідача).

При цьому суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області перерахувати розмір його пенсії із урахуванням грошової допомоги при звільненні в сумі 19708,50 грн., оскільки згідно з довідкою управління СБУ в Сумській області від 23.04.2018 № 113 нарахування внесків до пенсійного фонду на таку допомогу не здійснювалось.

Крім того, слід зазначити, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. Таким чином одноразова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, а пов'язана саме з фактом звільнення зі служби, тому даний вид допомоги взагалі не повинен включатися до складу грошового забезпечення з якого нараховується розмір пенсії. Аналогічна правова позиція щодо зарахування розміру одноразової грошової допомоги при звільненні до грошового забезпечення, була висловлена Верховним Судом України у постанові від 12.09.2017 (справа № 812/6733/13) та Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 (справа № 761/28228/15-а).

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково (відмовлено у задоволенні позовних вимог щодо перерахунку та виплати пенсії із включенням до грошового забезпечення грошової допомоги при звільненні в сумі 19708,50 грн.) позивачу підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області сума судового збору в розмірі 939,73 грн. пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення перерахунку пенсії згідно з довідкою від 19.08.2017 № 102 ОСОБА_2 щодо включення до отриманого грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія при звільненні, суми матеріальної допомоги для оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.к. НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Сумській області №102 від 19.08.2017 із включенням до отриманого грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія при звільненні, суми матеріальної допомоги для оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, із урахуванням раніше виплаченої суми пенсії, за період з 02.10.2016 р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул..Пушкіна,1) на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.к. НОМЕР_1) суму судового збору в розмірі 939,73 грн.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 07.05.2018.

Суддя С.М. Гелета