Рішення від 07.05.2018 по справі 520/12646/17

Справа № 520/12646/17

Провадження № 2/520/2980/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.05.2018 року

Київський районний суд м.Одеси

У складі судді Калашнікової О.І.

При секретарі Шеховцевій О.В.

Розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом

Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання,

ВСТАНОВИВ:

Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради в жовтні місяці 2017 року звернувся до суду з вимогами ухвалити рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соцполітики надміру виплачену щомісячну адресну допомогу за період з вересня 2015 року по червень 2016 року в розмірі 8577 грн 65 коп., стверджуючи, що відповідач не мав права на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, тому як ОСОБА_1 на цей період мав на депозитному банківському рахунку грошові кошти в розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Представник позивача до суду не з'явився, про час і місце слухання справи сповіщена, надала заяву про вирішення спору за відсутності представника позивача, зазначивши, що позов підтримує у повному обсязі і не заперечує проти ухвалення рішення при заочному розгляді справи.

Відповідач до суду не з'являється, про час і місце слухання справи сповіщався неодноразово у відповідності до вимог закону, причини неявки суду не повідомив, на позов не подав відзив.

За згодою позивачевої сторони суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Суд вивчив матеріали по справі і встановив наступне:

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України має статус особи, переміщеної з тимчасово окупованої території - довідка від 14.11.2014 року за №5106001491, видана Управлінням соціального захисту населення у Київському районі Одеської міської ради. 14.11.2014 року ОСОБА_1 звернувся до УСЗН у Київському районі Одеської міськради з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Заяву ОСОБА_1 було задоволено. Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року ОСОБА_1 була нарахована та виплачена грошова допомога за період з 19.11.2014 року по 13.05.2015 року у розмірі 884 грн щомісяця. Надалі ОСОБА_1 кожні півроку надавав заяви про призначення і виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання. Відповідач отримував задоволення своїх заяв і отримував щомісячну адресну допомогу по червень місяць 2016 року.

За результатами перевірки достовірності документів, поданих для призначення грошової допомоги Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради в жовтні 2016 році з'ясував, що ОСОБА_1 мав кошти на депозитних рахунках, відкритих 24.12.2014 року і 28.12.2015 року, у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Посилаючись на положення ст..9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», на п.11Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року позивачева сторона доводить, що відповідач не повідомив органи соціального захисту населення про зміну обставин, які впливають на призначення допомоги, що з вересня місяця 2015 року ОСОБА_1 не мав права на грошову допомогу переміщеним особам, тому вимагає ухвалити рішення про стягнення з відповідача на користь Департаменту надміру сплачену адресну допомогу в розмірі 8577,65 грн за період з вересня 2015 року по червень 2016 року.

На обґрунтування позовних вимог Департамент посилається на такі докази: копії заяв ОСОБА_1 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції; копію довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України за №5106001491, копії заяв про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщаються з тимчасово окупованої території України, копії рішень Управління про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 19.11.2014 року,13.07.2015 року, від 03.12.2015 року, від 21.01.2016 року, рішення про відмову у наданні допомоги від 21.11.2016 року, повідомлення на адресу відповідача про припинення надання соціальної допомоги від 11.10.2016 року, акти обстеження матеріально-побутових умов відповідача , витяг з акту ревізії використання коштів від 19.10.2016 року, розрахунок.

Дослідивши надані докази суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в статті 1 надає поняття внутрішньо переміщеної особи «Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру».

Внутрішньо переміщені особи отримують щомісячну адресну допомогу за правилами встановленими Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505. Порядком передбачений ряд обмежень щодо отримання допомоги. Так, допомога не призначається, якщо будь-хто з членів сім'ї внутрішньо переміщеної особи має на депозитному банківському рахунку кошти у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Відповідно до абз.1 п.11 Порядку, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом 3-х днів з дня настання таких обставин. У разі невиконання зазначених нормативних вимог, внутрішньо переміщена особа на вимогу управління соціального захисту населення має повернути виплачену надміру грошову допомогу. У разі невиконання вимоги управління соцзахисту в добровільному порядку, грошові кошти підлягають стягненню в судовому порядку.

Суд встановив, що ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) є клієнтом ПАТ КБ «ПриватБанк» з 24.12.2014 року і на його ім'я відкрито депозитний рахунок в національній валюті НОМЕР_2. За клопотанням позивача суд витребував відповідні відомості від ПАТ КБ «Приватбанк» і встановив, що 24.12.2014 року відповідач вніс на депозитний рахунок 80 000 грн, а 28.12.2015 року - на рахунок НОМЕР_3 - вніс 55000 грн. Станом на 14.02.2018 року на депозитному рахунку відповідача залишок коштів складав 5504,90 грн. Тобто, у період з вересня 2015 року по червень 2016 року відповідач мав в установах банку грошові кошти на депозитних рахунках у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (з 01.09.2015 року по 30.04.2016 року встановлено 10 кратний розмір прожиткового мінімуму - 13780 грн, а з 01.05.2016 року по 01.10.2016 року - 14500 грн). Відповідна довідка до суду від банку надійшла 13.03.2018 року. Як вбачається з заяв ОСОБА_1 про призначення щомісячної адресної допомоги, він ні в 2015 році ні в 2016 році не повідомив органи соцзахисту населення про наявність у нього депозитних рахунків в установі банку, зазначивши в заявах, що будь-яких змін в сім'ї не відбулося, що і стало разом з іншими документами підставою для призначення та виплати відповідачу щомісячної допомоги.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 у період з вересня 2015 року по червень 2016 року неправомірно отримував щомісячну адресну допомогу як внутрішньо переміщена особа для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тому вимоги Департаменту суд задовольняє у повному обсязі.

У відповідності до положень ст.141 ЦПК України з ОСОБА_2 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 857,7 грн.

Керуючись ст. ст.213, 214, 215 ЦПК України, суд

ВИРІШІВ :

Позов Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ІПН НОМЕР_1), місце реєстрації АДРЕСА_1, останнє відоме фактичне місце проживання АДРЕСА_2 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (ЄДРПОУ 36290160 м.Одеса, вул..Л.Толстого,7) 8577 грн 65 коп - суму надмірно виплаченої щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщена з тимчасово окупованої території України на оплату житлово-комунальних послуг.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 857 грн 70 коп.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через Київський райсуд м.Одеси протягом 30 днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за заявою відповідача, наданою протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

Суддя Калашнікова О. І.