Рішення від 29.12.2009 по справі 41/140пн

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

29.12.09 р. Справа № 41/140пн

Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.

при секретарі судового засідання Говор О.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Прокурора Центрально-Міського району м. Горлівки в інтересах держави в особі Горлівської міської ради, м. Горлівка

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Контіненталь”, м. Горлівка

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області, м. Донецьк

про зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0862 га, розташовану за адресою: м. Горлівка, Центрально-Міський район, вул. Гагаріна, 61-б

При участі представників:

від позивача: не з'явились

від відповідача не з'явились

від третьої особи: не з'явились

в засіданні брали участь: прокурор Пономарьов А.О. - посвідчення №2644

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Центрально-Міського району м. Горлівки звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Горлівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю „Контіненталь” про зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0862 га, розташовану за адресою: м. Горлівка, Центрально-Міський район, вул. Гагаріна, 61-б.

Ухвалою суду від 25 червня 2009р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на те, що відповідачем використовується земельна ділянка площею 0,0862 га, розташована у Центрально-Міському районі м. Горлівки по вул. Гагаріна, 61б під розміщення та функціонування платної стоянки для автомобільного транспорту, що огороджена бетонним парканом, до встановлення меж земельної ділянки у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України

Позивачем позов прокурора підтримано.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав, вимоги суду не виконав. Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе відповідно до ст.75 ГПК України вирішити спір по суті.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:

16.05.2002 року між Горлівською міською радою (орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Контіненталь” (орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0900 га, яка знаходиться за адресою: вул. Гагаріна, 61а у Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області. Земельну ділянку надано в оренду на один рік для розміщення платної автостоянки.

03.06.2009 року головним державним інспектором Східного регіонального відділу з контролю за використанням та охороною земель проведено обстеження земельної ділянки площею 0,0862 га, яка знаходиться у м. Горлівка по вул. Гагаріна, 61-б у Центрально-Міському районі міста, про що складено акт обстеження земельної ділянки від 03.06.2009 року № 03/06-09. Обстеженням встановлено та в акті зафіксовано, що відповідачем самовільно зайнята та використовується земельна ділянка площею 0,0862 га під розміщення платної стоянки (огородженої парканом) по вул. Гагаріна, 61-б у Центрально-Міському районі м. Донецька із земель житлової та громадської забудови, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

За результатами встановленого порушення Управлінням з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області директору відповідача видано припис від 03.06.2009 року № 029829 на його усунення.

Одночасно 03.06.2009 року головним державним інспектором Східного регіонального відділу з контролю за використанням та охороною земель складено протокол № 013578 про адміністративне правопорушення, вчинене директором відповідача та передбачене ст. 531 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст. 211 Земельного кодексу України.

Постановою головного державного інспектора Східного регіонального відділу з контролю за використанням та охороною земель про накладення адміністративного стягнення від 03.06.2009 року директора відповідача визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 531 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Державним інспектором Східного регіонального відділу з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області 22.10.2009 року проведено перевірку відповідача відповідно до вимог статей 6, 10 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” з питання дотримання вимог земельного законодавства, результати якої викладені в акті перевірки від 22.10.2009 року.

Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що на час перевірки відповідач використовує самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0862 га під розміщення платної стоянки автомобілів (огороджену бетонним парканом) по вул. Гагаріна у Центрально-Міському районі м. Горлівки.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням господарського суду Донецької області від 05.01.2009 року у справі № 32/219пн визнано право власності за Товариством з обмеженою відповідальністю „КОНТИНЕНТАЛЬ” на будинок вартової літ. А-І площею 6,6кв.м., ганок літ. а, пересувну будівлю літ. Б, споруди: огорожу № 1, ворота № 2, огорожу № 3, вимощення І, розташовані за адресою: м. Горлівка, Донецької області, Центрально -Міський район, вул. Гагаріна, 61-б.

Постановою Вищого господарського суду України від 19.11.2009 року рішення господарського суду Донецької області від 05.01.2009 року у справі № 32/219пн скасовано, справу скеровано на новий розгляд до господарського суду Донецької області.

Таким чином, на теперішній час у відповідача відсутнє право власності на об'єкти нерухомості, розташовані на спірній земельній ділянці.

Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Основним законом, яким регулюються земельні відносини, є Конституція України. Крім цього, земельні відносини регулюються іншими, прийнятими відповідно до Конституції законами і підзаконними актами, а саме законами України "Про землеустрій", "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про місцеве самоврядування" та іншими законами, також Земельним кодексом України, прийнятим Верховною Радою України 25.10.2001 року, який набув чинності з 01.01.2002 року.

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.

Cтаттею 2 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Стаття 12 Земельного кодексу України встановлює повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин. Зокрема, до їх повноважень належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності; додержання земельного та екологічного законодавства.

Підстави набуття права на землю передбачені статтею 116 Земельного кодексу України. У цій статті врегульовані відносини щодо набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності. Підставою набуття права на землю у таких випадках є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

На підставі рішень сільських, селищних, міських рад, а в окремих випадках -районних і обласних рад, земельні ділянки передаються у власність громадян і юридичних осіб із земель комунальної власності шляхом відведення їх в натурі (на місцевості) та оформлення відповідних правовстановлюючих документів.

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок встановлений статтею 123 Земельного кодексу України. Так, згідно ч. 1 цієї статті надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Відповідно ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором , укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору.

Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду). Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється: затвердження проекту відведення земельної ділянки; вилучення (викуп) земельних ділянок у землекористувачів (землевласників) із затвердженням умов вилучення (викупу) земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, встановлення обґрунтованих граничних термінів забудови земельної ділянки.

Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Лише така реєстрація надає документам легітимності.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється (п. 3 ст. 125 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Визначення терміну „самовільне зайняття земельних ділянок” наведене в ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель”. За приписами цієї статті, самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Виходячи з матеріалів справи, рішення позивача про передачу відповідачу у власність спірної земельної ділянки або надання її у користування (оренду), відсутнє, в матеріалах справи відсутні вчинені відповідачем діючі правочини щодо спірної земельної ділянки.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Судом встановлено, що спірна земельна ділянка використовується відповідачем самовільно, з порушенням земельного законодавства, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 22.10.2009 року.

Тобто, матеріалами справи підтверджується самовільне заволодіння відповідачем спірною земельною ділянкою, що не спирається на закон і відбувається з порушенням визначеного порядку надання земельних ділянок, що здійснюється без наявності відповідного рішення та/або вчинення правочину щодо спірної земельної ділянки.

Відповідачем не надано суду документів, що підтверджують право відповідача на користування земельною ділянкою площею 0,0862 га, розташовану за адресою: м. Горлівка, Центрально-Міський район, вул. Гагаріна, 61-б.

Крім того, як зазначалось, у відповідача відсутнє право власності на об'єкти нерухомості, розташовані на спірній земельній ділянці.

Заходів щодо усунення порушень земельного законодавства відповідачем не вжито, самостійно земельну ділянку відповідачем не звільнено.

Згідно статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Підприємства, установи, організації та громадяни, винні у самовільному зайнятті земель, зобов'язані самостійно (за власний рахунок) привести ділянку до стану, придатного для використання, відновити порушені межові знаки, знести самовільно зведені будівлі.

Відповідно до ч.3 ст.212 цього Кодексу повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 116, 123, 125, 126, 212 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України „Про оренду землі”, ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Прокурора Центрально-Міського району м. Горлівки в інтересах держави в особі Горлівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю „Контіненталь” про зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0862 га, розташовану за адресою: м. Горлівка, Центрально-Міський район, вул. Гагаріна, 61-б - задовольнити.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю „Контіненталь” (84601, м. Горлівка, вул. Інтернаціональна, 80, ЄДРПОУ 30097345) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0862 га, розташовану за адресою: м. Горлівка, Центрально-Міський район, вул. Гагаріна, 61-б.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Контіненталь” (84601, м. Горлівка, вул. Інтернаціональна, 80, ЄДРПОУ 30097345) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 85 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Контіненталь” (84601, м. Горлівка, вул. Інтернаціональна, 80, ЄДРПОУ 30097345) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.

Суддя