Рішення від 09.12.2009 по справі 3/333-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09.12.09р.Справа № 3/333-09

За позовом Закритого акціонерного товариства "Енергоресурси", м. Нікополь

до Комунального підприємства "Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства", м. Нікополь

про зобов'язання вчинити певні дії

Суддя Юзіков С.Г.

Представники:

позивача - Чернов О.А., дов.№10/2009 від 19.10.09р.

відповідача - Буравльов І.В., дов.№1 від 01.01.09р.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач просить зобов'язати Відповідача прийняти спірний протокол №5 узгодження ціни до Договору №07-3300 від 17.04.09р. на надання послуг з постачання питної води у вересні 2009р. в редакції Позивача.

З урахуванням заяви про зміну предмету позовних вимог, Позивач просить визнати право Позивача на постачання питної води на підставі господарського договору Відповідачу за економічно обґрунтованою ціною послуг, визначеною відповідно до "Порядку надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів а також технічного обслуговування ліфтів", затвердженого наказом Міністерства економіки України від 7 березня 2007р. № 67 та визнати послуги Позивача з надання послуг на поставку питної води, які є предметом договору, такими, що не підлягають спеціальному затвердженню та узгодженню органами місцевого самоврядування. Крім цього, Позивач просить зобов'язати Відповідача припинити дії, що порушують право Позивача на постачання питної води на підставі господарського договору Відповідачу за економічно обґрунтованою ціною послуг та зобов'язати Відповідача не чинити перешкод в прийнятті спірного протоколу № 5 узгодження ціни до Договору № 07-3300 від 17.04.2009р. на надання послуг з постачання питної води в 2009 році в редакції Позивача та підписати два примірники протоколу № 5 узгодження ціни до Договору № 07-3300 від 17.04.2008р. на надання послуг з постачання питної води в 2009 році в редакції Позивача та у п'ятиденний термін від дати набуття рішення суду законної сили передати один примірник підписаного протоколу Позивачу.

Відповідач позов заперечує, не погоджується з доводами Позивача, що ціна за договором на послуги з постачання питної води відноситься до третьої групи, ціни/тарифи для яких визначаються виключно договором (домовленістю сторін) та не подаються на погодження органам місцевого самоврядування.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Справа, згідно зі ст. 75 ГПК України, розглядається за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

17.04.2008р. сторонами укладено договір № 07-3300 про надання послуг з постачання питної води, за яким Позивач зобов'язався поставляти Відповідачеві питну воду у кількості, необхідній Відповідачеві для реалізації населенню та іншим споживачам Західного району міста Нікополя, а Відповідач -оплачувати поставлену воду, згідно з умовами Договору.

Позивач здійснює виробництво питної води, що включає - забір води з джерел питного водопостачання та доведення її якості до вимог на питну воду і поставку питної води на договірних засадах.

Позивач здійснює свою діяльність на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення (серія АБ № 176976), виданої Дніпропетровською ОДА 31 грудня 2005 року. Строк закінчення дії ліцензії - 12 вересня 2010 року.

07.09.2009р. Позивач направив Відповідачеві підписаний проект додатку № 1 до Договору - протокол № 5погодження ціни строком дії з 01.09.2009р. до 30.09.2009р., за яким послуги з поставки Позивачем Відповідачеві 1 м3 води становить 2,275 грн.

Відповідач з листом від 09.09.2009р. повернув Позивачеві не підписаний протокол № 5, з посиланням на те, що ціна, зазначена у протоколі не відповідає ціні, затвердженій для Позивача рішенням Нікопольського виконкому № 144 від 11.03.2009р.

Статтею 1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" визначено, що комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством; підприємство питного водопостачання - суб'єкт господарювання, що здійснює експлуатацію об'єктів централізованого питного водопостачання, забезпечує населення питною водою за допомогою пунктів розливу (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв) підготовки питної води та виробництво фасованої питної води; централізоване питне водопостачання - господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води.

Статтею 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить:… 2) встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо) (ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи:

1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади;

2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території;

3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін). Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом (ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Статтею 1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" визначено, що централізоване питне водопостачання - господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" суб'єктами відносин у сфері питної води та питного водопостачання є: підприємства питного водопостачання та споживачі питної води.

Згідно зі ст. 13 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води та питного водопостачання належать:… визначення рівня та якості послуг з питного водопостачання та водовідведення і встановлення тарифів на ці послуги.

Відповідно до ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:

а) власні (самоврядні) повноваження:…

2) встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності;

Позивач не належать до підприємств комунальної власності, що вбачається з наданої ним довідки з ЄДРПОУ.

До матеріалів справи Позивач надав копію висновку № 6/2/2-325 від З0 липня 2009р. Державної інспекції з контролю за цінами у Дніпропетровській області, щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг, за яким розрахунок планових витрат на Послуги з централізованого водопостачання (питна вода) визначений у розмірі 2 грн. 275 коп. за 1 м3 для Позивача є економічно обґрунтованим.

Відповідно до Порядку надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів, затвердженого Наказом Міністерства економіки України 07.03.2007 № 67, цей Порядок установлює процедуру надання Державною інспекцією з контролю за цінами або територіальними органами Державної інспекції з контролю за цінами висновків, що подаються до розгляду відповідному вповноваженому органу із затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, технічного обслуговування ліфтів (далі - житлово-комунальні послуги) в установленому законодавством порядку.

Аналізуючи наведені правові норми та матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що Позивач, є надавачем комунальних послуг, який не належить до підприємств комунальної власності, у зв'язку з чим, тарифи/ціну на його послуги з централізованого водопостачання повинні погоджуватись з виконавчим органом місцевого самоврядування.

Щодо права Позивача на постачання питної води Відповідачеві на підставі господарського договору за економічно обґрунтованою ціною, визначеною відповідно до Порядку надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів, затвердженого Наказом Міністерства економіки України 07.03.2007 № 67, то воно не потребує визнання судом, так як визначене наведеним чинним законодавством.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, оскільки Позивач не надав доказів погодження тарифів/ціни на його послуги з централізованого водопостачання з виконавчим органом місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 49 ГПК України, судові витрати слід покласти на Позивача.

Керуючись ст. 33, 34, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Судові витрати покласти на Позивача.

Суддя С.Г. Юзіков

Рішення підписане_______________