Провадження № 1-в/582/13/18
Справа № 582/499/18
Копія
04 травня 2018 року смт. Недригайлів
Недригайлівський районний суд Сумської області у складі головуючого судді ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , за участі представника Недригайлівського відділу поліції ОСОБА_3 , особи щодо якої заявлене подання про доцільність встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Недригайлів справу за поданням Недригайлівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Тімірязівка, Білопільського району, неодруженому, непрацюючому, проживаючому в АДРЕСА_1 , раніше судимого 11 квітня 2006 року Білопільським районним судом Сумської області за ч. 2 ст. 121 КК України до восьми років позбавлення волі,
04 травня 2018 року начальник Недригайлівського ВП ГУ НП в Сумській області звернувся до Недригайлівського районного суду Сумської області з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , яке обґрунтоване тим, що останній після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, почав скоювати адміністративні правопорушення, становить небезпеку для суспільства та потребує контролю з боку Недригайлівського ВП.
Представник Недригайлівського відділу поліції ОСОБА_3 у судовому засіданні подання підтримав, просив його задовольнити.
У судовому засіданні ОСОБА_4 проти встановлення адміністративного нагляду не заперечував.
Вислухавши думку учасників, суддя, вирішуючи подання, виходить з наступного.
ОСОБА_4 вироком Білопільського районного суду Сумської області від 11.04.2006 року був засуджений до 8 років позбавлення волі
23 грудня 2013 року ОСОБА_4 звільнено з місць позбавлення волі по відбуттю строку покарання, після чого він прибув на постійне місце проживання в с. Вільшану Недригайлівського району Сумської області. По прибуттю на постійне місце проживання Недригайлівським ВП ГУ НП він був поставлений на профілактичний облік, як особа формально - підпадаюча під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 року, при цьому йому було роз'яснено, що в разі систематичного порушення ним громадського порядку відносно нього буде встановлений адміністративний нагляд.
В ході профілактичної роботи ОСОБА_4 на попередження органів внутрішніх справ не зважив та на шлях виправлення не став і почав систематично порушувати громадський порядок.
Так, судом встановлено, що 05.03.2018 року ОСОБА_4 перебував у п'яному вигляді в с. Вільшана по вул. Мічуріна, при цьому мав шатку ходу і неохайний зовнішній вигляд, чим ображав людську гідність та громадську мораль. За дане правопорушення на ОСОБА_4 був складений адміністративний протокол за ст. 178 ч. 1 КУпАП, за що йому накладено адміністративне стягнення у виді попередження (постанова ГБ № 143383 від 09.03.2018), після чого винесено офіційне попередження про можливість встановлення йому адміністративного нагляду.
В подальшому ОСОБА_4 на шлях виправлення не став і ніяких висновків для себе не зробив. Так, 29.03.2018 ОСОБА_4 , повторно перебував у п'яному вигляді в АДРЕСА_1 , при цьому мав шатку ходу і неохайний зовнішній вигляд, чим ображав людську гідність та громадську мораль, за що на ОСОБА_4 був складений адміністративний протокол за ст. 178 ч. 2 КУпАП, за що йому накладено адміністративне стягнення у виді штрафу (постанова ГБ №143384 від 05.04.2018), та винесено друге офіційне попередження про можливість встановлення йому адміністративного нагляду.
Після цього ОСОБА_4 належних висновків для себе не зробив. Так, 05.04.2018 ОСОБА_4 , перебуваючи за місцем свого проживання, а потім і на вулиці, вчинив сімейну сварку, в ході якої виражався нецензурними словами в адресу своєї співмешканки ОСОБА_5 , чим порушив громадський порядок та спокій громадян, а також міг спричинити психічний розлад здоров'ю ОСОБА_5 . У зв'язку із вчиненням даного правопорушення, на ОСОБА_4 був складений адміністративний протокол за ст. 173-2 ч. 1 КУпАП та постановою Недригайлівського районного суду Сумської області від 20.04.2018 накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн., і винесено третє офіційне попередження про можливість встановлення йому адміністративного нагляду.
Згідно приписів ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюється органами Національної поліції.
Як вбачається з положень с. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Пункт «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачає, що адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Крім того, у п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28.03.1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» зазначено, що слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, не зважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку. Під іншими правопорушеннями слід розуміти такі порушення, що посягають на громадську безпеку чи порядок управління.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», підставами для встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону є матеріали органів Національної поліції.
Згідно з положеннями ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; заборона перебування у визначених місцях району (міста); заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць. Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд доходить висновку що відносно ОСОБА_4 слід встановити адміністративний нагляд строком 1 рік (12 місяців), із застосуванням в повному обсязі обмежень, передбачених статтею 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4. 5, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд -
Встановити щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає в АДРЕСА_1 , адміністративний нагляд строком на один рік (12 місяців), застосувавши до нього такі обмеження:
- заборонити вихід з домогосподарства за місцем проживання в період часу з 22 до 6 години;
- заборонити відвідування кафе, ресторанів, барів та інших торгівельних закладів, де спиртні напої продаються на розлив;
- заборонити без дозволу органів Національної поліції виїзд за межі адміністративного району;
- з'являтися на реєстрацію до Недригайлівського віділу поліції один раз на місяць.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом семи діб з часу її проголошення до Апеляційного суду Сумської області через Недригайлівський районний суд Сумської області.
.
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя: ОСОБА_1