Рішення від 24.04.2018 по справі 914/2599/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.04.2018р. Справа №914/2599/17

Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., при секретарі судового засідання Дубенюк Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Державної екологічної інспекції у Львівській області, м.Львів

до відповідача: Комунального підприємства “Стрийводоканал”, м. Стрий, Львівська область

про стягнення збитків заподіяних державі, внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства.

За участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - представник; ОСОБА_2 - представник;

від відповідача: ОСОБА_3 - представник.

Заяв про відвід не поступало, та в судових засіданнях присутніми представниками сторін не заявлено.

Суть спору: На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Державної екологічної інспекції у Львівській області до Комунального підприємства “Стрийводоканал” про стягнення 833862грн. 82коп. збитків заподіяних державі, внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства.

Ухвалою суду від 14.12.2017р. порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 23.01.2018р.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Позивач у позовній заяві зазначає, що 15.06-07.07.2016 року Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Стрийводоканал» (Акт перевірки № 398/03/535). Інспекційною перевіркою встановлено, що відповідачем здійснено самовільний забір підземних прісних вод для виробничих потреб із водозабору у період з 02.10.2012 року по 16.01.2013р. (об'ємом 628747,4 м.куб.) та у період з 24.03.2012 року по 18. 04.2012 року (об'ємом 174241,3 м.куб.) у межах Братківської сільської ради Стрийського району Львівської області, без спеціального дозволу на користування надрами., що є порушенням чинного законодавства, а саме ст. ст. 19,23,65 Кодексу України про Надра чим заподіяно державі збитки. Позивач зазначає, що водопостачання Товариства здійснюється: підземним водозабором питної води із водозабору, який знаходиться в межах Братківської сільської ради. Водопостачання та водовідведення підприємства здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 06.10.1999р. № Укр-1998, з терміном дії 15 років, продовженого на підставі наказу від 27.02.2015 року за № 39 до 06.10.2014р. (погодженням Мінприроди України від 10.11.2014 р. за № 5/3-6/13561-14). Наявні попередні ліцензії (спеціальний дозвіл на користування надрами), видана Стрийському ВУВКГ для видобування підземних прісних вод, реєстраційний №1998 від 06.10.1999 року (термін дії - 15 років), а також переоформлений на КП «Стрийводоканал» спеціальний дозвіл на користування надрами, продовжений на підставі наказу від 10.07.2014р. за №224 до 08.10.2014р. включно. Таким чином, як зазначає позивач, протягом 09.10.2014р.-26.02.2015р. КП «Стрийводоканал» здійснювало самовільний забір та використання прісних підземних вод, здійснено самовільне користування прісними підземними водами з обсягом відбору понад 300 м.куб. на добу, що є порушенням державної власності на надра і відповідно порушенням ст.16, 19, 21 Кодексу про надра, ст.17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання». Позивач вказує на те, що КП «Стрийводоканал» надана довідка за № 161/1.5 від 05.07.2016р. про кількість використаної води у мережу водопостачання протягом 09.10.2014р.-26.02.2015р. яка становить 849493.5 м.куб. По виявленню факту порушення-самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та дозволу на користування надрами (підземні води) за період 09.10.2014р.-26.02.2015р. підприємству передбачається нарахування збитків, згідно «ОСОБА_4 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища за № 389 від 20.07.09р. Позивач зазначає, що перевіркою встановлено, а саме звітністю по формі 2 ТП-водгосп відповідача що підприємство за період 09 10.2014-26.02.2015 року на виробничі потреби використало 849493,5 м.куб. води. та за результатами виявленого порушення проведено розрахунок збитків на суму 833862,82грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.

15.12.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким зокрема, Господарський процесуальний кодекс України викладено в новій редакції.

Пунктом 9 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147VІІІ, чинної з 15.12.2017, передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвалою суду від 23.01.2018р. постановлено розглядати справу № 914/2599/17 за правилами загального позовного провадження на стадії підготовчого засідання, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та відкладено підготовче засідання на 20.02.2018р. В судовому засіданні 20.02.2018р. оголошено перерву по розгляду справи у підготовчому судовому засіданні до 20.03.2018р.

Заслухавши думку представників сторін, у зв'язку з вирішенням усіх питань, зазначених у частині другій статті 182 ГПК України, з огляду на відсутність підстав для відкладення підготовчого засідання та оголошення в ньому перерви, ухвалою суду від 20.03.2018р. закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні 24.04.2018р.

В судове засідання 24.04.2018р. представники позивача явку забезпечили, позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просять суд позов задоволити. Подано відповідь на відзив (вх.№5900/18 від 19.02.2018р.) та додаткові пояснення (вх.9761/18 від 19.03.2018р.) до відповіді на відзив.

У відповіді на відзив позивач зазначає, що розрахунок збитків, заподіяних державі проводився відповідно до ОСОБА_4 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів" від 20.07.2009р. N 389), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за №767/16783 (зі змінами внесеними згідно наказу Мінекології та природніх ресурсів України від 30.06.11 №220, та №367 від 13.10.15 ). ОСОБА_4, а саме розділ IX передбачає, що Розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, здійснюється за формулою: Зсам = 5 х W х Тар (грн.), де зокрема Тар - розмір, аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання води, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення (для поверхневих, підземних, шахтних, кар'єрних та дренажних вод - грн./100м.куб., води для потреб гідроенергетики та рибництва - грн./1000м.куб. води, яка входить до складу напоїв, - грн./м.куб. Для води з лиманів Тар аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання поверхневих вод для показника "Інші водні об'єкти", встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення. Відповідно до п. 255.5. ст.255 Податкового Кодексу України ставки рентної плати за спеціальне використання води встановлюються у таких розмірах, а саме за спеціальне використання підземних вод для Львівської області становить 65,44 грн. на 100 куб. метрів. Позивач зазначає, що ОСОБА_4(п.9.2) вказує, що при розрахунку розмірів відшкодування збитків застосовується фактичний об'єм води. Використання води на ті чи інші потреби не враховується при розрахунку розміру збитків. А тому твердження відповідача, на думку позивача, що у період відсутності спеціального дозволу на користувння надрами з 09.10.2014р. по 31.12.2014р. та у період 01.01.2015р.-26.02.2015р. підприємством вода використовувалася на магістральні загони є безпідставним.

В судове засідання 24.04.2018р. представник відповідача явку забезпечив, який позовні вимоги заперечив з підстав викладених у відзиві (вх.№2124/18 від 22.01.2018р.) на позовну заяву та додатку до відзиву (вх.№9434/18 від 15.03.2018р.), просить відмовити в задоволенні позовних вимог в частині 354596,99грн. У відзиві (вх.№2124/18 від 22.01.2018р.) на позовну заяву, відповідач зазначає, що за нормами Податкового кодексу України, що діяли у період з 09.10.2014р. по 26.02.2015р. ставка рентної плати за спеціальне використання підземних вод по Львівській області становила 51.73 гривень за 100 куб.метрів, що відображено у Додатку № 5 до Податкової декларації КП “Стрийводоканал” за 2015р. з рентної плати за спеціальне використання води. Натомість у наданому позивачем “Розрахунку розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (спеціального дозволу на користування надрами - підземні води)”, здійсненого на підставі Акту № 398/03/535 планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства комунальним підприємством “Стрийводоканал” значиться ставка рентної плати в розмірі - 65,44 грн. на 100 куб.метрів, що суттєво та безпідставно збільшує розмір обрахованих збитків. Відповідач зазначає, що згідно пункту 255.4 Податкового кодексу України рентна плата за спеціальне використання води не справляється: за воду, що використовується для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та платників єдиного податку. За даним пунктом обраховане споживання води землевласниками та землекористувачами в межах населеного пункту села Братківці Стрийського району, на адміністративно-територіальній дільниці якого розташований гірничий відвод Братківська (Стрийська) ділянка Стрийського родовища, виділений для видобування підземних вод з метою забезпечення централізованого водопостачання м.Стрий Львівської області, тому на думку відповідача об'єм води використаний землевласниками та землекористувачами с. Братківці Стрийського району, який за розрахунками відповідача становить 54553,8м.куб., а за розрахунками викладеними в додатку до відзиву, який здійснений на підставі щодобового запису показників вищезгаданого вузла комерційного обліку (водяного лічильника) операторами насосної станції в журналі обліку і різниться в сторону збільшення на 1.2 м3/добу від розрахунку, наданому у відзиві на позовну заяву, який здійснювався на підставі даних абонентного відділу розрахунків становить 54726,0м.куб., рентній оплаті не підлягає. Також відповідач зазначає, що підпунктом 255.4.2 Податкового кодексу України рентна плата не справляється за воду, що використовується для протипожежних потреб. Об'єм води, як зазначає відповідач, використаний для пожежогасіння у спірному періоді не встановлено у зв'язку з “відпискою” керівника Стрийського РВ ГУ МНС України у Львівській області та начальника державної пожежно-рятувальної частини 8 головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій. У зв'язку із наведеними обставинами відповідач зазначає, що проведені розрахунки з визначення розміру збитків, завданих КП “Стрийводоканал” внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, наданих позивачем, є сумнівними і непереконливими та вважає, що розмір нарахувань Державної екологічної інспекції у Львівській області слід зменшити на суму: 833 862.82 - 479 132.21 = 354 730.61 грн.

Дослідивши подані суду документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд Львівської області, в с т а н о в и в:

15.06.-07.07.2016р. Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунального підприємства «Стрийводоканал» за результатами якої складено акт перевірки №398/03/535.

Відповідно до акту №398/03/535 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами проведеної Державною екологічною інспекцією у Львівській області встановлено, що КП «Стрийводоканал» порушено право державної власності на надра шляхом здійснення самовільного користування питними підземними водами з обсягом відбору понад 300м.куб./добу протягом 09.10.2014р.-26.02.2015р., чим порушено ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про Надра, ст.17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання».

Також у даному акті №398/03/535 зазначено, що КП «Стрийводоканал» надано довідку №161/1.5 від 05.07.2016р. про кількість використаної води у мережу водопостачання протягом 09.10.2014р. - 26.02.2015р., яка становить 849493,5м.куб. Копію даної довідки долучено до матеріалів справи.

Відповідно до п. 9.2 ОСОБА_4 розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів , затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. за №389 фактичний об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів визначається на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки фізичної особи - підприємця або юридичної особи за підписом керівництва, завіреної печаткою.

На підставі акту перевірки №398/03/535, копії звітності КП «Стрийводоканал», а саме звітного балансу використання підземних питних вод форма 7-гр (підземні води) за 2014р., за 2015р., форми звітності 2-тп (водгосп) за 2014р., 2015р., а також довідки КП «Стрийводоканал» №161/1.5 від 05.07.2016р. та відповідно до п.9.2 «ОСОБА_4 розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. за №389, а також відповідно до ст. 255 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (в редакції чинній на момент виявлення порушення) Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі в результаті незаконного використання водних ресурсів Комунальним підприємством «Стрийводоканал», відповідно до якого розмір шкоди становить 833862,82 грн. (даний розрахунок долучено до матеріалів справи).

Позивач зазначає, що на адресу відповідача позивачем скеровувалась претензія вих.№09-4418 від 05.09.2016р. про добровільне відшкодування завданих державі збитків в розмірі 833862,82 грн. Відповідач в судовому засіданні підтвердив отримання даної претензії. Однак, дана претензія залишена без відповіді та задоволення.

Статтею 2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Згідно із ч.1 ст.5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до ч.1 та ч.3 ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Статтею 48 Водного Кодексу України визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Стаття 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» закріплює, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ч. 4 ст. 148 Господарського Кодексу України, правовий режим використання окремих видів природних ресурсів (землі, вод, лісів, надр, атмосферного повітря, тваринного світу) встановлюється законами. Частина 1 статті 149 Господарського Кодексу України також передбачає, що суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Згідно із ст. 151 Господарського кодексу України суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах). Із даними нормами узгоджуються і норми п. 9 ч. 1 ст. 44, ст. 49 Водного кодексу України, якими передбачено здійснення спеціального водокористування на підставі дозволу.

Відповідно до ст. 21 Кодексу України про надра надра у користування для видобування підземних вод (крім мінеральних) і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу.

Статтею 23 зазначеного Кодексу закріплено право землевласників і землекористувачів в межах наданих їм земельних ділянок право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Статтями 16, 19, 21 Кодексу України про надра передбачено, що користування надрами, у тому числі видобування підземних прісних вод, здійснюється на підставі спеціального дозволу на користування надрами.

Отже, чинним законодавством передбачено обов'язок отримання господарюючими суб'єктами як дозволу на спеціальне водокористування, так і спеціального дозволу на користування ділянкою надр. При цьому спеціальний дозвіл на користування надрами дає право на видобування підземних вод, а дозвіл на спеціальне водокористування - право на їх використання (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 23.06.2015р.).

У постанові Верховного Суду України від 23.06.2015р. у справі № 810/1638/13-а зазначено, що видобувати підземні води без отримання спеціального дозволу на користування надрами при використанні підземних вод за умови неперевищення продуктивності забору води в обсязі 300 куб. м на добу мають право суб'єкти господарювання тільки для власних господарсько-побутових потреб, а видобуток підземних вод для здійснення господарської діяльності вимагає отримання спеціального дозволу уповноваженого державою органу. Аналогічну правову позицію при вирішенні питання про усунення розбіжностей у застосуванні зазначених норм права Верховний Суд України висловив, зокрема, в постанові від 23 червня 2015 року у справі № 21-431а15.

В акті перевірки №398/03/535 зазначено, що КП «Стрийводоканал» здійснює видобуток питних підземних вод для водопостачання на підставі чинного спеціального дозволу на користування надрами, виданого для видобування питних підземних вод, реєстраційний №1998 від 06.10.1999 року (термін дії - 15 років), продовженого на підставі Наказу за №39 до 06.10.2014 р. (погодження Мінприроди України від 10.11.2014 р. за №5/3-6/13561-14). Наявні попередні ліцензія (спеціальний дозвіл на користування надрами), видана Стрийському ВУВКГ для видобування підземних прісних вод, реєстраційний №1998 від 06.10.1999 року (термін дії - 15 років), а також переоформлений на КП «Стрийводоканал» спеціальний дозвіл на користування надрами, продовжений на підставі Наказу від 10-07-2014р. за №224 до 8.10.2014р. включно. Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем долучено копію дозволу на спеціальне водокористування №Укр-456 ДЕП-15/Льв.ГДС терміном з 16.01.2015р. по 16.01.2018р. та спеціальний дозвіл на користування надрами реєстраційний №1998 від 06.10.1999р. Інших доказів в підтвердження наявності на спеціальне користування надрами суду не надано.

Таким чином, протягом 09.10.2014р.-26.02.2015р. КП «Стрийводоканал» здійснювало самовільний забір та використання прісних підземних вод, здійснення самовільного користування прісними підземними водами з обсягом відбору понад 300 м.куб./добу, що є порушенням ст. 16, 19, 21 Кодексу про надра, ст. 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання».

КП «Стрийводоканал» надано довідку за №161/1.5 від 05.07.2016р. про кількість використаної води у мережу водопостачання протягом 09.10.2014р.-26.02.2015р., яка становить 849493,5 м.куб. По виявленому факту порушення - самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)) за період 09.10.2014р. -26.02.2015р. підприємству нараховано збитки, згідно «ОСОБА_4 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища за № 389 від 20.07.09р., у редакції наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 30.06.2011р. №220 та № 367 від 13.10.2015р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2015р. за № 1369/27814.

Щодо тверджень відповідача, що об'єм води використаний для потреб с. Братківці Стрийського району, та для потреб пожежогасіння не підлягає оплаті, та щодо невірного застосування при розрахунку розміру збитків ставки рентної плати, то такі спростовуються п.9.1 «ОСОБА_4 розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. за №389 та ст.255 Податкового кодексу України. Згідно із п.9.1 ОСОБА_4 розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, здійснюється за формулою Зсам = 5 х W х Тар (грн.), де W - об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, куб. м; Тар - розмір, аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання води, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення (для поверхневих, підземних, шахтних, кар'єрних та дренажних вод - грн/100 куб. м, води для потреб гідроенергетики та рибництва - грн/10000 куб. м, води, яка входить до складу напоїв, - грн/куб. м). Для води з лиманів Тар аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання поверхневих вод для показника "Інші водні об'єкти", встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення.

Відповідно до ст. 255 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (в редакції чинній на момент виявлення порушення) ставки рентної плати за спеціальне використання води встановлюються у таких розмірах, зокрема за спеціальне використання підземних вод для Львівської області становить 65,44 грн. на 100 куб. метрів.

Методикою розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. за №389 передбачено, що підставами для нарахування об'ємів використаної води зокрема є, первинна документація, статистична звітність, ліміт забору та використання води, індивідуальна норма водоспоживання та водовідведення або довідка суб'єкта господарювання за підписом керівництва, завірена печаткою. До матеріалів справи долучено звіти та довідку відповідача згідно яких у спірний період використано 849493,5м.куб. води. Інших доказів в підтвердження заперечень відповідача суду не надано. Відтак, заперечення відповідача є необґрунтованими, спростованими, та не підтверджені належними та допустимими доказами.

Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних питаннях, що виникають у галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, правовідносинах, що виникають із заподіяння шкоди довкіллю є Міністерство екології та природних ресурсів України та його органи на місцях, в даному випадку, Державна екологічна інспекція в Львівській області, яка уповноважена державою здійснювати відповідні функції передбачені Положенням про Державну екологічну інспекцію України, що затверджене Указом Президента України від 13.04.2011р. №454/2011. Державна екологічна інспекція у Львівській області відповідно до положення про Державну екологічну інспекцію у Львівській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011р. №136, є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується.

За положеннями Водного кодексу України, відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування. Підприємства зобов'язанні відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства.

У постанові Верховного Суду України від 03.09.2013р. у справі № 13/333-38/463-2012 наведена позиція, відповідно до якої факт самовільного використання водних ресурсів без відповідного дозволу на спеціальне водокористування законодавством визначається самостійною підставою для відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів. Зазначеною постановою Верховного Суду України підтверджена також і правомірність, визначеної п. 9.1 ОСОБА_4 формули розрахунку розміру відповідних збитків.

Відповідно до ст. 111-28 ГПК України рішення Верховного Суду України є обов'язковим для всіх судів України.

Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до ч.23 рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006р. у справі «Проніна проти України» за заявою №63566/00 суд нагадує, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.

Вимога пункту 1 статті 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов'язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.

Згідно ст. 13 Конституції України природні ресурси є об'єктами права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Відповідно до ст. 47 вказаного Закону для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності.

Фонд охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди.

Згідно з п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належить 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків.

Згідно із ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно до ч.1 ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Статтею 77 ГПК України встановлено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Враховуючи вищевикладене, матеріали справи, подані докази в їх сукупності, заслухавши представників учасників справи, суд дійшов висновків про те, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.

На підставі положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір необхідно віднести на відповідача.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Стягнути з Комунального підприємства “Стрийводоканал” (82400, Львівська область, м.Стрий, вул.Нижанківського, буд.49, ідентифікаційний код 05432968) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (79026, м.Львів, вул.Стрийська, буд.98, ідентифікаційний код 38057086) на спеціальний рахунок Братківської сільської ради (р/р 33110331700626, банк УК У Стрийському районі Львівської області, ЄДРПОУ 37969195, МФО 825014, код платежу 24062100) 833862грн. 82коп. збитки заподіяні державі, внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства, рахунок, відкритий в Головному управлінні Державного казначейства України у Львівській області за балансовим рахунком 3311 «Кошти які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами» Плану розрахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій» (р/р 33110331700626 банк банк УК у Стрийському районі Львівської області,ЄДРПОУ 37969195 МФО 825014.код платежу 24062100) із подальшим розподілом 50% - до спеціального фонду місцевого бюджету Братківської сільської ради, 30% - до спеціального фонду Державного бюджету України та 20% - до спеціального фонду обласного бюджету Львівської області.

Стягнути з Комунального підприємства “Стрийводоканал” (82400, Львівська область, м.Стрий, вул.Нижанківського, буд.49, ідентифікаційний код 05432968) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (79026, м.Львів, вул.Стрийська, буд.98, ідентифікаційний код 38057086) 12507грн. 94коп. - судового збору.

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Повне рішення складено 03.05.2018р.

Суддя Іванчук С.В.