"03" травня 2018 р.
м. Київ
Справа № 911/317/18
Суддя Черногуз А.Ф. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами справу
за позовом Васильківської міської ради (08600, Київська обл., м. Васильків, вул. Володимирська, буд. 2, код ЄДРПОУ 34627780)
до Фізичної особи-підприємця Антонової Людмили Олексіївни (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1)
про стягнення 35000,00 грн,
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява б/н від 13.02.2018 Васильківської міської ради до Фізичної особи-підприємця Антонової Людмили Олексіївни про стягнення 35000,00 грн пайової участі.
Ухвалою господарського суду Київської області від 19.02.2018 вказану позовну заяву залишено без руху.
01.03.2018 через канцелярію господарського суду Київської області позивачем було подано заяву б/н від 26.02.2018 про усунення недоліків позовної заяви на виконання ухвали господарського суду Київської області від 19.02.2018. Суд, перевіривши подані документи, встановив, що позивачем усунуто недоліки позовної заяви б/н від 13.02.2018.
Ухвалою від 06.03.2018 відкрито провадження у справі за позовом Васильківської міської ради до Фізичної особи-підприємця Антонової Людмили Олексіївни про стягнення 35000,00 грн, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) представників сторін, встановлено строки для подання: відповідачу - відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали; позивачу - відповіді на відзив до 29.03.2018; відповідачу - заперечень до 05.04.2018.
Позов обґрунтований наступним:
- Відповідно до Декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 17.10.2014 № КС142142900165 Фізичною особою-підприємцем Антоновою Людмилою Олексіївною введено в експлуатацію об'єкт будівництва - "Реконструкція нежитлового приміщення, магазину з прибудовою по вул. Декабристів, 4 в м. Васильків", кошторисна вартість будівництва - 350000 грн, пайова участь яка підлягала сплаті до бюджету міста становить 35000 грн.
-
- рішенням господарського суду Київської області від 01.12.2017 у справі № 911/2977/17 визнано укладеним договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова між Васильківською міською радою та Фізичною особою-підприємцем Антоновою Людмилою Олексіївною, запропонований Васильківською міською радою.
-
- Відповідач суми пайової участі не сплатив, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав, про причини неподання суд не повідомив.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Судом перевірено та встановлено, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд даної справи судом.
Вказаний факт підтверджується конвертом (вх. № 8551/18 від 21.03.2018) з ухвалою господарського суду Київської області від 06.03.2018, що був повернутий ПАТ «Укрпошта» на адресу суду з відміткою «за закінченням строку зберігання».
Оскільки судом було надіслано ухвалу суду на адресу відповідача, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, інша адреса суду повідомлена не була, останній вважається належним чином повідомленим про розгляд справи.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Реалізація норми ст. 81 Господарського процесуального кодексу України щодо витребування господарським судом документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору, безпосередньо залежить від суб'єктивної реалізації сторонами їх диспозитивного права витребовувати через суд докази.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що положеннями п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України однією з засад судочинства визначено змагальність сторін та свободу в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарський суд вважає, що судом, в межах наданих повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розглядати справу за наявними у справі документами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
Відповідно до Декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 17.10.2014 № КС142142900165 Фізичною особою-підприємцем Антоновою Людмилою Олексіївною введено в експлуатацію об'єкт будівництва - "Реконструкція нежитлового приміщення, магазину з прибудовою по вул. Декабристів, 4 в м. Васильків", кошторисна вартість будівництва - 350000 грн, пайова участь яка підлягала сплаті до бюджету міста становить 35000 грн.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, в порядку та на умовах, визначених органами місцевого самоврядування.
Рішенням Васильківської міської ради від 04.04.2012 № 08.01.-23-ІV "Про затвердження Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Васильків" визначено, що розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Васильків, з урахуванням інших передбачених законом відрахувань, становить 10 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта (спорудження нового об'єкта будівництва, а також реконструкція, розширення, добудова, реставрація і капітальний ремонт об'єктів будівництва) - для нежитлових будинків.
Порядок, прийнятий та оприлюднений Васильківською міською радою, відповідно до ст. 144 Конституції України, є нормативно-правовим актом, обов'язковим до виконання на відповідній території.
Згідно з ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу Украни укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, зокрема, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору.
Частиною 1 ст. 648 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Відповідно до ч.ч. 1 - 3 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Із положень чинного законодавства вбачається, що відповідач є особою, на яку Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" покладено обов'язок взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної інфраструктури населеного пункту.
Згідно із ч.ч. 5, 8, 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.
Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Відповідач в порушення вимог чинного законодавства договір про пайову участь з позивачем не уклав, суму пайової участі не сплатив. Неукладення договору свідчить про недотримання вимог законодавства і має наслідком порушення прав та інтересів Васильківської міської територіальної громади, в особі Васильківської міської ради.
Вказані обставини встановлені рішенням господарського суду Київської області від 01.12.2017 у справі № 911/2977/17 за позовом Васильківської міської ради до Фізичної особи-підприємця Антонової Людмили Олексіївни про визнання договору укладеним.
Вказаним рішенням позов задоволено повністю, визнано укладеним договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова між Васильківською міською радою та Фізичною особою-підприємцем Антоновою Людмилою Олексіївною, запропонований Васильківською міською радою.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Виходячи з наведеного, рішення господарського суду Київської області від 01.12.2017 у справі № 911/2977/17, яке не було оскаржене та вступило в законну силу, має преюдиційне значення для даної справи, а обставини встановлені ним не підлягають доказуванню.
За умовами затвердженого судом договору Фізична особа-підприємець Антонова Людмила Олексіївна здійснює пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Василькова, шляхом перерахування коштів до міського цільового фонду створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова (далі - Фонд), а Васильківська міська рада приймає дані кошти на окремий рахунок.
Відповідно до п. 2.2.2. договору Фізична особа-підприємець Антонова Людмила Олексіївна зобов'язана сплатити кошти пайової участі згідно з розрахунками величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста за об'єкт (реконструкція нежитлового приміщення, магазину з прибудовою по вул. Декабристів, 4): 35000,00 (тридцять п'ять тисяч грн. 00 копійок), на розрахунковий рахунок № 31511921700006 у Васильківському УДКСУ (м. Васильків) 24170000 код ЗКПО (ЄДРПОУ) 37886067банк ГУ ДКСУ у Київській області МФО 821018 призначення: код платежу 24170000 "Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту".
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 4 вказаної статті передбачено, що у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 14 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Підпунктом 5 п. а) ч. 1 ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища".
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Згідно із ч.ч. 5, 8, 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Виходячи з приписів Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури населеного пункту є обов'язковою для замовника будівництва у відповідному населеному пункті, що обумовлює право відповідного органу місцевого самоврядування вимагати від замовника будівництва виконання обов'язку щодо пайової участі.
Відповідно до ч. 3 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Відповідно до п. 11 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461, датою прийняття в експлуатацію об'єкта є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката.
В рішенні господарського суду Київської області від 01.12.2017 у справі № 911/2977/17 встановлено, що Відповідно до Декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 17.10.2014 № КС142142900165 Фізичною особою-підприємцем Антоновою Людмилою Олексіївною введено в експлуатацію об'єкт будівництва - "Реконструкція нежитлового приміщення, магазину з прибудовою по вул. Декабристів, 4 в м. Васильків",
Отже, оскільки об'єкт будівництва введено в експлуатацію, у відповідача виник обов'язок сплатити кошти пайової участі у сумі 35000,00 грн.
Водночас, вбачається, що відповідач свого грошового зобов'язання не виконав, суми пайової участі не сплатив.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином. Дана норма кореспондується з приписами статей 525, 526 Цивільного кодексу України.
Відтак, беручи до уваги наведені нормативні приписи та положення договору, а також те, що відповідач свого зобов'язання зі сплати суми пайової участі не виконав, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача 35000,00 грн пайової участі підлягає задоволенню як така, що доведена позивачем належними та допустимими доказами та не спростована у встановленому порядку відповідачем.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.
Відтак, сторони, звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд. Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст. 81 Господарського процесуального кодексу України сторонами доказів.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Антонової Людмили Олексіївни (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Васильківської міської ради (08600, Київська обл., м. Васильків, вул. Володимирська, буд. 2, код ЄДРПОУ 34627780) 35000,00 грн пайової участі, а також 1762,00 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку статті 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду підлягає оскарженню в порядку та строки, визначені статтями 254-256 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення підписано 03.05.2018.
Суддя А.Ф. Черногуз