ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
23.04.2018Справа № 910/23511/17
Господарський суд міста Києва у складі судді Спичака О.М. за участю секретаря судового засідання Тарасюк І.М., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи
За позовомПублічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Одеська залізниця»
ДоТовариства з обмеженою відповідальністю «Ал Ві Вуд Трейд»
Простягнення 2 246 701,64 грн
від позивача: Гордієнко М.В. - предст. за дов.;
від відповідача: не з'явився;
Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" звернулась до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ал Ві Вуд Трейд" про стягнення 2 246 701,28 грн, у зв'язку з простоєм вагонів на станційних коліях відповідача, який виник з вини останнього.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань з проведення розрахунків за простій вагонів на станційних коліях відповідача, який виник з вини останнього.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що з 06 січня 2017 року вагони були затримані на підставі ухвали слідчого судді і станом лише на 01 червня 2016 філія «Одеська залізниця» отримала повідомлення-лист від СУ ГУ НП в Одеській області в якому старший слідчий повідомляє про арешт 88 вагонів серед яких також є вагони за №65396467, 65285645, 67900480, 67563973, 67608281, 67160200, 60508553, 67166959.
Дані дії співробітників правоохоронного органу оскаржуються, рішення про арешт даних вагонів також оскаржується. З боку процесуального керівництва по даному кримінальному провадженню судові засідання по скасуванню арештів ігноруються, а засідання переносяться, так як суд не може прийняти рішення без присутності прокурора. Всі ці дії в сукупності свідчать про незгоду з боку відповідача стосовно дій правоохоронного органу. Також відповідач вважає дані дії протиправними і буде в подальшому намагатися скасувати безпідставний арешт.
Також відповідач посилається на те, що досудове розслідування розпочалося ще у вересні 2016 року і станом на сьогоднішній день не вручено жодної підозри, обвинувального акта тощо. Дані обставини також підтверджують про необґрунтованість та безпідставність затримання та арешту вагонів. Це свідчить, що правоохоронним органом порушуються засади кримінального судочинства, а саме розумність строків. На момент поки СУ ГУ НП в Одеській області не розслідує вказане вище кримінальне провадження вагони простоюють і у відповідача виникає заборгованість перед залізницею.
З обставинами щодо сплати вартості за простій вагонів відповідач також не погоджується з огляду на той факт, що між відповідачем та ПАТ "Укрзалізниця" укладено договір про надання послуг № 5955/902ЦГЛ- 2016 від 13.09.2016, відповідно до умов якого ПАТ "Укрзалізниця" надає послуги у сфері перевезення. За даним договором на сторони покладені певні обов'язки також даним договором передбачений перелік форс-мажорних обставин.
Відповідно до п.5.1. договору, сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання умов договору у раз виникнення обставин непереборної сили (форс-мажорні обставини), а саме до яких було віднесено протиправні дії третіх осіб.
Відповідач вважає, що дії пов'язані по затриманню вагонів є протиправними діями третіх осіб, у зв'язку з чим він звільняється від відповідальності.
Згідно із п. 8 ч. 4 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи, в яких ціна позову перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За приписами ч.1 ст.12 Господарського процесуального кодексу України Господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).
У частині 3 вказаної статті вказано, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Приймаючи до уваги характер спірних правовідносин та предмет доказування, судом вирішено здійснювати розгляд зазначеної справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 02.01.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; призначено підготовче засідання у справі на 29.01.2018.
У судовому засіданні 29.01.2018 судом було відкладено підготовче засідання у справі до 19.02.2018. Зобов'язано відповідача у строк до 05.02.2018 подати до суду відзив на позов у порядку, передбаченому статтею 178 Господарського процесуального кодексу України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на діюче законодавство; письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; надати докази направлення відзиву позивачу.
Зобов'язано позивача у строк не пізніше п'яти днів з моменту отримання відзиву від відповідача подати до суду відповідь на відзив у порядку, передбаченому статтею 166 Господарського процесуального кодексу України; докази направлення відповідей на відзив відповідачу. Відповідачу у строк протягом п'яти днів з моменту отримання відповіді на відзив подати до суду заперечення щодо відповіді на відзив у порядку, передбаченому статтею 167 Господарського процесуального кодексу України; докази направлення заперечення позивачу.
16.02.2018 через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позов.
У судовому засіданні 19.02.2018 судом було вирішено на підставі ст. 177 ГПК України продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів, відкладено підготовче засідання на 16.03.2018 та встановлено сторонам строк 5 днів на подання відповіді на відзив та заперечень з моменту отримання відповідних документів.
У судовому засіданні 16.03.2018 позивачем було заявлено усне клопотання про продовження строку для подання відповіді на відзив.
Судом було розглянуто та задоволено зазначене клопотання позивача.
У судовому засіданні 16.03.2018 було відкладено підготовче засідання у справі до 26.03.2018.
У судовому засіданні 26.03.2018 представником позивача подано клопотання про долучення документів до матеріалів справи, яке судом було розглянуто та задоволено.
У судовому засіданні 26.03.2018 судом було оголошено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 23.04.2018.
Представник позивача у судовому засіданні 23.04.2018 надав усні пояснення з приводу заявлених позовних вимог, відповідно до яких позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання 23.04.2018 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час проведення розгляду справи по суті був повідомлений належним чином.
За висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами.
У судовому засіданні 23.04.2018 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва -
У грудні 2017 TOB «AЛ ВІ ВУД ТРЕЙД» було оформлено накладні №№ 453530, 453522, 453605, 452581, 452631, 452573, 454041, 454033 на відправку вагонів №№ 65396467, 65285645, 67900480, 67563973, 67608281, 67160200, 60508553, 67166959 зі станцій Київ-Московський (перейменовано в Київ-Деміївський), Васильків, Біличі.
З зазначених накладних вбачається, що вагони завантажені вантажем «Деревина паливна у вигляді колод, полін, сучків, в'язанок хмизу або в аналогічних видах» та слідували на станцію Галац Ларга Румунська залізниця для вантажоодержувача СЧ «Пролісок» C.P.JI. (копії накладних містяться в матерілах).
За клопотаннями слідчого СУ ГУНП в Одеській області Борисова В.І. у рамках кримінального провадження № 42016230000000238 від 15.09.2016 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст 366 КК України Приморським районним судом м. Одеси було винесено ухвалу по справі № 522/312/17-к від 05.01.17, якою надано дозвіл на проведення обшуку залізничних вагонів № 65396467, 65285645, 67900480, 67563973, 67608281,67160200,60508553,67166959.
Частиною 1 ст. 26 Закону України «Про залізничний транспорт» від 04.07.1996 № 273/96-ВР передбачено, що обставини, які можуть служити підставою для майнової відповідальності перевізників, відправників та одержувачів вантажу, багажу, вантажобагажу, пасажирів, засвідчуються актами.
Враховуючи вищенаведене, для засвідчення факту простою вагонів працівники станції Кучурган було складено акти загальної форми № 1к1, № 3к1, №4к1 від 05.01.2017.
Про факт затримки вагонів, ст. Кучурган направила на адресу станції відправлення Київ-Московський телеграму № 2 від 06.01.17, на станцію Васильків телеграму № 6 від 06.01.17 та на станцію Біличі телеграму № 4 від 06.01.17 (копії телеграм містяться в матеріалах справи).
01.06.2017 на адресу філії «Одеська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» надійшов лист від Слідчого управління ГУ Національної поліції в Одеській області вих. № 4/7575 від 31.05.2017, яким старший слідчий в ОВС СУ ГУ НП в Одеській області підполковник поліції Макарова М.М. повідомляла, що в ході досудового розслідування по кримінальним справам № 42016230000000238 та № 12017160000000023 з метою встановлення осіб причетних до скоєння правопорушення накладено арешт на 88 вагонів (серед, яких вагони №№65396467, 65285645, 67900480, 67563973, 67608281, 67160200, 60508553, 67166959) та просила з метою недопущення вивозу за межі України вагонів направити зазначені вагони на ст. Одеса-Застава-1 Одеської залізниці одержувачу ТОВ «Віматекс» (копія листа міститься в матеріалах справи).
У той же день філією «Одеська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» було одержано лист ТОВ «Віматекс» вих. № 54-17 від 31.05.17, яким ТОВ «Віматекс» підтверджував готовність прийняття зазначених вагонів на свою адресу.
21.06.2017 вагони були переадресовані на адресу ТОВ «Віматекс», що підтверджується наказами на переадресування вагонів № 321 від 23.06.17, № 324 від 23.06.17, № 348 від 17.07.17, № 349 від 17.07.17.
За час простою вагонів з вини TOB «AЛ ВІ ВУД ТРЕЙД» на станційних коліях на відповідача було нараховано плату за користування вагонами у сумі 1 552 429,00 грн (з ПДВ), збір за зберігання вантажу у вагонах у сумі 690 599,89 грн (з ПДВ), збір за маневрову роботу у сумі 3 233,09 грн. (з ПДВ), телеграфний збір на суму 439,20 грн. (з ПДВ), загальна сума 2 246 701,36 грн. (з ПДВ).
З огляду на наведене, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив суд стягнути з відповідача плату за користування вагонами у сумі 1 552 429,37 грн (з ПДВ), збір за зберігання вантажу у вагонах у сумі 690 599,89 грн (з ПДВ), збір за маневрову роботу у сумі 3 233,09 грн. (з ПДВ), телеграфний збір на суму 439,20 грн. (з ПДВ), загальна сума 2 246 701,36 грн. (з ПДВ).
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню частково з наступних підстав
Відносини з перевезення та переміщенням продукції залізницями регламентується Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Митним кодексом України, Статутом залізниць України, Правилами користування вагонам і контейнерами затверджених наказом Міністерства транспорту України від 25.02.1999 № 113, Угодою про міжнародне залізничне вантажне сполучення (УМВС) та іншими підзаконними актами.
Перевезенням вантажів, відповідно до ст. 306 ГК України, визнається господарська діяльність, пов'язана з переміщенням продукції залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами. Суб'єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі. Загальні умови перевезення вантажів, а також особливі умови перевезення окремих видів вантажів визначаються цим Кодексом і виданими відповідно до нього транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій і громадян, які користуються залізничним транспортом визначаються Статутом залізниць України (затвердженим постановою КМ України від 06.04.1998 № 457) (далі - Статут).
Згідно з ч. 1, 2, 4 статті 129 Статуту обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.
Комерційний акт складається для засвідчення таких обставин: невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах; у разі виявлення вантажу, багажу чи вантажобагажу без документів або документів без вантажу, багажу чи вантажобагажу; псування, пошкодження вантажу, багажу і вантажобагажу; повернення залізниці вкраденого вантажу, багажу або вантажобагажу.
В усіх інших випадках обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актами загальної форми.
Як передбачено ч. 1 ст. 26 Закону України "Про залізничний транспорт" від 04.07.1996 № 273/96-ВР, ст. 129 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 № 457, обставини, які можуть служити підставою для майнової відповідальності перевізників, відправників та одержувачів вантажу, багажу, вантажобагажу, пасажирів, засвідчуються актами.
Згідно з ст. 119 Статуту, п. 2, 15 Правил користування вагонами та контейнерами, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 25.02.1999 № 113 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.03.1999 за № 165/3458 (далі за текстом Правила та/або Правила користування вагонами і контейнерами), за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Зазначена плата вноситься також за час затримки вагонів на станціях призначення і на підходах до них в очікуванні подання їх вантажовласнику. За час затримки на коліях залізниці вагонів, що належать підприємствам чи орендовані ними, стягується 50 відсотків зазначених розмірів плати. Зазначена плата стягується також з вантажовідправників, вантажоодержувачів у разі затримки вагонів (контейнерів), пов'язаної з митним оформленням.
Пунктом 8 Правил зберігання вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2000, передбачено, що збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо).
Згідно з ст. 46 Статуту, вантажі, що прибули, зберігаються на станції безкоштовно протягом доби. Цей термін обчислюється з 24-ої години дати вивантаження вантажу (контейнера) засобами залізниці або з 24-ої години дати подачі вагонів під вивантаження засобами одержувача. За зберігання вантажу на станції понад зазначений термін справляється плата, встановлена тарифом.
Положеннями Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги (Тарифне керівництво № 1), затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 за №317 тазареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.04.2009 за № 340/16356, встановлені розміри зборів за зберігання вантажів, тобто збір за зберігання вантажів є регульованим тарифом і не потребує додаткового погодження сторонами.
За приписами п. п. 10, 12, 13 Правил користування вагонам і контейнерами затверджених станція призначення інформує вантажовласника про затримку вагонів з його вини, передаючи йому копію Повідомлення про затримку вагонів не пізніше двох годин після його отримання (телефонограмою, телеграфом, поштовим зв'язком, через посильних, факсом або іншим способом, установленим начальником станції за погодженням з вантажовласником). Загальний час, за який вноситься вантажовласником плата залізниці за користування вагонами, включає час затримки вагонів з його вини та час перебування їх у безпосередньому розпорядженні вантажовласника. Час до 30 хвилин не враховується, час 30 хвилин і більше враховується як повна година.
Плата за користування стягується з вантажовласника також у разі затримки вагонів (контейнерів) під час перевезення в усіх випадках, крім тих, які залежать від залізниці.
Внесення плати за користування вагонами і контейнерами здійснюється в порядку, установленому Правилами розрахунків за перевезення вантажів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644 і зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 864/5085.
Пунктом 1.10 Правил розрахунків за перевезення вантажів, затверджених наказом Мінтрансу України від 21.11.00 № 644, передбачено, що платежі, збори, які виникли через затримку вагонів (контейнерів) з вантажами під час перевезення з вини відправника, оформляються станцією затримки відповідними документами, які надсилаються на станцію відправлення для стягнення цих платежів, зборів з відправника.
Пунктом 8 Правил зберігання вантажу, затверджених наказом Мінтрансу України від 21.11.00 № 644, передбачено, що збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо).
Пунктом 1.8. розділу III Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги, затверджений наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.09 № 317, за маневрову роботу, що виконується локомотивом залізниці не одночасно з подачею або забиранням вагонів на вимогу власника під'їзної колії, вантажовласника або порту, яка оформлена пам'яткою про подавання/забирання вагонів (форми ГУ-45), із зазначенням у ній часу, протягом якого виконувалась маневрова робота, нараховується збір у розмірі 292,6 грн. за кожні півгодини роботи локомотива, рахуючи неповні півгодини за повні. До такої роботи належать: переставляння вагонів з одного вантажного фронту на інший, переміщення вагонів на фронті; подача вагонів на ваги і для дозування; прибирання вагонів після зважування та дозування;у випадках, коли навантаження або вивантаження виконується в присутності локомотива залізниці (подача стисненого повітря від локомотива тощо); інша маневрова робота з вагонами на станціях, під'їзних коліях та інших місцях незагального користування.
Пунктом 10 Таблиця 3 (п.2) розділу III Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги, затверджений наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.09 № 317, за виконання залізницями послуг, пов'язаних з перевезенням вантажів справляються збори згідно з табл. 3. За видачу довідок, пов'язаних з перевезенням вантажів та проведенням розрахунків за них телеграфом справляється збір у розмірі 53,0 грн.
Відповідно наказу Міністерства інфраструктури України від 26.04.16 № 161, починаючи з 30.04.16, розрахунок плати за вантажні перевезення проводиться за тарифами Збірника тарифів із застосуванням коефіцієнтів для тарифів, плат та зборів, що вказані в розділах II і II Збірника; плати за користування вагонами і контейнерами, що вказані в розділі V Збірника тарифів - 2,302.
З наявних в матеріалах документів судом встановлено, що по ст. Кучурган було складено акт загальної форми про затримку вагонів ГУ-23 №3/К1 від 05.01.2017. В доповнення до акту загальної форми №3 К/1 складений акт загальної форми № 85/К1 від 23.06.2017 про закінчення затримки даних вагонів. Час затримки вагонів згідно акту склав 4062 годин (169 діб). Згідно Збірника тарифів ставка плати на 1 вагон з урахуванням коефіцієнту згідно телеграми № 00018/ЦМ від 29.04.2016 складає: [206,20 грн. * 2,302]. Плата за користування затриманих вагонів №65396467, 65285645 складає 356229,14 грн (з ПДВ).
Згідно пункту 8 розділу 7 частини 1 Правил, пункту 2 розділу III Збірника тарифів був нарахований збір за зберігання вантажу у вагонах у розмірі 160594,89 грн.
Згідно пункту 1.8 розділу III Збірника тарифів з даними вагонами проводилась маневрова робота по переставлянню вагонів локомотивом залізниці, за маневрову роботу нараховується збір у розмірі 292,60 грн за кожні півгодини роботи локомотива з урахуванням коефіцієнту згідно телеграми №00018/ЦМ від 29.04.2016 та складає: [292,60 грн. х 2,302]. Плата за виконання маневрової роботи складає 808,30 грн (з ПДВ).
Згідно пункту 10 таблиці 3 розділу III Збірника тарифів працівниками станції надавалась довідка пов'язана з перевезенням вантажу та проведенням розрахунків, дана інформація була надана телеграфом вартістю 53,00 грн за відправку, з урахуванням коефіцієнту згідно телеграми №00018/ЦМ [53,00 грн. х 2,302], плата за телеграфний збір склала 146,40 грн.
По ст. Кучурган було складено акт загальної форми про затримку вагонів ГУ-23 №4/К1 від 05.01.2017.
Вагон № 67900480 був затриманий та проведений огляд рухомого складу комерційного призначення слідчим СУГУНП в Одеській області. В доповнення до акту загальної форми №4 К/1 складений акт загальної форми №75/К1 від 23.06.2017 про закінчення затримки даного вагону. Час затримки вагону згідно акту склав 4062 годин 00 хвилин (169 діб).
Згідно таблиці 1 пункту 1 розділу V Збірника тарифів ставка плати на 1 вагон з урахуванням коефіцієнту згідно телеграми №00018/ЦМ від 29.04.2016 складає: [206,20 грн. * 2,302] - 178114,57грн.
Згідно пункту 8 розділу 7 частини 1 Правил , пункту 2 розділу III Збірника тарифів був нарахований збір за зберігання вантажу у вагонах. Вагони простоювали з вини клієнта 169 діб, при цьому збір за зберігання вантажу у вагоні складає 82 164,81 (з ПДВ).
Згідно пункту 1.8 розділу III Збірника тарифів за даним вагоном проводилась маневрова робота по переставлянню вагону локомотивом залізниці, за маневрову роботу нараховується збір у розмірі 292,60 грн за кожні півгодини роботи локомотива з урахуванням коефіцієнту згідно телеграми №00018/ЦМ від 29.04.2016 [292,60 грн. х 2,302]. Плата за виконання маневрової роботи складає 808,30 грн (з ПДВ).
Згідно пункту 10 таблиці 3 розділу III Збірника тарифів працівниками станції надавалась довідка пов'язана з перевезенням вантажу та проведенням розрахунків, дана інформація була надана телеграфом вартістю 53,00 грн за відправку з урахуванням коефіцієнту згідно телеграми №00018/ЦМ від 29.04.2016 [53,00 грн. х 2,302]. Плата за телеграфний збір склала 146,40 грн (з ПДВ).
По ст. Кучурган було складено акт загальної форми про затримку вагонів ГУ-23 №1/К1 від 05.01.2017. Вагони № 667563973, 67608281, 67160200 затримані та проведений огляд рухомого складу комерційного призначення слідчим СУГУНП в Одеській області. В доповнення до акту загальної форми №1К/1 складений акт загальної форми №100/К1 від 17.07.2017 про закінчення затримки даних вагонів. Час затримки вагонів згідно акту склав 4639 годин 20 хвилин (193 доби). Плата за користування затриманих вагонів № 67563973, 67608281, 67160200 складає 610 851,17 грн (з ПДВ).
Згідно пункту 8 розділу 7 частини І Правил, пункту 2 розділу III Збірника тарифів був нарахований збір за зберігання вантажу у вагонах. Вагони простоювали з вини клієнта 193 доби, при цьому збір за зберігання вантажу у вагонах складає 268 704,17 грн.
Згідно пункту 1.8 розділу III Збірника тарифів з даним вагоном проводилась маневрова робота по переставлянню вагону локомотивом залізниці, за маневрову роботу нараховується збір у розмірі 292,60 грн за кожні півгодини роботи локомотива з урахуванням коефіцієнту згідно телеграми № 00018/ЦМ від 29.04.2016. Плата за виконання маневрової роботи складає 808,30 грн (з ПДВ).
Згідно пункту 10 таблиці 3 розділу III Збірника тарифів працівниками станції надавалась довідка пов'язана з перевезенням вантажу та проведенням розрахунків, дана інформація була надана телеграфом у розмірі 53,00 грн за відправку з урахуванням коефіцієнту згідно телеграми №00018/ЦМ від 29.04.2016 та склала 146,40 грн (з ПДВ)
По ст. Кучурган було складено акт загальної форми про затримку вагонів ГУ-23 №3/К1 від 05.01.2017. Вагони № 60508553, 67166959 затримані та проведений огляд рухомого складу комерційного призначення слідчим СУГУНП в Одеській області. В доповнення до акту загальної форми № ЗК/1 складений акт загальної форми №106/К1 від 17.07.2017 про закінчення затримки даного вагону. Час затримки вагону згідно акту склав 4639 годин 20 хвилин (193 доби). Плата за користування затриманих вагонів № 60508553, 67166959 складає 407 234,11 грн (з ПДВ).
Згідно пункту 8 розділу 7 частини 1 Правил, пункту 2 розділу III Збірника тарифів був нарахований збір за зберігання вантажу у вагонах. Вагони простоювали з вини клієнта 193 доби, при цьому збір за зберігання вантажу у вагонах складає 179 136,10 грн (з ПДВ).
Згідно пункту 1.8 розділу III Збірника тарифів з даним вагоном проводилась маневрова робота по переставлянню вагону локомотивом залізниці, за маневрову роботу нараховується збір у розмірі 292,60 грн за кожні півгодини роботи локомотива з урахуванням коефіцієнту згідно телеграми №00018/ЦМ від 29.04.2016 складає: [292,60 грн. х 2,302]. Плата за виконання маневрової роботи складає 808,30 грн (з ПДВ).
З огляду на вищенаведене, судом встановлено, що залізницею було недоотримано збір за користування вагонами у розмірі 1 552 429,00 грн, збір за зберігання вантажу у вагонах у розмірі 690 599,98 грн, збір за проведення маневрової роботи у розмірі 3 233,09, збір за повідомлення 439,20 грн, а всього загальна сума 2 246 701,28 грн.
З огляду на те, що позивач в прохальній частині позову просить суд стягнути з відповідача 1 552 429,37 грн збору за користування вагонами, а матеріалами справи підтверджується сума у розмірі 1 552 429,00 грн, то позов в цій частині підлягає частковому задоволенню. Інші вимоги позивача підлягають повному задоволенню.
Заперечення відповідача проти позову спростовується наступним.
Згідно з п. 5.15 роз'яснення Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею» від 29.05.2002N 04-5/601, плата за користування вагонами як належності України, так і належності інших держав не є заходом відповідальності, яка може застосовуватись лише за наявності вини сторони у зобов'язанні.
Таким чином, зобов'язання з внесення плати за користування вагонами і контейнерами (у разі затримки не з вини залізниці), виникає у відповідача безпосередньо у зв'язку з наявністю факту затримки вагонів. Зазначений обов'язок оплати не залежить від наявності чи відсутності вини відповідача у затримці вагонів.
Щодо зобов'язання відповідача з внесення плати за зберігання вантажу в розмірі 690 599,89 грн. судом зазначається наступне.
Пунктом 8 «Правил зберігання вантажу», затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 866/5087 передбачено, що збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) разі затримки їх з вини одержувача (відправки) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо). Термін безоплатного зберігання при затримці обчислюється з моменту затримки.
Відповідно до параграфів 2, 3 ст. 22 Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (УМВС) від 01.11.1951, до якої Україна приєдналася 05.06.1992, перевізник не зобов'язаний перевіряти правильність і достатність супровідних документів, доданих відправником до накладної. Відправник несе відповідальність перед перевізником за наслідки, що виникають в результаті відсутності, недостатності чи неправильності супровідних документів.
Враховуючи те, що затримка вагонів під час перевезення вантажу відбулась через невідповідність товарно-супровідних документів вантажу, відповідальність за заповнення та надання яких покладається на відправника, тому саме відповідач - це особа, яка має зобов'язання щодо внесення плати за зберігання вантажу в розмірі 690 599,89 грн.
Крім того, у відзиві на позовну заяву відповідач заперечує проти позову посилаючись на відсутність вироку в кримінальному провадженні або факту пред'явлення підозр у вчиненні кримінального правопорушення посадовими особами відповідача, як на підтвердження відсутності вини у затриманні вагонів.
Разом із тим, господарський суд не погоджується із зазначеною позицією відповідача виходячи із наступного.
Відповідно до ч. 6 ст. 75 ГПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для господарського суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Таким чином, за відсутності вироку суду в кримінальному провадженні, обставини справи, у тому числі які свідчать про наявність вини відповідача у затримці вагонів, підлягають встановленню під час розгляду господарської справи у загальному порядку, у відповідності до Глави 5 «Докази та доказування» ГПК України, а відсутність вироку суду або факту пред'явлення підозр, не є підтвердженням невинуватості відповідача у затримці вагонів.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з покладенням судового збору на сторін пропорційно розміру задоволених позовних в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ал Ві Вуд Трейд» (місцезнаходження: 04655, м. Київ, вул. Корабельна, 3, код ЄДРПОУ 40651905) на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (03680, м.Київ, вул.Тверська, будинок 5, ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії «Одеська залізниця» (місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код ЄДРПОУ 40081200) плату за користування вагонів у розмірі 1 552 429,00 грн, збір за зберігання вантажу у вагонах у розмірі 690 599,98 грн, збір за маневрову роботу в розмірі 3 233,09 грн, телеграфний збір у розмірі 439,20 грн та судовий збір у розмірі 33 700,51 грн.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
4. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5. Згідно ч.1 ст.256 та п.п. 17.5 пункту 17 Розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду через відповідний місцевий господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено
03.05.2018
Суддя Спичак О.М.