Ухвала від 02.05.2018 по справі 908/1672/17

номер провадження справи 16/24/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

02.05.2018 Справа № 908/1672/17

Господарський суд Запорізької області у складі судді Ніколаєнка Романа Анатолійовича, за участі секретаря судового засідання Кричмаржевського Д.В., розглянувши в судовому засіданні матеріали справи №908/1672/17

За заявою боржника - товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька трейдингова компанія" (69037, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд.39, код ЄДРПОУ 39062829)

про банкрутство

Ліквідатор - голова ліквідаційної комісії Погребной П.І.

Представники учасників:

від боржника - Мелькевич А.В., довіреність № б/н від 16.01.2018;

від Головного управління ДФС у Запорізькій області - Пархоменко А.А., довіреність №274/8-01-10-06 від 22.02.2018

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Запорізької області від 07.09.2017 у справі № 908/1672/17 боржника - ТОВ "Запорізька трейдингова компанія" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Погребного Павла Івановича (ідент.№ НОМЕР_1, адреса для листування: 69037, м.Запоріжжя, а/с №83).

Повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України 07.09.2017 за №45774.

На цей час ліквідаційна процедура триває.

Ліквідатором на розгляд суду надано звіт, ліквідаційний баланс, реєстр вимог кредиторів, документи щодо здійснення ліквідаційної процедури.

Ухвалою суду від 13.12.2017 судове засідання для розгляду звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу, реєстру вимог кредиторів, документів щодо здійснення ліквідаційної процедури було призначено на 16.01.2018.

Зауважується, що 15.12.2017 набрала чинності нова редакція Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII).

Крім того, Законом України від 03.10.2017 № 2147-VIII внесені певні зміни до тексту Закону "Про відновлення платоспроможності...".

В матеріалах справи міститься інформація Головного управління ДФС у запорізькій області (вих.№120/10/08-01-10-06 від 06.10.2017) стосовно того, що 14.09.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області видано наказ № 2434 щодо проведення документальної позапланової перевірки боржника - ТОВ "Запорізька трейдингова компанія" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 23.01.2014 по 20.09.2017 та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 23.01.2014 по 20.09.2017 тривалістю 5 (п'ять) робочих днів, починаючи з 14.09.2017. Також, в інформації зазначається про те, що працівники ГУ ДФС у Запорізькій області прибули за адресою боржника та встановили відсутність посадових осіб та підприємства за адресою, про що складено відповідний акт від 14.09.2018. У подальшому, 21.09.2017 на адресу ліквідатора було направлено лист з проханням надати первинні бухгалтерські документи для проведення перевірки боржника, відповідно до вимог Податкового кодексу України. У зв'язку із чим, ГУ ДФС у Запорізькій області просить суд не затверджувати ліквідаційний баланс банкрута та не приймати рішення про закриття провадження у справі до проведення податковим органом перевірки банкрута.

Ухвалою суду від 16.01.2018 було призначено до розгляду клопотання ГУ ДФС у Запорізькій області про не затвердження ліквідаційного балансу банкрута та не прийняття рішення про закриття провадження у справі до проведення податковим органом перевірки банкрута, судове засідання з розгляду звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу, реєстру вимог кредиторів, документів щодо здійснення ліквідаційної процедури було відкладено до 20.02.2018.

Ухвалою суду від 20.02.2018 розгляд клопотання ГУ ДФС у Запорізькій області (надалі - заявник) про не затвердження ліквідаційного балансу банкрута та не прийняття рішення про закриття провадження у справі до проведення податковим органом перевірки банкрута, розгляд звіту по справі, ліквідаційного балансу, реєстру вимог кредиторів та документів, що підтверджують проведення ліквідаційної процедури, були відкладені на 18.04.2018 об 11.00, а ухвалою від 23.03.2018 судове засідання було перенесено з 18.04.2018 об 11.00 на 02.05.2018 об 11.00.

Судове засідання 02.05.2018 зафіксовано аудиозаписом за допомогою програмно-апаратного комплексу "Оберіг".

В обґрунтування своєї вимоги про не затвердження ліквідаційного балансу банкрута та не прийняття рішення про закриття провадження у справі до проведення податковим органом перевірки банкрута, заявник зазначає наступне. 14.09.2017 Головним управлінням ДФС у Запорізькій області видано наказ №2434 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки боржника - ТОВ "Запорізька трейдингова компанія" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 23.01.2014 по 20.09.2017 та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 23.01.2014 по 20.09.2017 тривалістю 5 (п'ять) робочих днів, починаючи з 14.09.2017.

14.09.2017 працівниками ГУ ДФС у Запорізькій області складено акт № 581/08-01-14-03/39062829 перевірки місцезнаходження посадових осіб боржника або його законних (уповноважених) представників, яким встановлено відсутність посадових осіб боржника за податковою адресою (м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд.39), що також зафіксовано у доповідній №479 від 14.09.2017.

Заявник звернувся до ліквідатора боржника - ТОВ "Запорізька трейдингова компанія" листом (вих.№13623/10/08-01-14-01-08 від 21.09.2017) з проханням надати документи фінансово-господарської діяльності підприємства за період з 23.01.2014 по теперішній час, або ж повідомити про місце, день та час, коли фахівці заявника мають можливість ознайомитися із такими документами.

В матеріалах справи міститься позиція ліквідатора, викладена у наданих до суду письмових поясненнях з цього питання (вих.№15/03-1 від 15.03.2018), згідно якої ліквідатором зазначається наступне. Рішення про ліквідацію боржника було прийнято загальними зборами учасників товариства, що зафіксовано в протоколі №02/17 від 02.06.2017. Ліквідатор 06.06.2017 направив на адресу податкового органу лист (вих.№06/06-2 06.06.2017) з проханням провести позапланову перевірку товариства, на підставі п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, у зв'язку із початком процедури припинення юридичної особи, проте жодної відповіді на своє звернення від податкового органу ліквідатор не отримав. Також, ліквідатор зазначає у поясненнях, що у нього відсутні документи фінансово-господарської діяльності підприємства, тому відсутня можливість надати відповідні документи податковому органу.

В судовому засіданні 02.05.2018 представник ГУ ДФС у Запорізькій області пояснила, що фактично перевірка боржника станом на 02.05.2018 не відбулась, тому просила клопотання задовольнити та не затверджувати ліквідаційний баланс банкрута та не приймати рішення про закриття провадження у справі до проведення податковим органом перевірки банкрута.

Представник боржника проти задоволення клопотання заперечила, зазначаючи, що податковий орган мав достатньо часу для проведення такої перевірки. Також зазначила, що ліквідатором повідомлялось про відсутність документів фінансово-господарської діяльності товариства.

Судом під час розгляду клопотання були повно та всебічно з'ясовані обставини справи, безпосередньо досліджені докази у справі, письмові пояснення ліквідатора, пояснення представників боржника та заявника, що були надані в судових засіданнях.

За підсумками судового засідання судом у нарадчій кімнаті прийнято судове рішення. Постановлено ухвалу, вступну та резолютивну частину якої оголошено після виходу з нарадчої кімнати. Повідомлено про термін виготовлення повного тексту ухвали - протягом п'яти днів після оголошення скороченого тексту.

Клопотання ГУ ДФС у Запорізькій області щодо незатвердження ліквідаційного балансу та неприйняття рішення про припинення (закриття) провадження у справі до проведення податкової перевірки суд не вважає обґрунтованим з огляду на таке.

У відповідності до п.68.1 ст.68 Податкового кодексу України орган державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у день державної реєстрації такої особи, державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, внесення будь-яких інших записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань повинен передати відповідному контролюючому органу відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про вчинення реєстраційних дій, передбачених законом.

Дані про прийняття рішення щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують від державних реєстраторів у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів Державної реєстраційної служби України та Центрального контролюючого органу.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення про ліквідацію боржника було прийнято 02.06.2017, і того ж дня - 02.06.2017 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відомості про прийняття учасником ТОВ "Запорізька трейдингова компанія" рішення про припинення товариства, відомості про голову ліквідаційної комісії та про визначений строк для заявлення вимог кредиторів.

Крім того, головою ліквідаційної комісії на адресу структурного підрозділу контролюючого органу за обліком - Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області 06.06.2017 було направлено як повідомлення (вих.№ 06/06-1 від 06.06.2017) про припинення товариства , так і прохання (вих.№ 06/06-2 від 06.06.2017) щодо проведення у відповідності до положень ст.78 Податкового кодексу України перевірки товариства, яке ліквідується. При цьому, у кожному із документів була зазначена адреса для листування підприємства (т. 1, ар. с. 19,20).

На звернення голови ліквідаційної комісії боржника (вих.№ 06/06-1 від 06.06.2017) ГУ ДФС у Запорізькій області надала відповідь (вих.№7190/10/08-01-17-00 від 19.06.2017) про наявність податкової заборгованості боржника з податку на додану вартість в розмірі 8023,29 грн., стосовно проведення перевірки товариства - відповіді не було надано.

В свою чергу, ухвали господарського суду Запорізької області про прийняття заяви ТОВ "Запорізька трейдингова компанія" до розгляду, порушення провадження у справі - були направлені на адресу Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, постанова суду про визнання боржника банкрутом - безпосередньо ГУ ДФС у Запорізькій області.

Порядок проведення документальних перевірок податковим органом визначений главою 8 Податкового кодексу України. Зокрема, відповідно до пункту 78.1.7 п. 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку.

Пунктом 78.4 статті 78 Податкового кодексу України встановлено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення позапланової документальної перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Пунктом 82.2 статті 82 Податкового кодексу України встановлено, що тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів. Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.

Пунктом 79.2 статті 79 Податкової кодексу України закріплено, що документальна позапланова перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної перевірки.

Відповідно до пункту 81.2 Податкового кодексу України, у разі відмови платника податків та/або посадових осіб платника податку у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, складається акт, який засвідчує факт відмови.

14.09.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області видано наказ № 2434 щодо проведення документальної позапланової перевірки боржника - ТОВ "Запорізька трейдингова компанія" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 23.01.2014 по 20.09.2017 та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 23.01.2014 по 20.09.2017 тривалістю 5 (п'ять) робочих днів, починаючи з 14.09.2017.

Однак, 14.09.2017 працівниками ГУ ДФС у Запорізькій області складено акт № 581/08-01-14-03/39062829 перевірки місцезнаходження посадових осіб боржника або його законних (уповноважених) представників, яким встановлено відсутність посадових осіб боржника за податковою адресою (м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд.39), що також зафіксовано у доповідній №479 від 14.09.2017.

Суду не було надано доказів відмови ліквідатора у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки боржника, відповідного акту, згідно пункту 81.2 Податкового кодексу України, який засвідчує факт відмови, також не надано.

Слід зазначити, що заявник є кредитором боржника у даній справі, згідно ухвали суду від 11.10.2017, якою визнанні кредиторські вимоги ГУ ДФС у Запорізькій області в сумі 8023,29 грн. третьої черги задоволення вимог кредиторів та в сумі 3200,00 грн. сплаченого судового збору першої черги задоволення вимог кредиторів. При цьому, заяву про збільшення кредиторських вимог до боржника на суму нарахованої пені в розмірі 82,43 грн. заявник надав безпосередньо ліквідатору.

Отже, заявник мав можливість надати відповідне звернення про надання документів фінансово-господарської діяльності підприємства - боржника для проведення перевірки боржника безпосередньо представнику боржника в судових засіданнях.

Вказане вище свідчить про те, що фактично заявник мав можливість звернутися до голови ліквідаційної комісії/ліквідатора з приводу надання документів фінансово-господарської діяльності підприємства - боржника для проведення перевірки боржника як на стадії досудової процедури ліквідації, так і після початку судового розгляду, але вказаною можливістю не скористався.

Проте, заявник на даний час не позбавлений можливості вжити заходи до проведення перевірки.

При цьому також зазначається, що проведення процедури банкрутства суб'єкта підприємницької діяльності згідно з приписами законодавства про банкрутство не залежить від факту можливості або неможливості провести перевірку банкрута податковим органом. Взаємовідносини між податковим органом, як органом державного контролю, та платником податків урегульовані спеціальними нормами Податкового кодексу України, які не залежать від норм Закону України "Про відновлення платоспроможності..", якщо інше прямо не зазначено у самому законі. Ані норми Закону України "Про відновлення платоспроможності…", ані норми Податкового кодексу України не містять положень про те, що підприємство - банкрут не може бути ліквідоване за рішенням суду чи ліквідаційна процедура має бути продовжена у зв'язку з неможливістю проведення перевірки банкрута податковим органом.

Обставини, пов'язані з виконанням податковим органом своїх повноважень, не можуть бути підставами для зупинення процесу ліквідації господарюючого суб'єкта, а також бути перешкодою як для здійснення провадження у справі про банкрутство, так для завершення провадження у справі, за наявності передбачених законодавством про банкрутство підстав для того.

Наразі ліквідаційна процедура у справі № 908/1672/17 триває, провадження у справі не завершено і наявність в проваджені господарського суду справи про банкрутство юридичної особи не позбавляє податковий орган права та можливості здійснювати свої контролюючі функції (повноваження) щодо такої юридичної особи, у т.ч. щодо проведення перевірки.

При цьому, матеріали справи свідчать про те, що ліквідаційна процедура у справі не може бути завершена, так як наразі судом розглядається в межах справи про банкрутство №908/1672/17 заява Відділу освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області про стягнення з ТОВ "Запорізька трейдингова компанія" 25439,50 грн. збитків. Подані ліквідатором на розгляд та затвердження суду звіт, ліквідаційний баланс боржника з матеріалами ліквідаційної процедури не розглядались судом, оскільки це є передчасним, за умови наявності не вирішеного судом спору щодо заборгованості боржника перед Відділом освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області. Результати вирішення цього спору можуть вплинути і на реєстр вимог кредиторів, і на кредиторську заборгованість. Тому, для розгляду звіту ліквідатора по справі, ліквідаційного балансу, документів щодо здійснення ліквідаційної процедури судом буде призначене окреме засідання, про що буде постановлена відповідна ухвала.

З огляду на викладене, вимога заявника не затверджувати ліквідаційний баланс боржника та не приймати рішення про припинення (закриття) провадження у справі є передчасною.

Враховуючи все вище наведене, в задоволенні клопотання ГУ ДФС у Запорізькій області щодо не затвердження ліквідаційного балансу та неприйняття рішення про припинення (закриття) провадження у справі відмовляється.

Керуючись ст. ст. 2, 40, 46, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VІ, ст.ст. 3, 12, 20, 216, 234, 235, Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VІІІ, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання ГУ ДФС у Запорізькій області щодо не затвердження до проведення перевірки працівниками ГУ ДФС у Запорізькій області ліквідаційного балансу банкрута та неприйняття рішення про припинення (закриття) провадження у справі відмовити.

Ухвала господарського суду набирає законної сили негайно після її оголошення, відповідно до ст. 235 ГПК України.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня її проголошення за правилами, визначеними ст. ст. 254-259 ГПК України, шляхом подання апеляційної скарги наразі через господарський суд Запорізької області.

Повний текст ухвали буде складено протягом п'яти днів.

Повний текст ухвали, відповідно до вимог ст.233 ГПК України, складено та підписано 04.05.2018.

Суддя Р.А.Ніколаєнко