Єдиний унікальний номер 728/559/18
Номер провадження 3/728/153/18
02 травня 2018 року суддя Бахмацького районного суду Чернігівської області Глушко О.І. при секретарі Кирута Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Бахмацького районного відділу державної виконавчої служби про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця і жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, не працюючого, на обліку в РЦЗ не перебуваючого, розлученого, маючого на утриманні одну неповнолітню дитину, групи інвалідності не маючого, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, ідентифікаційний номер НОМЕР_1
за ст.183-1 КУпАП,-
Головним державним виконавцем Бахмацького районного відділу державної виконавчої служби ОСОБА_219.03.2018 року складено протокол № 9, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП, зі змісту якого вбачається, що на виконанні у Бахмацькому районному ВДВС перебувають виконавчі листи № 2/2501/815/2012 року та № 2/2501/814 від 25.10.2012 року, видані Бахмацьким районним судом Чернігівської області про стягнення зі ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 аліментів на утримання дружини та неповнолітньої дитини в розмірі по ? частині всіх видів заробітку. 19.03.2018 року головним державним виконавцем Бахмацького районного відділу державної виконавчої служби було встановлено, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред»явлення виконавчого документа до виконання, чим ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене ст. 183-1 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні своєї вини у вчиненому правопорушенні не визнав, і просив закрити провадження по справі, оскільки він не ухиляється від сплати аліментів, а сплачує їх у меншому розмірі ніж передбачено виконавчими листами у зв»язку зі скрутним матеріальним становищем. На даний час влаштувався на роботу і згоден погасити заборгованість по аліментам.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року № 2234-VIII шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Стаття 183-1 КУпАП вступила в дію 06.02.2018. Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі. Тому період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1 КУпАП не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
У даному випадку ст.183-1 КУпАП встановила відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім"ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, і ця стаття кодексу набрала чинності 06.02.2018 року, а тому діяння, яке мало місце в період з вересня 2017 року, не може бути кваліфіковано за ст. 183-1 КУпАП (на той період Закон не встановлював такої відповідальності), а тому ОСОБА_1 не може бути притягнутий до відповідальності за цією статтею кодексу, оскільки склад правопорушення, передбачений даною статтею КУпАП, станом на день складення протоколу та розгляду його в суді відсутній.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 183-1, 283, 284, 294, п. 1 ст. 247 КУпАП, -
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП закрити в зв»язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до апеляційного суду Чернігівської області через Бахмацький районний суд Чернігівської області.
Суддя О.І. Глушко