Справа 556/931/17
Номер провадження 6-а/556/51/2018
про встановлення порядку виконання судового рішення
26.04.2018 року. Володимирецький районний суд Рівненської області
в складі судді - Котик Л.О.,
при секретарі - Соловей Г.С.
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення порядку виконання постанови Володимирецького районного суду,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення порядку виконання судового рішення - постанови Володимирецького районного суду Рівненської області у справі №556/931/17 від 14.07.2017 року за позовом ОСОБА_1 до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобовязання вчинити дії по перерахунку пенсії.
Належно повідомлені сторони в судове засідання не з'явились, що не перешкоджає розгляду справи. Крім того, боржником у даному провадженні - Володимирецьким об'єднаним управлінням ПФУ - надано письмовий відзив на заяву та клопотання про розгляд справи у відсутності представника.
Заперечуючи проти задоволення заяви, представник управління вказував, що припинення виплати стягувачці ОСОБА_2 пенсії із урахуванням вимог постанови Володимирецького районного суду є законним, відповідає вимогам чинного законодавства, судової практики та рішень ЄСПЛ.
Як вбачається зі ст.378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Судом встановлено наступне. Постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 14.07.2017 року по справі №556/931/17, зобов»язано Володимирецьке обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 17 травня 2017 року, та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2017 року постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від 14.07.2017 року залишено без змін.
Вказана постанова прийнята до виконання боржником - Володимирецьким об'єднаним управлінням ПФУ, з 17.05.2017 року.
Разом з тим, як вбачається з листа боржника №1032/04-01 від 28.02.2018 року, з 01.03.2018 року ОСОБА_2 припинено виплату пенсії у відповідності до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-У111 від 03.10.2017 року.
При цьому виплата пенсії у раніше визначеному розмірі була припинена не з часу набрання чинності вказаним Законом, а лише з 01.03.2018 року, що ставить під сумнів мотивацію дій боржника, наведену їм як у листі-відповіді, так і у відзиві на позов.
Вказані дій боржника суперечать вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягає встановленню порядок та спосіб виконання постанови суду.
Так, з 11.10.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-У111 від 03.10.2017 року, яким внесено зміни до ряду нормативних актів з питань пенсійного забезпечення, в т.ч. і до ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як вбачається зі ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що положення Закону №2148-У111, а також тих законодавчих актів, до яких цим законом внесені зміни, не мають зворотної дії, і застосовуються до тих осіб, пенсії яких будуть призначені після набрання ним чинності.
Про це свідчить, зокрема, і пояснення, наведені боржником - управлінням ПФУ, в яких стверджується, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Пунктом 13 Перехідних положень Закону №1058-ІV передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно дозаконів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «;Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV) або спеціальним законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Закон № 796-XII).
Призначення пенсії за віком ОСОБА_2 відбулось до набрання чинності Законом України №2148-У111, і її загальний трудовий (страховий) стаж також набуто до набрання чинності цим законом.
Згідно із ст.55 Закону України №796-XII від 28.02.1991, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Також цією статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
З аналізу наведених норм пенсійного законодавства, встановлено, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені пільгові норми, умови та порядок пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, в т.ч. і обчислення стажу роботи, який надає право для отримання пенсії (ст.55, ст.56 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991).
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
При цьому, стягувачка обрала вид пенсії, яку вона бажає отримувати, підтвердила таке право внаслідок звернення до суду та постановлення судом відповідного рішення в її користь, і з будь-якими заявами про перерахунок пенсії чи про порядок застосування її трудового стажу, після набрання чинності Законом №2148-У111 ОСОБА_2 не зверталася.
Рішення Володимирецького районного суду від 14.07.2017 року у справі №556/931/17 також постановлено та набрало законної сили до набрання чинності Законом №2148-У111.
З урахуванням викладеного, підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2 після набрання чинності Законом України №2148-У111, а саме, у зв'язку зі зміною редакції ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд не вбачає.
При цьому, суд констатує, що у відповідності до ст.129-1 Конституції України, ст.ст.14, 370 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб; є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон №796-XII).
Враховуючи викладене, керуючись ст.378 КАС України, суд -
ухвалив:
Встановити порядок виконання постанови Володимирецького районного суду Рівненської області у справі №556/931/17 від 14.07.2017 року року за позовом ОСОБА_1 до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобовязання вчинити дії по перерахунку пенсії.
Встановити, що постанова Володимирецького районного суду Рівненської області у справі №556/931/17 від 14.07.2017 рокуза позовом ОСОБА_1 до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобовязання вчинити дії по перерахунку пенсії, повинна виконуватись після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-У111 від 03.10.2017 року, у відповідності до резолютивної частини рішення.
На ухвалу може бути подана апеляція до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з часу проголошення ухвали. У відповідності до п.15.5) розділу У11 Перехідні положення КАС України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через Володимирецький районний суд Рівненської області
Суддя: