Рішення від 27.04.2018 по справі 499/515/17-а

Справа № 499/515/17-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2018 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Іванівського району Одеської області, ОСОБА_2 про визнання недійсним рішення ХІІІ сесії селищної ради,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Іванівського районного суду Одеської області із позовною заявою до Іванівської селищної ради Іванівського району Одеської області про визнання недійсним рішення ХІІІ сесії селищної ради.

Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 10.07.2017р. відкрито провадженя у вказаній справі.

Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 09.01.2018р. по справі №499/515/17-а адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Іванівського району Одеської області, ОСОБА_2 про визнання недійсним рішення ХІІІ сесії селищної ради, передано для розгляду Одеському окружному адміністративному суду.

Ухвалою Одеського окружного адміністратвиного суду від 03.03.2018р. прийнято до розгляду справу №499/515/17-а та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20.01.2017р. він звернувся із заявою до Іванівської селищної ради з проханням видати документацію на земельну ділянку, що прилягає до дому №5 вул. 8-го Березня в смт.Іванівка Іванівського району Одеської області та отримав відповідь про те, що в липні 2012 року йому було видано державний акт серії ЯЛ №778818 на право спільної часткової власності земельної ділянки площею 0,1500га. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та одержаний акт серії ЯЛ №77XX17 на право спільної часткової власності земельної ділянки площею 0,580га для ведення особистого селянського господарства. Позивач зазначив, що незважаючи на те, що він неодноразово звертвся до селищної ради із проханням розібратися з земельною ділянкою, відповіді не надавались та не надавалось і рішення ХІІІ сесії селищної ради про виготовлення технічної документації. Крім того, позивач зазначив, що після того як він звернувся за позикою йому стало відомо що він не власник своєї ділянки.

Представник Іванівської селищної ради Одеської області повідомлявся про день та час слухання справи, однак у судове засідання не з'явився. 28.08.2017р. до суду (Іванівського районного суду Одеської області) надійшло клопотання селищної ради про розгляд справи без участі представника Іванівської селищної ради разом із запереченнями на позовну заяву, згідно яких Іванівська селищна рада не погоджується із вимогами позивача. Так, відповідач зазначив, що технічна документація із землеустрою щодо складання державних актів на право спіьної часткової власності земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 та ОСОБА_1 виготовлялась відповідно до рішення №157 сесії Іванівської селищної ради від 24.12.2009р., яке приймалось ХХХІ сесією Іванівської селищної ради за заявами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та в подальшому ХІІІ-а сесія Іванівської селищної ради 10.01.2012р. прийняла рішення №208-VI про передачу безоплатно у спільну часткову власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства в смт. Іванівка, вул. 8 Березня №5 ОСОБА_2 иа ОСОБА_1. Також, в акті прийому-передачі межових знаків на зберігання щодо земельної ділянки в смт.Іванівка по вул. 8 Березня №5 власники земельної ділянки ОСОБА_2 та ОСОБА_1 претензій щодо меж та конфігурації земельної ділянки не мають, а межові знаки передані власникам на зберігання. Водночас, відповідач наголосив на тому, що у 2017 році ОСОБА_1 зареєстрував право спільної часткової власності на вказані земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

27.09.2017р. до суду надійшла відповідь ОСОБА_1 на заперечення, згідно якої позивач зазначив, що у 2009 році заяву на передачу у спільну часткову власність земельну ділянку він не подавав, оскільки в цей час був хворий і знаходився на лікуванні, а на прийомі і передачі ОСОБА_3 межових знаків на зберігання присутнім не був. Водночас, позивач зазначив, що ним було зареєстровано право спільної власності на вказані земельні ділянки так як він звертався в селищну раду для вияснення цих питань і не міг нічого вдіяти.

Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 14.09.2017р. було залучено у якості другого відповідача ОСОБА_2.

02.11.2017р. до суду (Іванівського районного суду Одеської області) надійшли заперечення на адміністративній позов, згідно яких відповідач пояснила, що 9/20 будинку, що знаходиться за адресою смт. Іванівка, вул. 8 Березня №5 вона отримала у спадщину після смерті батька, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 15.10.2009р. Позивач зазначила, що 24.12.2009р. вона отримала рішення Іванівської селищної ради про надання їй та ОСОБА_1 відповідного дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право спільної часткової власності на земельні ділянки, на підставі яких були виготовлені відповідні технічна документація та державні акти. Позивач зазначила, що ОСОБА_1 було відомо про існування даних документів, так як у 2009 році він подавав відповідну заяву до Іванівської селищної ради та в 2012 році підписував акт прийому-передачі межових знаків на зберігання, як співвласник.

У прохальній частині заперечень на адміністративний позов від 02.11.2017р. ОСОБА_2 звернулась до суду із клопотанням про розгляд справи без її участі.

25.04.2018р. до суду надійшла заява ОСОБА_1 про розгляд справи в порядку письмового провадження, яку позивач підтримав у судовому засіданні 25.04.2018р.

20.03.2018р. до суду надійшло клопотання Іванівської селищної ради Одеської області про розгляд справи без участі її представника.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що 22.12.2009р. до Іванівської селищної ради Одеської області надійшла заява ОСОБА_1 про передачу у спільну часткову власність земельну ділянку площею 0,20 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою смт. Іванівка, вул. 8 Березня .(а.с.19)

22.12.2009р. до Іванівської селищної ради Одеської області надійшла заява ОСОБА_2 про передачу у спільну часткову власність земельну ділянку площею 0,20га. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою смт. Іванівка, вул. 8 Березня,5.(а.с.20)

На підставі вказаних заяв від 22.12.2009р., рішенням ХХХІ-ої Іванівської селищної ради №157 від 24.12.2009р. вирішено надати дозвіл громадянам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на безкоштовне виготовлення протягом року технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право спільної часткової власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,15га; для ведення особистого селянського господарства-0,05 га, за адресою: вул. 8 Березня №5, смт. Іванівка, Іванівський район, Одеська область.(а.с.53)

03.01.2012р. ОСОБА_2 звернулась із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою та передачі їй безоплатно у спільну часткову власність земельну ділянку площею 0,1500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0580 га. для ведення особистого селянського господарства в смт. Іванівка за адресою смт. Іванівка, вул. 8 Березня 5,(а.с.23)

04.01.2012р. ОСОБА_1 звернувся із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою та передачу йому безоплатно у спільну часткову власність земельну ділянку площею 0,1500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0580 га. для ведення особистого селянського господарства в смт. Іванівка за адресою АДРЕСА_1(а.с.22)

Рішенням ХІІІ -ї сесії селищної ради Іванівської селищної ради Одеської області №208-VI від 10.01.2012р. вирішено затвердити технічну документацію із землеустрою щодо складання державних актів на право спільної часткової власності земельних ділянок ОСОБА_2 та ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства. За результатами обмірних робіт затвердити фактичну площу земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд-0,1500га., для ведення особистого селянського господарства-0,0580 га. Передати земельні ділянки безоплатно у спільну часткову власність ОСОБА_2В.(9/20) та ОСОБА_1 (11/20) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1500 га, для ведення особистого селянського господарства площею 0,0580га., розміщені за адресою: вул. 8 Березня 5, смт. Іванівка, Іванівський р-н., Одеська обл. ОСОБА_4 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 державні акти на право спільної часткової власності земельних ділянок відповідно до п.3 цього рішення (а.с.24)

Відповідно до п. б, г ч.1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

Частиною 4 ст. 120 Земельного кодексу України визначено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.

Частиною 6 ст.118 КАС України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_5 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 ст.118 КАС України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Частиною 9 ст.118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Таким чином, підставою для затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання державних актів на право спільної часткової власності земельної ділянки ОСОБА_2 та ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська обл.., Іванівський р-н., с. 8 Березня 5 стало подання зазначеними особами вказаної технічної документації, що підтверджується відповідними заявами ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 03.01.2012р. та 04.01.2012р. з проханням затвердження технічної документації із землеустрою.(а.с.22-23)

Як вбачається з актів прийому-передачі межових знаків на зберігання від 14.03.2012р., які містять підписи ОСОБА_1 та ОСОБА_2, власники земельних ділянок, які знаходяться за адресою смт. Іванівка, вул. 8 Березня, 5 претензій щодо меж та конфігурації земельних ділянок не мають та претензій до існуючих меж не заявлено. (а.с.56-57)

Щодо пояснень ОСОБА_1 про те, що у 2009 році заяву на передачу у спільну часткову власність земельну ділянку він не подавав, оскільки в цей час був хворий і знаходився на лікуванні судом встановлено наступне.

11.12.2017р. на адресу Іванівського районного суду надійшов лист головного лікаря КЗ «Іванівський ЦРЛ» Іванівської районної лікарні №345 від 08.12.2017р, у якому зазначено, що ОСОБА_1 на лікуванні та під наглядом лікаря -психіатра станом на 22.12.2009р. не перебував.

Водночас, згідно Листа головного лікаря КЗ «Іванівський ЦРЛ» Іванівської райради від 26.04.2018р. №85 ОСОБА_3 поступив у терапевтичне відділення КЗ «Іванівський ЦРЛ» Іванівської районної ради - 25.07.2009р. Було надано направлення в ОПБ№2, де хворий був госпіталізований. Виписки з ОПБ №2 не надані.

Таким чином, відомості про те, що саме 22.12.2009р. ОСОБА_6 перебував на стаціонарі на лікуванні у відповідній лікарні до суду надано не було.

При цьому, підставою для прийняття оскаржуваного рішення ХІІІ -ї сесії селищної ради Іванівської селищної ради Одеської області №208-VI від 10.01.2012р. яким передано земельні ділянки безоплатно у спільну часткову власність ОСОБА_2В.(9/20) та ОСОБА_1 (11/20), послугували заяви співвласників, у тому числі і ОСОБА_1 від 04.01.2012р. «про затвердження технічної документації із землеустрою», подані у порядку ст.118 Земельного кодексу України та відповідна надана для затвердження технічна документація(а.с.22)

Також, суд враховує той факт, що (9/20) частини житлового будинку, який знаходиться в смт.Іванівка, вул. 8 Березня, 5 ОСОБА_2 успадкувала від батька ОСОБА_4, про що свідчить Свідоцтво про право на спадщину від 15.10.2009р.(а.с.54)

Враховуючи викладене та те, що Іванівською селищною радою Іванівського району Одеської області у порядку, визначеному Земельним кодексом України, на підставі отриманої технічної документації із землеустрою щодо складання державних актів на право спільної часткової власності земельних ділянок ОСОБА_2 та ОСОБА_1 та за заявами співвласників «про затвердження технічної документації із землеустрою» затверджено технічну документацію із землеустрою та передано відповідні ділянки у спільну часткову власність, суд приходить висновку про правомірність прийняття оскаржуваного рішення ХІІІ -ї сесії селищної ради Іванівської селищної ради Одеської області №208-VI від 10.01.2012р. та відсутності підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Разом з тим, щодо відповідача ОСОБА_2, яка ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 14.09.2017р. залучена до участі у справі другим відповідачем, суд зазначає наступне.

Статтею 4 КАС України визначено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача. Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Судом встановлено що ОСОБА_2 не є суб'єктом владних повноважень чи іншим суб'єктом при здійсненні публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг та до неї не звернені позовні вимоги позивача.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 -відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.