27 квітня 2018 року м. Рівне №817/668/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1,
відповідача: представник ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Мінералагро"
доГоловного управління ДФС у Рівненській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Мінералагро" (далі - ТОВ "Мінералагро", позивач) звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області (далі - ГУ ДФС у Рівненській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.12.2017 №0038581201, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 109633,75 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1096337,50 грн.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене відповідачем безпідставно та необґрунтовано, оскільки було прийняте на підставі хибних висновків про порушення позивачем вимог щодо своєчасної реєстрації податкових накладних з його вини. Вказує на те, що під час проведення перевірки, фіскальним органом не було взято до уваги, що всі податкові накладні були виписані платником податків 02.08.2017, проте, позивач не міг їх зареєструвати протягом 15 календарних днів, у зв'язку з заблокуванням податкових накладних постачальників ТОВ "Мінералагро", що унеможливило збільшення ліміту суми податку на додану вартість в СЕА, на яку позивач міг здійснити реєстрацію податкових накладних. Після розблокування податкових накладних, що видані постачальниками, відразу відбулася і реєстрація податкових накладних, складених ТОВ "Мінералагро".
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві. Підтвердив, що податкові накладні були зареєстровані з пропущенням строків, визначних Податковим кодексом, однак наголосив, що така реєстрація після встановленого строку відбулася не з вини платника податків.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначив, що за результатами проведеної камеральної перевірки позивача було виявлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, наслідком чого стало винесення податкового повідомлення-рішення форми "Н" від 04.12.2017 №0038581201 про застосування штрафу в розмірі 109 633,75 грн. Вказав на те, що нормами Податкового кодексуУкраїни передбачається відповідальність за порушення строку реєстрації податкових накладних у вигляді штрафу незалежно від причин, у зв'язку з якими було порушено цей строк. Наголосив, що чинне законодавство не містить будь-яких виключень з цього правила. Доводи позивача щодо неможливості вчасної реєстрації через заблокування податкових накладних постачальників вважав безпідставними з огляду на те, що позивач не був позбавлений можливості відповідно до вимог п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України подати до податкової декларації за звітний податковий період заяв із скаргами на відповідних продавців, проте жодних дій не вчинив. Також зауважив, що відповідно до абз. "а" п.2001.4 ст.2001 позивач не був позбавлений можливості поповнити рахунок у СЕА та своєчасно зареєструвати податкові накладні. Відтак, вважав, що неможливість зареєструвати податкові накладні протягом 15 календарних днів у зв'язку з заблокуванням податкових накладних постачальників не являється підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої ст. 1201 Податкового кодексу України (а.с.52-53).
10.04.2018 за вх.№6719/18 позивачем до суду надано відповідь на відзив, у якому зазначено, що позивач був позбавлений можливості своєчасно зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних через заблокування податкових накладних контрагентів, а податковим законодавством передбачено право, а не обов'язок звертатися до контролюючого органу з скаргами на контрагентів. Відтак, дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних не залежало від його волі, у зв'язку з чим у порушенні граничних строків реєстрації податкових накладних відсутня вина позивача, тому його не може бути притягнуто до фінансової відповідальності (а.с.57-59).
Заслухавши пояснення представників сторін, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю, з огляду на наступне.
Судом встановлено Головним управлінням ДФС у Рівненській області на підставі п.200.10 ст.200 р.V Податкового кодексу України, у порядку п.п. 75.1.1 п.75.1 ст.75 та ст.76 гл. 8 р. ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку з реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах ТОВ "Мінералагро", за результатами якої складено акт від 22.11.2017 №650/17-00-12-01/38869393 (далі - Акт перевірки) (а.с.8-10, 25-27).
Відповідно до висновку Акту перевірки, позивачем порушено п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), а саме: порушено терміни реєстрації податкових накладних від 02.08.2017 №8, №7, №14, №12, №16, №6, №5, №17, №11, які були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних лише 11.09.2017 (а.с.30-47).
Так, ТОВ "Мінералагро" відповідно до ст.1201 ПК України порушено граничний термін реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст.201 ПК України (кількість днів порушення терміну реєстрації - 11 днів), що тягне за собою накладення штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Заперечень на вказаний акт перевірки до контролюючого органу позивачем подано не було.
За наслідками проведення камеральної перевірки 04.12.2017 відповідачем складено податкове повідомлення-рішення форми "Н" №0038581201, у відповідності до якого за серпень 2017 року встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст.201, та згідно зі статтею 1201 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 1 096 337,50 грн. застосовано штраф в розмірі 10% у сумі - 109633,75 грн. (а.с.11-12, 22-23).
Згідно розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних кількість днів порушення термінів реєстрації податкових накладних від 02.08.2017 №8, №7, №14, №12, №16, №6, №5, №17, №11 складає 11 днів кожна (а.с.13).
Не погоджуючись з даним податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України (тут і далі - в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 1201.1 статті 1201 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Згідно з приписами п.201.10 ст.201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Матеріалами справи підтверджується, і не заперечується позивачем, що ПАТ "Мінералагро" в порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України несвоєчасно зареєстрував в Єдиному реєстрі податкові накладні.
При винесенні спірного рішення відповідачем розраховано штраф у розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування - 1096337,50 грн., тобто - 109633,75 грн., що відповідає розміру штрафу, передбаченого Податковим кодексом України на момент вчинення позивачем порушення.
Водночас, позивач стверджує, що затримка реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини підприємства, а з огляду на заблокування податкових накладних постачальників ТОВ "Мінералагро", що унеможливило збільшення ліміту суми податку на додану вартість в СЕА, на яку позивач міг здійснити реєстрацію податкових накладних. Проте, доказів, що підтверджували б такі обставини не надає, а також не зазначає причини неможливості їх подання.
Згідно з приписами п. 201.10 ст. 201 ПК України у разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Водночас, як встановлено судом, позивач з такими скаргами на своїх контрагентів до контролюючого органу не звертався, а відтак не вчинив всіх необхідних та залежних від нього дій з метою дотримання вимог законодавства щодо порядку та строків реєстрації податкових накладних.
Крім того, суд враховує, що у відповідності до вимог пп. "а" п.200-1.4. ПК України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Тобто, позивач не був позбавлений можливості поповнити рахунок у системі електронного адміністрування та своєчасно зареєструвати податкові накладні.
За таких обставин, суд вважає, що твердження позивача про неможливість зареєструвати податкові накладні через заблокування податкових накладних постачальників, що унеможливлювало збільшення ліміту суми податку на додану вартість в системі електронного адміністрування податку, не підтверджується належними і допустимими доказами, а відтак не може бути підставою для звільнення від відповідальності, передбаченою пункту 1201.1 статті 1201 ПК України.
Таким чином, на переконання суду, позивачем не надано доказів відсутності вини в реєстрації податкових накладних поза межами строків, встановлених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, що є податковим порушення вчиненим у формі бездіяльності.
Неможливість вчасної реєстрації податкових накладних через заблокування податкових накладних його постачальників, не звільняє позивача від обов'язку дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, визначених п.201.10 ст. 201 ПК України та не свідчить про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи наявність факту порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених 02.08.2017, суд вважає, що відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції, оскільки така відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій передбачена Податковим кодексом України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищенаведене, відповідач повністю довів правомірність прийняття податкового повідомлення-рішення, разом з тим позивач не довів обґрунтованість позовних вимог, а тому у задоволенні адміністративного позову суд відмовляє повністю.
За приписами ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати на користь сторін не присуджуються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Мінералагро" (АДРЕСА_1,33027, код ЄДРПОУ 38869393) до Головного управління ДФС у Рівненській області (вул.Відінська,12, м.Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 39394217 ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 02 травня 2018 року.
Суддя Борискін С.А.