справа№813/1030/18
02 травня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, з вимогами:
- визнати протиправними дії Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської щодо відмови у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1;
- зобов'язати відповідача призначити субсидію з 01 травня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 відповідно до заяви від 08.09.2015 року призначено житлову субсидію на підставі рішення комісії з питань призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Франківської районної адміністрації Львівської міської ради. З 01 жовтня 2016 року здійснено автоматичний перерахунок житлової субсидії на опалювальний період з 01.10.2016 року по 01.05.2017 року. Однак, 02.08.2017 року ОСОБА_1 отримала повідомлення про відмову у призначенні житлової субсидії з 01.05.2017 року у зв'язку з наявністю боргу по оплаті комунальних послуг. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки вона повідомила відділ, щодо оскарження заборгованості у судовому порядку. Крім того, покликається на те, що споживач зобов'язаний оплачувати комунальні послуги у строк встановлений договором або законом. Стверджує, що таких договорів вона не укладала. А тому просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у призначенні житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язати відповідача призначити субсидію з 01.05.2017 року.
Ухвалою суду від 02.04.2018 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
19.04.2018 року за вх. № 10894 на адресу суду від Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач з позовними вимогами не погоджується. Зазначив, що з травня 2017 року відповідно до поданих списків боржників від ЛКП «Навколо базару», ТОВ «Львівгаззбут» ЛМКП «Львівводоканал» позивачу було припинено нарахування відшкодувань витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а у наданий двомісячний строк ОСОБА_1 не надала підтвердження сплати заборгованості чи договорів про реструктуризацію такої.
На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.
Суд розглянув матеріали позовної заяви та відзиву, дослідив подані сторонами письмові докази, встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Франківському відділі соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, як отримувач житлової субсидії з 2015 року та відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій, а також заяви позивача , останній призначена субсидія з 01 вересня 2015 року по травень 2016 року.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 20.09.2016 року комісією з питань призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Франківської районної адміністрації Львівської міської ради призначено житлову субсидію з 01.09.2016 року.
З 01.10.2016 року здійснено автоматичний перерахунок житлової субсидії на опалювальний період з 01.10.2016 року по 01.05.2017 року.
Згідно з інформацією організацій - надавачів послуг борг ОСОБА_1 за користування житлово-комунальними послугами станом на 01.05.2017 становив 5628,46 грн., зокрема: за послуги користування житлом/утримання житла 4631,19 грн. (за поданням ЛКП «Навколо базару», за послугу газопостачання 866,13 грн. (за поданням ТОВ «Львівгаззбут»), за послугу централізованого постачання води та водовідведення 131,14 грн. (за поданням ЛМКП «Львівводоканал») про що ОСОБА_1 було належно проінформовано листом №260309949 від 08.06.2017.
Оскільки, станом на 13.04.2018 ОСОБА_1 документально не підтвердила сплату заборгованості, не проінформувала про укладення договору про її реструктуризацію, а також не подала документа про її реструктуризацію, не подала документа про оскарження заборгованості у судовому порядку, субсидія на наступний строк не призначалась
Позивач вважаючи вказане рішення протиправним, звернувся із даним позовом до суду.
При прийнятті рішення суд керувався наступним.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що листом Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 02.08.2017 року № 260309-546 у відповідь на запит ОСОБА_1 від 27.07.2017 року ОСОБА_1 повідомлено що їй відмовлено у призначені житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у зв'язку з наявністю станом на 01.05.2017 року простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово комунальних послуг в сумі 5628,46 грн., а саме: за поданням ЛКП «Навколобазару» заборгованість на суму 4631,19 грн., за поданням «Львівгаззбут» заборгованість на суму 866,13 грн., за поданням «ЛМКП «Львівводоканал» заборгованість на суму 131,14 грн.
Крім того, вказаним листом позивачу роз'яснено, що субсидія може бути призначена на наступний термін після сплати боргу та надання копії квитанції або копіюї договору про реструктуризацію боргу.
Відповідно до п. 13 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.95 року №848 із внесеними змінами та доповненнями ( Далі - Положення), для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації,одержаних від ДФС, Пенсійного фонду України, центрів зайнятості, фондів соціального страхування, виконавчої служби, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами (інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо.
Згідно п. 14 вищевказаного Положення, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується:
- на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;
- на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
При цьому розмір субсидії на опалювальний сезон для домогосподарств,які використовують природний газ/електричну енергію для індивідуального опалення, розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.
Також , п.14 вказаного Положення передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення)субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу.
Якщо протягом двох місяців з дати інформування про не призначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.
Судом встановлено, що відповідно до листа ТОВ «Львівгаз збут» від 04.06.2017 №Lrz 3.0-ЛВ-3500-0617 заборгованість ОСОБА_1 становить 866,13 грн.
Згідно з інформацією ЛМКП «Львівводоканал», отриманої у електронному файлі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2010 №621 «Режим електронного обміну даними про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами», станом на 01.05.2017 заборгованість ОСОБА_1 за постачання води та водовідведення становить 131,14 грн.
Згідно з інформацією ЛКП «Навколо базару», отриманої у електронному файлі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2010 №621 «Режим електронного обміну даними про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами», станом на 01.05.2017 заборгованість ОСОБА_1 за житлово- комунальні послуги становить 4631,19 грн.
Статтею 6 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд вважає відмову відповідача у призначенні позивачу субсидії законною та обґрунтованою, оскільки враховуючи зміни , які були внесені постановою КМУ від 26.04.2017 року № 300 до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій, якими передбачено, що у разі отримання інформації від підприємств - надавачів житлово - комунальних послуг про прострочену понад два місяці заборгованості з оплати послуг, на наступний строк субсидія не призначається.
Суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що позивачем у судовому порядку оскаржується заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, оскільки відповідно до долученої позивачем до матеріалів справи копії ухвали Апеляційного суду Львівської області предметом спору є стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги надані ЛКП «Навколо базару» в судовому порядку в сумі 18095,34 грн., а не оскарження нарахування такої.
Також, суд не приймає до уваги твердження позивача на те, що позивачем договори про надання комунальних послуг не укладались, позаяк споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 30.10.2013 року справа №6-59цс13.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Керуючись статтями 243-246, 250 КАС України, суд -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Грень Н.М.