Рішення від 02.05.2018 по справі 817/646/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року м. Рівне №817/646/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Друзенко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

доОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

26.02.2018 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій з підстав порушення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992.

27.02.2018 відкрито провадження у справі та відповідно до пункту 2 частини першої, частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

З урахуванням того, що дана справа відповідала усім ознакам типової справи, ухвалою суду від 27.02.2018 провадження у ній зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/8/18 (820/6514/17).

Ухвалою суду від 22.03.2018 провадження у справі поновлено. Відповідно, перебіг процесуальних строків продовжився.

Згідно наказу №44-від від 26.03.2018 Рівненського окружного адміністративного суду судді Друзенко Н.В. надано додаткову відпустку, тривалістю 15 (п'ятнадцять) календарних днів з 16 квітня 2018 по 30 квітня 2018.

Розглянувши у визначений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України строк в письмовому провадженні позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що при звільненні з органів УМВС йому було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992. 29.12.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, яким доповнено статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських". За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Такі зміни відбулися, зокрема, з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області було скеровано до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію. Однак на підставі вказаної довідки відповідач перерахунок пенсії позивача не провів. А на адвокатський запит повідомив, що причиною непроведення перерахунку є те, Державним бюджетом України, відповідно і бюджетом Пенсійного фонду України на 2016-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, виходячи з грошового забезпечення поліцейських, не передбачені. Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

За змістом відзиву відповідача на позовну заяву, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області заперечує проти задоволення позову. В обґрунтування відзиву зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Дійсно, статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 передбачено здійснення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. При цьому, в силу вимог статті 8 цього Закону, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Державним бюджетом України, відповідно і бюджетом Пенсійного фонду України на 2016-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, виходячи з грошового забезпечення поліцейських, не були передбачені. Враховуючи вище наведене, головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській діє в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений Конституцією України та законами України, у зв'язку з чим вважає відповідні позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення. Крім цього, відповідач також зауважує на тому, що позивач пропустив строк звернення до суду, а його позов про здійснення перерахунку саме з 01.01.2016 року не підлягає задоволенню. На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

04.04.2018 відповідач подав до суду доповнення до відзиву, де вказав, що до органу Пенсійного фонду надійшла довідка Ліквідаційної комісії УМВС в Рівненській області від 14.03.2018 №5/435 із сумою грошового забезпечення 9208 грн. 21 коп. Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснило перерахунок пенсії на підставі статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що підтверджується довідкою від 22.03.2018. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” обов'язок відповідача виплатити пенсію у новому розмірі виник лише щодо перерахованої пенсії з 01.01.2018, а щодо пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 - виникне з 01.01.2019. Тому, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

За матеріалами справи судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, що призначена з посади начальника відділу КМСН УМВСУ в Рівненській області у званні підполковник міліції.

Головою ліквідаційної комісії УМВС України у Рівненській області було передано до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку №5/75 від 05.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою на день звільнення із служби начальника відділу КМСН УМВСУ в Рівненській області - відповідно до якої розмір грошового забезпечення становить: посадовий оклад - 3400,00 грн., оклад за звання підполковник міліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби 45% - 2520,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 510,00 грн., премія 5,33% - 459,98 грн., а всього 9089,98 грн (а.с.15).

Адвокат позивача звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з адвокатським запитом з приводу проведення перерахунку пенсії, на яку отримав письмову відповідь за №2103/04 від 14.02.2018, за змістом якої перерахунок пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.12-13).

Вирішуючи адміністративний спір по суті суд зазначає наступне.

07.11.2015 набув чинності Закон України "Про національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015. Одночасно з цим, втратив чинність Закон України "Про міліцію" №565-XII від 20.12.1990.

При цьому, згідно з пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

В свою чергу, за правилами статті 102 цього Закону, пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.

У відповідності до частини першої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

29.12.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, яким доповнено статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

При цьому, частиною четвертою цієї статті, в редакції, що діяла на вказану дату, передбачалося, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. З 01.01.2017, у редакції Закону №1774-VIII від 06.12.2016, вказана частина передбачає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

02.12.2015 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Пунктом 1 вказаної Постанови установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Пунктом 3 вказаної постанови, затверджено, зокрема, схеми окладів за спеціальним званням поліцейських та схеми посадових окладів поліцейських.

З урахуванням того, що зазначеним нормативно-правовим актом передбачалось збільшення грошового забезпечення поліцейських, то він, в розумінні статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, розглядався як правова підстава для перерахунку пенсій, призначених відповідно до цього Закону, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На реалізацію частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, Кабінет Міністрів України постановою №45 від 13.02.2008 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який з урахуванням змін і доповнень діє до сьогоднішнього дня.

За правилами пункту 1 вказаного Порядку (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку (у відповідній редакції) передбачено, що на підставі такого рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв”язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За пунктом 3 Порядку, - на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4 Порядку (у відповідній редакції), перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

В свою чергу, за правилами частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. А за правилами частини третьої - перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що Головою ліквідаційної комісії УМВС України у Рівненській області було передано до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку №5/75 від 05.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою на день звільнення із служби, яка по формі повністю відповідає додатку №2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).

Судом достеменно встановлено і той факт, що ОСОБА_1 набув право на перерахунок пенсії, призначеної йому за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, саме з 01.01.2016, тобто з першого дня місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що потягнули за собою зміну розміру пенсії, з урахуванням того, що постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 набрала чинності 02.12.2015. При цьому, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду з огляду на те, що спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992. Згідно з частиною третьою статті 51 цього Закону, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.

Покликання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку, суд відхиляє, як такі, що суперечать принципу верховенства права.

А згідно з вимогами статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Європейський Суд з прав людини у рішення по справі "Кечко проти України" зауважував, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Також у рішеннях по справах "Сук проти України" та "Бурдов проти Росії" Європейський Суд з прав людини наголошував, що державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань.

Також згідно практики Європейського суду з прав людини, суд повинен керуватись принципом юридичної визначеності. Цей принцип означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

В даному конкретному випадку така концепція схвалена в частині третій статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.

Європейський Суд з прав у рішеннях по справі "Суханов та Ільченко проти України" розцінив відмову в перерахунку пенсії через не встановлення певного порядку, як порушення майнового інтересу заявника, що передбачено у статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини викладено у справі "Бутченко проти України", у якій констатовано, що Кабінет Міністрів України повинен був запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги. А тому відмова у перерахунку пенсії є такою, що порушує право позивача на перерахунок та отримання належного рівня пенсійних виплат.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем не доведено існування будь-яких об'єктивних та законних підстав для того, щоб не проводити перерахунку та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Рівненській області №5/75 від 05.05.2017.

15.02.2018 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду за результатами розгляду зразкової справи прийняв рішення в адміністративній справі №820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018.

У висновках за результатами розгляду такої справи Верховний Суд зазначив, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015, яка набрала чинності 02.12.2015. Оскільки вказана постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року, то право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, виникає з 01 січня 2016 року.

Ураховуючи те, що право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, то при дотриманні всіх вимог, передбачених Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (у відповідній редакції) особа має законні підстави щодо перерахунку пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Згідно з вимогами частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Судом застосовуються висновки Верховного Суду в зразковій справі з врахуванням того, що матеріалами справи в повній мірі підтверджено той факт, що всі вимоги, передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, дотримані.

Доцільно вказати, що на момент вирішення справи по суті частково змінилось правове регулювання спірних правовідносин, які слугували підставою звернення позивача до суду внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України постанови "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018, якою врегульовано проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015. Проте слід зауважити, що постанова №103 від 21.02.2018 прийнята після виникнення спірних правовідносин і звернення позивача з позовом до суду та погіршує становище позивача в частині строків виплати належної йому пенсії, а відтак, не підлягає застосуванню судом у спірних правовідносинах при прийнятті цього рішення.

Суд надає оцінку тим правовідносинам, які виникли до звернення особи з позовом, відхиляючи ті, що виникли в процесі розгляду справи.

Окремо суд зазначає, що у поданій довідці про розмір грошового забезпечення №5/435 від 14.03.2018 вказано, що вона видана відповідно до, в тому числі, Постанови №103 від 21.02.2018. Крім того, у довідці про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , яка була надана відповідачем також разом з доповненням до відзиву, зазначається, що пенсія перерахована з 01.04.2018.

Тобто, на день розгляду даної справи по суті та прийняття рішення, жодних доказів вчинення відповідачем дій, які б вказували на те, що ним виконано вимоги позивача, а саме здійснено перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 - не надано. У поданому доповненні до відзиву від 04.04.2018 відповідач посилається на те, що ним у майбутньому буде вчинено певні дії щодо виконання вимог позивача. Натомість, органом Пенсійного фонду України вчинялись дії щодо перерахунку пенсії з 01.04.2018, що по своїй суті не свідчить про виправлення суб'єктом владних повноважень порушеного права.

Відповідно до цього, суд робить висновок, що бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області по непроведенню перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із зміною у грошовому утриманні поліцейських з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки №5/75 від 05.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016, яка надана Ліквідаційною комісією УМВС України у Рівненській області, є протиправною, а тому відповідні позовні вимоги підлягають до задоволення наряду з вимогами про зобов'язання відповідача провести відповідний перерахунок і виплату пенсії.

Щодо вимоги позивача про виплату різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією, то суд вказує таке.

Вимога позивача про зобов'язання здійснити виплату пенсії є фактично ідентичною до вимоги здійснити виплату різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією, оскільки після здійснення перерахунку пенсії орган Пенсійного фонду України буде зобов'язаний виплачувати різницю між отриманою пенсією та перерахованою. Тому, в задоволенні цієї позовної вимоги слід відмовити.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом подання звіту, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі. Тобто, питання щодо зобов'язання відповідача подати такий звіт вирішується судом під час постановлення судового рішення.

Разом з тим, відповідно до частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Водночас, встановлення строку на подачу звіту про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення, а не його обов'язком.

Таким чином, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконання зазначеного рішення.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (33010, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, м.Рівне, вул.Короленка,7, код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 21084076) задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із зміною у грошовому утриманні поліцейських з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"" №2262-XII від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки №5/75 від 05.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016, яка надана Ліквідаційною комісією УМВС України у Рівненській області.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про виплату різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією - відмовити.

Присудити позивачу - ОСОБА_1, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 352,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 02 травня 2018 року.

Суддя Друзенко Н.В.