Рішення від 24.04.2018 по справі 806/865/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2018 року м.Житомир справа № 806/865/18

категорія 10.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черноліхова С.В.,

секретар судового засідання Матвеєва В.К.,

за участю: позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Круківської С.А.

представника відповідача Любар А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить визнати протиправним і скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради від 05.12.2017 № 554 про відмову у наданні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та зобов'язати відповідача призначити і виплатити таку державну соціальну допомогу. Обґрунтовуючи свої позовні вимоги зазначила, що звернувшись до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради із заявою про призначення та виплату соціальної допомоги як малозабезпеченій родині, отримала відмову у її призначенні у зв'язку із перевищенням середньомісячного сукупного доходу прожитковому мінімуму для сім'ї. Вважає відмову протиправною та такою, що суперечить чинному законодавству та порушує права сім'ї.

Ухвалою судді від 13.03.2018 року відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд справи на 05.04.2018. Справа підлягає розгляду за правилами спрощеного провадження.

Розгляд справи відкладався 05.04.2018 та 12.04.2018.

Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити у повному обсязі з підстав викладених в адміністративному позові. Вказали, що ОСОБА_2 (чоловік позивача) за вересень 2017 року отримував грошове забезпечення безпосередньо від військової частини НОМЕР_1 , яка бере участь в АТО. В подальшому, після направлення останнього на проходження служби до військової частини НОМЕР_2 , грошове забезпечення отримано ним було вже у жовтні 2017 року у зв'язку з чим відповідачем обраховано дохід сім'ї за шість календарних місяців, зарахувавши кошти отримані ним в АТО, що суперечить нормативним актам, які регулюють спірні правовідносини.

Представник відповідача у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві (а.с.31-32). Зауважила, що виходячи з наявних документів Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради при розрахунку суми державної соціальної допомоги до сукупного доходу сім'ї включило грошовий еквівалент пільг сім'ї, дохід ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (за виключенням періоду перебування в АТО з 01.05.2017 по 14.09.2017). Крім того, зазначила, що Управлінням пропонувалося позивачу надати довідку про доходи ОСОБА_2 за період з 15.09.2017 по 30.09.2017, оскільки саме з 15.09.2017 останнього поставлено на всі види забезпечення у військовій частині НОМЕР_2 , в тому числі і на грошове, однак вказану довідку Управлінню надано не було, у зв'язку з чим відповідачем було здійснено розрахунок самостійно та встановлено, що сумарний дохід сім'ї перевищує прожитковий мінімум для сім'ї, що виключає право позивача на отримання соціальної допомоги.

Розглянувши справу, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради із заявою про призначення соціальної державної допомоги як малозабезпеченій родині. До вказаної заяви додано: довідку про склад сім'ї, копію свідоцтв про народження дітей та про шлюб, довідку про неотримання аліментів, довідку про користування пільгами сім'ї учасника АТО, копію посвідчення учасника бойових дій ОСОБА_2 , довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції (з вересня 2016 по вересень 2017), довідки про доходи №1103 від 14.11.2017 (жовтень 2017), №540 від 24.11.2017(вересень 2017).

Позивачем отримано повідомлення №554 від 05.12.2017 Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради про відмову в наданні державної соціальної допомоги. Підставами для прийняття такого рішення стало перевищення сукупного доходу рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.

Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Абзацом 1 статі 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» № 1768-III від 01.06. 2000 (надалі - Закон № 1768-III) передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення (абз.3 ст.1 Закон № 1768-III ).

Згідно з абз.5 ст.1 Закон № 1768-III середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.

Відповідно до ст. 4 Закон № 1768-III для призначення вказаної допомоги подається заява про надання державної соціальної допомоги. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї , довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.

Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї (ст.5 Закон № 1768-III).

Відтак, відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково. Орган соціального захисту населення видає уповноваженому представнику сім'ї повідомлення про прийняття заяви та документів із зазначенням дати прийняття (п.8 Порядку).

Пунктом 10 Порядку визначено, що соціальна допомога не призначається у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім'ї з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно, особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї, у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу.

Так, середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (далі Методика) на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Статтею 9 Закону України ”Про державний бюджет на 2017 рік” установлено, що рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 21 відсоток, для дітей - 85 відсотків, для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів - 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.

Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у 2017 році не може бути більше 75 відсотків рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї.

З огляду на зазначене, рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у 2017 році становить: для дітей (85% прожиткового мінімуму), зокрема віком до 6 років - 1333,31 грн, від 6 до 18 років - 1661,50, для працездатних осіб (21% прожиткового мінімуму для працездатних осіб) - 353,64 грн.

Отже, сім'я ОСОБА_3 складається з 4 чоловік, а саме: ОСОБА_1 (мати), знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, ОСОБА_2 (батько), з 15.09.2017 перебуває на службі у військовій частині НОМЕР_2 , діти: ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

Відповідно для призначення державної соціальної допомоги прожитковий мінімум для сім'ї ОСОБА_3 мав би складати 3702,09 грн.

Натомість, з матеріалів справи слідує, що на підставі інформації поданої позивачем, а зокрема довідок про доходи ОСОБА_2 №1103 від 14.11.2017 (а.с.35), № 540 від 24.11.2017 (а.с.36) та Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги управлінням праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради здійснено розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_3 для призначення державної соціальної допомоги, прожитковий мінімум для родини позивача з травня по жовтень 2017 складав 3975,48 грн (а.с.37).

Зокрема, із наданих документів про дохід родини, випливає наступне, дохід ОСОБА_1 з травня 2017 по жовтень 2017 складав 5160 грн (допомога по догляду за дитиною до трьох років). Дохід ОСОБА_2 з травня по жовтень 2017 включав в себе заробітну плату за вересень 2017 у сумі 4338,29 та 7212,40 грн за жовтень 2017 року та інші доходи у сумі 5177,50 грн.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 05.09.2016 по 14.09.2017 брав безпосередню участь в АТО, що підтверджується довідкою Державної прикордонної служби України військової частини НОМЕР_1 від 14.09.2017 за №499, яка міститься в матеріалах справи (а.с.33), відповідно отримував в цей період грошове забезпечення, яке у відповідності до абз.5 ст.1 Закон № 1768-III не враховується до сукупного доходу сім'ї.

Натомість, судом з'ясовано, що ОСОБА_2 , на підставі наказу №214-ОС від 15.09.2017, відповідно до Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, зарахований до списків особового складу та поставлений на всі види забезпечення з 15.09.2017, і відповідно з 15.09.2017 отримував грошове забезпечення у військовій частині НОМЕР_2 , яка знаходиться не в зоні проведення антитерористичної операції.

В судовому засіданні представник відповідача наголосила, що Управлінням праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради самостійно вираховувався дохід ОСОБА_2 з 15.09.2017 по 30.09.2017, на підставі довідки військової частини №540 від 24.11.2017 про доходи (а.с.36), оскільки на вимогу Управління ОСОБА_1 довідку про доходи чоловіка за вказаний період не надала.

Беручи до уваги вищевказані норми та дослідженні письмові докази, суд вказує, що з 15.09.2017 по 30.09.2017 ОСОБА_2 , не приймав безпосередню участь в АТО, оскільки був переведений до військової частини, яка знаходиться не в зоні бойових дій, відповідно грошове забезпечення, яке останній отримав з 15.09.2017 по 30.09.2017 має бути враховане у дохід сім'ї ОСОБА_3 при здійсненні розрахунку середньомісячного сукупного доходу для вирішення питання про призначення соціальної допомоги, а тому рішення щодо відмови у призначенні допомоги є правомірним.

Судом не приймаються до уваги твердження позивача, проте що грошове забезпечення за вересень 2017 року її чоловік отримував безпосередньо від військової частини НОМЕР_1 , яка бере участь в АТО, оскільки з 15.09.2017 він зарахований до списків особового складу та поставлений на всі види грошового забезпечення у військову частину НОМЕР_2 , яка безпосередньо не приймає участі в АТО.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до приписів ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Згідно з ч 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій. Натомість, позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-77, 242-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОПП НОМЕР_3 ) до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради (площа Польова, 8, м.Житомир, 10000, код ЄДРПОУ 03192684) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання призначити і виплатити державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім"ї відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов

Повне судове рішення складене 02 травня 2018 року