Рішення від 29.04.2018 по справі 810/2130/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2018 року № 810/2130/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши у м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доКоцюбинської селищної виборчої комісії Київської області

провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

28 квітня 2018 року о 18:35 год. до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (Київська область, с. Коцюбинське, вул. Пономарьова, буд. 24-Г) з позовом до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області (Київська область, с. Коцюбинське, вул. Доківська, буд.2), у якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області з допуску працівників правоохоронних органів на засідання комісії 27.04.2018;

- зобов'язати Коцюбинську селищну виборчу комісію Київської області утриматись від допуску на засідання комісії працівників правоохоронних органів без наявності передбачених для цього законом підстав та з порушенням встановленого законом порядку їх допуску.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.04.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі №810/2130/18.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Коцюбинська селищна виборча комісія протиправно допустила на своє засідання, яке відбулось 27.04.2018, працівників поліції та осіб у формі Національної гвардії України.

Зокрема, позивач стверджує, що працівники правоохоронних органів можуть бути присутніми на засіданні територіальної виборчої комісії лише для вчинення дій з відновлення правопорядку і лише на час, необхідний для вчинення таких дій. Водночас, на засіданні Коцюбинської селищної виборчої комісії, яке відбулось 27.04.2018, потреби у відновленні правопорядку не було.

За викладених обставин позивач вважає, що працівники поліції та Національної гвардії України незаконно знаходились на засіданні комісії.

Відповідач позов не визнав, на обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що працівники поліції, про яких стверджує відповідач, у порядку, визначеному статтею 75 Закону України «Про місцеві вибори» здійснювали супровід виборчих бюлетенів під час їх транспортування до приміщення Коцюбинської селищної виборчої комісії.

З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що працівники поліції на засіданні Коцюбинської селищної виборчої комісії знаходились правомірно.

Розглянувши подані, з урахуванням строків розгляду справи, документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Постановою Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 05.03.2018 №5 призначені проміжні вибори депутата Коцюбинської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №26 в селищі Коцюбинське, Київської області.

Постановою Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 29.03.2018 №7 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом в депутати в одномандатному виборчому окрузі №26 Коцюбинської селищної ради.

27 квітня 2018 року довіреною особою кандидата в депутати Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1 складений акт про те, що 27.04.2018 у приміщенні, де відбувалось засідання Коцюбинської селищної виборчої комісії, були присутні два поліцейські та дві особи у формі Національної гвардії України. При цьому, як слідує зі змісту акта, рішення Коцюбинська селищна виборча комісія щодо запрошення працівників поліції та/або Національної гвардії України на засідання комісії не приймала, підстав для участі зазначених осіб у засіданні комісії не було.

Вважаючи, що присутність на засіданні територіальної виборчої комісії зазначених осіб становить порушення вимог законодавства про місцеві вибори, позивач звернувся до суду.

Заперечуючи проти тверджень позивача про незаконність присутності працівників поліції на засіданні Коцюбинської селищної виборчої комісії, відповідач зазначив, що працівниками правоохоронних органів здійснювався лише супровід та охорона бюлетенів від поліграфічного підприємства, що відповідає вимогам статті 75 Закону України «Про місцеві вибори».

З'ясовуючи обставини перебування працівників поліції на засіданні Коцюбинської селищної виборчої комісії, судом встановлено наступне.

26 квітня 2018 року Коцюбинська селищна виборча комісія звернулась до начальника Ірпінського відділу поліції ГУ НП в Київській області з листом від 26.04.2018 №65, у якому просила забезпечити з 15:00 год. 26.04.2018 супровід при отриманні від поліграфічного підприємства бюлетенів для голосуванні на позачергових виборах депутата Коцюбинської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №26.

Актом приймання-передачі виборчих бюлетенів від 26.04.2018, підтверджується отримання Коцюбинською селищною виборчою комісією від ФОП ОСОБА_2 бюлетенів з виборів депутатів Коцюбинської селищної ради для голосування в одномандатному виборчому окрузі №26 у кількості 541 шт.

У зв'язку з виявленням у вказаних бюлетенях помилки, отримані від ФОП ОСОБА_2 26.04.2018 бюлетені були знищені, про що між Коцюбинською селищною виборчою комісією та ФОП ОСОБА_2 складений акт про знищення технічних відходів, поліграфічного браку, друкарських форм від 26.04.2018.

27 квітня 2018 року Коцюбинською селищною виборчою комісією від фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 прийняті нові виборчі бюлетені з виборів депутата Коцюбинської селищної ради для голосування в одномандатному виборчому окрузі №26 у кількості 541 шт., про що між Коцюбинською селищною виборчою комісією та ФОП ОСОБА_2 складений акт від 27.04.2018.

У цей же день Коцюбинська селищна виборча комісія на своєму засіданні передала дільничній виборчій комісії виборчої дільниці №321319 виборчі бюлетені з виборів депутатів Коцюбинської селищної ради для голосування в одномандатному виборчому окрузі №26 у кількості 541 шт., що підтверджується витягом з протоколу Коцюбинської селищної виборчої комісії від 27.04.2018.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України «Про місцеві вибори», виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Частиною 3 статті 20 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.

Згідно з частиною 4 статті 25 Закону України «Про місцеві вибори», сільська, селищна територіальна виборча комісія відповідно до свої повноважень:

- забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів;

- затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів відповідної місцевої ради, а також сільського, селищного голови, старости; забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів; передає їх дільничним виборчим комісіям;

- забезпечує виготовлення бланків протоколів та іншої виборчої документації, передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям;

- скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії.

Порядок виготовлення виборчих бюлетенів та їх передачі виборчим комісіям встановлений статтею 75 Закону України «Про місцеві вибори».

Так, частиною першою зазначеної статті передбачено, що сільська, селищна, міська (міст районного значення) територіальна виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, не пізніш як за п'ять днів до дня голосування забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Відповідно до частини 5 статті 75 Закону України «Про місцеві вибори», районна, міська, районна в місті, сільська, селищна територіальна виборча комісія не раніш як за три дні до дня голосування на своєму засіданні передає відповідним дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача для голосування з кожних місцевих виборів. Виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача від імені відповідної дільничної виборчої комісії отримують не менш як три члени цієї комісії, уповноважені на це її рішенням, які повинні бути представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії.

Згідно з частиною 6 статті 75 Закону України «Про місцеві вибори», про передачу дільничній виборчій комісії виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів територіальна виборча комісія, яка передає виборчі бюлетені, складає у трьох примірниках протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, в якому зазначаються для кожних місцевих виборів:

1) назва місцевих виборів;

2) позначення та/або номер виборчого округу;

3) номер виборчої дільниці;

4) кількість виборців на виборчій дільниці згідно з попереднім списком виборців;

5) кількість переданих на виборчу дільницю відповідних виборчих бюлетенів;

6) прізвища та підписи членів дільничної виборчої комісії, які прийняли виборчі бюлетені.

Перший примірник такого протоколу зберігається у територіальній виборчій комісії, яка передає виборчі бюлетені, другий - передається відповідній територіальній виборчій комісії вищого рівня, третій - невідкладно вивішується у приміщенні територіальної виборчої комісії, яка передала виборчі бюлетені, для загального ознайомлення.

Витяг із протоколу за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, із зазначенням відомостей, що стосуються відповідної виборчої дільниці, надається разом із виборчими бюлетенями представникам кожної дільничної виборчої комісії, які отримали виборчі бюлетені, за підписами голови і секретаря територіальної виборчої комісії та трьох членів відповідної дільничної виборчої комісії, засвідчений печаткою територіальної виборчої комісії.

Частиною 9 статті 75 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що члени територіальної, дільничної виборчої комісії забезпечують збереження виборчих бюлетенів під час їх транспортування до приміщення відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії у супроводі поліцейських, а в разі необхідності, за зверненням Центральної виборчої комісії, - співробітників Служби безпеки України, на яких покладається обов'язок їх охорони.

Згідно з частиною 10 статті 75 Закону України «Про місцеві вибори», приймання виборчих бюлетенів територіальною, дільничною виборчою комісією відбувається на засіданні відповідної виборчої комісії невідкладно після прибуття членів виборчої комісії, які отримали бюлетені.

Відповідно до частини 12 статті 75 Закону України «Про місцеві вибори», територіальна, дільнична виборча комісія забезпечує збереження та охорону отриманих виборчих бюлетенів. Виборчі бюлетені зберігаються у приміщенні виборчої комісії в закритому сейфі (металевій шафі), який (яка) опечатується стрічкою з проставленням на ній підписів усіх присутніх на засіданні комісії та печатки комісії. Сейф (металева шафа чи окрема кімната) постійно (до передачі бюлетенів дільничним виборчим комісіям або до дня голосування) перебуває під охороною поліцейських, а в разі необхідності, за зверненням Центральної виборчої комісії, - співробітників Служби безпеки України.

Частиною 1 статті 73 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи в межах своїх повноважень зобов'язані сприяти виборчим комісіям у реалізації їх повноважень, зокрема, забезпечувати охорону виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації.

Органи Національної поліції зобов'язані за зверненням територіальної виборчої комісії забезпечити цілодобову охорону приміщення відповідної виборчої комісії, а також, у разі необхідності за зверненням Центральної виборчої комісії, - органів ведення Державного реєстру виборців.

З аналізу наведених положень законодавства про місцеві вибори слідує, що територіальна виборча комісія зобов'язана організувати виготовлення виборчих бюлетенів та передачу їх дільничним виборчим комісіям. При цьому, приймання виборчих бюлетенів, виготовлених поліграфічним підприємством на замовлення відповідної територіальної виборчої комісії, передача територіальною виборчою комісією виборчих бюлетенів дільничній виборчій комісії здійснюється на засіданні територіальної виборчої комісії з обов'язковим супроводом поліцейських, які, окрім супроводу транспортування і передачі бюлетенів, зобов'язані також здійснювати їх постійну (до передачі бюлетенів дільничним виборчим комісіям або до дня голосування) охорону.

Беручи до уваги, що засідання Коцюбинської селищної виборчої комісії 27.04.2018 було організоване з метою отримання від поліграфічного підприємства бюлетенів з виборів депутатів Коцюбинської селищної ради для голосування в одномандатному виборчому окрузі №26 та їх передачі до дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №321319, що підтверджується актом приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів депутатів від 27.04.2018 та витягом з протоколу про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів з виборів депутатів від 27.04.2018, доводи позивача про відсутність правових підстав для перебування у приміщенні де проводилось засідання комісії та зберігались бюлетені працівників поліції не ґрунтуються на вимогах закону.

Посилання позивача на порушення відповідачем вимог частини 9 статті 27 Закону України «Про місцеві вибори», якою передбачено, що працівники правоохоронних органів на засіданні територіальної виборчої комісії можуть бути присутніми виключно у випадку необхідності вчинення дій з відновлення правопорядку і лише на час, необхідний для вчинення таких дій, суд відхиляє, оскільки, у даному випадку, працівниками поліції забезпечувався супровід транспортування виборчих бюлетенів до приміщень Коцюбинської селищної виборчої комісії та дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №321319, а також їх охорона у порядку, передбаченому статтею 75 Закону України «Про місцеві вибори».

Суд також бере до уваги пояснення відповідача, відповідно до яких працівники поліції на засіданні Коцюбинської селищної виборчої комісії були присутні виключно протягом часу, що був необхідний для супроводу членів комісії, які транспортували бюлетені.

Зокрема, відповідач у письмових поясненнях зазначає, що працівники поліції залишили приміщення, де відбувалось засідання Коцюбинської селищної виборчої комісії, одразу після фактичної доставки бюлетенів від поліграфічного підприємства та повернулись до нього коли членами дільничної виборчої комісії №321319 були отримані виборчі бюлетені для транспортування до приміщення зазначеної дільничної виборчої комісії.

Відповідач також наполягає на тому, що в інший час працівники поліції на засіданні комісії не знаходились, що опосередковано підтверджується наданими позивачем доказами. Так, із скріншотів фотографій, зроблених на мобільний пристрій уповноваженою особою позивача, вбачається, що поліцейські перебувають у русі.

Доказів, які б спростували зазначені пояснення матеріали справи не містять. Крім цього, враховуючи час подання даного позову та, відповідно, обмежений строк для розгляду даної справи, суд позбавлений об'єктивної можливості у нічний час допитати безпосередньо як членів комісії так і інших осіб, які були присутні на засіданні комісії. У зв'язку з цим, суд здійснює розгляд та вирішення справи виключно за наявними матеріалами.

Відтак, висновки позивача, що поліцейські на засіданні Коцюбинської селищної виборчої комісії 27.04.2018 перебували протиправно, позаяк необхідності у вчиненні дій з відновленні правопорядку не існувало, ґрунтуються на помилковому та звуженому тлумаченні позивачем вимог Закону України «Про місцеві вибори».

Отже, вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо допуску працівників правоохоронних органів на засідання комісії 27.04.2018 та похідні від них вимоги про зобов'язання відповідача утриматись від таких дій є необґрунтованими.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Оскільки позивачем при зверненні до суду не було долучено до матеріалів справи доказів сплати судового збору, суд в порядку частини 9 статті 273 КАС України вирішує питання щодо стягнення судового збору при прийнятті рішення та зазначає таке.

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011№3674-VI (далі - Закон №3674-VI) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до частини 2 зазначеної статті, за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 №2246-VIII, станом на 01.01.2018 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1762,00 грн.

Таким чином, позивачеві під час звернення до суду належало сплатити 704,80 грн. судового збору.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 272, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 29.04.2018 о 02.25 год.

Суддя Панченко Н.Д.