29 квітня 2018 року 810/2132/18
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області про визнання протиправними дії,
До Київського окружного адміністративного суду 28.04.2018 о 18:35 год. звернувся ОСОБА_1 з позовом до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області, в якому просить визнати дії Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області з передачі виготовлених виборчих бюлетенів членам дільничної виборчої комісії №321319, які не уповноважені на отримання виборчих бюлетенів, без отримання відповідної постанови дільничної виборчої комісії №321319 та без здійснення перевірки того факту чи, є ці члени дільничної виборчої комісії №321319 представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії, - протиправними.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області з передачі виготовлених виборчих бюлетенів з виборів депутата Коцюбинської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №26 в селищі Коцюбинському Київської області є протиправними, оскільки на засіданні 27.04.2018 року Коцюбинська селищна виборча комісія Київської області не перевіряла повноваження та не встановлювала особи членів дільничної виборчої комісії №321319, не отримувала постанову дільничної виборчої комісії №321319 про уповноваження цих членів комісії на отримання виборчих бюлетенів та не вимагала дану постанову від членів дільничної виборчої комісії №321319 і не перевіряла, чи є ці члени дільничної виборчої комісії №321319 представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.04.2018 відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду на 29.04.2018 о 00:30 год..
Відповідач позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву 28.04.2018 о 23:12 год., в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що від імені дільничної виборчої комісії №321319 виборчі бюлетені отримали особи уповноважені на це рішенням дільничної виборчої комісії, а саме її голова, заступник та секретар.
Також 29.04.2018 о 00:11 год. засобом електронного зв'язку відповідач подав до суду додаткові пояснення в яких зазначив, що ні письмових, ні усних звернень про видачу копій протоколу про передачу виборчих бюлетенів від ТВК до ДВК подано не було, а також копія протоколу про передачу виборчих бюлетенів від ТВК до ДВК нікому не видавалася.
Крім того, третій примірних протоколу про передачу виборчих бюлетенів від ТВК до ДВК було вивішено на інформаційному стенді ТВК.
Сторони в судове засідання не прибули, були повідомлені належним чином, відповідно до вимог ст.268 КАС України.
Позивача в прохальній частині позовної заяви просив розгляд справи здійснювати без його участі.
Представник відповідача 29.04.2018 о 00:11 год. засобом електронного зв'язку подав до суду додаткові пояснення в яких розгляд справи просив проводити без його участі.
Відповідно до ч.3 ст.268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті не перешкоджає розгляд справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Частиною 3 статті 194 КАС України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, відсутність потреби у заслуховуванні свідків чи експерта та відсутність, визначених у статті 205 КАС України перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, суд вирішив розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані, з урахуванням строків розгляду справи, документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1, зареєстрований кандидатом в депутати Коцюбинської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №26 в селищі Коцюбинському Київської області.
Постановою Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області №5 від 05.03.2018 року призначено проміжні вибори депутата Коцюбинської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №26 в селищі Коцюбинському Київської області.
27 квітня 2018 року уповноваженою особою ОСОБА_1 ОСОБА_2 о 19 год. 45 хв., у присутності двох свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4, складено Акт про порушення Закону України «Про місцеві вибори» в якому вказано на те, що 27.04.2018 о 19:40 год. під час засідання Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області в приміщенні за адресою: с. Коцюбинське, вул. Доківська 2, Коцюбинська селищна виборча комісія Київської області передала виборчі бюлетені трьом невстановленим особам - нібито членам ДВК №321319, однак на засіданні їх особи не перевірялись, рішення-постанову ДВК №321319 про уповноваження саме цих осіб отримати від Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області виборчі бюлетені ці особи не пред'являли і Коцюбинська селищна виборча комісія таку постанову від вказаних осіб не вимагала, не отримувала, та не перевіряла, чи є ці особи, якщо вони члени ДВК №321319, представниками різних суб'єктів надання кандидатур до складку ДВК, що є порушенням ч.5 ст.75 Закону України «Про місцеві вибори».
Відповідно до витягу з протоколу про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів з виборів депутатів Коцюбинської селищної ради для голосування в одномандатному виборчому окрузі №26 27.04.2018, Коцюбинська селищна виборча комісія, відповідно до ч.5,6 ст.75 Закону України «Про місцеві вибори» на своєму засіданні 27.04.2018 передала дільничній виборчій комісії №321319 відповідно із кількістю виборців згідно зі списком виборців на день складання протоколу 541 бюлетень. Виборчі бюлетені отримали члени дільничної виборчої комісії - ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7.
Згідно з фото копії журналу реєстрації вхідної кореспонденції, 27 квітня 2018 року ні позивачем, ні його довіреною особою ОСОБА_8 не подавались для реєстрації запити на отримання копії протоколу про передачу виборчих бюлетенів від ТВК до ДВК №321319.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Спірні відносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України "Про місцеві вибори».
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України “Про місцеві вибори”, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Частиною 3 статті 20 Закону України “Про місцеві вибори” передбачено, що територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.
Згідно з частиною 4 статті 25 Закону України “Про місцеві вибори”, сільська, селищна територіальна виборча комісія відповідно до свої повноважень:
- забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів;
- затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів відповідної місцевої ради, а також сільського, селищного голови, старости; забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів; передає їх дільничним виборчим комісіям;
- забезпечує виготовлення бланків протоколів та іншої виборчої документації, передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям;
- скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії.
Порядок виготовлення виборчих бюлетенів та їх передачі виборчим комісіям, визначено статтею 75 Законом України "Про місцеві вибори».
Територіальна виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах відповідно: 2) сільська, селищна, міська (міст районного значення) територіальна виборча комісія - не пізніш як за п'ять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Не пізніше наступного дня після отримання виборчих бюлетенів територіальна виборча комісія на своєму засіданні передає виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача таким територіальним виборчим комісіям з відповідних місцевих виборів: 1) виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені для голосування по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради відповідним районним, міським (міст республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення) територіальним виборчим комісіям; 2) районна територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені для голосування по виборах депутатів районної ради відповідним сільським, селищним, міським (міст районного значення) територіальним виборчим комісіям; 3) міська (у містах з районним поділом) територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені для голосування по виборах депутатів міської ради, міського голови відповідним районним у місті територіальним виборчим комісіям; 4) міська (міста Севастополя, міст республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення) територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені з виборів депутатів міської ради, міського голови відповідній сільській, селищній, міській (села, селища, міста, що входить до складу відповідного міста) територіальній виборчій комісії.
Виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача від імені територіальної виборчої комісії отримують не менш як три члени цієї комісії, уповноважені на це її рішенням, які повинні бути представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної територіальної виборчої комісії.
Районна, міська, районна в місті, сільська, селищна територіальна виборча комісія не раніш як за три дні до дня голосування на своєму засіданні передає відповідним дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача для голосування з кожних місцевих виборів. Виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача від імені відповідної дільничної виборчої комісії отримують не менш як три члени цієї комісії, уповноважені на це її рішенням, які повинні бути представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії.
Про передачу відповідним територіальним виборчим комісіям виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів територіальна виборча комісія, яка передає виборчі бюлетені, складає у трьох примірниках протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, в якому зазначаються: 1) назва місцевих виборів; 2) позначення та/або номер виборчого округу; 3) кількість переданих виборчих бюлетенів; 4) прізвища та підписи членів територіальної виборчої комісії, які прийняли виборчі бюлетені.
Перший примірник такого протоколу зберігається у територіальній виборчій комісії, яка передає виборчі бюлетені, другий - передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка отримує виборчі бюлетені, третій - невідкладно вивішується у приміщенні територіальної виборчої комісії, яка передала виборчі бюлетені, для загального ознайомлення.
Про передачу дільничній виборчій комісії виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів територіальна виборча комісія, яка передає виборчі бюлетені, складає у трьох примірниках протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, в якому зазначаються для кожних місцевих виборів: 1) назва місцевих виборів; 2) позначення та/або номер виборчого округу; 3) номер виборчої дільниці; 4) кількість виборців на виборчій дільниці згідно з попереднім списком виборців; 5) кількість переданих на виборчу дільницю відповідних виборчих бюлетенів; 6) прізвища та підписи членів дільничної виборчої комісії, які прийняли виборчі бюлетені.
Перший примірник такого протоколу зберігається у територіальній виборчій комісії, яка передає виборчі бюлетені, другий - передається відповідній територіальній виборчій комісії вищого рівня, третій - невідкладно вивішується у приміщенні територіальної виборчої комісії, яка передала виборчі бюлетені, для загального ознайомлення.
Витяг із протоколу за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, із зазначенням відомостей, що стосуються відповідної виборчої дільниці, надається разом із виборчими бюлетенями представникам кожної дільничної виборчої комісії, які отримали виборчі бюлетені, за підписами голови і секретаря територіальної виборчої комісії та трьох членів відповідної дільничної виборчої комісії, засвідчений печаткою територіальної виборчої комісії.
Виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна в місті, селищна, сільська територіальна виборча комісія передає відповідним виборчим комісіям усі виборчі бюлетені, виготовлені для відповідного виборчого округу.
Кожен член виборчої комісії, кандидати або їх довірені особи, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі, які були присутніми при передачі бюлетенів, мають право отримати копії протоколів про передачу виборчих бюлетенів територіальним, дільничним виборчим комісіям, засвідчені підписами голови та секретаря виборчої комісії, яка передає виборчі бюлетені, а також печаткою цієї комісії, але не більш як по одній копії кожного протоколу.
Члени територіальної, дільничної виборчої комісії забезпечують збереження виборчих бюлетенів під час їх транспортування до приміщення відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії у супроводі поліцейських, а в разі необхідності, за зверненням Центральної виборчої комісії, - співробітників Служби безпеки України, на яких покладається обов'язок їх охорони.
Приймання виборчих бюлетенів територіальною, дільничною виборчою комісією відбувається на засіданні відповідної виборчої комісії невідкладно після прибуття членів виборчої комісії, які отримали бюлетені.
З аналізу наведених положень законодавства про місцеві вибори слідує, що територіальна виборча комісія зобов'язана організувати виготовлення виборчих бюлетенів та передачу їх дільничним виборчим комісіям.
Позивач стверджує, що Коцюбинська селищна виборча комісія Київської області передала трьом невстановленим особам дільничної виборчої комісії №321319 виборчі бюлетені.
Проте, суд зазначає, що відповідно до витягу з протоколу про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів з виборів депутатів Коцюбинської селищної ради для голосування в одномандатному виборчому окрузі №26 27.04.2018, передала виборчі бюлетені членам дільничної виборчої комісії, а саме: ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, про що зазначено в даному витягу з протоколу. Крім того, вказані особи поставили свої підписи про отримання. Даний витяг з протоколу завірений печаткою Коцюбинської селищної виборчої комісії.
Суд зазначає, що нормами чинного законодавства відсутня вимога, щодо визначення порядку оформлення та встановлення осіб які отримують виборчі бюлетені для дільничних виборчих комісій.
Крім того, суд бере до уваги твердження відповідача, що третій примірник протоколу про передачу виборчих бюлетенів від ТВК до ДВК було вивішено на інформаційному стенді ТВК.
Відповідно до ч.6 ст.75 Закону України «Про місце вибори» відповідач належним чином оформив витяг з протоколу за формою, встановленою Центральною виборчою комісією із зазначенням відомостей, що стосуються відповідної виборчої комісії. надав до суду
Отже, враховуючи встановлені обставини, суд приходить до висновку, що Коцюбинська селищна виборча комісія при передачі виготовлених виборчих бюлетенів членам дільничної виборчої комісії №321319 діяла в межах повноважень та у спосіб, що визначені Законом України "Про місцеві вибори".
При цьому будь-яких доказів на спростування вказаних обставин позивач суду не надав.
Відтак, підстави для задоволення позову відсутні.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Проте, позивачем не було доведено суду обґрунтованості позовних вимог, а також не спростовано доводів відповідача.
З огляду на зазначене та беручи до уваги достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими, а його вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до вимог ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Оскільки позивачем при зверненні до суду не сплачено судовий збір, то суд в порядку ч. 9 ст. 273 КАС України вирішує питання щодо стягнення судового збору при прийнятті рішення та зазначає таке.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 р. № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Розміри ставок судового збору визначені ст. 4 Закону № 3674-VI. Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, розмір судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (станом на 1 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1762 грн 00 коп.).
Як убачається з позовної заяви, вона містить 1 вимоги немайнового характеру, тому сума судового збору, яка підлягає стягненню з позивача, становить 704 грн. 80 коп.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) до Державного бюджету України судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 29.04.2018 о 03:45 год.
Суддя Лиска І.Г.