Рішення від 26.03.2018 по справі 808/3744/17

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

26 березня 2018 року о/об 11 год. 10 хв.Справа № 808/3744/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 Таксім кизи (69032, АДРЕСА_1)

до управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд.90; код ЄДРПОУ 37834773)

про визнання незаконними дій та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 Таксім кизи (надалі - позивач, ОСОБА_1Т.) до управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (надалі - відповідач, УДМС України в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо винесення рішення №2301/03-35747 від 17.11.2017 про скасування дозволу на імміграцію в Україну виданий 27.09.2008 громадянці ОСОБА_4 ОСОБА_5 ОСОБА_1 Таксім кизи ІНФОРМАЦІЯ_1; 2) скасувати рішення №2301/03-35747 від 17.11.2017 про скасування дозволу на імміграцію в Україну виданий 27.09.2008 громадянці ОСОБА_4 ОСОБА_5 ОСОБА_1 Таксім кизи ІНФОРМАЦІЯ_1.

У позові позивачем зазначено, що 27.09.2008 ОСОБА_1 УДМС України в Запорізькій області виданий дозвіл на імміграцію в Україну. Після цього 30.09.2008 ОСОБА_1 отримала посвідку на постійне проживання для іноземців та осіб без громадянства, яка видана ВГІРФО УМВС України в Запорізькій області, на підставі Закону України "Про імміграцію" на безстроковий термін. В листопаді 2017 року ОСОБА_1 викликано до УДМС України в Запорізькій області та з невідомих причин вилучено вищезазначену посвідку та вручено рішення №2301/03-25747 від 17.11.2017 про скасування дозволу на імміграцію в Україну. ОСОБА_1 вважає, що рішення УДМС України в Запорізькій області про скасування дозволу на імміграцію в Україну - є незаконним та необґрунтованим. Відповідач при прийнятті даного рішення посилається на п.1 ч.1 ст.12 Закону України "Про імміграцію", згідно якого при наданні дозволу на імміграцію з'ясується що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність. Виходячи із всього вищезазначеного, позивач окремо звертає увагу на той факт, що в 2008 ропі при наданні дозволу на імміграцію ОСОБА_1 саме співробітники міграційної служби приймали той пакет документів, який необхідний для надання дозволу на імміграцію, та саме співробітники міграційної служби проводили ретельну перевірку щодо справжності та чинності наданих ОСОБА_1 документів для отримання такого дозволу.

Позивач, представник позивача позовні вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду відзив на позов (а.с.25-27), в якому зазначено, що Рішення УДМС України в Запорізькій області про скасування дозволу на імміграцію в Україну ОСОБА_1 від 17.11.2017 за №2301/03-25747 прийнято відповідно до п.1 ч.1 ст.12 Закону України №2491-ІІІ від 07.06.2001 «Про імміграцію». Згідно з обліковою справою №78854 «Про залишення в Україні на постійне проживання» громадянки ОСОБА_6 ОСОБА_4 ОСОБА_1 позивач прибув на територію України з Російської Федерації 07.04.2008 на постійне проживання по паспорту серії Р2356380, виданому Посольством ОСОБА_4 ОСОБА_5 в Україні від 07.09.2007 терміном дії до 07.09.2017. 07.08.2008 ОСОБА_1 звернулася до інспектора сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб (надалі - СГІРФО) Ленінського районного відділу Запорізького міського управління ГУМВС України в Запорізькій області із заявою про надання їй дозволу на імміграцію в Україні, як особі, яка у шлюбі перебуває понад два роки з громадянином України, а саме: з 07.10.1993 (її чоловік громадянин України - ОСОБА_1 Фаіг Фарман огли, ІНФОРМАЦІЯ_2). На підставі її заяви та відповідно до п.1 ч.3 ст.4 Закону України №2491-ІІІ від 07.06.2001 «Про імміграцію» громадянці ОСОБА_4 ОСОБА_5 ОСОБА_1, як дружині громадянина України, 27.09.2008 надано дозвіл на імміграцію в Україну та вона була документована посвідкою на постійне проживання для іноземців та осіб без громадянства серії ЗП №9892 від 30.09.2008, терміном дії - «безстроково». Відповідно до висновку від 08.09.2017 №113/2017 за результатами службового розслідування щодо законності оформлення паспорта громадянина України серії СВ 144002 ОСОБА_1 Фаігу Фарману огли, Департаментом з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами з тимчасово окупованої території України Державної міграційної служби України було прийнято рішення, що паспорт громадянина України серії СВ 144002 ОСОБА_7 оформлено із порушенням вимог законодавства України, визнано недійсним та таким що підлягає вилученню. Паспорт громадянина ОСОБА_7 серії СВ 144002 вилучено для знищення в установленому законодавством порядку. У зв'язку з вищевикладеним, враховуючи п.23 «Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень», затвердженого 26.12.2002 постановою Кабінету ОСОБА_8 України №1983, до Дніпровського РВ у м.Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області запрошена громадянка ОСОБА_6 ОСОБА_4 ОСОБА_1 для отримання пояснень та додаткової інформації щодо наявності інших підстав для надання їй дозволу на імміграцію в Україну на момент подачі заяви про надання дозволу на імміграцію в Україну, тобто станом на 07.08.2008. На підставі результату аналізу інформації, яка була отримана від вищезазначеної громадянки, УДМС України в Запорізькій області було прийнято відповідне рішення. Проект висновку про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянки ОСОБА_6 ОСОБА_4 ОСОБА_1 направлено на узгодження до Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України. У Департаменті у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України підтримано проект висновку про скасування дозволу на імміграцію в Україну вищезазначеній громадянці та вказаний проект висновку рекомендовано до затвердження. У разі, якщо встановлено, що дозвіл на імміграцію в Україну (посвідка на постійне проживання) іноземцю або особі без громадянства надано безпідставно або на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів або документів, що втратили чинність, в інших випадках, передбачених законами України, територіальний орган вживає заходів щодо скасування такого дозволу відповідно до вимог чинного законодавства України. Дозвіл на імміграцію виданий на підставі документів, які втратили чинність, у зв'язку з чим було прийнято рішення про скасування в повному обсязі рішення УМВС України в Запорізькій області від 27.09.2008 про надання дозволу на імміграцію громадянці ОСОБА_5 ОСОБА_1 Таксим кизи, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі п.1 ч.1 ст.12 Закону України №2491-ІІІ від 07.06.2001 «Про імміграцію», а також визнано недійсною та такою, що підлягає вилученню посвідку на постійне проживання серії ЗП №9892 від 30.09.2008, видану на підставі цього дозволу. З огляду на викладене, рішення УДМС України в Запорізькій області про скасування дозволу на імміграцію в Україну ОСОБА_1 Таксім кизи від 17.11.2017 №2301/03-25747 є, на думку відповідача, обґрунтованим.

Представник відповідача просив суд відмовити у позові.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

07.08.2008 ОСОБА_1 звернулася до сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Ленінського районного відділу Запорізького міського управління ГУМВС України в Запорізькій області із заявою про надання їй дозволу на імміграцію в Україні як особі, яка перебуває понад два роки у шлюбі з громадянином України ОСОБА_1 Фаіг Фарман огли, ІНФОРМАЦІЯ_2 (з 07.10.1993).

На підставі заяви позивача громадянці ОСОБА_4 ОСОБА_5 ОСОБА_1, як дружині громадянина України, 27.09.2008 надано Дозвіл на імміграцію в Україну №4478 та Посвідку на постійне проживання для іноземців та осіб без громадянства серії ЗП №9892 від 30.09.2008, терміном дії - «безстроково» (а.с.28-29).

У зв'язку із виявленням факту порушення вимог законодавства України при документуванні паспортом громадянина України серії СВ 144002 ОСОБА_1 Фаіга Фарман огли, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3 Нахічеваньської АРСР, з метою прийняття обґрунтованого рішення щодо законності оформлення і видачі 02.12.1999 Ленінським РВ ЗМУ УМВС України в Запорізькій області паспорта інспектором відділу з питань громадянства, паспортизації та реєстрації УДМС України в Запорізькій області ОСОБА_9, на виконання вимог п.10.4 «Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України», затвердженого 13.04.2012 наказом МВС України №320, проведено службове розслідування.

За висновком №113/2017, складеним 08.09.2017 за результатами службового розслідування щодо законності оформлення паспорта громадянина України серії СВ 144002 Тулієву Фаігу Фарману огли, Департаментом з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами з тимчасово окупованої території України Державної міграційної служби України визначено, що паспорт громадянина України серії СВ 144002 ОСОБА_7 оформлено із порушенням вимог законодавства України, а, отже, є недійсним та таким що підлягає знищенню (а.с.30-37).

З урахуванням вимог п.23 «Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень», затвердженого 26.12.2002 постановою Кабінету ОСОБА_8 України №1983, до Дніпровського РВ у м.Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області запрошена громадянка ОСОБА_6 ОСОБА_4 ОСОБА_1 для отримання пояснень та додаткової інформації щодо наявності інших підстав для надання їй дозволу на імміграцію в Україну на момент подачі заяви про надання дозволу на імміграцію в Україну (а.с.38).

Заступником начальника Дніпровського РВ у місті Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області ОСОБА_10 за результатом розгляду облікової справи №78854 про надання дозволу на імміграцію в Україну громадянки ОСОБА_5 ОСОБА_1 Таксім кизи 17.11.2017 оформлено Висновок (а.с.39). За цим висновком, внаслідок того, що паспорт громадянина України серії СВ 144002 ОСОБА_7 оформлено із порушенням вимог законодавства України, визнано недійсним та таким що підлягає вилученню у Департаменті у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України підтримано проект висновку про скасування дозволу на імміграцію в Україну ОСОБА_1 Таксім кизи та рекомендовано його до затвердження.

Зворотного позивач, представник позивача суду не довели. Доказів у спростування відомостей, викладених у Висновку від 17.11.2017 не надали.

На реалізацію Висновку від 17.11.2017 заступником начальника Дніпровського РВ у місті Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області ОСОБА_10 запропоновано: 1) скасувати повністю рішення УМВС України в Запорізькій області від 27.09.2008 про надання дозволу на імміграцію громадянці ОСОБА_5 ОСОБА_1 Таксим кизи, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі п.1 ч.1 ст.12 Закону України «Про імміграцію», визнати недійсною та такою, що підлягає вилученню, видану на підставі цього дозволу посвідку на постійне проживання серії ЗП №9892 від 30.09.2008; 2) по факту скасування дозволу на імміграцію в Україну інформувати заявника, а також здійснити заходи, передбачені Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»; 3) рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянки ОСОБА_5 ОСОБА_1 Таксим кизи направити до Дніпровського РВ у місті Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області; 4) копію рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянки ОСОБА_5 ОСОБА_1 Таксим кизи направити до Держприкордонслужби; 5) інформацію про прийняте рішення направити до Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України та начальникам ГУДМС, УДМС в областях та м.Києві.

Вказані вище дії заступника начальника Дніпровського РВ у місті Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області ОСОБА_10, а також Висновок від 17.11.2017 позивач - не оскаржує.

При наявності вищевказаного Висновку від 17.11.2017 та беручи до уваги, що дозвіл на імміграцію виданий на підставі документів, які втратили чинність, начальником УДМС України в Запорізькій області ОСОБА_11 на підставі п.1 ч.1 ст.12 Закону України №2491-ІІІ від 07.06.2001 «Про імміграцію» прийнято рішення №2301/03-35747 від 17.11.2017 про скасування дозволу на імміграцію в Україну виданий 27.09.2008 громадянці ОСОБА_4 ОСОБА_5 ОСОБА_1 Таксім кизи, ІНФОРМАЦІЯ_1, а також визнано недійсною та такою, що підлягає вилученню посвідку на постійне проживання серії ЗП №9892 від 30.09.2008, видану на підставі цього дозволу (а.с.40).

Вирішуючи по суті переданий на розгляд публічно-правовий спір суд з урахуванням зазначеного вище виходить з наступного.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.12 Закону України №2491-ІІІ від 07.06.2001 «Про імміграцію» дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо: з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері імміграції, не пізніш як у тижневий строк надсилає копію рішення про скасування дозволу на імміграцію особі, стосовно якої прийнято таке рішення, та вилучає у неї посвідку на постійне проживання (ч.1 ст.13 Закону України №2491-ІІІ від 07.06.2001 «Про імміграцію»).

Особа, стосовно якої прийнято рішення про скасування дозволу на імміграцію, повинна виїхати з України протягом місяця з дня отримання копії цього рішення (ч.2 ст.13 Закону України №2491-ІІІ від 07.06.2001 «Про імміграцію»).

Якщо особа оскаржила рішення про скасування дозволу на імміграцію до суду, рішення про її видворення не приймається до набрання рішенням суду законної сили (ч.4 ст.13 Закону України №2491-ІІІ від 07.06.2001 «Про імміграцію»).

Як передбачено п.21 "Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень", затвердженого 26.12.2002 постановою Кабінету ОСОБА_8 України №1983 (надалі - "Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень"), дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу. Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.

Відповідно до п.22 "Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень" для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію у разі, коли ініціатором такого скасування є ДМС, її територіальні органи або територіальні підрозділи, ними складається обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу. У разі коли ініціатором скасування дозволу на імміграцію є інший орган, зазначений в абзаці другому пункту 21 цього Порядку, для прийняття відповідного рішення цим органом складається обґрунтоване подання із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.

Термін "дискреційне повноваження" відповідно до Рекомендації Комітету ОСОБА_8 Європи №R(80)2, прийнятої 11.03.1980 на 316-му засіданні заступників міністрів означає повноваження, яке надає певний адміністративному органу ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 14.03.2017 по справі №21-3063а16 висловило правову позицію про те, що: "… суд не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) відповідача поза межами перевірки за критеріями відповідності прийняття ним рішень (вчинення дій), передбаченими частиною третьою статті 2 КАС …".

У суду відсутні зауваження щодо виконання відповідачем власних дискреційних функцій з перевірки підстав імміграції позивача.

Як свідчать матеріали справи, відповідач діяв у межах повноважень при скасуванні дозволу на імміграцію в Україну виданого 27.09.2008 громадянці ОСОБА_4 ОСОБА_5 ОСОБА_1 Таксім кизи, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнанні недійсною та такою, що підлягає вилученню посвідки на постійне проживання серії ЗП №9892 від 30.09.2008, видану на підставі цього дозволу.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що рішення №2301/03-35747 від 17.11.2017 про скасування дозволу на імміграцію в Україну прийнято відповідачем обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірним.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги ОСОБА_1 є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

У стягненні за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача суми сплаченого судового збору за подання адміністративного позову до суду - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 30.03.2018.

Суддя О.О. Прасов