25 квітня 2018 року м.Житомир справа № 806/1164/18
категорія 10.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лавренчук О.В.,
за участю: представника позивача Колесникової Віри,
представника Житомирського ОВК Гуртового Є.О.,
представника Чуднівського районного ВК Житомирської області Стельмах С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Чуднівського районного військового комісаріату Житомирської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- зобов'язати Чуднівський районний військовий комісаріат повторно подати висновок за формою (додаток 13 Наказу №530) та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги з дотриманням вимог: ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей", Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013 та Наказу Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 року;
- зобов'язати Міністерство оборони України вирішити питання призначення та нарахування одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 згідно: ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" у Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013 та Наказом Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014.
В обґрунтування позову зазначає, що 19.10.2016 був призваний на строкову військову службу і направлений у військову частину НОМЕР_1 . 20 січня 2017 року його було звільнено з військової служби у запас (за станом здоров'я). Відповідно до акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 12.05.2017 ОСОБА_1 було встановлено ІІІ групу інвалідності - травма, так, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. Зазначає, що у червні 2017 року звернувся до Чуднівського районного військового комісаріату Житомирської області із заявою про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності. Зазначає, що листом від 23.08.2017 №116/14/5/3055 Міністерство оборони України відмовило в оформленні документів для виплати одноразової грошової допомоги відповідно до вимог постанови КМУ №975 від 25.12.2013 у зв'язку з тим, що з часу звільнення до встановлення інвалідності пройшло більше ніж три місяці.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду він 05 березня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
14 березня 2018 року до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16 березня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 10.04.2018.
30 березня 2018 року до суду надійшов відзив Чуднівського районного військового комісаріату Житомирської області на позовну заяву ОСОБА_1 в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що у червні 2017 року на адресу Чуднівського РВК надійшло усне звернення позивача про надання консультації щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням 3-ї групи інвалідності. За наполяганням ОСОБА_1 , головним спеціалістом Чуднівського РВК було зібрано та надіслано пакет документів до ІНФОРМАЦІЯ_1 для оформлення виплати одноразової грошової допомоги. Щодо твердження позивача, що ІНФОРМАЦІЯ_3 порушено 15-денний строк подачі розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, представник відповідача у відзиві вказує, що заява була прийнята та зареєстрована 18.10.2017, а направлена до ІНФОРМАЦІЯ_4 19.10.2017, тобто в межах встановленого строку. Вважає, що Чуднівським РВК були виконані всі визначені законом вимоги щодо прийняття та передачі документів ОСОБА_1 . Житомиркьому ОВК для оформлення документів для виплати одноразової грошової з допомоги у зв'язку з встановленням позивача 3-ї групи інвалідності.
06 квітня 2018 року до суду надійшов відзив Міністерства оборони України. Представник МОУ просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що відсутній предмет спору, а саме відмова МОУ. Вказує, що у встановлений законодавством спосіб Міністерством оборони України питання щодо призначення грошової допомоги ОСОБА_1 , - не вирішувалось.
10 квітня 2018 року протокольною ухвалою постановлено залучити до участі у справі в якості другого відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_5 та відкладено розгляд справи до 25.04.2018.
17 квітня 2018 року Житомирський ОВК надав до суду відзив на позовну заву в якому просить позовні вимоги ОСОБА_1 залишити без задоволення. Вказує, що оскільки з часу звільнення позивача зі строкової служби до встановлення інвалідності пройшло більше ніж три місяці, позивачу правомірно повідомлено про відсутність законних підстав для призначення і виплати йому одноразової грошової допомоги.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представників ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_1 , з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Встановлено, що 19 жовтня 2016 року ОСОБА_1 призваний на військову службу.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій службі) від 20.01.2017 №13, солдата строкової служби ОСОБА_1 , водія автомобільного відділення взводу роти матеріально-технічного забезпечення, на підставі свідоцтва про хворобу №38-п від 19.01.2017 та відповідно до підпункту "а" пункту першого частини третьої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" звільнено з військової служби у запас (за станом здоров'я), з 20 січня 2017 року виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення, а з грошового забезпечення із 31.01.2017 (а.с. 21)
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №782555, ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності із 12 травня 2017 року, травма, так, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (а.с. 22).
В матеріалах справи міститься лист військово-медичного департаменту МОУ від 17.03.2017 №249/3/94 яким ОСОБА_2 (батько позивача) надано інформацію щодо лікування сина ОСОБА_1 та запропоновано звернутись до центральної районної лікарні для постановки на медичний облік з послідуючим отриманням безоплатних медичних послуг (а.с. 75).
У листі фінансово - економічного управління командування сухопутних військ Збройних сил України Міністерства оборони України від 23.08.2017 №116/14/5/3055 (а.с 78) зазначено, що у фінансово - економічному управлінні Командування Сухопутних військ Збройних сил України за дорученням опрацьовано звернення ОСОБА_1 до Міністра оборони України щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності. По суті порушеного питання повідомляю, що відповідно до статті 16 пункту 6 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві. Ураховуючи зазначене, підстав для оформлення документів для виплати одноразової грошової допомоги відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 у Житомирського обласного військового комісаріату нажаль не має. Ідентична відповідь міститься й у листі від 03.07.2017 №116/14/5/2346 (а.с.77).
Житомирський обласний військовий комісаріат листом від 31 липня 2017 року №4277 повідомив ОСОБА_1 , що для подання документів для розгляду комісією щодо виплати грошової допомоги (за наявності права на виплату такої допомоги) заявникам необхідно звертатись до військового комісаріату за місцем перебування на військовому обліку (а.с. 80).
18 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Чуднівського РВК із заявою та пакетом документів (а.с. 53).
19 жовтня 2017 року Чуднівський РВК направив до Житомирського обласного військового комісаріату пакет документів ОСОБА_1 для оформлення виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, травми, так, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (а.с. 54).
Листом від 13.11.2017 №1304, Чуднівський РВК повідомив ОСОБА_1 , що його заява та пакет документів щодо оформлення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням групи інвалідності 02 листопада 2017 року були повернуті Житомирським обласним військовим комісаріатом у зв'язку з тим, що листом Тимчасово виконуючого обов'язки помічника командувача сухопутних військ Збройних сил України - начальника фінансово-економічного управління від 23.08.2017 №116/14/3055 ОСОБА_1 повідомлено, що підстав для оформлення документів для виплати одноразової грошової допомоги немає (а.с. 79)
Вважаючи відмову Міністерства оборони України необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Згідно частини 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Частиною 2 статті 16 Закону встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога, зокрема, за п.4 - встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Пунктом 6 статті 16 Закону визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.
Відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” Кабінет Міністрів України затвердив Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві №975.
Порядок №975 визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
Частиною 2 п. 3 Порядку №975 встановлено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно п. 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на лист фінансово - економічного управління командування сухопутних військ Збройних сил України Міністерства оборони України від 23.08.2017 №116/14/5/3055.
Досліджуючи зміст вказаного листа встановлено, що у фінансово - економічному управлінні Командування Сухопутних військ Збройних сил України за дорученням опрацьовано звернення ОСОБА_1 до Міністра оборони України щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності. По суті порушеного питання повідомляю, що відповідно до статті 16 пункту 6 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві. Ураховуючи зазначене, підстав для оформлення документів для виплати одноразової грошової допомоги відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 у Житомирського обласного військового комісаріату нажаль не має. Ідентична відповідь міститься й у листі від 03.07.2017 №116/14/5/2346 (а.с.77).
Тобто, фінансово - економічним управлінням Командування Сухопутних військ Збройних сил України за дорученням опрацьовано звернення ОСОБА_1 .
Даний лист не є рішенням Міністерства оборони України про відмову позивачу в призначенні і виплаті однозавої грошової допомоги відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Він носить виключно інформаційний характер.
На виконання наказу Міністра оборони України від 12.04.2007 року № 168 «Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби» (далі - Наказ № 168) у Міністерстві оборони України створено постійно діючу комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.
У відповідності до пункту 2 Наказу № 168, голова комісії, зокрема, забезпечує підготовку пропозицій та подає їх Міністру оборони України для прийняття рішень про призначення грошової допомоги.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що в силу положень Наказу №168, відповідну пропозицію для вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги повинна надавати постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.
За результатами розгляду такої пропозиції комісії Міністр оборони України приймає відповідне рішення (позитивне або негативне).
Судом встановлено, а позивачем не заперечується, що документи на розгляд Комісії не надходили, а рішення за результатами розгляду документів позивача не приймалося.
Враховуючи відсутність пропозицій комісії та рішення Міністра оборони України про відмову позивачу призначити та виплатити одноразову грошову допомогу позовні вимоги до Міністерства оборони України в цій частині є передчасними та задоволенню не підлягають.
Позовні вимоги про зобов'язання Чуднівський РВК повторно подати висновок за формою (додаток13 Наказу №530) та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України про виплату позивачу одноразової грошової допомоги враховуючи не прийняття пропозицій комісією Міністерства оборони України та неприйняття рішення Міністра оборони України є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Міністерства оборони України вирішити питання призначення та нарахування одноразової грошової допомоги позивачу, суд зазначає наступне.
Так, пунктом 13 Порядку №975 визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
В ході розряду справи встановлено, що керівником уповноваженого органу є ІНФОРМАЦІЯ_5 , який повинен був направити пакет документів до Міністерства оборони України.
Враховуючи наведені обставини справи та законодавче регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку про відмову в задоволенні і в цій частині позовних вимог.
Посилання позивача в позові на рішення Верховного Суду України у постанові від 18.11.2014 року у справі №21-446а14, що виходячи з буквального тлумачення статті 16 Закону № 2011-ХІІ колегія суддів Судової плати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що право на одноразову грошову допомогу у військовослужбовця виникає і у тому разі коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходження, не можна застосувати до спірних правовідносин.
Предметом спору у справі, яка переглядалась Верховним Судом України було визнання протиправною відмови у виплаті одноразової грошової допомоги по інвалідності полковнику, який проходив військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, а позивач проходив строкову військову службу. Матеріально правове регулювання спірних правовідносин у справі №21-446а14 пункт 2 статті 16 Закону, а у даній справі - пункт 6 вказаної статті Закону.
Посилання в листі фінансово - економічного управління командування сухопутних військ Збройних сил України Міністерства оборони України від 23.08.2017 №116/14/5/3055 на п.6 ст. 16 Закону, яким чітко регламентовано право осіб, які належать або належали до військовослужбовців строкової військової служби на отримання допомоги лише у випадку настання інвалідності під час служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби є обґрунтованим. Для пункту 6 статті 16 Закону, на відміну від пункту 2 статті 16 Закону, має значення, скільки часу пройшло з моменту звільнення особи з військової служби до моменту встановлення інвалідності.
Враховуючи відмову в задоволенні позову, питання стягнення документально підтверджених позивачем судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Міністерства оборони України (проспект Повітрофлоцький,6, місто Київ-168, 03168, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 0034022) Чуднівського районного військового комісаріату Житомирської області (вулиця Садова,1, місто Чуднів, Чуднівського району, Житомирської області,13200, код юридичної особи в ЄДРПОУ 09833569) Житомирського обласного військового комісаріату(вулиця Баранова,4, місто Житомир, 10001) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Лавренчук
Повне судове рішення складене 02 травня 2018 року