Рішення від 25.04.2018 по справі 812/440/18

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

25 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/440/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря судового засідання - Карча В.М.,

позивача - ОСОБА_1,

розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

20.02.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - Біловодське ОУПФУ, відповідач), в якому позивач просив визнати неправомірною бездіяльність ОСОБА_2 ОУПФУ, зобов'язати Біловодське ОУПФУ призначити, нарахувати та виплатити пенсію за віком з 28 червня 2017 року ОСОБА_1 Позов мотивовано таким.

Позивач звернувся до ОСОБА_3 відділу обслуговування громадян ОСОБА_2 ОУПФУ для отримання пенсії за віком 17.07.2017. Йому було роз'яснено про необхідність подати оригінал ідентифікаційного коду, оскільки в нього була лише копія.

17.07.2017 позивач написав заяву про призначення пенсії та заяву про визначення права на призначення пенсії за віком, а також надав копії документів: паспорта, картки особи-платника податків від 27.05.2003, довідки ВПО, трудової книжки, військового квитка, атестата, дубліката свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності, індивідуальні відомості про застраховану особу.

20.07.2017 позивач пред'явив оригінал ідентифікаційного коду після отримання дубліката за вимогою представника ПФУ.

07.08.2017 позивач знову звернувся до відповідача, у нього знову взяли документи. 08.08.2017 позивач знову написав заяву на підрахунок стажу. У позивача виникли підозри, що працівники ПФУ загубили його документи, і він надав їх знову.

На звернення позивача йому повідомляли, що документи знаходяться в обробці, та йому необхідно очікувати нарахування пенсії.

Коли позивач звернувся до відповідача в грудні 2017 року з питанням щодо пенсії, йому повідомили, що його заява не надходила.

Позивач посилається, що він надав заяву та всі необхідні документи для призначення пенсії, тому посилання ПФУ, що він не надавав заяви, не відповідає дійсності, а бездіяльність відповідача порушує його права.

Ухвалою суду від 21.02.2018 позову було залишено без руху для усунення недоліків. 28.02.2018 позивачем усунуто недоліки позову.

Ухвалою суду від 05.03.2018 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу в порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В ході судового розгляду справи позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, просив розглядати справу без його участі.

26.03.2018 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній посилався на таке.

До відділу обслуговування громадян ОСОБА_3 відділу ОСОБА_2 ОУПФУ позивач звернувся 17.07.2017 на особистий прийом до заступника начальника ОСОБА_2 ОУПФУ ОСОБА_4 для надання консультації щодо призначення пенсії за віком. Під час прийому ОСОБА_1 були надані роз'яснення щодо переліку документів для призначення пенсії за віком та визначено дату прийому - 07.08.2017.

Вдруге ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_3 відділу обслуговування громадян ОСОБА_2 ОУПФУ 07.08.2017 з заявою про визначення права на призначення пенсії за віком (підрахунок необхідного страхового стажу) та надали перелік документів відповідно до Порядку № 22-1. Під час попередньої правової оцінки наданих документів було з'ясовано, що деякі записи трудової книжки потребують підтвердження трудового стажу, а саме: період роботи в колгоспі «Родина» Станично-Луганського району Луганської області необхідно підтвердити відомостями про кількість відпрацьованих трудоднів та необхідний встановлений мінімум відпрацьованих трудоднів.

Для підтвердження зазначеного періоду роботи ОСОБА_3 відділом обслуговування громадян зроблено запит до УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області.

Після попереднього розрахунку страховий стаж позивача складає 27 років 7 місяців 25 днів.

За інформацією ОСОБА_3 відділу обслуговування громадян у період з 08.07.2017 по 05.12.2017 з заявою на призначення пенсії за віком ОСОБА_1 не звертався. Номер контактного телефону для зв'язку не надавав. За призначенням пенсії за віком ОСОБА_1 звернувся 06.12.2017 з пакетом документів, однак відмовився надавати заяву.

Листом від 02.01.2018 № 719/Ф-11 позивача повідомлено, що відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку (арк. спр. 38).

Ухвалою суду від 11.04.2018 від відповідача витребовувалися докази, у зв'язку з чим розгляд справи відкладався.

Листом від 25.04.2018 відповідач надав копію журналу реєстрації прийому громадян та повідомив, що заява від 17.07.2017 взагалі відсутня, наявна лише заява ОСОБА_1 від 07.08.2017. Просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі (арк. спр. 84).

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-76 КАС України, суд встановив таке.

07.08.2017 позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до ОСОБА_2 ОУПФУ із заявою, в якій просив підрахувати стаж для нарахування пенсії за віком. До заяви додав копії таких документів: паспорта, трудової книжки, військового квитка, атестату, свідоцтва про державну реєстрацію, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (арк. спр. 39).

06.12.2017 позивач звернувся до ОСОБА_2 ОУПФУ із заявою, в якій зазначив, що він звертався до ОСОБА_3 відділу ОСОБА_2 ОУПФУ з приводу призначення пенсії за віком, виконав усі усні розпорядження працівників УПФ. У зв'язку з вищевикладеним просив призначити йому пенсійне забезпечення з дня його шістдесятиріччя (арк. спр. 113).

Листом від 29.12.2017 № 104/Ф-14 Біловодське ОУПФУ повідомило позивача, що 07.08.2017 він звернувся до ОСОБА_3 відділу обслуговування громадян ОСОБА_2 ОУПФУ із заявою про підрахунок стажу для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви було додано копії документів: паспорта, картки особи-платника податків, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, трудової книжки, військового квитка, атестата, дубліката свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи селянського (фермерського) господарства «Фіртич», індивідуальні відомості про застраховану особу. За записами в трудовій книжці встановлено періоди роботи, які потребують підтвердження трудового стажу для призначення пенсії. На прийомі було роз'яснено, що подана заява надана для визначення права на пенсію за віком. Заява та додані до неї документи передані до ОСОБА_3 відділу ОСОБА_2 ОУПФУ для подальшого підрахунку стажу. Також позивачу повідомлялося, що з 08.08.2017 по 06.12.2017 він особисто за призначенням пенсії не звертався (арк. спр. 9-10).

ОСОБА_3 відділу ОСОБА_2 ОУПФУ від 03.01.2018 № 17/03.1-10 та листами Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 02.01.2018 № 716/Ф-11 та від 12.01.2018 № 10/Ф-1 позивачу було запропоновано особисто звернутися до ОСОБА_3 відділу обслуговування громадян ОСОБА_2 ОУПФУ з заявою на призначення пенсії за віком (арк. спр. 6-7, 8, 11).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Статтею 44 Закону № 1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:

1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною п'ятою цієї статті 45 визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно з пунктом 1.7 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

Отже, обов'язковою умовою для призначення пенсії є звернення громадянина до органу, що призначає пенсію, із відповідною заявою встановленої форми та доданими до неї необхідними документами.

Стосовно доводів позивача про те, що він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 17.07.2017, суд зазначає таке.

Оглядом журналу реєстрації прийому громадян спеціалістами відділу ОСОБА_2 ОУПФУ встановлено, що 17.07.2017 гр. ОСОБА_1 не звертався до відповідача із заявою про призначення пенсії (арк. спр. 85-112).

Натомість, вказаним журналом підтверджується, що позивач звертався до відповідача 07.08.2017 із заявою про підрахування стажу та 06.12.2017 за роз'ясненнями щодо призначення пенсії.

При прийнятті від громадянина заяви про призначення пенсії органом, що її призначає, видає такому громадянинові розписку-повідомлення (додаток 2 до Порядку № 22-1) та пам'ятку пенсіонеру (додаток 3 до Порядку № 22-1).

Позивачем не було надано суду ані вказаної розписки-повідомлення, ані пам'ятки, які б підтверджували обставини щодо звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії.

Щодо заяви позивача від 06.12.2017, в якій він просив призначити йому пенсійне забезпечення (арк. спр. 113), то за змістом і формою вона не відповідає тій заяві про призначення пенсії, яка затверджена додатком 2 до Порядку № 22-1.

Отже, суд вважає, що позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки він не звертався до управління ПФУ із заявою встановленого зразка про призначення та виплату пенсії за віком відповідно до вимог статті 44 Закону № 1058-IV, а відтак територіальний орган ПФУ не мав підстав для призначення пенсії.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 06.02.2018 у справі № 425/1867/16-а.

З огляду на викладене суд визнає позовні вимоги безпідставними й такими, які не належать до задоволення.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд бере до уваги, що ухвалою суду від 05.03.2018 позивачеві було відстрочено сплату судового збору в сумі 704,80 грн до ухвалення судового рішення у справі.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, судовий збір належить стягнути з позивача на користь Державного бюджету України.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Стягнути на користь Державного бюджету України за банківськими реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106) з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: 91000, м. Луганськ, вул. Макарова, буд. 228, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) судовий збір в сумі 704,80 грн (сімсот чотири грн 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 02 травня 2018 року.

Суддя ОСОБА_5