Рішення від 20.03.2018 по справі 804/959/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2018 року Справа № 804/959/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "ВКФ Базис" до управління Держгеокадастру у м.Дніпропетровску Дніпропетровської області, третя особа - Дніпропетровська міська рада про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

03 лютого 2017 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ВКФ Базис» до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, третя особа - Дніпропетровська міська рада, в якому позивач з урахуванням уточнених позовних вимог просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо індексації нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, введеної в дію з 01.01.2016 року, із застосуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік (1,249) та 2015 рік (1,433) при формуванні Витягу № 03-07/010216/3 від 01.02.2016 року з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, розташованої за адресою: м. Дніпро, вул. Океанська, б.

- скасувати та визнати протиправним Витяг №03-07/010216/3 від 01.02.2016 року з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 110100000:09:265:0016, розташованої за адресою: м. Дніпро, вул. Океанська, б.3;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2016 рік, площею 5,0133 га, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, розташованої за адресою: м. Дніпро, вул. Океанська, б. 3, без застосування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік (1,249) та 2015 рік (1,433) та видати новий витяг землекористувачу - Товариству з обмеженою відповідальністю «ВКФ Базис» (49022, м. Дніпро, вул. Океанська, б. З, Код ЄДРПОУ 34916892).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що у лютому 2016р. позивачем отриманий Витяг №03-07/010216/3 від 01.02.2016 року з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 110100000:09:265:0016, розташованої за адресою: м.Дніпро, вул. Океанська, б.3, де базова вартість земельної ділянки з урахуванням проведеної індексації склала 548,31 грн., тобто із застосування коефіцієнту індексації починаючи з 2013 року, що є порушенням чинного законодавства. Так, Дніпропетровською міською радою 15.07.2015р. рішенням №4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» затверджено: «1.2. Нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1 кв.м. землі - 306,35 грн. та ввести в дію з 01.01.2016 року нормативну грошову оцінку земель м.Дніпропетровська базовою вартістю 1 кв.м. землі - 306,35 грн». Таким чином, базова вартість земельної ділянки, що вказана у вищевказаному рішенні Дніпропетровської міської ради не співпадає з базовою вартістю земельної ділянки, що вказана у спірному Витязі.

Суддею Дніпропетровського окружного адміністративного суду Гончаровою І.А. ухвалою суду від 10.02.2017р. відкрито провадження в адміністративній справі №804/959/17 та призначено останню до розгляду у судове засідання на 09.03.2017р.

Розпорядженням в.о. керівника апарату Дніпропетровського окружного адміністративного суду №2964д від 05.12.2017р. призначено повторний автоматизований розподіл справи №804/959/17 у зв'язку із призначенням судді Гончарової І.А. на посаду судді Верховного Суду України.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.12.2017р. справу №804/959/17 повторно розподілено судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Єфановій О.В.

Ухвалою суді Дніпропетровського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 від 06.12.2017р. прийнято до провадження адміністративну справу №804/959/17.

Представник позивача у судове засідання призначене на 20.03.2018р. не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується належними доказами, причини неявки суду не повідомив.

Відповідач адміністративний позов не визнав, подав на нього відзив, в якому просив відмовити у задоволені адміністративного позову, зазначаючи що застосування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік та 2015 рік при формуванні Витягу №03-07/010216/3 від 01.02.2016 року із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки має бути з 2013 року, тобто з моменту її розробки технічної документації, а не з моменту її затвердження третьою особою відповідним рішенням та введенням в дію з 01.01.2016.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник третьої особи у судове засідання з розгляду справи не з'явився, надав до суду письмові заперечення, в яких у задоволенні позову просив відмовити та зазначив, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська розроблена станом на 01.01.2013, що свідчить про необхідність врахування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, які застосовуються кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, за 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433, при проведенні грошової оцінки земельної ділянки у 2016 році. Таким чином, дії при проведенні індексації нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, введеної в дію з 01.01.2016. із застосуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік (1,249) та 2015 (1,433) роки при формуванні оспорюваних витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, були правомірними, та в межах наданих повноважень, з урахуванням чого, вони були сформовані правомірно, а позовні вимоги у цій частині є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню судом.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

А тому, з огляду на вимоги ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 29.07.2008 між позивачем (Орендар) та третьою особою (Орендодавець) був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до п. 1.1. якого Орендодавцем передана, а Орендарем прийнята в строкове платне користування земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: м. Дніпро, вул. Океанська, б. 3, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016. Відповідно до п. 2.1. вищевказаного договору площа орендованої земельної ділянки складає 5,0133 га. Згідно п. 3.1. договору, договір укладено на 15 років.

Рішенням Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015р. №4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська та введено в дію з 01.01.2016 нормативну грошову оцінку земель на території м. Дніпропетровська базовою вартістю 1 кв.м. - 306,35 грн.

01.02.2016 року відповідачем був сформований Витяг за №03-07/010216/3 із технічної документації про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки, розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Океанська, 3, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, з індексацією базової вартості із застосуванням коефіцієнтів індексації за 2014 рік (1,249), 2015 рік (1,433) де базова вартість земельної ділянки з урахуванням проведеної індексації склала 581, 21 грн.

Позивач, вважаючи вищевказаний витяг та дії щодо його прийняття протиправними, звернувся з означеним позовом до суду.

Аналізуючи виниклі правовідносини суд зазначає наступне.

Так, нормативно грошова оцінка земель міста Дніпропетровська вперше проводилася у 1996 році та вводилася поетапно з 01.01.1997 року на підставі рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради № 1794 від 19.12.1996 року «Про грошову оцінку земель м. Дніпропетровська» та 29.11.2000 №2/17 «Про вдосконалення грошової оцінки земель міста”, яка почала діяти з 01.01.2001 року (базова вартість 1 кв.м. складала 100 грн. 73 коп.).

Вдруге нормативна грошова оцінка землі м. Дніпропетровська була проведена у 2007 році на підставі рішення Дніпропетровської міської ради № 5/26 від 26.12.2007 року «Про затвердження проекту “Нормативна грошова оцінка земель м.Дніпропетровська», яка діяла з 01.01.2008 року до 31.12.2015 року (базова вартість 1 кв.м. складала 236 грн. 37 коп.).

В межах Програми розвитку земельних відносин у м. Дніпропетровську на 2011-2015 роки, затвердженої рішенням Дніпропетровської міської ради №20/61 від 06.10.2010 року, Дніпропетровською міською радою, як замовником, укладено договір від 29.10.2012 року №573-0702012 з Державним підприємством науково-дослідним інститутом проектування міст “Діпромісто” ім. Ю.М. Білоконя (переможець відкритих торгів) щодо розроблення у 2012-2013 роках технічної документації з нормативної грошової оцінки земель у межах території м. Дніпропетровська.

У травні 2013 року виготовлено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель у межах території м. Дніпропетровська та надано на проведення обов'язкової державної землеврядної експертизи.

У розділі 3 Технічної документації зазначено, що основою для грошової оцінки земельної ділянки є визначення базової вартості 1 кв.м земель в середньому по місту. Базова вартість земель населеного пункту відображає результат дії зовнішніх та внутрішніх факторів, рентоутворення на рівні населеного пункту. Інформаційною базою для визначення витрат на освоєння та облаштування території в місті стали данні державної та відомчої статистичної звітності про натуральні та вартісні показники, надані міськими службами комунального господарства.

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м.Дніпропетровська проведена станом на 01.01.2013 року.

Цей факт підтверджується самою Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель м.Дніпропетровська та листом Інституту від 02.02.2016р..

Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровської міської ради від 26.06.2013р. №103/36 «Про проведення нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська” погоджено проект «Нормативна грошова оцінка земель міста Дніпропетровська» з середньою (базовою) вартістю земель м. Дніпропетровська, розраховану в межах міста - 306,35 грн за 1 кв.м.

Рішенням Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015 року №4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель Дніпропетровська» затверджена Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м.Дніпропетровська.

Пунктом 2 рішення затверджено Нормативну грошову оцінку земель м.Дніпропетровська базовою вартості 1 кв. м. землі - 306,35 грн., яка введена в дію з 01.01.2016 року.

Крім того, п.3 вказаного рішення зазначено, що нормативно грошова оцінка земель м.Дніпропетровська підлягає щорічній індексації відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до положень ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до п.п.1,2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. №213 та пунктів 1.3 та розділу 4 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. N 18/15/21/11, нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

Пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до приписів п. 289.2 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кі = 1:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Приписами ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Водночас, абз. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» установлено, що дата оцінки земельної ділянки - дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки - дата, вказана в технічній документації.

Так, листом Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру № 6-28-0.22-201/2-16 від 11.01.2016 року повідомила про те, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, що застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, станом на 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433.

Зважаючи на те, що нормативна грошова оцінка земель м. Дніпропетровська, хоч і затверджена рішенням Ради № 4/65 від 15 липня 2015 року, проте була проведена саме у 2013 році та станом на 01 січня 2013 року, суд вважає правильними дії відповідача щодо здійснення індексації нормативної грошової оцінки орендованої позивачем земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту індексації за 2014 рік (1.249) та 2015 рік (1.433) при формуванні 01.02.2016р. Витягу №03-07/010216/3 з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 110100000:09:265:0016, розташованої за адресою: м. Дніпро, вул. Океанська, б.3.

Так, ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, оскільки оскаржуване рішення винесене відповідачем в порядку і у спосіб, що визначені чинним законодавством та в межах наданих йому повноважень.

Згідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст.244, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_1