24 квітня 2018 року м.Житомир справа № 806/1352/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,
за участю: представника позивача Гарапюка С.В. ,
представника відповідача Антоновича О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 04.04.2017 перерахунок призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документу - довідки ТВО начальника Житомирського прикордонного загону за вих. №50 від 01.02.2018 врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія, виплачених за період з квітня 2015 по березень 2017 суми матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій, винагороди за тривалість безперервної військової служби та щомісячної додаткової грошової винагороди, з яких справлялися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недотриманій з 04.04.2017 пенсії та виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що з 13.03.2016 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Звернувшись до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій, винагороди за тривалість безперервної військової служби та щомісячної додаткової грошової винагороди, з яких справлялися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, йому було відмовлено в проведенні перерахунку, оскільки такі виплати не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Вважаючи, що відповідач неправомірно відмовив у проведення прорахунку пенсії, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою від 21.03.2018 відкрито спрощене провадження у справі з викликом сторін та справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 24.04.2018.
В судове засідання з"явився представник позивача, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмовому відзиві. В обґрунтування заперечень зазначив, що щомісячна грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії, винагороди за тривалість безперервної військової служби, щомісячна додаткова грошова винагород не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Крім того, виплата щодо виплати різниці пенсії за минулий час суперечить нормі ч.2 ст.51 Закону України №2262, оскільки вона передбачає право органу Пенсійного фонду, а не обов"язок щодо виплати різниці в пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців. Крім того, в разі звернення позивача за перерахунком пенсії 01.02.2018, такий перерахунок може бути проведено з 03.02.2018. Також, вважає, що позовні вимоги з 04.04.2017 по 28.02.2018 слід залишити без розгляду, а позовні вимоги за період з 01.03.2018 просить залишити без задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 04.04.2017 отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.
Враховуючи , що у довідці про додаткові види грошового забезпечення та премії від 16.05.2017, яка видана для призначення пенсії, не було включено виплачені за період з квітня 2015 по березень 2017 суми щомісячної додаткової грошової винагороди за лютий 2016 - березень 2017, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії, винагороди за тривалість безперервної військової служби, з яких справлялися страхові внески, в січні 2018 позивач звернувся до командира військової частини з вимогою видати нову довідку, на що, було надано довідку за вих.№50 від 01.02.2018 (а.с. 18).
02.02.2018 позивач звернувшись до відповідача з вимогою провести перерахунок на підставі нової довідки , отримав відмову, оформлену листом від 10.03.2018 №К-806 від 03.03.2018, з тих підстав, що щомісячна грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії, винагороди за тривалість безперервної військової служби, щомісячна додаткова грошова винагород не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. (а.с.19)
Не погодившись з вказаною відмовою, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав.
Частиною другою ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови КМУ "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
Розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі. Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці і за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці служби підряд (перед зверненням за пенсією) чи за 60 календарних місяців служби підряд (протягом всієї служби) відповідно на 24 і 60.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Вказаним Законом також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 (зі змінами і доповненнями) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008 № 260 (далі - Інструкція).
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп. 3 п. 5 постанови № 1294, пп. 30.4 п.30 розділу ХХХ Інструкції).
Наказом Міністерства оборони України № 44 від 27.01.2016 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" передбачено грошове забезпечення військовослужбовців та порядок їх виплат, в тому числі розмір одноразових премій.
В постанові Верховного Суду України від 20.10.2015 у справі №21-2942а15 зроблено висновок, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовців, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Отже, матеріальні допомоги, щомісячні додаткові грошові винагороди, одноразові премії входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні враховуватись при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за умови сплати з них страхових внесків.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 у справі №3335/2071/15-а та №346/2949/17, що є обов"язковою для врахування при прийнятті судом рішення.
В матеріалах справи містяться довідка командира військової частини НОМЕР_1 від 01.02.2018 № 50, яка свідчить про те, що в період з квітня 2015 по березень 2017 ОСОБА_1 нараховувались щомісячна додаткова грошова винагорода, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення, разова премія. Із зазначених сум оплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.18).
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у проведенні перерахунку призначеної пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, разової премії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно довідки від 01.02.2018 №50.
Щодо періоду, за який просить провести перерахунок позивач, а саме з 04.04.2017, то суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Суд відмічає, що у розумінні ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-XII, ГУ Пенсійного фонду в Житомирській області про обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії стало відомо лише з 02.02.2018 на підставі поданої позивачем заяви та довідки про розмір грошового забезпечення від 01.02.2018.
При цьому суд звертає увагу, що позивач звертався як до відповідача так і до суду із вимогою саме про перерахунок пенсії, а не про неправомірність її призначення в меншому розмірі.
Отже, суд вважає, що підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії з 04.04.2017 відсутні, оскільки при призначенні пенсії відповідачу не було відомо про обставини, що потягли за собою зміну розміру пенсії, а тому вимоги стосовно перерахунку пенсії з 04.04.2017 по 28.02.2018 є безпідставними.
Крім того, суд вважає безпідставними посилання в судовому засіданні представника позивача на необхідність застосування до спірних правовідносини ч.2 ст.63 Закону України №2262-XII, а не ч.2 ст.51 цього Закону.
Так, ст.51 Закону України №2262-XII визначає строки перерахунку призначених на підставі цього Закону пенсій. Натомість, ст.63 Закону України №2262-XII регулює питання перерахунку раніше призначених пенсій, тобто пенсій, які були призначені до введення в дію цього Закону. Таким чином, вказані норми регулюють різні правовідносини.
З огляду на ту обставину, що пенсія позивачу призначалася на підставі Закону України №2262-XII, до спірних правовідносин ч.2 ст.63 цього Закону не може бути застосована, а тому ці доводи представника позивача судом до уваги не приймаються.
Щодо вимоги позивача в частині забезпечення щомісячної виплати перерахованої пенсії, необхідно зазначити, що в розумінні норм Кодексу адміністративного судочинства України суд не наділений повноваженнями зобов'язувати відповідача до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє, оскільки порушення ще не відбулось. Отже, ця вимога є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.
Вимога позивача виплатити різницю по пенсії за період з 04.04.2017 по теперішній час охоплюється вже встановленим судом способом захисту порушеного права позивача.
Частиною 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій, а тому позов підлягає частковому задоволенню виключно шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2018, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій, винагороди за тривалість безперервної військової служби відповідно до довідки військової частини НОМЕР_2 № 50 від 01.02.2018 та виплатити недоплачену пенсію.
У відповідності до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, понесені позивачем судові витрати у вигляду 704,80 грн. судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 9,77,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.Ольжича,7, код ЄДРПОУ 13559341) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ), починаючи з 01.02.2018, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій, винагороди за тривалість безперервної військової служби відповідно до довідки військової частини НОМЕР_2 № 50 від 01.02.2018 та виплатити недоплачену пенсію.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати у вигляді сплати судового збору в загальному розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 02 травня 2018 року