Рішення від 02.05.2018 по справі 811/1131/18

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року м.Кропивницький Справа № 811/1131/18

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Ю.П. Пасічник, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 (28000, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (28000, м. Олександрія, пл. Соборна, 8, код ЄДРПОУ 37944495) про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить:

- визнати незаконною бездіяльність відповідача, щодо нездійснення перерахунку пенсії та відмови у здійсненні перерахунку пенсії у відповідності до вимог ч. 3 ст. 59 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91р. №796-XII, та пункту 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017р.;

- зобов'язати відповідача здійснити, починаючи з 01.10.2017р., перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог ч. 3 ст. 59 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91р. №796-XII, та пункту 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є особою з інвалідністю внаслідок виконання обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Інвалід війни 3 групи, група інвалідності пов'язана з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період виконання обов'язків військовослужбовця строкової військової служби та отримає пенсію згідно закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У зв'язку із змінами внесеними постановою КМУ від 15.11.2017р. №851 до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивача 20.02.2018р. звернувся до відповідача із відповідною заявою про перерахунок пенсії (а.с.33-35), але йому було відмовлено з тих підстав, що перерахунок пенсії можливий лише тим особам, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час проходження дійсної строкової служби. Зважаючи на те, що участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач приймав під час навчання у вищому військовому командному училищі, тобто не в період проходження дійсної строкової служби, то підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з вказаними позовом.

Відповідачем 20.04.2018р. надано відзив на позов, вимоги позивача не визнаються з підстав зазначених у відзиві (а.с.59,60).

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до пенсійного посвідчення від 09.04.2014р. № 532478 позивач є пенсіонером по інвалідності 3 групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 17).

Відповідно до послужного списку, позивач в період з серпня 1983 р. по липень 1987р. проходив навчання в Костромському вищому військовому командному училищі хімічного захисту (а.с. 19).

Згідно довідки від 26.08.1993р. виданої Костромським вищим військовим командним училищем хімічного захисту №415/ок, позивач в період з 01.08. по 28.08.1986р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 24).

Відповідно до експертного висновку від 30.09.2013р. №280-6322 виданого Центральної міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України, захворювання позивача пов'язане з виконання обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 26).

Згідно ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Відповідно до п. 9-1«Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017р., за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою.

Відповідач відмовляючи позивачеві у перерахунку пенсії відповідно до вищевказаного порядку послався на те, що участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач приймав під час навчання у вищому військовому командному училищі, тобто не в період проходження дійсної строкової служби, а тому і підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Суд зазначає, що відмова у перерахунку пенсії є протиправною зважаючи на таке.

Абзацом 9 пункту 1 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.92 року передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються, зокрема, дійсна військова служба у ОСОБА_2 та ОСОБА_3, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

З аналізу вищевказаної норми вбачається, що для призначення військовослужбовцям пенсії до вислуги років останніх зараховуються, зокрема, дійсна військова служба у ОСОБА_2.

Вказана обставина свідчить про те, що у питаннях соціального захисту військовослужбовці ОСОБА_2 прирівняні до військовослужбовців Збройних Сил України.

Більш того, статтями 1, 2 Угоди між державами-учасницями Співдружності Незалежних Держав про соціальні і правові гарантії військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей, яка набула чинності для України 14.02.92 року, встановлено, що за військовослужбовцями, особами, які звільнилися з військової служби і проживають на території держав-учасниць Співдружності, а також членами їхніх сімей зберігаються права і пільги, встановлені раніше законами та іншими нормативними актами колишнього Союзу РСР. Односторонні обмеження зазначених прав і пільг військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей не допускаються.

Стаття 11 Закону Союзу РСР «Про загальний військовий обов'язок» від 12.10.1967р. №1950-VII передбачала «Статья 11. Граждане мужского пола, изъявившие желание учиться в военно-учебных заведениях, могут быть приняты в эти учебные заведения по достижении ими 17-летнего возраста или если им исполняется 17 лет в год поступления на учебу.

Граждане, принятые в военно-учебные заведения, состоят на действительной военной службе и именуются курсантами. На них распространяются обязанности, установленные для военнослужащих срочной службы. Они и их семьи пользуются правами, льготами и преимуществами, предусмотренными действующим законодательством для военнослужащих срочной службы и их семей» (текст доступний за посиланням - http://www.ussrdoc.com/ussrdoc_communizm/usr_6676.htm).

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91р. №796-XII, та пункту 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017р.

З огляду на викладене, суд зазначає, що позов підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 90, 242 - 246, 250, 251, 255 Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р ІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (28000, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (28000, м. Олександрія, пл. Соборна, 8, код ЄДРПОУ 37944495) задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність відповідача, щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та відмови у здійсненні перерахунку пенсії у відповідності до вимог ч. 3 ст. 59 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91р. №796-XII, та пункту 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017р.

Зобов'язати відповідача здійснити, починаючи з 01.10.2017р., перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ч. 3 ст. 59 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91р. №796-XII, та пункту 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017р.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_4