02 травня 2018 року м.Кропивницький Справа № 811/1131/18
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Ю.П. Пасічник, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 (28000, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (28000, м. Олександрія, пл. Соборна, 8, код ЄДРПОУ 37944495) про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язати вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить:
- визнати незаконною бездіяльність відповідача, щодо нездійснення перерахунку пенсії та відмови у здійсненні перерахунку пенсії у відповідності до вимог ч. 3 ст. 59 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91р. №796-XII, та пункту 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017р.;
- зобов'язати відповідача здійснити, починаючи з 01.10.2017р., перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог ч. 3 ст. 59 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91р. №796-XII, та пункту 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є особою з інвалідністю внаслідок виконання обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Інвалід війни 3 групи, група інвалідності пов'язана з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період виконання обов'язків військовослужбовця строкової військової служби та отримає пенсію згідно закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У зв'язку із змінами внесеними постановою КМУ від 15.11.2017р. №851 до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивача 20.02.2018р. звернувся до відповідача із відповідною заявою про перерахунок пенсії (а.с.33-35), але йому було відмовлено з тих підстав, що перерахунок пенсії можливий лише тим особам, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час проходження дійсної строкової служби. Зважаючи на те, що участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач приймав під час навчання у вищому військовому командному училищі, тобто не в період проходження дійсної строкової служби, то підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з вказаними позовом.
Відповідачем 20.04.2018р. надано відзив на позов, вимоги позивача не визнаються з підстав зазначених у відзиві (а.с.59,60).
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до пенсійного посвідчення від 09.04.2014р. № 532478 позивач є пенсіонером по інвалідності 3 групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 17).
Відповідно до послужного списку, позивач в період з серпня 1983 р. по липень 1987р. проходив навчання в Костромському вищому військовому командному училищі хімічного захисту (а.с. 19).
Згідно довідки від 26.08.1993р. виданої Костромським вищим військовим командним училищем хімічного захисту №415/ок, позивач в період з 01.08. по 28.08.1986р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 24).
Відповідно до експертного висновку від 30.09.2013р. №280-6322 виданого Центральної міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України, захворювання позивача пов'язане з виконання обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 26).
Згідно ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Відповідно до п. 9-1«Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017р., за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою.
Відповідач відмовляючи позивачеві у перерахунку пенсії відповідно до вищевказаного порядку послався на те, що участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач приймав під час навчання у вищому військовому командному училищі, тобто не в період проходження дійсної строкової служби, а тому і підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Суд зазначає, що відмова у перерахунку пенсії є протиправною зважаючи на таке.
Абзацом 9 пункту 1 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.92 року передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються, зокрема, дійсна військова служба у ОСОБА_2 та ОСОБА_3, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
З аналізу вищевказаної норми вбачається, що для призначення військовослужбовцям пенсії до вислуги років останніх зараховуються, зокрема, дійсна військова служба у ОСОБА_2.
Вказана обставина свідчить про те, що у питаннях соціального захисту військовослужбовці ОСОБА_2 прирівняні до військовослужбовців Збройних Сил України.
Більш того, статтями 1, 2 Угоди між державами-учасницями Співдружності Незалежних Держав про соціальні і правові гарантії військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей, яка набула чинності для України 14.02.92 року, встановлено, що за військовослужбовцями, особами, які звільнилися з військової служби і проживають на території держав-учасниць Співдружності, а також членами їхніх сімей зберігаються права і пільги, встановлені раніше законами та іншими нормативними актами колишнього Союзу РСР. Односторонні обмеження зазначених прав і пільг військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей не допускаються.
Стаття 11 Закону Союзу РСР «Про загальний військовий обов'язок» від 12.10.1967р. №1950-VII передбачала «Статья 11. Граждане мужского пола, изъявившие желание учиться в военно-учебных заведениях, могут быть приняты в эти учебные заведения по достижении ими 17-летнего возраста или если им исполняется 17 лет в год поступления на учебу.
Граждане, принятые в военно-учебные заведения, состоят на действительной военной службе и именуются курсантами. На них распространяются обязанности, установленные для военнослужащих срочной службы. Они и их семьи пользуются правами, льготами и преимуществами, предусмотренными действующим законодательством для военнослужащих срочной службы и их семей» (текст доступний за посиланням - http://www.ussrdoc.com/ussrdoc_communizm/usr_6676.htm).
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91р. №796-XII, та пункту 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017р.
З огляду на викладене, суд зазначає, що позов підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 90, 242 - 246, 250, 251, 255 Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (28000, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (28000, м. Олександрія, пл. Соборна, 8, код ЄДРПОУ 37944495) задовольнити.
Визнати незаконною бездіяльність відповідача, щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та відмови у здійсненні перерахунку пенсії у відповідності до вимог ч. 3 ст. 59 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91р. №796-XII, та пункту 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017р.
Зобов'язати відповідача здійснити, починаючи з 01.10.2017р., перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ч. 3 ст. 59 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91р. №796-XII, та пункту 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017р.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_4