Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 квітня 2018 р. Справа№805/395/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Проніні Д.С. розглянувши адміністративну за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідач ОСОБА_2 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності суб»єкта владних повноважень, щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, починаючи з 01.01.2017 року з урахуванням нового розміру посадового окладу начальника відділу, встановленого схемою посадових окладів осіб начальницького складу уповноважених органів з питань пробації Міністерства юстиції України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером Державного департаменту з питань виконання покарань України з 18.12.2002 року в званні майора внутрішньої служби запасу, пішов на пенсію з посади начальника Артемівського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції Державного департаменту з питань виконання покарань в Донецькій області, маючи календарну вислугу 20 років 4 місяці 12 днів, пільгову - 0 років. Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та з грудня 2002 року йому призначено пенсію з вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
Згідно ч. 3 ст.43 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон №2262) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки. доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною четвертою ст.63 Закону №2464 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом
(далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету
Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294» від 28 грудня 2016 року №1036 внесені зміни щодо впорядкування схем посадових окладів працівників Державної пенітенціарної служби, міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Мінюсту, Державної кримінально-виконавчої служби, установ виконання покарань (надалі - постанова КМУ 1036).
14 лютого 2017 року Міністерством юстиції України винесено наказ №372/5 «Про затвердження схем посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», який набув законної сили з 01.01.2017 року. В цьому наказі зазначено, що його прийнято з метою установлення розмірів посадових окладів особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, посади яких не передбачені постановою КМУ від 07.11.2007 №1294
«Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» позивач повідомив відповідача про зміну грошового забезпечення, та звернувся із заявою про перерахунок пенсії. Однак, листом №2399-к-01 від 21.12.2017 року позивач отримав від відповідача відмову у перерахунку пенсії з посиланнями на постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Позивач не погоджується з такою відповіддю, оскільки як колишній працівник
Державної пенітенціарної служби України та пенсіонер він має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294» та Наказу Міністерства юстиції України від 14 лютого 2017 року №372/5 «Про затвердження схем посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», оскільки ними фактично збільшено грошове забезпечення, і ним вчинені всі необхідні дії, спрямовані на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Просив суд визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо відмови йому в перерахунку пенсії - протиправною; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату його пенсії, починаючи з 01.01.2017 року, з урахуванням нового розміру посадового окладу начальника відділу, встановленого схемою посадових окладів осіб начальницького складу уповноважених органів з питань пробації Міністерства юстиції України; зобов'язати відповідача надати до суду звіт про виконання судового рішення на протязі десяти днів від дати набрання судовим рішенням законної сили.
Ухвалою від 22 січня 2018 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду на 30 січня 2018 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
29 січня 2018 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого, просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Зазначив, що відповідно до ст. 122 КАСУ, позивачем порушено шестимісячний строк звернення до суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок №45), відповідно до п.1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закони України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою № 1036 (набрала чинності з 01 січня 2017 року) внесено зміни до постанови № 1294, зокрема, в частині встановлення збільшених розмірів посадових окладів рядового і начальницького складу установ виконання покарань.
Відповідно до п.п.2, 3 Порядку №45 Пенсійний Фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі -головні правління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Органи Пенсійного Фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу. Таку ж правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України у справі № К/800/44242/13 (ухвала від 22.05.2014).
Отже, з огляду на викладене, відповідач зазначає, що вчиненню Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецької області передбачених зазначеними положеннями дій щодо перерахунку пенсій передує повідомлення останнього Пенсійним Фондом України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецької області повідомлень від Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку в матеріалах справи не надходило.
30 січня 2018 року суд відклав розгляд справи на 12 лютого 2018 року.
07 лютого 2018 року представник позивача надав через канцелярію суду відповідь на відзив та заяву про поновлення строку звернення до суду за захистом свої прав.
Позивач, зауважив, що не виконання перерахунку пенсії це є наслідок не виконання Законів України суб'єктами владних повноважень.
Так, практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права та свідчить про те, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (справа "Кечко проти України", рішення від 08.11.2005 року).
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно із п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою КМУ від 13.02.2008 р. №45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Зазначив, що цим Порядком передбачено певну послідовність дій органів державної влади, яка розрахована на відсутність спору. Недотримання вимог вказаного Порядку з боку суб'єктів владних повноважень не є підставою для висновку про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії та для висновку про відсутність у пенсіонера права на належну реалізацію положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
12 лютого 2018 року в судовому засіданні судом оголошено перерву до 26 лютого 2018 року.
Ухвалою від 26 лютого 2018 року суд залучив до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідач ОСОБА_2 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України.
26 лютого 2018 року судом відкладено розгляд справи на 21 березня 2018 року.
Ухвалою від 21 березня 2018 року суд зупинив провадження у справі до отримання довідки від Міністерства юстиції України та здійснення відповідно до неї розрахунку.
Ухвалою від 23 квітня 2018 року суд поновив провадження у справі.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, працював начальником Артемівського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції Державного департаменту з питань виконання покарань в Донецькій області та з 18.12.2002 року звільнений з органів кримінально-виконавчої системи в запас Збройних сил України за ст. 64 п. «б» (через хворобу) в званні майора внутрішньої служби запасу, маючи календарну вислугу 20 років 4 місяці 12 днів, пільгову - 0 років.
З грудня 2001 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про ліквідацію територіальних органів управління Державної пенітенціарної служби та утворення територіальних органів Міністерства юстиції» №348 від 18 травня 2016 року Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України є правонаступником територіальних органів управління Державної пенітенціарної служби, повноваження якого поширюється на територію Дніпропетровської, Донецької та Запорізької областей.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної пенітенціарної служби» №1062 від 20 жовтня 2011 року управління Державної пенітенціарної служби в Донецькій області є правонаступником управління Державного департаменту з питань виконання покарань у Донецькій області.
Управління Державного департаменту з питань виконання покарань у Донецькій області з якого був звільнений в запас позивач утворено відповідно до Указу Президента України «Про утворення Державного департаменту України з питань виконання покарань» №344/98 від 22 квітня 1998 року.
Згідно частини 3 статті 43 Закону України №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки. доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Позивач у грудні 2017 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, проте отримав від Головного управління Пенсійного фонду відмову з огляду на те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294» внесено зміни, якими встановлено посадові оклади особам рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально - виконавчої служби, проте не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення. Крім того зазначено, що перерахунок пенсій буде здійснено після прийнятті Урядом окремого рішення щодо його умов, порядку та розмірів без участі пенсіонерів (лист від 21.12.2017 №2399-К-01).
Позивач вважає таку відмову відповідача в перерахунку пенсії протиправною бездіяльністю.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294» (набрала законної сили 01 січня 2017 року) Кабінет Міністрів України вніс зміни у додатки до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 щодо врегулювання питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально-виконавчої служби.
Аналіз норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» свідчить про те, що Порядком встановлена наступна послідовність дій: Державна пенітенціарна служба повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Вказаний висновок суду висвітлений у постанові Верховного суду від 27 лютого 2018 року по справі №211/1680/17 адміністративне провадження №К/9901/1338/17.
Крім того, як встановлено Верховним судом у постанові по вищевказаній справі, визначену Порядком процедуру дотримано не було, оскільки Голова комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України листом від 12 січня 2017 року №4/4-83-Тл/2-17 проінформував Пенсійний фонд України про те, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28 грудня 2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294», якою з 1 січня 2017 року підвищено посадові оклади рядового та начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, однак Пенсійний фонд України не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про підстави проведення перерахунку пенсій.
Як зазначив відповідач, Пенсійний фонд України не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про підстави проведення перерахунку пенсій, тобто не дотримана процедура, визначена Порядком.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, судом під час розгляду справи було встановлено, що ОСОБА_1 звертаючись з відповідача з заявою про перерахунок пенсії не надав до Головного управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідну довідку для здійснення перерахунку пенсії, а органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії були отримані позивачем вже після подання позовної заяви до суду та відкриття провадження у справ, в ході судового розгляду справи.
Таким чином з урахуванням того факту, що доказів вчинення Пенсійним фондом України дій по інформування Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про підстави для проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку в матеріалах справи відсутні, суд приходить до висновку що відмова позивачу у перерахунку пенсії була правильною на час звернення позивача із відповідною заявою до відповідача.
Проте, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду з огляду на наступне.
З наданих сторонами доказів вбачається, що перерахунок пенсії позивачу не проведений внаслідок допущення органом Пенсійним фондом України (не є стороною у справі) бездіяльності, через що такий перерахунок мав проводитися із дати виникнення останнього без обмеження строку, тобто з 01.01.2017 року.
Відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Норма, закріплена в статті 51 Закону України № 2262-ХІІ є спеціальною у відношенні норми, закріпленої в статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено 6 місячний термін строк звернення до суду. При вирішенні питання щодо порушення позивачем строків звернення до суду за захистом порушеного права підлягає застосуванню спеціальна норма - стаття 51 Закону України № 2262-ХІІ, через що доводи відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду є необґрунтованими.
Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не надав до суду доказів, що спірних правовідносинах він діяв у межах та у спосіб передбачений Конституцією України та Законами України.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись Конституцією України, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 (84500, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010 ) про визнання бездіяльності суб»єкта владних повноважень, щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, починаючи з 01.01.2017 року з урахуванням нового розміру посадового окладу начальника відділу, встановленого схемою посадових окладів осіб начальницького складу уповноважених органів з питань пробації Міністерства юстиції України відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано 02 травня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кониченко О.М.