29 квітня 2018 року 05:45Справа № 804/3130/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді судді суддіОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
при секретарі судового засіданняОСОБА_4
за участю:
представника позивача ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом кандидата на посаду Личківського сільського голови Магдалинівського району Дніпропетровської області ОСОБА_6 до Личківської сільської виборчої комісії Магдалинівського району Дніпропетровської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_7 про визнання протиправною та скасування постанови, -
28.04.2018 року о 21:45 годині кандидат на посаду Личківського сільського голови Магдалинівського району Дніпропетровської області ОСОБА_6 звернувся до суду з позовом до Личківської сільської виборчої комісії Магдалинівського району Дніпропетровської області, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Личківської сільської виборчої комісії Магдалинівського району Дніпропетровської області №30 від 28.04.2018 року.
Ухвалою суду від 29.04.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
В підготовчому засіданні 29.04.2018 року судом задоволено клопотання представника позивача про виклик свідка ОСОБА_8 та залучено до участі у справі третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_7.
В підготовчому засіданні 29.04.2018 року оголошено перерву до 29.04.2018 року о 03:15 години для забезпечення явки третьої особи та представника відповідача.
Відповідач та третя особа в підготовче та в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином відповідно до вимог статті 268 КАС України. Неявка цих осіб не перешкоджає розгляду справи.
29.04.2018 року судом закрито підготовче провадження та розпочато судовий розгляд справи.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Личківською сільською виборчою комісією Магдалинівського району Дніпропетровської області об 11:00 за результатами розгляду скарги ОСОБА_7, на дії позивача від 27.04.2018 року прийнята постанова №30 від 28.04.2018 року, якою оголошено позивачу попередження за здійснення незаконної передвиборчої агітації, що полягає в наданні обіцянки виборцям, мешканцям с. Личкове, здійснити ним дарування Личківській ОТГ машини швидкої допомоги за умов вчинення такими виборцями дій щодо голосування за кандидатуру позивача. Позивач вважає вказану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки прийнята вона без дотримання вимог чинного законодавства.
З пояснень свідка встановлено, що позивач 27.04.2018 року з 10.00 год. по 11.30 год. чи 11.40 год. перебував на безперервному засіданні Личківської виборчої комісії, на розгляді якої знаходилось лише одне питання про розгляд скарги Андрюшина на дії ОСОБА_9. На засіданні були присутні 14 членів комісії та позивач. Позивач не покидав зали засідань протягом всього часу засідання. Також, свідок пояснила, що вона була присутня і на засіданні відповідача 28.04.2018 року, за наслідком якого було прийнято оскаржуване рішення. Під час цього засідання комісією розглядалась скарга на дії позивача та близько 4 фотографій, 2 з яких з зображенням автомобіля швидкої допомоги долучені до матеріалів справи; відеодокази порушень комісії не надавались.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, показання свідка, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, надані до матеріалів справи, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
27.04.2018 року ОСОБА_7 було подано до Личківської сільської виборчої комісії скаргу на протиправні дії кандидата на посаду Личківського сільського голови ОСОБА_9, які виразились у проведенні незаконної передвиборної агітації, що полягають у наданні обіцянки виборцям - мешканцям с. Личкове вигоди - здійснити ним дарування Личківській громаді машини швидкої допомоги за умови вчинення такими виборцями дій щодо голосування за його кандидатуру. В додатках до скарги міститься посилання на Акт від 27.04.2018 року та компакт-диск з відеозаписом порушення.
До матеріалів справи долучено копії 2 фото автомобіля та Акт про виявлення порушення Закону України «Про місцеві вибори» від 27.04.2018 року о 11.00 год., що складений ОСОБА_7 та підписаний свідками: ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 з якого вбачається, що кандидат на посаду Личківського сільського голови Гусейнов проводив незаконну агітацію в центрі села Личкове на вул. Центральна біля будинку Личківської ОСОБА_13 ступенів, що полягає в наданні обіцянки виборцям - мешканцям с. Личкове вигоди - здійснити ним дарування Личківській громаді машини швидкої допомоги за умови вчинення такими виборцями дій щодо голосування за його кандидатуру. Також, в акті зазначено, що вищезазначене порушення було зафіксовано на відео, також за цим фактом був викликаний наряд поліції, який приїхав на місце події об 11.30 год.
28.04.2018 року о 11.00 год. відповідачем винесено оскаржувану постанову №30 «Про розгляд скарги на дії кандидата на сільського голову Личківської ОТГ ОСОБА_6», якою на підставі ч.4 ст.99 та ч.7 ст.47 Закону України «Про місцеві вибори» оголошено кандидату на посаду Личківського сільського голови Магдалинівського району Дніпропетровської області ОСОБА_6 попередження за здійснення незаконної передвиборчої агітації, що полягає в наданні обіцянки виборцям, мешканцям с.Личкове, здійснити ним дарування Личківськіцй ОТГ машини швидкої допомоги за умов вчинення такими виборцями дій щодо голосування за його кандидатуру.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори» N 595-VIII, від 14.07.2015 року (далі - Закон №595).
Частиною 4 статті 60 Закону №595 передбачено, що забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора місцевої організації партії, яка є суб'єктом виборчого процесу, політичної партії, місцева організація якої є суб'єктом виборчого процесу, або інших агітаційних матеріалів, за умови, що вартість таких товарів не перевищує 5 відсотків розміру мінімальної заробітної плати) та інших матеріальних цінностей або робіт чи послуг.
Згідно з частиною 1 статті 99 Закону №595 рішення виборчої комісії за результатами розгляду скарги має бути законним і обґрунтованим.
На підставі частини 3 статті 99 Закону №595 під час розгляду скарги на дії (бездіяльність) суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує: 1) чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб'єкта оскарження; 2) чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалася (вчинялася) суб'єктом оскарження на законних підставах; 3) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин та чи віднесено законом розгляд скарги до повноважень суб'єкта її розгляду; 4) чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення або відмовити в їх задоволенні; 5) чи належить поновити порушені права або законні інтереси суб'єкта звернення іншим способом; 6) які рішення слід зобов'язати прийняти або які дії, що випливають з факту визнання оскаржуваних дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.
Відповідно до частини 7 статті 98 Закону №595 виборча комісія оцінює належність достовірність кожного доказу, а також достатність та взаємний зв'язок доказів у сукупності керуючись законом.
Частиною 2 статті 77 передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що підставою для винесення постанови вказано ч.7 статті 47 Закону №595, відповідно до якої територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію всіх кандидатів, висунутих місцевою організацією партії, у разі ліквідації цієї місцевої організації партії, яка висунула кандидатів у депутати.
Таким чином, застосована у постанові норма Закону №595 не відповідає факту встановленого порушення та застосованого до позивача заходу впливу.
З дослідженої в судовому засіданні копії оскаржуваної постанови не вбачається які саме докази були досліджені під час встановлення факту наявності порушення в діях позивача.
Показання свідка доводять, що на засіданні комісії 28.04.2018 року відеодокази, про які є посилання в скарзі не досліджувались.
Суд критично оцінює наявний у справі доказ - акт про виявлені порушення Закону України «Про місцеві вибори», оскільки він міститься посилання про виклик наряду поліції 27.04.2018 року о 11.30, тоді як самий акт складено о 11.00 цього ж дня.
Також, досліджені в судовому засіданні копії фотографії автомобіля швидкої допомоги не містять жодної інформації щодо місця, часу та обставин, за яких зроблено було ці фото та нележність їх до позивача.
Свідок довела суду, що 27.04.2018 року о 11.00 позивач не мав жодної можливості бути присутнім на агітаційному заході, про який зазначено у скарзі, оскільки в цей час був на засіданні комісії за скаргою Андрюшина.
Таким чином, оцінивши досліджені докази, суд приходить до висновку, що висновки відповідача про наявність в діях позивача незаконної агітації, що мала місце о 11.00 27.04.2018 року є недоведеними належними та допустимими доказами.
Крім того, судом встановлено, що відповідачем була прийнята оскаржувана постанова без дотримання вимог пункту 9.7. Постанови Центральної виборчої комісії № 228 від 05.09.2015 року а саме, в постанові відсутня мотивувальна частина і місце складання.
Відповідачем та третьою особою жодних доказів на підтвердження своєї правової позиції суду не надано.
З урахуванням частини 2 статті 2 КАС України, оскаржувана постанова прийнята не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та Законом України «Про місцеві вибори»; необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); упереджено та нерозсудливо, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню, а оскаржувана постанова - скасуванню.
На підставі частини 1 статті 139 КАС України у зв'язку з задоволенням позову судові витрати, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77,94,122,132,241-246, 273 КАС України,
Адмінітстративний позов кандидата на посаду Личківського сільського голови Магдалинівського району Дніпропетровської області ОСОБА_6 (адреса: вул. Молодіжна, 1, с. Ковпаківка, Магдалинівський район, Дніпропетровська область, 51121) до Личківської сільської виборчої комісії Магдалинівського району Дніпропетровської області (вул. Леніна, 103, с. Личкове, Магдалинівський район, Дніпропетровська область, 51140), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_7 (адреса: ж/м Тополя-2, 41/81, м. Дніпропетровськ, 49040) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Личківської сільської виборчої комісії Магдалинівського району Дніпропетровської області №30 від 28.04.2018 року, якою оголошено кандидату на посаду Личківського сільського голови Магдалинівського району Дніпропетровської області від політичної партії «Радикальної партії ОСОБА_14» ОСОБА_6 попередження за здійснення незаконної передвиборчої агітації, що полягає в наданні обіцянки виборцям, мешканцям с. Личкове, здійснити ним дарування Личківській ОТГ машини швидкої допомоги за умов вчинення такими виборцями дій щодо голосування за його кандидатуру.
Стягнути з Личківської сільської виборчої комісії Магдалинівського району Дніпропетровської області в дохід Державного бюджету України - судовий збір за подання даного адміністративного позову до адміністративного суду у розмірі 704 грн. 80 коп.(сімсот чотири грн. 80 коп.).
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції відповідно до вимог ч.2 ст. 278 Кодексу адміністративного судочинства України та у порядку, встановленому п.п.15.1 п.15 ч.1 Розділу УІІ «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили у строки, визначені статтею 272 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Суддя Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3