м. Вінниця
19 квітня 2018 р. Справа № 132/97/17
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Альчука Максима Петровича,
за участю секретаря судового засідання: Шевченка Р.В.
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_3
представника третьої особи: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_5
до: Калинівської міської ради, третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру", ОСОБА_6
про: визнання протиправним та скасування рішення
До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з Калинівського районного суду Вінницької області надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_5 до Постійно діючої узгоджувальної комісії по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради, третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру", ОСОБА_6, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення № 12 від 23.12.2016 року постійно діючої узгоджувальної комісії по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради 7 скликання.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що вказаним рішенням дозволено ОСОБА_6 виготовлення свідоцтв на право власності на земельні ділянки в м. Калинівка по вул. Левадна, 24 без підпису акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання з сусіднім землекористувачем ОСОБА_5
Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 23.01.2018 року справу прийнято до провадження. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче провадження.
Згідно ухвали ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 19.02.2018 року замінено первісного відповідача - Постійно діючу узгоджувальну комісію по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради, належним відповідачем - Калинівською міською радою (22400, вул. Вадима Нестерука, 47, м. Калинівка, Вінницька область, ЄДРПОУ 04326106).
Ухвалою суду від 15.03.2018 року закрито підготовче провадження справу призначено до судового розгляду.
Відповідачем, у строк наданий судом відзив на адміністративний позов не надано.
Представником третьої особи надано пояснення щодо позовної заяви, згідно яких вважає позовну заяву необґрунтованою та просить відмовити в її задоволенні.
Позивачем надано відповідь на пояснення третьої особи, згідно яких зазначає, що спірне рішення прийнято з порушенням чинного законодавства.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити, посилаючись на доводи позовної заяви та відповіді на пояснення третьої особи.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позову.
Представник третьої особи в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позову, посилаючись на обґрунтування пояснень щодо позовної заяви.
Представник третьої особи ОСОБА_1 регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Його неявка згідно ст. 205 КАС України не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково, з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно державного акту на право власності на земельну ділянку ЯБ №962558 від 19.04.2007 року позивач ОСОБА_5 є власником земельної ділянки площею 0,1000 га за адресою: м. Калинівка, вул. Урицького (Левадна), 22.
Згідно матеріалів справи сусіднім землекористувачем є ОСОБА_6, за адресою: м. Калинівка, вул. Урицького (Левадна), 24.
Рішенням № 12 від 23.12.2016 року постійно діючої узгоджувальної комісії по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради 7 скликання на підставі протоколу № 12 від 23.12.2016 року дозволено ОСОБА_6 виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) в м. Калинівка по вул. Левадна, 24, без підпису акту приймомки-передачі межових знаків на зберігання з сусіднім землекористувачем гр. ОСОБА_5.
Згідно рішення Калинвської міської ради № 13 19 сесії 7 скликання затверджено протокол та рішення № 12 від 23.12.2016 року постійно діючої узгоджувальної комісії по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради 7 скликання.
Надаючи оцінку вказаним рішенням суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.
Згідно ч. 3 ст. 158 ЗК України органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Аналіз викладених норм свідчить про те, що порядок вирішення питань регулювання земельних відносин, а також дотримання земельного законодавства входить до повноважень міських рад.
Згідно п. 1.3 Положення про постійно діючу узгоджувальну комісію по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради 7 скликання, затвердженого рішенням № 23 2 сесії міської ради 7 скликання від 03.12.2015 року основною формою діяльності узгоджувальної комісії є засідання; основним документом, який створює комісія є протокол. За результатами розгляду спорів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, додержання громадянами правил добросусідства узгоджувальна комісія готую своє рішення, оформляється відповідно до протоколу і яке підписують голова та секретар узгоджувальної комісії.
Пунктом 1.4 Положення було встановлено, що рішення узгоджувальної комісії є підставою для прийняття рішення міської ради.
Рішенням Калинівської міської ради № 84 від 17.03.2016 року 7 сесії 7 скликання внесено зміни до додатку № 1 рішення № 23 2 сесії міської ради 7 скликання від 03.12.2015 року "Про затвердження Положення про постійно діючу узгоджувальну комісію по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради 7 скликання". Пункт 1.4 Положення викладено в новій редакції, відповідно до якого рішення узгоджувальної комісії надається міській раді для прийняття нею відповідного рішення із питань, які нею розглядаються.
Отже, формою діяльності узгоджувальної комісії є засідання; основним документом, який створює комісія є протокол. За результатами розгляду спорів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, додержання громадянами правил добросусідства узгоджувальна комісія готую своє рішення на підставі протоколу. Рішення узгоджувальної комісії не є підставою для прийняття міською радою рішень, які відносяться до її відання, в тому числі з приводу регулювання земельних відносин.
Матеріали справи свідчать, що рішення № 12 від 23.12.2016 року постійно діючою узгоджувальною комісією по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради 7 скликання, яким дозволено ОСОБА_6 виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) в м. Калинівка по вул. Левадна, 24, без підпису акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання з сусіднім землекористувачем гр. ОСОБА_5 прийнято на підставі протоколу № 12 від 23.12.2016 року.
Водночас згідно протоколу № 12 від 23.12.2016 року встановлено, що під час засідання узгоджувальної комісії розглядалось питання щодо надання дозволу ОСОБА_6 на виготовлення свідоцтв на право власності на земельні ділянки в м. Калинівка по вул. Левадна, 24 без підпису акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання з сусіднім землекористувачем ОСОБА_7
Отже, питання надання дозволу ОСОБА_6 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) під час засідання узгоджувальної комісії не розглядалося. Відтак, рішення № 12 від 23.12.2016 року постійно діючою узгоджувальною комісією по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради 7 скликання прийнято узгоджувальною комісією протиправно та не в межах наданих повноважень.
Разом з тим, визначаючись, щодо вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктами 1.1, 1.2 Положення про постійно діючу узгоджувальну комісію по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради 7-го скликання Калинівської міської об'єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням № 23 2-ої сесії міської ради 7-го скликання від 03.12.2015р. визначено, що узгоджувальна комісія по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради 7-го скликання Калинівської міської об'єднаної територіальної громади (надалі - узгоджувальна комісія) утворюється міською радою на термін повноважень ради.
У своїй діяльності узгоджувальна комісія керується Конституцією України і законами України, Земельним кодексом України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, рішеннями міської ради, рішеннями виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови та іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
Отже, постійно діюча узгоджувальна комісія є органом Калинівської міської ради, який діє протягом терміну її повноважень, в своїй діяльності комісія керується рішеннями міської ради, зокрема.
Тобто оскаржуване рішення не є рішенням суб'єкта владних повноважень.
Матеріали справи свідчать, що протокол та рішення № 12 від 23.12.2016 року постійно діючої узгоджувальної комісії по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради 7 скликання, затверджені рішенням Калинівської міської ради № 13 від 20.01.2017 року 19 сесії 7 скликання.
А тому, з урахуванням підстав, зазначених позивачем у позові, та завдання адміністративного судочинства щодо захисту порушених прав та інтересів позивача, що передбачено ст. 2 КАС України, суд вважає, що рішенням № 12 від 23.12.2016 року постійно діючою узгоджувальної комісією по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради 7 скликання такі права та інтереси позивача порушені, з огляду на попередній висновок суду щодо порушення процедури його прийняття.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Надавши правову оцінку всім обставинам справи, суд, з метою захисту прав та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позов шляхом визнання протиправним та скасування рішення 19 сесії 7 скликання Калинівської міської ради від 20.01.2017 року № 13 в частині затвердження протоколу та рішення № 12 від 23.12.2016 року постійно діючої узгоджувальної комісії по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради 7 скликання.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Дослідивши усі обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення 19 сесії 7 скликання Калинівської міської ради від 20.01.2017 року № 13 в частині затвердження протоколу та рішення № 12 від 23.12.2016 року постійно діючої узгоджувальної комісії по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради 7 скликання.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_5 (ідент. номер НОМЕР_1) сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Калинівської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Альчук Максим Петрович