Рішення від 27.04.2018 по справі 803/503/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2018 року ЛуцькСправа № 803/503/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправнимим та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - Камінь-Каширське ОУПФ України, відповідач) про визнання пртиправними дій щодо не проведення перерахунку та виплати із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років та зобов'язання ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії з 10.10.2017 року відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, 3 категорії. У 1998 році йому було призначено пенсію по віку відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 22.12.2011 року у справі №2а-6997/11, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2014 року, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок пенсії позивача з 19.01.2011 року відповідно до частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років.

У зв'язку з прийняттям Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” з 01.10.2017 року йому було частково змінено умови нарахування пенсії і припинено виплату доплати за понаднормовий стаж в розмірі, визначеному постановою Любешівського районного суду Волинської області від 22.12.2011 року у справі №2а-6997/11.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням положень частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, однак відповідач листом від 22.02.2018 року відмовив у здійсненні такого перерахунку, вказавши що підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до зазначеної норми Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” відсутні, а вказану доплату перераховано відповідно до статей 27, 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Такі дії позивач вважає протиправними та просить суд зобов'язати Камінь-Каширське ОУПФ України провести перерахунок та виплату пенсії з 10.10.2017 року, відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 28.03.2018 року відкрито провадження у даній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (а.с.1).

Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечив та зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ОСОБА_2 ОУПФ України, отримує пенсію по віку відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (а.с.22-24) .

На виконання постанови Любешівського районного суду Волинської області від 22.12.2011 року у справі №2а-6997/11 ОСОБА_1 з 19.01.2011 року проведено перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, обчислену відповідно до частини першої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

11.10.2017 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” №2148-УІІ від 03.10.2017, яким пункт 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” доповнено словами і цифрами “у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Зазначає, що частина друга статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою визначено право на пенсію для громадян, віднесених до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менше як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, застосовується лише при обчисленні частини пенсії за першою складовою відповідно до частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Вказує на те, що зі вступом у дію Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” №2148-УІІ від 03.10.2017 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до норм чинного законодавства. При цьому, розмір пенсії позивача до проведеного перерахунку становив 3796,15 грн., а після перерахунку склав 6139,01 грн.

У зв'язку зі змінами внесеними до частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” проведення перерахунку пенсії позивача за рішенням Любешівського районного суду Волинської області від 22.12.2011 року у справі №2а-6997/11 спричинить зменшення розміру даної виплати до із 6139,01 грн. до 1716,55 грн., а тому проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, з врахуванням вказаних норм, після 10.10.2017 року є недоцільним. Просить в задоволенні позову відмовити.

Позивач у відповіді на відзив вважає вимоги викладені у відзиві на позовну заяву безпідставними, а позовні вимоги просить задовольнити повністю (а.с.31).

У запереченні на відповідь на відзив позивача відповідач зазначає, що дії останнього щодо не проведення перерахунку та виплати із збільшенням їй пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років пенсії є законними та такими, що не порушують прав ОСОБА_1 (а.с.35-36).

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, 3 категорії, що підтверджується копією відповідного посвідчення серії Б №003490 (а.с.5). Позивач з 1998 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 ОУПФ України та отримує пенсію за віком на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 22.12.2011 року у справі №2а-6997/11, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2014 року, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок пенсії позивача з 19.01.2011 року відповідно до частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років (а.с.12-13).

З моменту набрання вказаною постановою законної сили до 01.10.2017 року ОСОБА_1 проводилась доплата до пенсії в розмірі 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений мінімальний стаж 20 років, згідно умов, норм та порядку нарахування доплат та пенсій за понаднормовий стаж роботи відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та згідно вимог постанови Любешівського районного суду Волинської області від 22.12.2011 року у справі №2а-6997/11.

У зв'язку з прийняттям Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” від 03.10.2017 року №2148-УІІ, з 01.10.2017 року позивачу було частково змінено умови нарахування пенсії і припинено виплату доплати за понаднормовий стаж роботи в розмірі визначеному постановою Любешівського районного суду Волинської області від 22.12.2011 року у справі №2а-6997/11 (1117,95 грн.).

В грудні 2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 ОУПФ України із заявою про перерахунок пенсії з 10.10.2017 року, з врахуванням положень частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

30.01.2018 року позивач повторно звернувся до ОСОБА_2 ОУПФ України із заявою про перерахунок пенсії, з врахуванням положень частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (а.с.7).

ОСОБА_2 ОУПФ України від 22.02.2018 за №139/С-01 ОСОБА_1 повідомлено, що підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” відсутні, а розрахунок та підвищення до пенсії позивача за понаднормативний стаж проведено відповідно до статей 27, 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991.

Згідно зі статтею 55 цього Закону, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Також цією статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Статтею 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлені пільги щодо обчислення стажу роботи (служби). Так, згідно з пунктом 2 цієї статті, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

11.10.2017 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” №2148-VIII від 03.10.2017, згідно із яким частину другу статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", доповнено словами і цифрами: "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частиною другою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Абзацом 2 цієї частини встановлено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Разом з тим, як було вище зазначено судом, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Проаналізувавши вищенаведене, суд зазначає, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 і з урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач віднесений до потерпілих від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), перебуває на обліку у ОСОБА_2 ОУПФ України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 та статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991.

Суд погоджується з твердженням позивача, що згідно з частиною другою статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 він має право на пенсію в повному розмірі як громадянин, віднесений до 3 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з подальшим обчисленням надбавки за понаднормовий стаж до пенсії 1% за кожний рік роботи понад установлений стаж 20 років для чоловіків.

Оскільки, позивач просив перерахувати йому пенсію з урахуванням норм частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991, то у відповідача були відсутні правові підстави керуватися нормами статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" без врахування пільг, встановлених Законом №796-ХІІ, при вирішенні питань обчислення розміру понаднормового стажу позивача.

Згідно з постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.09.2016 (справа №21-1255а16) та від 06.02.2018 року (справа №560/675/17).

Разом з тим, суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що у зв'язку зі змінами внесеними до частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 чергове проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 спричинить зменшення такої виплати останньому, оскільки відповідач зобов'язаний проводити призначення та виплату пенсії особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 і з урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991.

Тому, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивачу, якому призначена пенсія на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для неї мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Відтак, дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії з урахуванням частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” є протиправними, а тому необхідно зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 10.10.2017, з урахуванням частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач не довів правомірності своїх дій щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з врахуванням пільг, наданих частиною другою статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, в даному випадку за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь позивача слід присудити судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений відповідно до квитанції №0.0.995123583.1 від 22.03.2018 року (а.с.2).

Керуючись статтями 243 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 20 років.

Зобов'язати Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (44500, Волинська обл., м. Камінь-Каширський, вул.1-го Травня, 1-а, код ЄДРПОУ 41248058) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (44200, Волинська область, с. Любешів, вул. Сонячна, буд. 3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 10 жовтня 2017 року, з урахуванням положень частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (44500, Волинська обл., м. Камінь-Каширський, вул.1-го Травня, 1-а, код ЄДРПОУ 41248058) на користь ОСОБА_1 (44200, Волинська область, с. Любешів, вул. Сонячна, буд. 3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

ОСОБА_3 Димарчук