Рішення від 02.05.2018 по справі 803/549/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/549/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у сумі 30500,00 грн., застосованих рішенням від 01 грудня 2017 року №00000427-40.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09 листопада 2017 року працівниками ГУ ДФС у Волинській області була проведена фактична перевірка магазину “Каштан”, що знаходиться на вулиці Незалежності, 53/а у селі Грив'ятки Ковельського району Волинської області, де здійснює підприємницьку діяльність відповідач. За результатами перевірки складено акт №03/214/40-01/НОМЕР_1 від 10 листопада 2017 року, яким встановлено порушення статті 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, а саме факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без ліцензії у період з 04 по 08 грудня 2016 року.

На підставі вказаного акту перевірки ГУ ДФС у Волинській області прийняло рішення від 01 грудня 2017 року №00000427- 40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу за роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без ліцензії відповідно до частини другої статті 17 Закону “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” на загальну суму 34000,00 грн.

Відповідач сплатила лише 3500,00 грн. Заборгованість становить 30500,00 грн., яку позивач просив стягнути з відповідача.

Ухвалою від 28 березня 2018 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач у відзиві на позов його вимоги визнала, однак пояснила, що не має можливостей сплатити повну суму заборгованості, оскільки на її утриманні знаходяться члени сім'ї (а.с. 25-29).

Позивач у відповіді на відзив зменшив позовні вимоги та просив стягнути з відповідача 29500,00 грн., оскільки заборгованість зменшилася у зв'язку із частковою сплатою фінансових санкцій підприємцем ОСОБА_1 Також зазначив, що питання про розстрочення боргу можливе за заявою відповідача до органу ДФС на підставі рішення останнього.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з таких мотивів і підстав.

Судом встановлено, що на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області від 07 листопада 2017 року №3306 “Про проведення фактичної перевірки” (а.с.11), направлень від 07 листопада 2017 року №607, №608 (а.с.11-12), 09 листопада 2017 року працівниками ГУ ДФС у Волинській області проведена фактична перевірка господарської одиниці - магазину “Каштан”, що знаходиться за адресою: Волинська область, Ковельський район, село Грив'ятки, вулиця Незалежності, 53/а, де здійснює підприємницьку діяльність відповідач, про що складено акт №03/214/40-01/НОМЕР_1 від 10 листопада 2017 року про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (а.с.7-10).

Вказаним актом перевірки зафіксовані порушення вимог статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №481/95-ВР), зокрема, факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без ліцензії у період з 04 по 08 грудня 2016 року. Так згідно з актом відповідач придбав ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (бланк серії АС №004110) терміном дії з 09 грудня 2016 року до 09 грудня 2017 року. Попередня ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (бланк серії АЖ №040770) терміном дії з 04 грудня 2015 року до 04 грудня 2016 року. Роздрібна торгівля тютюновими виробами здійснювалася згідно з ліцензією АЖ №001153 терміном дії з 04 грудня 2015 року до 04 грудня 2016 року, а надалі - на підставі ліцензії АС №003750 терміном дії з 09 грудня 2016 року до 09 грудня 2017 року.

Перевіркою контрольних стрічок за період з 04 по 08 грудня 2016 року встановлено факт реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів. У письмових поясненнях, що є додатком до акту перевірки, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не заперечує зазначений факт (а.с.13).

01 грудня 2017 року на підставі вказаного акту перевірки, начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення №00000427- 40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу відповідно до абзаців п'ятого частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР в розмірі 17000,00 грн. за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без ліцензії та 17000,00 грн. за факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами без ліцензії (а.с.15). Зазначене рішення надіслане відповідачу рекомендованим порядком та вручене відповідачу 09 грудня 2017 року (а.с.14, зворот).

Відповідач фінансові санкції на загальну суму 34000,00 грн. сплатила частково, заборгованість становить 29500,00 грн. (а.с.33).

Як визначено частиною чотирнадцятою статті 15 Закону №481/95-ВР, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Відповідно до абзацу п'ятого частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Згідно з частинами четвертою, п'ятою статті 17 Закону №481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пункту 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790, рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством. Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Рішення про застосування фінансових санкцій відповідач не оскаржував ні в адміністративному, ні в судовому порядку, а тому на час розгляду справи зазначене рішення є чинним.

Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 01 грудня 2017 року №00000427- 40 є чинним, відповідач позов визнав та лише частково сплатив фінансові санкції, застосовані цим рішенням, при цьому сума заборгованості становить 29500,00 грн., то суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Водночас, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що питання про розстрочення виконання судового рішення може бути вирішено судом за її заявою в порядку, визначеному статтею 378 КАС України, за наявності доказів, що підтверджують матеріальне становище та інші обставини, що впливають на можливість виконання рішення суду.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 1762,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 15 березня 2018 року №259 (а.с.2) з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, код юридичної особи 39400859) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (45045, Волинська область, Ковельський район, село Козлиничі, вулиця Центральна, 43/а, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) про стягнення фінансових санкцій задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в доход місцевого бюджету заборгованість із фінансових санкцій у сумі 29500,00 грн. (двадцять дев'ять тисяч п'ятсот грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк