16 квітня 2018 року Справа № 804/1729/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
05 березня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі від 28.12.2017 року №2613/03/21 про відмову позивачу в обчисленні пенсії з застосуванням довідки Відкритого акціонерного товариства "Червоний Профінтерн" про заробіток для обчислення пенсії №328 від 17.11.1999р.;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування довідки №328 від 17.11.1999р. при обчисленні пенсії;
- зобов'язати відповідача врахувати при обчислення пенсії позивачу довідку Відкритого акціонерного товариства "Червоний Профінтерн" про заробіток для обчислення пенсії №328 від 17.11.1999р.;
- зобов'язати відповідача здійснити з 1 грудня 2017 року перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Відкритого акціонерного товариства "Червоний Профінтерн" про заробіток для обчислення пенсії №328 від 17.11.1999р.;
- стягнути з відповідача на користь позивача 704,80 грн. в рахунок відшкодування витрат позивача по сплаті судового збору.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу в обчисленні пенсії з застосуванням довідки Відкритого акціонерного товариства "Червоний Профінтерн" про заробіток для обчислення пенсії №328 від 17.11.1999р. Позивач зазначив, що даною відмовою відповідач порушив право позивача на врахування заробітної плати за певний період страхового стажу для обчислення пенсії, встановлене в ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтуванням позовних вимог позивач також зазначив, що є пенсіонером та звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі з проханням врахувати для обчислення його пенсії довідку про заробітну плату №328 від 17.11.1999 року (за період з 1992 року по 1996 рік включно), видану ВАТ "Червоний Профінтерн". Однак, йому було відмовлено у зв'яку з тим, що за даними Єдиного реєстру страхувальників ВАТ “Червоний Профінтерн” ліквідовано у 2006 році, документи підприємства до архівних установ не передавались, проведення зустрічної перевірки первинних документів з метою підтвердження достовірності видачі довідки про заробітну плату не можливе. На думку позивача, такою відмовою порушено його право врахування заробітної плати за певний період страхового стажу для обчислення пенсії, встановлене в ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Ухвалою від 12.03.2018 року відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Судом було відмовлено в задоволенні клопотання позивача про проведення розгляду даної справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) позивача.
26.03.2018 року (вх. № 15087) від відповідача до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач, посилаючись на ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, просив суд відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що заробітна плата (дохід) враховується за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Відповідач зазначив, що за даними Єдиного реєстру страхувальників ВАТ “Червоний Профінтерн” ліквідовано за рішенням суду у 2006 році, документи підприємства до архівних установ не передавались, проведення зустрічної перевірки первинних документів (відомостей про нарахування заробітної плати, розрахункових листків, тощо) з метою підтвердження достовірності видачі довідки про заробітну плату не можливе.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
08 грудня 2017 року позивач письмово звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі з проханням врахувати для обчислення його пенсії довідку про заробітну плату №328 від 17.11.1999 року (за період з 1992 року по 1996 рік включно), видану ВАТ "Червоний Профінтерн".
На зазначене звернення Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі надало позивачу письмову відповідь від 28.12.2017 року №2613/03/21. У відповіді Лівобережне об'єднане управління УПФУ в м.Дніпрі повідомило про відмову позивачу в обчисленні пенсії з застосуванням довідки №328. Підставою відмови Лівобережне об'єднане управління УПФУ в м.Дніпрі зазначило, що «за даними Єдиного реєстру страхувальників ВАТ «Червоний Профінтерн» ліквідовано за рішенням суду у 2006 році, документи підприємства до архівних установ не передавались, проведення зустрічної перевірки первинних документів (відомостей про нарахування заробітної плати, розрахункових листків, тощо) з метою підтвердження достовірності видачі довідки про заробітну плату не можливе».
Згідно постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України” від 08.11.2017 р. № 821 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі реорганізовано (запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи №12241120004076199 від 31.01.2018р.) шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Згідно ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України «у разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників». Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області несе відповідальність за рішення, дії ті бездіяльність припиненої юридичної особи.
Суд не може взяти до уваги посилання відповідача на неврахування довідки ВАТ «Червоний Профінтерн» у зв'язку з неможливістю здійснити зустрічну перевірку відомостей, наведених в даній довідці, виходячи з наступного.
Пенсійне забезпечення в Україні здійснюється відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р., "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. та інших нормативно-правових актів.
Згідно ст. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом, зокрема, особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів, - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч.4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Абзацом 1 ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 року незалежно від перерв.
Абзацами 4 та 5 ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для визначення розміру пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до ст.65 Закону України «Про пенсійне забезпечення», середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у вставленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п.2 ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються “суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум”.
Положення ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає перерахунок пенсій за віком на підставі документів, які відповідають вимогам законодавства, чинного на час їх видачі.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З матеріалів справи вбачається, що факт перебування позивача у трудових відносинах з ВАТ "Червоний профінтерн" в період, за який видано довідку про заробітну плату №328 від 17.11.1999 року, підтверджується записами в трудовій книжці позивача.
Довідка ВАТ "Червоний Профінтерн" №328 від 17.11.1999р. видана на підставі особових рахунків за 1992-1996р.р, про що в ній зазначено. На довідці міститься печатка підприємства ВАТ “Червоний Профінтерн”.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснення перевірки правильності оформлення та достовірності відомостей, наведених у довідках про заробітну плату, покладено саме на відповідача.
З наведеного вбачається, що відмова відповідача у врахуванні довідки про заробітну плату для обчислення пенсії не ґрунтується на положеннях ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та суперечить статті 58 Конституції України, оскільки довідку ВАТ "Червоний Профінтерн" було видано позивачу до прийняття Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на зазначені обставини, суд приходить до висновку, що відсутність у відповідача фактичної можливості здійснити перевірку наведених в довідці ВАТ "Червоний профінтерн" №328 від 17.11.1999 року відомостей не є підставою для неврахування цієї довідки для обчислення пенсії позивача.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне cтрахування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа».
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахування пенсії 8 грудня 2017 року, а отже, відповідач зобов'язаний здійснити позивачу перерахунок пенсії на підставі довідки №328 з 1 грудня 2017 року.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності.
Разом з тим, згідно з п. п. 3, 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку щодо доведеності та обґрунтованості позовних вимог та можливості їх задоволення в повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 72-77, 242-246, 250, 255, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі від 28.12.2017 року №2613/03/21 про відмову ОСОБА_1 в обчисленні пенсії з застосуванням довідки Відкритого акціонерного товариства "Червоний Профінтерн" про заробіток для обчислення пенсії №328 від 17.11.1999р.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування довідки №328 від 17.11.1999р. при обчисленні пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області врахувати при обчислення пенсії ОСОБА_1 довідку Відкритого акціонерного товариства "Червоний Профінтерн" про заробіток для обчислення пенсії №328 від 17.11.1999р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 1 грудня 2017 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) на підставі довідки Відкритого акціонерного товариства "Червоний Профінтерн" про заробіток для обчислення пенсії №328 від 17.11.1999р.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 704,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_2