Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-21-42, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"24" квітня 2018 р.Справа № 922/651/18
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Хотенця П.В.
при секретарі судового засідання Помпі К.І.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АТМОС", м. Харків
до Харківської міської ради, м. Харків
про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1, дов. від 12.03.2018 року
відповідача - ОСОБА_2, дов. № 08-11/3960/2-17 від 28.12.2017 року
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "АТМОС", м. Харків звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до Харківської міської ради, м. Харків, в якому просить суд визнати укладеним договір оренди земельної ділянки.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 26 березня 2018 року було прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін та призначено підготовче засіданні на 24 квітня 2018 року на 11 годин 30 хвилин.
24 квітня 2018 року, через канцелярію суду, від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
Приписами статті 42 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що учасники справи мають право, зокрема, подавати докази, заяви, клопотання, надавати пояснення суду, свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду. При розгляді справи судом, учасники справи викладають свої вимоги, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях; заяви, клопотання подаються в письмовій або усній формі (частина 1 статті 169 Господарського процесуального кодексу України). Строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом (стаття 113 Господарського процесуального кодексу України). Згідно частини 5 статті 119 Господарського процесуального кодексу України, пропуск строку, встановленого судом учаснику справи для подання доказів, інших матеріалів, не звільняє такого учасника від обов'язку вчинити відповідну процесуальну дію.
Як свідчать матеріали справи, ухвалою господарського суду Харківської області від 26 березня 2018 року судом встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. З порушенням визначеного судом процесуального строку (24 квітня проти 12 квітня 2018 року) відповідачем скеровано до суду відзив на позовну заяву з метою їх долучення до матеріалів справи.
Згідно частин 2, 6 статті 119 Господарського процесуального кодексу України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом, зокрема, за його (суду) ініціативою суду; про продовження процесуального строку суд постановляє ухвалу.
Як зазначалося вище в даній ухвалі суду, представником відповідача 24 квітня 2018 року через канцелярію суду було подано відзив на позовну заяву для долучення до матеріалів справи. Враховуючи приписи частини 5 статті 119 Господарського процесуального кодексу України (пропуск строку, встановленого судом, не звільняє учасника від обов'язку подання доказів чи інших матеріалів), для дотримання принципів господарського судочинства та з метою повного та всебічного розгляду справи, з огляду на право сторін подавати до суду докази, суд вважає за необхідне, з власної ініціативи, продовжити відповідачу процесуальний строк на подання до суду доказів по справі до 24 квітня 2018 року; відповідно, подані відповідачем документи долучаються судом до матеріалів справи.
24 квітня 2018 року від представників сторін надійшли заяви в яких позивач та відповідач не заперечують проти розгляду справи по суті.
Відповідно до пункту 6 статті 183 якщо під час підготовчого судового засідання вирішені питання, зазначені у частині другій статті 182 цього Кодексу, за письмовою згодою всіх учасників справи, розгляд справи по суті може бути розпочатий у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.
Враховуючи надані письмові заяви сторін про те, що вони не заперечують проти розгляду справи по суті, суд закінчує підготовче провадження та розпочинає розгляд справи по суті.
Представник позивача у судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги і просить їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на те, що пунктом 12.1. додатку 1 до рішення 4 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 24 лютого 2016 року № 142/16 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд", Товариству з обмеженою відповідальністю «АТМОС» було надано в оренду строком до 01 березня 2021 року земельну ділянку загальною площею 0,1617 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022) за рахунок земель житлової та громадської забудови, що належать територіальній громаді м. Харкова для експлуатації та обслуговування автостоянки по вул. Отакара Яроша, 18 (Шевченківський район).
Листом від 01 червня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "АТМОС" звернулося до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради, на який згідно з його Положенням, затвердженим рішенням Харківської міської ради від 20 листопада 2015 року № 7/15, покладені повноваження з оформлення договорів оренди землі, із проханням укласти договір оренди земельної ділянки площею 0,1617 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022) за адресою м. Харків, вул. Отакара Яроша, 18 для експлуатації та обслуговування автостоянки, на який було надано відповідь № 4524/0/225-16 від 21 червня 2016 року з пропозицією надати до Департаменту витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для проведення розрахунку розміру орендної плати за землю.
На підставі відповіді Департаменту земельних відносин № 4524/0/225-16 від 21 червня 2016 року позивачем було отримано в органах Держгеокадастру витяг № 72 від 05 квітня 2017 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022), який було надано Департаменту для проведення розрахунку розміру орендної плати за користування земельною ділянкою та укладання договоруоренди земельної ділянки.
Листами № 4938/0/225-17від 07 серпня 2017 року та № 1102/0/225-18 від 16 лютого 2018 року Департаментом земельних відносин було відмовлено позивачу у здійсненні розрахунку розміру орендної плати та укладанні договору оренди земельної ділянки, у зв'язку з тим, що на думку Департаменту необхідно вчинити відповідні дії згідно частини 1 статті 20 Земельного кодексу України, щодо зміни цільового призначення земельної ділянки на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, яке повинно бути змінено з "для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови" (код КВЦПЗ 03.15) на "для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови" (код КВЦПЗ 02.09).
Враховуючи те, що договір оренди землі укладається не Департаментом земельних відносин, а Харківською міською радою, позивачем було самостійно проведено розрахунок розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, складено проект договору оренди землі та 01 березня 2018 року направлено його до Харківської міської ради дляпідписання (укладення).
При проведенні розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку, позивач керувавсявитягом № 72 від 05 квітня 2017 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, Положенням про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при надані земельних ділянок у платне користування в місті Харкові, затвердженим рішенням Харківської міської ради від 27 лютого 2008 року № 41/08 (зі змінами та доповненнями), пунктом 2.5 якого визначена поточна базова ставка орендної плати за землю в розмірі 0,08 від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і застосував зазначений розмір ставки при розрахунку орендної плати за формулою, визначеною пунктом 2.4 цього Положення.
При складані проекту договору оренди землі, позивач керувався Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220 (зі змінами), типовою формою договору оренди землі, яка на цей час використовується Харківською міською радою при оформлені договорів оренди землі на земельні ділянки комунальної власності, рішенням Харківської міської ради про надання йому в оренду земельної ділянки, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та застосував відомості про земельну ділянку, зазначені у вказаних документах у відповідних пунктах договору оренди землі.
Листом від 16 березня 2018 року № 1757/0/225-18 відповідачем повторно було відмовлено позивачу в укладанні договору оренди земельної ділянки.
Як зазначає в позовній заяві позивач, не проведення розрахунку розміру орендної плати за користування земельною ділянкою та не укладення договору оренди земельної ділянкиє безпідставним, а дії Харківської міської ради в особі Департаменту земельних відносинє протиправними, незаконними та такими, що порушують його права, так як земельна ділянка, яка була передана йому в оренду, сформована на підставі відповідних рішень Харківської міської ради, згідно яких було визначено цільове призначення земельної ділянки та його код КВЦПЗ згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, відомості про земельну ділянку в частині її цільового призначення внесені до Державного земельного кадастру саме на підставі рішення міської ради в порядку, визначеному Законом України «Про Державний земельний кадастр» і повинні застосовуватися органами державної влади та місцевого самоврядування в галузі земельних відносин, а тому підстави для їх зміни відсутні.
Зазначені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з позовом у даній справі, в якому він просить визнати укладеним, з дня набрання чинності рішення суду, договір оренди земельної ділянки в редакції, викладеній у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши вступне слово представників сторін, з'ясувавши обставини справи та дослідивши подані суду докази, перевіривши відповідність доводів сторін фактичним обставинам справи, судом встановлено наступне.
Рішенням 2 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 23 грудня 2015 року № 43/15 "Про надання юридичним та фізичним особам дозволу на розробку документації із землеустрою для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" (пункт 5.1 додатку 4 до рішення) Товариству з обмеженою відповідальністю "АТМОС" погоджено технічну документацію із землеустрою щодо об'єднання земельної ділянки площею 0,1185 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0019) та земельної ділянки площею 0,0432 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0016) в земельну ділянку площею 0,1617 га. за рахунок земель житлової та громадської забудови (код КВЦПЗ 03.15) по вул. Отакара Яроша, 18.
Пунктом 2 цього рішення попереджено осіб, зазначених у додатках, що земельні ділянки для експлуатації та обслуговування об'єктів буде надано у користування окремими рішеннями після надання документаціїі з землеустрою, погодженої у встановленому законодавством порядку.
Рішення 4 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 24 лютого 2016 року № 142/16 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" (пункт 12.1. додатку 1 до рішення) Товариству з обмеженою відповідальністю "АТМОС" надано в оренду строком до 01 березня 2021 року земельну ділянку загальною площею 0,1617 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022) за рахунок земель житлової та громадської забудови, що належать територіальній громаді м. Харкова для експлуатації та обслуговування автостоянки по вул. Отакара Яроша, 18 (Шевченківський район).
Пунктом 5 цього рішення встановлено, що особам, яким земельні ділянки надані в оренду, не пізніше ніж у місячний термін з дня прийняття цього рішення звернутися до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради для оформлення договорів оренди землі; у 4-х місячний термін з дня прийняття цього рішення оформити договори оренди землі.
Департаментом земельних відносин листом від 16 березня 206 року № 1772/0/225-16 було повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю "АТМОС" про прийняття зазначеного рішення та запропоновано в термін, визначений рішенням оформити право оренди на земельну ділянку.
01 червня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "АТМОС" звернулося із заявою до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради із проханням укласти договір оренди земельної ділянки площею 0,1617 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022) за адресою м. Харків, вул. Отакара Яроша, 18 для експлуатації та обслуговування автостоянки.
Листом від 21 червня 2016 року№ 4524/0/225-16 Департамент земельних відносин Харківської міської ради повідомив Товариство з обмеженою відповідальністю "АТМОС" про те, що для укладання договору оренди землі необхідно надати оригінал витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Товариством з обмеженою відповідальністю "АТМОС" було отримано в органах Держгеокадастру витяг № 72 від 05 квітня 2017 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вул. Отакара Яроша, 18, який було надано до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради для проведення розрахунку розміру орендної плати за користування земельною ділянкою та укладання договору оренди землі.
Згідно з витягом № 72 від 05 квітня 2017 року земельна ділянка по вул. Отакара Яроша, 18 має наступні показники: кадастровий номер 6310136300:09:004:0022; категорія земель - землі житлової та громадської забудови; цільове призначення земельної ділянки - 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови; площа земельної ділянки - 1617 кв.м.; розміщена в економіко-планувальній зоні 6338; коефіцієнт Км2 - 2,85; сукупний коефіцієнт Км3 - 1,4425; коефіцієнт Кф - 0,7; нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 2 570 658 грн.
Листом від 07 серпня 2017 року № 4938/0/225-17 Департамент земельних відносин відмовив позивача у здійсненні розрахунку розміру орендної плати та укладанні Договору оренди землі, посилаючись на те, що наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року №489 "Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2016 року за №1647/29777, було затверджено новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, який введено в дію з 01 січня 2017 року та згідно якого коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року №548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за №1011/18306. За результатами перевірки узгодженості цільового призначення земельної ділянки кадастровий номер 6310136300:09:004:0022 "03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови" виду її використання "для експлуатації та обслуговування автостоянки", Харківська міська рада, як власник земельної ділянки, заперечує, що зазначена земельна ділянка має цільове призначення "03.15 - Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови".
Зазначеним листом Департамент земельних відносин Харківської міської ради повідомив позивача, що для виконання розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку по вул. Отакара Яроша, 18 йому необхідно вчинити дії відповідно до частини 1 статті 20 Земельного кодексу України, щодо зміни цільового призначення земельної ділянки на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року №548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за №1011/18306, внести відповідні зміни до Державного земельного кадастру та надати до Департаменту витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, в яких буде зазначено цільове призначення земельної ділянки "02.09 - для будівництва та обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови".
На повторне звернення позивача від 05 лютого 2018 року щодо виконання розрахунку та оформлення договору оренди землі Департаментом земельних відносин була надана аналогічна попередній відповідь (лист Департаменту від 16 лютого 2018 року № 1102/0/225 - 18).
Вважаючи те, що укладення договору оренди землі на підставі відповідного рішення міської ради про надання земельної ділянки в оренду є обов'язковим, а відмова Департаменту земельних відносин Харківської міської ради виконати розрахунок розміру орендної плати та оформити договір оренди землі є неправомірною і не відповідає прийнятим міською радою рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "АТМОС" самостійно склало договір оренди землі, підписало його з боку орендаря та направило його 01 березня 2018 року до Харківської міської ради, як стороні по договору, для підписання.
Листом від 16 березня 2018 року № 1757/0/225-18 відповідач, в особі Департаменту земельних відносин Харківської міської ради, знову відмовив позивачу в укладанні договору оренди землі на вищевказану земельну ділянку з підстав викладених в раніше направлених позивачу листів.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним вище обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (пункт 34).
Враховуючи положення статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до статті 116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Статтею 93 Земельного Кодексу України та статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно статті 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до статті 124 Земельного Кодексу України та статті 16 Закону України "Про оренду землі" визначено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та укладення договору оренди земельної ділянки здійснюються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями.
Згідно статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Порядок формування земельних ділянок, як об'єкта цивільних прав та внесення відомостей про неї до Державного земельного кадастру визначено статтею 79-1 Земельного кодексу України, Законом України "Про Державний земельний кадастр", а порядок складання документації із землеустрою, на підставі якої вносяться відомості до Державного земельного кадастру, визначено Законом України "Про землеустрій". Цільове призначення земельних ділянок (код КВЦПЗ) визначаються на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельниїх ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року № 1011/18306.
Відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав.
Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельнихділянок.
Виходячи із положень частини 12 статті 186 Земельного кодексу України, технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок державної або комунальної власності погоджується органом виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 29 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що склад, зміст і правила оформлення кожного виду документації із землеустрою регламентуються відповідною нормативно-технічною документацією з питань здійснення землеустрою, а згідно статті 30 цього Закону погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
Згідно статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр" до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місцерозташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.
Виходячи із положень статті 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр", відомості про межі земельної ділянки, її цільове призначення (щодо категорії земель, виду використання) вносяться до Державного земельного кадастру на підставі відповідної документаціїі з землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються, а відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру напідставі технічної документації з такої оцінки.
Крім цього, відповідно до пункту 24 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року N 1051 до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про земельні ділянки, зокрема цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель): категорія земель згідно з підпунктом 6 пункту 22 цього Порядку; цільове призначення згідно з документацією із землеустрою; вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель згідно із частиною п'ятою статті 20 Земельного кодексу України.
Згідно статті 1 Закону України "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Виходячи із пункту 42 додатку 1 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, цільове призначення земельної ділянки згідно з документацією із землеустрою визначається на підставі Класифікації видів цільового призначення земель.
Наказом Державного комітету України із земельних ресурсіввід 23 липня 2010 року N 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 роуц за N 1011/18306 затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель (КВЦПЗ).
КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.
Розділом ІІ Класифікації видів цільового призначення земель (далі - Класифікація) визначені код та цільове призначення земель, які застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до розділу ІІ Класифікації серед земель житлової забудови передбачені землі за цільовим призначенням "для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови" (код КВЦПЗ 02.09), серед земель громадської забудови передбачені землі за цільовим призначенням "для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови" (код КВЦПЗ 03.15)
Згідно частини 1 статті 38 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості з Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі, зокрема витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру.
Порядок визначення розміру нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки та отримання відомостей з технічної документації про її розмір регулюється наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року № 489 "Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населенних пунктів", зареєстрованого в міністерстві юстиції України 19 грудня 2016 року № 1647/29777 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року N 548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за N 1011/18306 (додаток 1).
Пунктом 10 Порядку встановлена формула, за якою розраховується вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання, яка прямо пропорційно залежить від значення коефіцієнту Кф.
Згідно додатку 1 Порядку для земельних ділянок з цільовим призначенням "для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови" (код КВЦПЗ 02.09) встановлено значення коефіцієнту Кф в розмірі - 1,5. Для земельних ділянок з цільовим призначенням "для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови" (код КВЦПЗ 03.15) значення коефіцієнту Кф встановлено в розмірі 0,7.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи (додаток 8) як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (додаток 9).
Додатком 9 до Порядку встановлена форма Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який містить відомості про земельну ділянку (кадастровий номер, місце розташування, площу, цільове призначення, середню (базову) вартість земель населеного пункту, значення коефіцієнтів Км2, Км3, Кф, нормативну грошову оцінку земельної ділянки), коефіцієнт індекса цієї нормативної грошової оцінки, дату формування та відомості про посадову особу, яка склала Витяг.
Рішенням Харківської міської ради від 03 липня 2013 року №1209/13 затверджено Технічну документацію із землеустрою з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року, яку введено в дію з 01 січня 2014 року та базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01 січня 2013 року та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Згідно пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території (п.п. 281.5.1); не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (288.5.2.).
Рішенням Харківської міської ради від 27 лютого 2008 року №41/08 (зі змінами та доповненнями) затверджено Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при надані земельних ділянок у платне користування в місті Харкові, яким визначено порядок розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності м. Харкова (формула) та встановлені ставки річної орендної плати за землю, що застосовуються при розрахунку розміру орендної плати при укладанні договорів оренди землі та внесені до них змін.
Пунктом 2.4 зазначеного Положення передбачено, що річна орендна плата (О) за земельну ділянку розраховується за формулою: О=Ц*Б*К1*К2
де: Ц нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн.; Б єдина для м. Харкова базова ставка орендної плати (частка одиниці); К1 - коефіцієнт, який враховує наявність складних інженерно-геологічних умов земельної ділянки, визначається згідно з додатком до цього Положення; К2 - коефіцієнт, який враховує розмір земельної ділянки, визначається згідно з додатком до цього Положення.
Відповідно до пункту 2.5 Положення розмір поточної базової ставки орендної плати, визначений відповідно до наведених вихідних даних, становить 0,08.
Пунктом 4.1 цього Положення визначені землі, для яких встановлено особливий режим розрахунку орендної плати.
Коефіцієнти К1 та К2, які визначені додатком до Положення мають значення менше одиниці і застосовуються до земель, зазначених у додатку.
Згідно частини 2 статті 11 Цивільного Кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до частини 2 статті 648 Цивільного кодексу України особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.
Згідно частини 3 статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно статті 15 зазначеного Закону істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220 затверджено Типовий договір оренди землі.
Рішенням 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19 грудня 2012 року № 960/12 було затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, згідно якого було встановлено Типовий договір оренди землі для земельних ділянок комунальної власності м. Харкова (додаток 1, 2 до Порядку).
Типовий договір оренди землі для земельних ділянок комунальної власності міста Харкова було складено відповідно до Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220, зі змінами внесеними Постановами Кабінуту Міністрів України № 1724 13 грудня 2006 року, № 780 від 03 вересня 2008 року з урахуванням особливостей орендних відносин у місті Харкові.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року № 890 до Типового договору оренди землі внесені зміни, які стосуються посилення відповідальності за несвоєчасну сплату орендної плати за землю та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, а також набутих за результатами торгів на конкурентних засадах.
Рішенням сесії Харківської міської ради від 20 грудня 2017 року № 858/17 "Про визнання рішення Харківської міської ради таким, що втратило чинність", рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19 грудня 2012 року № 960/12 "Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові" визнано таким, що втратило чинність.
Рішенням Харківської міської ради від 20 листопада 2015 року №7/15 затверджено Положення про Департамент земельних відносин Харківської міської ради (додаток 75 до рішення).
Відповідно до пункту 3.1 Положення про Департамент земельних відносин метою діяльності Департаменту є регулювання земельних відносин для забезпечення прав на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад тощо, раціонального використання земель, забезпечення реалізації повноважень міської ради в галузі земельних відносин та реалізація повноважень виконавчих органів міської ради.
Згідно пукнту 4.1. Положення Департамент відповідно до покладених на нього завдань здійснює повноваження, зокрема підготовка матеріалів та внесення пропозицій щодо плати за землю, виконання розрахунку орендної плати для оформлення договорів оренди землі (пунк 4.1.11), підготовка проектів рішень щодо викупу, продажу, надання у користування, в оренду земельних ділянок для експлуатації та обслуговування об'єктів містобудування, передачі у власність та припинення права користування земельними ділянками (пункт 4.1.12), підготовка проектів договорів та договорів оренди земельних ділянок, які надаються в оренду на підставі рішень Харківської міської ради (пункт 4.1.13), виступає замовником на розробку документації по землеустрою відносно поділу (об'єднання) земельних ділянок комунальної власності (пункт 4.1.28).
Відповідно до частини 1 статті 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
Згідно статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Пунктом 2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 (зі змінами та доповненнями) "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (далі по тексту - Постанова № 6) передбачено, що після прийняття органом державної влади або місцевого самоврядування рішення про надання земельної ділянки у власність або в користування, затвердження результатів аукціону, укладення відповідної цивільно-правової угоди, набуття права власності на житловий будинок, будівлю, споруду особа має право на одержання земельної ділянки увласність або в користування і право вимагати оформлення документів, що посвідчують правовласності або право користування земельною ділянкою.
Відповідно до пункту 2.16. Постанови № 6 необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або в комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки. Водночас зобов'язання цього органу в судовому порядку укласти такий договір за відсутності зазначеного рішення є неможливим.
Згідно пункту 2.9. Постанови № 6 у вирішенні спорів, пов'язаних з укладанням, зміною, розірванням, припиненням учасниками земельних відносин договорів оренди земельних ділянок, загальні положення глави 20 Господарського кодексу України застосовуються, якщо відповідні відносини не врегульовано спеціальними нормами Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі".
Суб'єкт господарювання має право на визнання за ним права на оренду земельної ділянки лише за умов дотримання вимог статей 124, 125 Земельного кодексу України і статті 16 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до статті 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема визнання прав.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "АТМОС" до Харківської міської ради про визнання укладеним договору оренди землі на земельну ділянку площею 0,1617 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022) за адресою м. Харків, вул. Отакара Яроша, 18 для експлуатації та обслуговування автостоянки підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом рішенням 4 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 24 лютого 2016 року № 142/16 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" (пункт 12.1. додатку 1 до рішення) Товариству з обмеженою відповідальністю "АТМОС" надано в оренду строком до 01 березня 2021 року земельну ділянку загальною площею 0,1617 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022) за рахунок земель житлової та громадської забудови, що належать територіальній громаді м. Харкова для експлуатації та обслуговування автостоянки по вул. Отакара Яроша, 18 (Шевченківський район).
Пунктом 5 цього рішення встановлено, що особам, яким земельні ділянки надані в оренду, не пізніше ніж у місячний термін з дня прийняття цього рішення мають звернутися до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради для оформлення договорів оренди землі; у 4-х місячний термін з дня прийняття цього рішення оформити договори оренди землі.
Виходячи із положень статтей 116, 124 Земельного кодексу України та статті 16 Закону України "Про оренду землі", наявні необхідні умови для укладання договору оренди землі, а тому у позивача виникло право на одержання земельної ділянки у користування і вимагати оформлення документів, що посвідчують правооренди земельної ділянки, як то передбачено рішенням міської ради, шляхом оформлення договору оренди землі.
Обов'язковість укладання договору оренди землі на земельні ділянки комунальної власності на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування, пункт 5 якого зобов'язує землекористувачів, у т. ч. і позивача, оформити такий договір, також випливає із частини 3 статті 179 Господарського кодексу України, так як відповідно до статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
З метою реалізації свого права на оформлення орендних відносин, Товариство з обмеженою відповідальністю "АТМОС" неодноразово зверталося до Департаменту земельних відносин, як органу Харківської міської ради уповноваженого згідно з його Положенням, виконати розрахунок розміру орендної плати та вжити заходи щодо оформлення договору оренди землі на земельну ділянку загальною площею 0,1617 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022) по вул. Отакара Яроша, 18 для експлуатації та обслуговування автостоянки і надало виданий органами Держгеокадастру витяг № 72 від 05 квітня 2017 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки по вул. Отакара Яроша, 18, який згідно статті 288 Податкового кодексу України та Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при надані земельних ділянок у платне користування в місті Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 27 лютого 2008 року № 41/08 є підставою для розрахунку розміру орендної плати.
Враховуючи те, що Департаментом земельних відносин було відмовлено позивачу в оформлені договору оренди землі, Товариство з обмеженою відповідальністю "АТМОС" самостійно виконало розрахунок розміру орендної плати за орендовану земельну ділянку, склало договір оренди земельної ділянки за Типовою формою, підписало зі свого боку та направило на підписання відповідачу.
Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю "АТМОС" вжило всіх необхідних заходів щодо виконання рішення Харківської міської ради від 24 лютого 2016 року № 142/16 про надання йому в оренду земельної ділянки та оформлення договору оренди землі.
Відмовляючи позивачу у виконанні розрахунку розміру орендної плати та оформлені договору оренди землі, Департамент земельних відносин Харківської міської ради послався на невідповідність цільового призначення земельної ділянки, відомості про яке внесено до Державного земельного кадастру, фактичним умовам використання позивачем земельної ділянки та запропонував позивачу згідно статті 20 Земельного кодексу України вчинити дії щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, надати до Департаменту новий витяг з Державного земельного кадастру та новий витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, в яких буде зазначено запропоноване Департаментом нове її цільове призначення.
Суд вважає, що відмова Харківської міської ради, в особі Департаменту земельних відносин, у виконані розрахунку розміру орендної плати та оформлені (укладанні) договору оренди землі є такою, що не ґрунтується на вимогах діючого законодавства, раніше прийнятих міською радою рішеннях та перешкоджає виконанню рішення міської ради про надання позивачу земельної ділянки в оренду та оформлені права оренди землі.
Як встановлено судом та підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, земельна ділянка площею 0,1617 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022) по вул. Отакара Яроша, 18 для експлуатації та обслуговування автостоянки була сформована на підставі технічної документації із землеустрою щодо об'єднання земельних ділянок площею 0,1185 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0019) та площею 0,0432 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0016) за рахунок земель житлової та громадської забудови по вул. Отакара Яроша, 18, що підтверджується рішенням Харківської міської ради від 23 грудня 2015 року № 43/15 "Про надання юридичним та фізичним особам дозволу на розробку документації із землеустрою для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" (пункт 5.1 додатку 4 до рішення).
Цим же рішенням Харківською міською радою відповідно до статті 186 Земельного кодексу України Товариству з обмеженою відповідальністю "АТОМОС" було погоджено технічної документації із землеустрою щодо об'єднання земельних ділянок площею 0,1185 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0019) та площею 0,0432 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0016) за рахунок земель житлової та громадської забудови по вул. Отакара Яроша, 18 в земельну ділянку площею 0,1617 га. та визначено її цільове призначення (код КВЦПЗ 03.15).
Згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель земельні ділянки з кодом КВЦПЗ 03.15 відносяться до земель з цільовим призначенням - "для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови".
На підставі виготовленої позивачем технічної документації із землеустрою щодо об'єднання земельних ділянок та рішення Харківської міської ради про її погодження до Державного земельного кадастру були внесені відомості щодо об'єднаної земельної ділянки, у тому числі і про її цільове призначення згідно Класифікації видів цільового призначення земель (код КВЦПЗ 03.15).
Як зазначає в позовній заяві позивач, рішення 4 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 24 лютого 2016 року № 142/16 в частині надання Товариству з обмеженою відповідальністю "АТМОС" в оренду земельної ділянки загальною площею 0,1617 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022) по вул. Отакара Яроша, 18 строком до 01 березня 2021 року приймалося на підставі його звернення та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, згідно яким цільове призначення земельної ділянки було визначено як землі "03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови", а вид використання: "для експлуатації та обслуговування автостоянки".
Таким чином не позивачем, а технічною документацією із землеустрою та рішенням Харківської міської ради було визначено цільове призначення земельної ділянки, як землі "для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови", а тому суд вважає, що саме за цим цільовим призначенням земельна ділянказагальною площею 0,1617 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022) по вул. Отакара Яроша, 18 була надана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "АТМОС" рішенням Харківської міської ради від 24 лютого 2016 року № 142/16, а тому для виконання розрахунку розміру орендної плати та оформлення договору оренди землі зміна цільового призначення земельної ділянки не потребується і вимога про його зміну є безпідставною і не відповідає рішенню міської ради про надання земельної ділянки в оренду.
Проаналізувавши витяг № 72 від 05 квітня 2017 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 0,1617 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022) по вул. Отакара Яроша, 18 на відповідність положенням Закону України "Про Державний земельний кадастр" та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року №489 "Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2016 року за №1647/29777, суд дійшов висновку, що зазначений Витяг відповідає діючому законодавству. Відомості, які він містить, відповідають відомостям про земельну ділянку згідно з прийнятими міською радою рішеннями.
Запропонований позивачем договір оренди землі складено у відповідності з Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів Українивід 03 березня 2004 року № 220 (зі змінами) та типовою формою договору оренди землі, яка використовується Харківською міською радою при оформлені орендних відносин на земельні ділянки комунальної власності. Редакція договору складена на підставі рішенням міської ради про надання позивачу в оренду земельної ділянки та повністю відповідає йому. Інформація щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає Витягу 72 від 05 квітня 2017 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, загальною плошею 0,1617 га. (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022) по вул. отакара Яроша, 18.
Розмір орендної плати розраховано Товариством з обмеженою відповідальністю "АТМОС2 з урахуванням вимог Податкового кодексу України, рішення Харківської міської ради від 27 лютого 2008 року №41/08 (зі змінами та доповненнями) "Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при надані земельних ділянок у платне користування в місті Харкові" із застосуванням ставки орендної плати в розмірі 0,08 та формули, визначеної Положенням.
Статтями 125 та 126 Земельного Кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до ЗаконуУкраїни "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"
Відповідно до статей 55 Конституції України, статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн. покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 124, 129 Конституції України, статтями 1-5, 10, 11, 12, 20, 41-46, 73-80, 86, 123, 129, 183, 194, 195, 196, 201, 208-210, 217, 218, 219, 220, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд-
Позов задовольнити повністю.
Визнати укладеним, з дня набрання чинності рішення суду, договір оренди земельної ділянки між Харківською міською радою (код ЄДРПОУ 04059243) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АТМОС" (код ЄДРПОУ 36624619) у наступній редакції:
м. Харків ____________року.
Орендодавець Харківська міська рада в особі міського голови ОСОБА_3, діючого у відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі", з одного боку, та Орендар ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АТМОС" в особі директора ОСОБА_4, яка діє на підставі статуту ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АТМОС" (дата державної реєстрації 02.09.2009 року, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі 02.09.2009 року за № 1 480 102 0000 044945, ідентифікаційний код 36624619), з другого, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
1. Орендодавець на підставі рішення 4 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 24.02.2016 року № 142/16 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться м. Харків, вул. Отакара Яроша, 18.
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка (кадастровий номер 6310136300:09:004:0022) загальною площею 0,1617 га, у тому числі: ріллі ----га, багаторічних насаджень ---- га, сіножатей ---- га, пасовищ --- га, лісів ---- га, під забудовою ---- га, інших угідь 0,1617 га (площа забудови земельної ділянки зазначена у плані земельної ділянки згідно з експлікацією земельних угідь).
3. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна - немає, а також інші об'єкти інфраструктури - немає.
4. Земельна ділянка передається в оренду разом з: немає.
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору згідно з витягом (дата формування витягу 05.04.2017 року) становить: 2570658 гривень (два мільйони п'ятсот сімдесят тисяч шістсот п'ятдесят вісім гривень).
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню недоліків, які могли б перешкоджати ефективному використанню земельної ділянки за цільовим призначенням, не виявлено.
7. Інші особливості об'єкту оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: будь-яке будівництво, реконструкція існуючих будівель на наданій у користування земельній ділянці та зміна цільового використання цієї земельної ділянки без відповідного дозволу, передбаченого законодавством, не допускається.
Строк дії договору
8. Договір укладено строком до 01.03.2021 року. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії договору повідомити Орендодавця про намір продовжити його дію листом-повідомленням.
Орендна плата
9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківський області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку на рік згідно становить:
8% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки і складає: 205652,64 гривень (двісті п'ять тисяч шістсот п'ятдесят дві гривні шістдесят чотири копійки);
розмір орендної плати за земельну ділянку в місяць становить:
17137,72 гривень (сімнадцять тисяч сто тридцять сім гривень сімдесят дві копійки).
10. Орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
11. Орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця або в строки визначені чинним законодавством.
12. Платіжне доручення або квитанція мають містити в кодовому рядку обов'язкову інформацію про номер державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, за яку справляється плата, та строк, за який здійснюється платіж.
13. Розмір орендної плати переглядається у разі:
а)зміни умов господарювання, передбачених договором;
б)зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
в) зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності;
г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
д) в інших випадках, передбачених законом.
14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:
у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;
стягується пеня у розмірі, визначеному згідно діючого законодавства.
Умови використання земельної ділянки
15. Земельна ділянка передається в оренду для експлуатації та обслуговування автостоянки.
16. Цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
17. Умови збереження стану об'єкта оренди забороняється самовільна забудова земельної ділянки.
Розділ "Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду" разом з п. п. 18, 19, 20 виключено на підставі ст. 17 Закону України "Про оренду землі" та Постанови КМУ № 843 від 23.11.2016}
Умови повернення земельної ділянки
21. Після припинення дії договору Орендар за актом приймання-передачі повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець, у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284.
22. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
23.Питання щодо можливості компенсації поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем відповідно до письмової згоди з Орендодавцем землі, вирішуються за окремою угодою.
24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
а) фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
б) доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.
25. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
26. На орендовану земельну ділянку встановленообмеження (обтяження) - згідно з кадастровим планом земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів, а також зміна цільового використання. Інші права третіх осіб - немає.
27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Інші права та обов'язки сторін
28. Орендодавець має право вимагати:
а) використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно договору оренди;
б) дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;
в) дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
г) своєчасного внесення орендної плати.
д) в разі ухилення Орендаря від перерахунку орендної плати при настанні умов, передбачених п.13 договору, Орендодавець має право звернутися до суду для визнання додаткової угоди до договору укладеним в зміненій редакції;
29. Обов'язки Орендодавця:
а) передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
б) при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
в) не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;
г) відшкодувати Орендарю капітальні витрати, пов'язані з поліпшенням стану об'єкту оренди, яке проводилося Орендарем за згодою Орендодавця;
д) попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкту оренди.
30. Права Орендаря:
а) самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
б) за письмовою згодою Орендодавця зводити у встановленому законодавством порядку житлові, виробничі, торгівельні, культурно-побутові та інші будинки та споруди і закладати багаторічні насадження;
в) отримувати продукцію і доходи;
г) звертатися у відповідні органи щодо витребування орендованої земельної ділянки з будь-якого незаконного володіння і користування, усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці громадянами та юридичними особами, в тому числі Орендодавцем;
д) в разі належного виконання своїх обов'язків відповідно до умов договору має за інших рівних умов переважне право на поновлення цього договору після закінчення строку його дії у порядку, визначеному у пункті 8 договору;
е) передавати земельну ділянку або її частини в суборенду без зміни цільового призначення за письмовою згодою Орендодавця.
Умови договору суборенди земельної ділянки мають бути визначені в межах договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому. Строк договору суборенди не може перевищувати строку дії договору оренди земельної ділянки. У разі припинення або розірвання договору оренди чинність договору суборенди припиняється, що не потребує складання будь-яких угод з цього приводу.
Договір суборенди підлягає державній реєстрації.
є) Орендар, який відповідно до закону може мати у власності орендовану земельну ділянку, має переважне право на придбання її у власність у разі продажу цієї земельної ділянки, за
умови, що він сплачує ціну, за якою вона продається, а у разі продажу на конкурсі (аукціоні) - якщо його пропозиція є рівною з пропозицією, яка є найбільшою із запропонованих учасниками конкурсу (аукціону).
31. Обов'язки Орендаря:
а) приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
б) сплачувати орендну плату в строки та розмірах, встановленими цим договором;
в) в разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки в місячний термін звернутися до Орендодавця щодо перерахунку розміру орендної плати;
г) виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
д) дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
е) використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором;
є) дотримуватися екологічної безпеки землекористування і зберігання родючості ґрунтів, не допускати погіршення екологічного стану земельної ділянки в результаті своєї господарської діяльності;
ж) дотримуватися правил добросусідства, державних норм і правил, проектних рішень, правил забудови міста Харкова, чинного законодавства України;
з) дотримуватися санітарних і протипожежних норм, забезпечити зберігання інженерних комунікацій і споруд, що знаходяться на орендованій земельній ділянці та під її поверхнею;
и) при передачі земельної ділянки Орендодавцю до підписання акту прийому-передачі привести земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан, у тому числі усунути недоліки, вказані Орендодавцем. Приведення земельної ділянки у придатний стан включає в себе благоустрій території та інші дії за необхідністю, при цьому за Орендарем залишається право власності на всі будівлі, які збудовані на ділянці у відповідності до вимог чинного законодавства України;
і) у разі зміни своїх реквізитів, юридичної адреси, назви, організаційно-правової форми тощо, Орендар у 10-денний строк з моменту настання таких змін повинен письмово повідомити про це Орендодавця та орган, який провів державну реєстрацію цього договору;
ї) у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати нотаріально завірену копію договору відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки у разі необхідності. Орендар зобов'язується уточнювати платіжні реквізити отримувача орендної плати перед внесенням платежу;
к) надавати згоду на передачу інформації по платежах за оренду землі органами ДПІ до Департаменту земельних відносин;
л) неповернення земельної ділянки в зазначений термін не звільняє Орендаря від плати за фактичне користування земельною ділянкою. Плата за землю у цьому випадку вноситься у розмірах, визначених цим договором.
32. Орендар не має права передавати в заставу або вносити до статутного фонду право оренди земельної ділянки, що є предметом даного Договору.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкту оренди чи його частини
33. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкту оренди чи його частини несе Орендар. У разі прострочення Орендодавцем або Орендарем установлених договором строків передачі об'єкту оренди ризик його випадкового знищення або пошкодження у цей період несе сторона, яка допустила прострочення його передачі.
Страхування об'єкту оренди
34. Згідно цього договору об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.
35. Страхування об'єкту оренди не здійснюється.
Зміна умов договору і припинення його дії
36. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
37. Дія договору припиняється у разі:
а) закінчення строку, на який його було укладено;
б) придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
в) викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
г) ліквідації юридичної особи-Орендаря;
д) смерті фізичної особи- Орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
38. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
а) взаємною згодою сторін;
б) рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, що істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
39. Перехід права власності на будівлі та споруди, які розташовані на орендованій земельній ділянці, до другої особи є підставою для розірвання договору та укладення договору оренди з новим власником будинків та споруд.
Перехід прав та обов'язків Орендаря до іншої юридичної особи є підставою для укладання додаткової угоди до цього договору.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - Орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду, переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з Орендарем.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору
40. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
41. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
42. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.
Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря.
Невід'ємними частинами договору є:
план або схема земельної ділянки;
кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів.
Харківська міська рада ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ
ідентифікаційний код 04059243 ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АТМОС"
м. Харків, м-н Конституції, 7 ідентифікаційний код 36624619
61045, м.Харків,
вул. Отакара Яроша, буд. 18, офіс 1/14
В особі міського голови В особі директора
_________________Г.А.Кернес ______________ ОСОБА_4
/підпис/ /М.П./ /підпис/ /М.П./
Стягнути з Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АТМОС" (61045, м. Харків, вул. Отакара Яроша, 18, офіс 1/14, розрахунковий рахунок 26006421791300, Банк АО "УкрСиббанк", МФО банку 351005, код ЄДРПОУ 36624619) - 1762,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до статтей 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, дане рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Повне рішення складено 02.05.2018 р.
Суддя ОСОБА_5