Рішення від 25.04.2018 по справі 920/986/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

25.04.2018 Справа № 920/986/17

Господарський суд Сумської області у складі судді Заєць С.В., при секретарі судового засідання Гордієнко Ж.М., розглянувши матеріали справи № 920/986/17

за позовом: Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської

ради, м. Суми;

до відповідачів: 1) Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми»

Сумської міської ради, м. Суми;

2) Державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_1

ОСОБА_2, м. Суми

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1) Державна служба України з надзвичайних ситуацій, м. Київ,

2) ОСОБА_3 Державного майна України, м. Київ,

3) Сумський обласний центр з гідрометеорології , м. Суми,

про скасування рішення державного реєстратора

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_4,

від відповідачів: 1) не з'явився;

2) ОСОБА_1, посвідчення № 71 від 11.10.16

від третіх осіб: 1) не з'явився,

2) ОСОБА_5,

3) не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Позивач, відповідно вимог позовної заяви, просить суд визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 17081288 від 10.11.2014 року щодо реєстрації за Державною службою України з надзвичайних ситуацій права державної власності на об'єкт нерухомого майна загальною площею 551,6 кв. м. за адресою: м. Суми, вул. Героїв Сталінграду, 1 (нинішня адреса: вул. Героїв Сумщини, 1).

20.10.2017 ухвалою суду порушено провадження у справі (суддя Спиридонова Н.О.).

07.11.2017 ухвалою суду (суддя Спиридонова Н.О.) припинено провадження у справі на підставі п. 1.ч.1 ст. 80 ГПК України, оскільки спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

26.12.2017 постановою Харківського апеляційного господарського суду від 26.12.2017 апеляційну скаргу позивача задоволено. Ухвалу господарського суду Сумської області від 07.11.2017 у справі № 920/986/17 скасовано. Матеріали зазначеної справи передано на розгляд господарського суду Сумської області.

Розпорядженням керівника апарату від 04.01.2018 було призначено повторний автоматичний розподіл справи № 920/986/17, при повторному автоматичному розподілі призначено суддю С.В. Заєць.

15.12.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017.

За приписами п. 9), п. 11) ч. 1 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не порушено на момент набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до ст. 247 ГПК України дана справа підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження.

25.01.2018 відповідачем - Управлінням «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» надано суду заперечення на позовну заяву від 24.01.2018 № 14.01-12/178, в яких він зазначає про безпідставність позовних вимог, посилаючись на те, що заявником (третьою особою) було подано всі передбачені законодавством документи для здійснення державної реєстрації права власності, а також довідку Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, яка підтверджує відсутність державної реєстрації на громадські будівлі до 01.01.2013 року, розташовані за адресою: м. Суми, вул. Героїв Сумщини, 1, в наслідок чого державним реєстратором було прийнято рішення про проведення державної реєстрації права державної власності за третьою особою. Крім того, зазначив, що Свідоцтво про право власності на спірне нерухоме майно № 44534239 від 25.09.2015 було видане повторно за наслідками розгляду заяви про внесення змін до запису про право власності (зміна площі) на підставі відповідного рішення державного реєстратора. Первинне свідоцтво про право власності № 29251542 було видане 10.11.2014.

08.02.2018 відповідачем - Управлінням «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» надано суду заперечення на позовну заяву про скасування рішення державного реєстратора від 08.02.2018 № 100/14.01-13, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову за необґрунтованістю.

19.02.2018 третьою особою надано суду пояснення по суті позивних вимог від 15.02.2018 № 08-129/04.

14.02.2018 позивачем подано до суду відповідь від 13.02.2018 № 81/18юр на відзив, в якому позивач наполягає на задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи тим, що відсутній документ (рішення про передачу в державну власність, цивільно-правові угоди, акт введення в експлуатацію завершеного будівництва, тощо) на підставі якого спірний об'єкт був включений до реєстру об'єктів державної власності.

14.02.2018 позивачем також подано до суду заяву від 13.02.2018 № 82/18юр, відповідно до якої позивач просить суд залучити до справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 Державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазові, 18/9) та зобов'язати ОСОБА_3 Державного майна України надати відомості стосовно того з якого часу та на підставі яких документів спірний об'єкт був включений до переліку об'єктів державної власності.

20.02.2018 ухвалою суду залучено до участі у справу в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 Державного майна України та Сумській обласний центр з гідрометеорології.

13.03.2018 державним реєстратором відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» надано суду належним чином завірену копію реєстраційної справи на об'єкт нерухомого майна, розташований за адресою: м. Суми, вул. Героїв Сумщини, 1.

19.03.2018 Сумським обласним центром з гідрометеорології надано суду письмові пояснення від 19.03.2018 № 01.1-36/104 в яких останній просить суд залишити позовну заяву без задоволення, а судове провадження закрити.

19.03.2018 третя особа - ОСОБА_3 державного майна України подав до суду письмове пояснення, в якому зазначає, що згідно даних, які надавалися до ОСОБА_3 Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (правонаступник: Державна служба України з надзвичайних ситуацій), в Реєстрі з 2008 року обліковується нерухоме державне майно, зокрема службовий будинок (центр гідрометеорології), загальною площею 551,6 м2, за місцем знаходження: м. Суми, вул. Героїв Сумщини, 1, яке перебуває на балансі Сумського обласного центру з гідрометеорології.

27.03.2018 позивачем подано до суду відповідь на відзив від 22.03.2018 № 155/18 юр. в якому зазначає, що пояснення третьої особи жодним чином не змінюють позицію позивача, позивач наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

29.03.2018 третя особа - Сумський обласний центр з гідрометеорології подало суду письмовий відзив від 29.03.2018 № 34/01.1-36/126, в якому зазначає, що в даний час суб'єктом права власності на спірні приміщення є Державна служба України з надзвичайних ситуацій, що підтверджується відповідним Витягом з Єдиного реєстру об'єктів державної власності, виданим ОСОБА_3 державного майна України 13.10.2014. Право власності на спірне приміщення за державою в особі Державної служби України з надзвичайних ситуацій було зареєстровано 07.11.2014. На підставі викладеного, Сумський обласний центр з гідрометеорології просить суд залишити без задоволення заяву Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, а судове провадження закрити.

В судовому засіданні 25.04.2018 представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

В судовому засіданні 25.04.2018 Державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_1 та представник ОСОБА_3 Державного майна України, проти задоволення позовних вимог заперечували.

Представники інших сторін (1-го відповідача та третіх осіб) в судове засідання 25.04.2018 не прибули, про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Оскільки неявка в судове засідання представників 1-го відповідача та третіх осіб не перешкоджає розгляду справи, суд вважає за необхідне розглядати справу за відсутності останіх, за наявними в матеріалах справи документами та матеріалами, як це передбачено ст. 202 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, враховуючи наступне:

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що Департаментом забезпечення ресурсних платежів, як органом уповноваженим управляти комунальним майном територіальної громади міста Суми, 15 червня 2016 року до управління «Центр надання адміністративних послуг у місті Суми» була подана заява щодо реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на нежитлові приміщення, розташовані по вул. Героїв Сумщини, 1 (колишня адреса: вул. Героїв Сталінграду, 1) в місті Суми. Разом з заявою було подано пакет документів, передбачених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013року № 868 (зі змінами).

Державний реєстратор ОСОБА_6 15 червня 2016 року прийняла рішення про відмову у державній реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на нежитлові приміщення розташовані по вул. Героїв Сумщини, 1 в місті Суми у зв'язку з тим, що згідно з даними Державного реєстру прав, право власності на нежитлові приміщення, розташовані по вул. Героїв Сумщини, 1 в місті Суми вже зареєстровано за іншим суб'єктом, інформація про який не підлягає розголошенню.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 15.06.2016 року, право власності на даний об'єкт нерухомості 07.11.2014 року було зареєстровано державним реєстратором ОСОБА_1 за Державною службою з надзвичайних Ситуацій у формі державної власності.

Вважаючи проведену реєстрацію неправомірною, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд вирішуючи спір у даній справі керується наступним:

Правовідносини в галузі державної реєстрації прав власності, інших речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 25 грудня 2015 року № 1127. На момент здійснення державної реєстрації права власності на спірний об'єкт діяла постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції від 17.10.2013 року № 868.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно пункту 1 частини першої статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходяться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних організацій, іноземних держав, зокрема право власності на нерухоме майно.

Частиною другою статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Відповідно до частини четвертої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Згідно вимог статті 10 вищевказаного закону державний реєстратор:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;

відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;

наявність обтяжень прав на нерухоме майно;

наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастр/ та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень;

5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав;

6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом;

7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);

8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;

9) формує реєстраційні справи у паперовій формі;

10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Відповідно до вимог статті 18 вищевказаного закону державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:

1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;

4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);

6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;

7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;

8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Як вбачається з матеріалів реєстраційної справи, 07.11.2014 року до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції була подана заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) від Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

До заяви було додано наступний пакет документів:

- технічний паспорт, серія та номер: б/н, виданий 07.09.2011, видавник: КП «Сумське МБТІ»;

- копія державного акту на право постійного користування землею, серія та номер: СМ № 00046, виданий 15.12.1995, видавник Сумська міська рада народних депутатів;

- витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна, серія та номер: 10-15-13795, виданий 13.10.2014, видавник: ОСОБА_3 державного майна України;

- довідка, серія та номер: б/н, виданий 17.03.2014, видавник Управління майна комунальної власності;

Згідно п. 51 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 868 від 17.10.2013 для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право на який не зареєстровано до 01.01.2013 року, за відсутності документа, що підтверджує виникнення права державної та комунальної власності на такий об'єкт заявник подає органові державної реєстрації прав технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна.

У разі проведення державної реєстрації права державної власності на об'єкт нерухомого майна заявник, крім технічного паспорта, подає витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта.

З матеріалів реєстраційної справи вбачається, що заявником було подано всі перелічені законодавством документи для здійснення державної реєстрації права власності, а також довідку Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, що підтверджує відсутність державної реєстрації на громадські будівлі до 01.01.2013 року, розташовані за адресою: м. Суми, вул. Героїв Сумщини, 1.

Щодо твердження Позивача, що документом, що підтверджує, виникнення права власності є Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане 25.09.2015 року, судом встановлено, що в матеріалах реєстраційної справи міститься первинне Свідоцтво про право власності № 29251542 від10.11.2014 року, видане державним реєстратором ОСОБА_1 за результатом державної реєстрації права власності за ДСНС України, здійсненої 07.11.2014 року. Разом з тим, згідно даних Державного реєстру прав, 25.09.2015 року Державною службою України з надзвичайних ситуацій подано заяву про внесення змін до запису про право власності (а саме: зміна загальної площі) та відповідний пакет документів, на підставі якого державним реєстратором Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції ОСОБА_7 25.09.2015 року прийнято рішення щодо внесення змін до загальної площі об'єкта та видано нове Свідоцтво про право власності на нерухоме майно № 44534239 від 25.09.2015 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав.

Натомість відповідач довів суду відсутність протиправних дій зі свого боку.

На підставі наведених вище обставин суд приходить до висновку, що реєстрація державної власності на об'єкт нерухомого майна, громадські будівлі, розташовані за адресою: м. Суми, вул. Героїв Сумщини (Сталінграду) за Державною службою України з надзвичайних ситуацій, проведена у повній відповідності до вимог діючого на момент реєстрації законодавства, а тому не підлягає скасуванню, а позов - задоволенню.

Керуючись ст. ст. 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 232-233, 237-238, 240-241 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову відмовити.

Згідно зі ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 цього Кодексу.

Повне судове рішення складено 02.05.2018.

Суддя ОСОБА_8