10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 283/2139/17
іменем України
"26" квітня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
ОСОБА_1,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Малинського районного суду Житомирської області від "07" грудня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії , -
суддя в 1-й інстанції - Ярмоленко В.В.,
час ухвалення постанови - не зазначено,
місце ухвалення постанови - м.Малин,
дата складання повного тексту постанови - не зазначено,-
В листопаді 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні пенсії за віком на умовах визначених ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 5 років, як особі яка постійного проживала у зоні посиленого радіологічного контролю і станом на 01.01.1993 проживав у цій зоні не менше чотирьох років;
- зобов'язати Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути подану заяву про призначення пенсії позивачу зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, згідно ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додані до неї документи та прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що позивач належить до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 3 категорії та має право на користування пільгами (в тому числі і направо на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років з 24.03.2017) встановленим Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Малинського районного суду Житомирської області від 07.12.2017 адміністративний позов ОСОБА_2 до Коростенського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Суд першої інстанції визнав протиправною відмову Коростенського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на умовах, визначених нормою ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше чотирьох років.
Зобов'язав Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_2 з 06.02.2017 року пенсію за віком на умовах, визначених нормою статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на п'ять років, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше чотирьох років.
Стягнуто з Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 сплачений ним по справі судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що особиста участь сторін в судовому засіданні не є обов'язковою, колегія суддів визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності представників сторін.
Згідно ст.308 КАС України справа переглядається в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
У відповідності до ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає в м.Малин та є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії А №038035, виданого 09.11.1993.
В позовні й заяві позивач зазначав, що з 01.01.1986 року по теперішній час постійно проживав у ІНФОРМАЦІЯ_2, яка віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, відтак, має право на призначення пенсії за віком на умовах, визначених ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 5 років.
24.03.2017 ОСОБА_2 звернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 26.07.2017 №3177/03.2 пенсійним органом відмовлено позивачу у призначенні пенсії посилаючись на те, що основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. До 27.07.2017 позивачу такої довідки надано не було.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до абз.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стаж
Відповідно до ч.2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право на зниження пенсійного віку на 2 рокита додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
В примітці до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зазначено, що початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846). До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
1. Паспорт і довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера або копію сторінки паспорта з позначкою про те. що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;
2. Документи про стаж (трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання (тощо);
3. Довідку про заробітну плату особи за 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року;
4. Документи про місце проживання (реєстрації) особи.
5. Документи, які засвідчують особливий статус особи
Відповідно до пункту 2.14. Порядку № 22-1 документ, який засвідчує, що особі надано статус особи, яка проживає, працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, приймається копія відповідного посвідчення встановленого зразка або інший документ, який підтверджує проживання, роботу (навчання) особи на території такого населеного пункту.
Частиною 3 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
З матеріалів справи вбачається, що 09.11.1993 ОСОБА_2 видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 3, серії А № 5038035. Згідно довідки виданої, Малинським виробничим комунальним житлово-ремонтним експлуатаційним підприємством від 15.09.2017 №3017 ОСОБА_2 проживав та був зареєстрованим в ІНФОРМАЦІЯ_3 в період з 1969 року по 1979 рік, з 1987 по 30.01.2001 та в період з 21.02.2001 рік по даний час.
Згідно Переліку населених пунктів, затвердженого постановою КМ України №106 від 23.07.1991 року, м.Малин не віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. В переліку населених пунктів Малинського району, які віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю вказано с. Малин. Отже, факт проживання позивача у зоні посиленого радіологічного контролю з моменту аварії і до 1 січня 1993 року не підтверджено, довідки щодо роботи в зоні відчуження форми 122 також не надав, відтак відмова відповідача у призначенні позивачу у пенсії за ч.2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є правомірною.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що позивач є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а надана ним довідка не є належним доказом на підтвердження передбачених законом відомостей про період проживання у зоні посиленого радіологічного контролю.
На вищевикладене суд першої інстанції уваги не звернув та дійшов до помилкового висновку про задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої та дають підстави вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального та права, які регулюють спірні правовідносини, та процесуального права.
Згідно з ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови - про відмову у задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити, постанову Малинського районного суду Житомирської області від "07" грудня 2017 р. скасувати.
Прийняти нове судове рішення.
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
ОСОБА_1
Повне судове рішення складено "26" квітня 2018 р.