Справа № 127/24194/17
Головуючий у 1-й інстанції: Антонюк В.В.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
18 квітня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Залімського І. Г. Смілянця Е. С.
за участю:
секретаря судового засідання: Томашук А.В.,
представника відповідача: ОСОБА_2
представника позивача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 (АДРЕСА_1) на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 16 лютого 2018 року (м. Вінниця, 19 лютого 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Департаменту архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради та виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання протиправними, скасування наказу та рішення,
позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати:
рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради №2238 від 05.10.2017 року "Про скасування будівельного паспорту №174 від 20.06.2017 року";
наказ Департаменту архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради №382 від 10.09.2017 року "Про скасування права на початок будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення".
Відповідно до рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 16 лютого 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти апеляційної скарги.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач є власником земельних ділянок площею 0,0076 га та 0,0617 га, а також житлового будинку з прибудовою, господарськими будівлями та спорудами під номером 2, розташованого у м. Вінниця по вул. М. Кішки.
02.11.2016 року Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Вінницькій області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил за адресою позивача.
Відповідно до Акту 1440-ПП перевірки встановлено, що позивач здійснює будівельні роботи з реконструкції житлового будинку з прибудовою без зареєстрованого повідомлення про початок виконання будівельних робіт, чим порушила вимоги п.1 ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». На момент перевірки збудовано стіни та накрито прибудову.
За результатами перевірки складено Припис № 372 від 02.11.2016 року з вимогою негайно зупинити будівельні роботи та Припис №371 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 02.11.2016 року, яким заявлено вимогу приведення об'єкта до вимог чинного законодавства до 06.02.2017 року, у разі неможливості привести об'єкт до вимог чинного законодавства привести об'єкт до первинного стану. Крім того, зобов'язано про виконання припису повідомити Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Вінницькій області до 06.02.2017 року.
14.06.2017 року позивачем була подана заява на ім'я Директора Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради з проханням видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки, що розташована за адресою м. Вінниця, вул. Матроса Кішки, 2 на реконструкцію існуючого житлового будинку з прибудовою.
За результатами розгляду зазначеної заяви позивачу було видано будівельний паспорт на дану реконструкцію індивідуального житлового будинку садибного типу з прибудовою від 20 червня 2017 року реєстраційний № 174.
Позивачем на підставі будівельного паспорта до Департаменту архітектурно-будівельного контролю було подано повідомлення про початок будівельних робіт, яке зареєстроване 03.07.2017 року за номером ВН 061171840462.
Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради № 2238 від 05.10.2017 року скасовано будівельний паспорт забудови земельної ділянки по вул. М. Кішки, 2 в м. Вінниці, виданого Департаментом архітектури та містобудування міської ради від 20.06.2017 року № 174 у зв'язку із невідповідністю вимогам законодавства будівельного паспорту № 174 від 20.06.2017 року на об'єкт самочинного будівництва по вул. М. Кішки, 2 у м. Вінниці.
09.10.2017 року Департамент архітектурно будівельного контролю видав наказ № 382, яким скасував право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, зареєстрованого від 03.07.2017 року ВН 061171840462, замовник ОСОБА_5.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не погоджується, виходячи з наступного.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон №3038-VI), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Стаття 27 Закону №3038-VI визначає, що:
забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.
За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про архітектурну діяльність" (далі - Закон №687-XIV) до уповноважених органів містобудування та архітектури належать виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з питань архітектури.
З питань делегованих повноважень, передбачених підпунктом "б" частини першої статті 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчі органи сільських, селищних, міських рад підконтрольні відповідним органам виконавчої влади - ч. 4 ст. 13 Закону №687-XIV.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади - ч. 2 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон №280/97-ВР).
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, у тому числі й делеговані повноваження - підпункт "б" ч. 1 ст. 31 Закону №280/97-ВР: ...
3) здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.
Виконавчий комітет ради, у тому числі, має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб - ст. 52 Закону №280/97-ВР.
Таким чином, за змістом вказаних вище норма права, будівельний паспорт не є окремим рішенням суб'єкта владних повноважень, а складає сукупність певних необхідних документів - містобудівних та архітектурних вимог, текстових та графічних матеріалів, що дає право на здійснення будівництва, і сам по собі не може бути скасований, але його дія може бути зупинення у разі невідповідності вказаним у ньому документам.
Колегія суддів зазначає, що хоча й уповноважений орган містобудування та архітектури, який видає будівельний паспорт, і є виконавчим органом органу місцевого самоврядування, однак виконавчий комітет не має повноважень на здійснення архітектурно-будівельного нагляду, який полягає, у тому числі й у скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду врегульовано ст. 41-1 Закону №3038-VI.
Державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду:
1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду;
2) витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади;
3) мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду;
4) вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил;
5) залучають у разі потреби до здійснення нагляду фахівців підприємств, установ, організацій, контрольних і фінансових органів.
4. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право:
1) видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
2) притягати посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності за вчинені правопорушення відповідно до закону;
3) ініціювати притягнення посадових осіб об'єктів нагляду до дисциплінарної відповідальності;
4) вносити подання про звільнення посадової особи об'єкта нагляду до органу, який здійснив його призначення;
5) вносити подання про позбавлення права виконувати певні види робіт посадової особи об'єкта нагляду до органу, яким таке право надавалося;
6) скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
За невиконання письмових вимог головних інспекторів будівельного нагляду посадові особи об'єктів нагляду несуть відповідальність відповідно до закону.
Про скасування рішень, прийнятих об'єктами нагляду, головний інспектор будівельного нагляду повідомляє голову відповідного органу місцевого самоврядування для прийняття рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності винної особи.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, здійснює контроль за додержанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов провадження видів господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.
У справі, яка розглядається, позивачу уповноваженим органом - департаментом архітектури та містобудування Вінницької міської ради був виданий будівельний паспорт, на підставі якого департаментом архітектурно-будівельного контролю цієї ж міської ради зареєстроване повідомлення про початок будівельних робіт.
Як зазначалося вище, виконавчий комітет Вінницької міської ради, не маючи повноважень здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, а також не звернувши уваги на зміст будівельного паспорта як документу, протиправно скасував його своїм рішенням, що стало підставою для видачі наказу департаментом архітектурно-будівельного контролю цієї ж міської ради про скасування права на початок будівельних робіт.
За таких обставин, оскаржувані рішення відповідачів підлягають скасуванню через прийняття їх не уповноваженим органом з порушенням законодавства про регулювання містобудівної діяльності.
Враховуючи викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_4 (АДРЕСА_1) задовольнити повністю.
Рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 16 лютого 2018 року скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради (вул. Соборна, 59, м. Вінниця, ідентифікаційний код юридичної особи 03084813) №2238 від 05.10.2017 року «Про скасування будівельного паспорту №174 від 20.06.2017 року».
Визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради (вул. Театральна, 29, м. Вінниця) №382 від 10.09.2017 року «Про скасування права на початок будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення».
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 25 квітня 2018 року.
Головуючий ОСОБА_1
Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7