про зупинення апеляційного провадження
26 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/1547/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючий суддя -Затолочного В. С.
суддів -Матковської З. М.
Улицького В. З.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 січня 2018 року у справі № 803/1966/17 за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4, Позивач) звернувся з позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (далі - Відповідач, Ліквідаційна комісія), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання бездіяльності протиправною щодо відмови виготовити та направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року із зазначенням у ній всіх видів складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством за формою та порядком, передбаченими Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», зобов'язання Ліквідаційної комісії виготовити та направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною реальною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 2700 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2200 грн.; надбавка за вислугу років, яка відповідає надбавці за стаж служби в поліції - 45% (від суми посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням), що становить 2205 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 100% (від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років), яка аналогічна надбавці за стаж служби в поліції та становить 7105 грн.; надбавка за умови режимних обмежень допуск Ф-3, яка відповідає рівнозначній надбавці за службу в умовах режимних обмежень та залишилася незмінною у розмірі 10% від посадового окладу, що становить 270,00 грн.; премія - 65% від грошового забезпечення - від суми 14480,00 грн., що становить 9412,00 грн., а всього визначити грошове забезпечення у зв'язку із змінами його основних видів, на які виникло право з 29 грудня 2015 року для перерахунку пенсії із 01 січня 2016 року в розмірі 23892,00 гривень.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25 січня 2018 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано бездіяльність Ліквідаційної комісії при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 року №1177 щодо визначення премії ОСОБА_4 у розмірі 2,28 % - 171 грн. 23 коп. з показника щомісячної премії грудня 2015 року протиправною.
Зобов'язано Ліквідаційну комісію виготовити та направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 в наступних розмірах: посадовий оклад -2700 грн., оклад за військовим званням підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2205 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 270 грн., щомісячна премія, визначена у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), тобто за січень 2016 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із вказаним рішенням, його оскаржив ОСОБА_4, який покликаючись на те, що вказане рішення є незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального і процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 січня 2018 року скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
В ході апеляційного розгляду справи Позивач звернувся до суду з клопотанням про зупинення провадження у справі до вирішення Верховним Судом зразкової справи, позовні вимоги, у якій є аналогічними тим, що заявлені ОСОБА_4
Вирішуючи питання щодо доцільності зупинення апеляційного провадження у справі, що розглядається, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 ст. 290 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Згідно з частиною 1 ст. 291 КАС суд який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Відповідно до пункту 9 частини 2 ст. 236 КАС суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 02 квітня 2018 року у справі № 802/2196/17-а відкрито апеляційне провадження з перегляду рішення Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій адміністративній справі, правовідносини у якій є аналогічними за змістом тим, що мають місце у розглядуваній справі та характеризуються наступними ознаками:
1) позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;
2) відповідач - Ліквідаційна комісія;
3) третя особа - ГУ ПФУ;
4) предмет спору: зобов'язання Відповідача виготовити на направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Повідомлення про відкриття провадження і розгляд зразкової справи опубліковано Верховним Судом на його офіційному сайті.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у адміністративній справі, що розглядається, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17.
Керуючись пунктом 9 частини 2 ст. 236, ст. 243, ст.ст. 248, 311, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Зупинити апеляційне провадження у справі № 876/1547/18 за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії до набрання чинності рішенням Верховного Суду від 02 квітня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. С. Затолочний
судді З. М. Матковська
В. З. Улицький